Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχει βγάλει κανείς τη visa support απο το site που προτείνει ο φιτζιανο? Κοστίζει 10 € φτηνότερα απο ότι μου ζητά το ξενοδοχείο και δεν έχεις τη χρέωση σε περίπτωση ακύρωσης. Λόγω του φόβου απεργιών κτλ υπάρχει πρόβλημα να ζητήσω τη visa support από το συγκεκριμένο site και κατ επέκταση τη visa από το προξενείο με ημερομηνία επιστροφής μεγαλύτερη από την προγραμματισμένη?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Έχει βγάλει κανείς τη visa support απο το site που προτείνει ο φιτζιανο?
την ζητησα εγω πριν λιγο , δεν νομιζω να υπαρξει κανενα προβλημα, αν υπαρξει θα γραψω αλλιως ολα καλα:D
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πριν λιγο γυρισα απο το προξενειο! Ολα ειναι θεμα το πολυ μιας ωρας... μην το σκεφτεστε να τα πατε στο πρακτορειο αν δεν εχετε σοβαρο λογο η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη!:D
τη Δευτερα θα εχουμε τη Βιζα ετοιμη!
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
ευκολο πραγμα η βιζα στο προξενειο,,δε χρειαζετε να τα δωσετε σε πρακτορειο 35 ευρω για να βγει σε 5 μερες 70 ευρω σε 2-3 μερες και την ιδια μερα μονο στης θεσσαλονικης.και 2 ευρω καθε μερα για ταξιδιωτικη ασφαλεια.... και αφου εχεις βιζα μπορεις να ταξιδεψεις οπουδηποτε μεσα στη χωρα
 

akisbeat7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ωραια ολα αυτα αλλα αν δεν εχεις προξενειο κοντα σου τι κανεις? Ειδικα απο την στιγμη που δεν βρισκω ενα ταξιδιωτικο γραφειο που να αναλαμβανει την εκδοση βιζας....
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
τα δινεις σε ενα φιλο σου, δε χρειαζετε να πας αυτοπροσωπος
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα γίνω για άλλη μια φορά κουραστικός αλλά είναι η πρώτη φορά που τρέχω για αυτή τη διαδικασία (έκδοσης visa), και έχω λίγο μπερδευτεί. Πρόκειται να ζητήσω τη visa support από εδω https://www.getrussian.com/visa/order/invitation , όπως έχει προταθεί και παραπάνω, γιατί το ξενοδοχείο που έχω κλείσει δεν μου τη δίνει δωρεάν. Στη συγκεκριμένη φόρμα υπάρχει μια λίστα με ξενοδοχεία στην οποία δεν υπάρχει το δικό μου. Υπάρχει όμως η επιλογή : other hotel/private accommodation'. Αυτό διαφοροποιεί σε κάτι τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω εκεί? Γιατί στο τέλος της φόρμας γράφει : Every visitor to Russia is required by law to register their visa with the authorities within 72 hours of arrival. If you are staying in private accommodation, or if your hotel will not register you, you can do this at our Moscow offices. This registration will cover your entire stay in Russia. Έχω πελαγώσει λίγο!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα γίνω για άλλη μια φορά κουραστικός αλλά είναι η πρώτη φορά που τρέχω για αυτή τη διαδικασία (έκδοσης visa), και έχω λίγο μπερδευτεί. Πρόκειται να ζητήσω τη visa support από εδω https://www.getrussian.com/visa/order/invitation , όπως έχει προταθεί και παραπάνω, γιατί το ξενοδοχείο που έχω κλείσει δεν μου τη δίνει δωρεάν. Στη συγκεκριμένη φόρμα υπάρχει μια λίστα με ξενοδοχεία στην οποία δεν υπάρχει το δικό μου. Υπάρχει όμως η επιλογή : other hotel/private accommodation'. Αυτό διαφοροποιεί σε κάτι τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω εκεί? Γιατί στο τέλος της φόρμας γράφει : Every visitor to Russia is required by law to register their visa with the authorities within 72 hours of arrival. If you are staying in private accommodation, or if your hotel will not register you, you can do this at our Moscow offices. This registration will cover your entire stay in Russia. Έχω πελαγώσει λίγο!
Δε νομίζω ότι διαφοροποιεί την κατάσταση, καθώς με το που φτάσεις στο ξενοδοχείο θα χρειαστεί αυτό να πάρει τα στοιχεία σου ώστε να σου κάνει την εγγραφή, και να σου δώσει ένα αποδεικτικό χαρτί. Δεν έχει σχέση με την πρόσκληση για τη χορήγηση βίζα, και απλά γίνεται για λόγους πιστοποίησης για τον τόπο διαμονής σου στη χώρα. Επίσης για τη συγκεκριμένη διαδικασία, στην πλειονότητα των περιπτώσεων θα επιβαρυνθείτε εσείς, αν και το ποσό δεν είναι σημαντικό! Φαντάζομαι πως κάθε αξιοπρεπές ξενοδοχείο μπορεί να την κάνει, εκτός αν πρόκειται για B&B ή δε ξέρω και γω γιατί. Αν έχετε αμφιβολίες καλύτερα να στείλετε και να ρωτήσετε οι ίδιοι!
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα την εντύπωση ότι θα έπρεπε οπωσδήποτε στη visa support να αναφέρεται το ξενοδοχείο που θα μείνω. Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει (μέσω booking.com) αναλαμβάνει την αποστολή visa support αλλά με μεγαλύτερο κόστος από το συγκεκριμένο site. Για την εγγραφή από το ξενοδοχείο για τι κόστος μιλάμε? Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Είχα την εντύπωση ότι θα έπρεπε οπωσδήποτε στη visa support να αναφέρεται το ξενοδοχείο που θα μείνω. Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει (μέσω booking.com) αναλαμβάνει την αποστολή visa support αλλά με μεγαλύτερο κόστος από το συγκεκριμένο site. Για την εγγραφή από το ξενοδοχείο για τι κόστος μιλάμε? Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Μα εφόσον θα αναγράψετε στην ιστοσελίδα το όνομα του ξενοδοχείου, λογικά θα αναφέρεται που ακριβώς θα μείνετε. Παρόλα αυτά δεν έχω πάρει το support από τρίτο φορέα, καθώς το ξενοδοχείο μου το παρείχε δωρεάν, οπότε δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι αναγράφεται. Γύρω στα 5-10 ευρώ ανά άτομο είναι το κόστος για το registration fee.
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
τα μαχιμα χοτελς χρεωνουν 1000 ρουβλια περιπου 25 ευρω το ατομα για να σου δωσουν βιζα σαπορτ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
τα μαχιμα χοτελς χρεωνουν 1000 ρουβλια περιπου 25 ευρω το ατομα για να σου δωσουν βιζα σαπορτ
Εχω κλεισει για το Μαρτη στο Maxima Zarya και όντως τόσα μου ζητησαν προκαταβολικά, με χρεωση πιστωτικής. Θελουν φωτοτυπιες διαβατηριων και πιστωτικης..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.283
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom