EasyJet Διαβατήριο ή ταυτότητα ( ημερομηνία λήξης)

travellgirl

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Το ξέρω ότι είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου αλλά τι να κάνω... Το παρθενικό μου ταξίδι με την easyjet προβλέπεται καταστροφή! Όταν συμπληρώνετε τον αριθμό της ταυτότητας βάζετε καθόλου κενά??? Είπαμε χαζή...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το ξέρω ότι είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου αλλά τι να κάνω... Το παρθενικό μου ταξίδι με την easyjet προβλέπεται καταστροφή! Όταν συμπληρώνετε τον αριθμό της ταυτότητας βάζετε καθόλου κενά??? Είπαμε χαζή...
Απόσο θυμαμαι κολλητά γραφω γράμματα και αριθμούς.. Και στην ημερομηνία λήξης, 15 χρόνια μετά απ'την ημερομηνία εκδοσης της ταυτότητας..
 

liakos133

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Σύμφωνα με το link που δίνει η easyjet ως ημερομηνία λήξεως (εφόσον δεν υπάρχει) βάζεις 5 χρόνια μετά από την ημέρα που δηλώνεις τα στοιχεία σου..

For IDs and passports which do not have an expiry date stated the date 5 years on from entering the API should be given, for example if today is 1 February 2012 you should enter 1 February 2017 as the expiry date.

Advance Passenger Information (API))
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σύμφωνα με το link που δίνει η easyjet ως ημερομηνία λήξεως (εφόσον δεν υπάρχει) βάζεις 5 χρόνια μετά από την ημέρα που δηλώνεις τα στοιχεία σου..

For IDs and passports which do not have an expiry date stated the date 5 years on from entering the API should be given, for example if today is 1 February 2012 you should enter 1 February 2017 as the expiry date.

Advance Passenger Information (API))
Έχεις δίκιο αφού η easyjet προτείνει αυτό ακόμα καλύτερα.. Πάντως σε τετοιες περιπτώσεις και 15 χρόνια μετά την έκδοση να βάλεις είσαι οκ γιατί αυτό είναι το διάστημα συμφωνα με την ελληνική αστυνομία που μπορείς να κάνεις προαιρετική αντικατάσταση.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
θα χρειαστω βοηθεια παιδια καθως εχω καιρο να ταξιδεψω με easy..Δεν θυμάμαι ποτε βαζεις τα στοιχεια του διαβατηριου σου και δεν ξερω αν τα εχω βαλει οταν αγορασα τα εισιτηρια...Εκανα τσεκ ιν και δεν μου ζητησε τιποτα, απλα μια εκτυπωση εκανε.Το θεμα ειναι δεν ξερω καν αν εβαλα την ταυτοτητα ή το διαβατηριο ή τιποτα καθως μεσω του λογαριασμου μου δεν εχω προσβαση στην ημερα της κρατησης!Τι παραλογο κ αυτο!
Θυμαστε αν ειναι υποχρεωτικο πεδιο το διαβατηριο/ταυτοτητα τη μερα της κρατησης?
Δεν θελω εκπληξεις..
Ευχαριστώ!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εφόσον πετάς σε χώρα της ΕΕ, δε χρειάζεται να εισάγεις στοιχεία διαβατηρίου/ταυτότητας
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αλήθεια?Απο ποτε Θαναση αυτο?θυμαμαι ειχανε την ιδια πολιτικη με την ryanair την ωρα του τσεκιν εβαζες και στοιχειας ή ταυτοτητας ή διαβατηριου.
Αρα μπορω απλα να παρω την ταυτοτητα μονο μαζι!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εφόσον πετάς σε χώρα της ΕΕ, δε χρειάζεται να εισάγεις στοιχεία διαβατηρίου/ταυτότητας
Χώρα Schengen εννοείς, Εδιμβούργο που πέταξα πρόσφατα μου ζητήθηκε να εισαγάγω στοιχεία.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
την ωρα που το εκλεινες το εισιτηριο?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
την ωρα που το εκλεινες το εισιτηριο?
Δεν θυμάμαι ακριβώς. Υπήρχε όμως ένα notification (όταν πήγαινες ας πούμε να κάνεις check-in το έβλεπες) που έλεγε ότι έπρεπε να προσθέσεις id ή passport details.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Στο εγγραφο του check in δες μήπως λέει τα στοιχεια σου. εγω τα ειχα βαλει μολις πήρα το εισιτηριο και οταν εκανα το check in τα χε περασει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom