Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Προς τι τόση βιασύνη ; Μηπως επειδή μένεις μακρυά ;
Νωρίς είναι ακόμα
Επειδή οι τρόποι/χρόνοι για να βγάλω τη βίζα είναι:

1. Αν ανέβω εγώ έκτακτα Αθήνα για άλλον λόγο και το συνδιάσω που αυτό ας πούμε μπορεί να είναι νωρίς

2. Επειδή ο συνταξιδιώτης είναι δάσκαλος και μένει εκτός Θεσ/νίκης, οπότε πάλι πρέπει να πάει είτε μέσα στο Πάσχα, είτε αν βρεθεί έκτακτα καμιά φορά Θεσ/νίκη καθημερινή, γιατί μετά τις 20/6 που τελειώνει είναι πολύ αργά...

Είναι δύσκολα μερικά πράγματα όταν μένεις σε νησί (ή μακρυά απο τις μεγάλες πόλεις γενικά) και πρέπει να οργανώνεσαι περισσότερο ή να υποχρεώνεσαι σε άλλους πολλές φορές για διάφορα δικά σου θέματα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, τότε λήγει κιόλας...
Προσοχή, πρέπει τα διαβατήρια να έχουν διάρκεια 6 μήνες από την τελευταία ημερομηνία παραμονής σας στη Ρωσία, και να μην αλλάξεις γνώμη και το αναννεώσεις πριν το ταξίδι, για οποιοδήποτε άλλο λόγο (π.χ. βίζα για άλλο ταξίδι).
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Προσοχή, πρέπει τα διαβατήρια να έχουν διάρκεια 6 μήνες από την τελευταία ημερομηνία παραμονής σας στη Ρωσία, και να μην αλλάξεις γνώμη και το αναννεώσεις πριν το ταξίδι, για οποιοδήποτε άλλο λόγο (π.χ. βίζα για άλλο ταξίδι).
Θα το ελέγξω το μεσημέρι, αλλά νομίζω λήγει τέλος Ιανουαρίου/2013. Θα το ανανεώσω για άλλο ταξίδι μετά την επιστροφή μου απο εκεί.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να μαι πάλιιιιι!!

Το διαβατήριο μου λήγει 14/01/2013 και το ταξίδι μου στην Αγ.Πετρούπολη είναι 10-14/7, δηλαδή ακριβώς 6 μήνες πρίν.... Θα έχω κάποιο πρόβλημα ή ταξιδεύω κανονικά;

Ευχαριστώ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
"Για την έκδοση (απλής) βίζας απαιτούνται ....... και χρειάζονται: το διαβατήριο (πρέπει να είναι σε ισχύ για 6 μήνες από την ημερομηνία εξόδου από τη Ρωσία και υπογεγραμμένο από τον κάτοχο), ....."
τάδε έφη πρακτορείο που ειδικεύεται σε ταξίδια στη Ρωσία.
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
"Για την έκδοση (απλής) βίζας απαιτούνται ....... και χρειάζονται: το διαβατήριο (πρέπει να είναι σε ισχύ για 6 μήνες από την ημερομηνία εξόδου από τη Ρωσία και υπογεγραμμένο από τον κάτοχο), ....."
τάδε έφη πρακτορείο που ειδικεύεται σε ταξίδια στη Ρωσία.
Ε δε με καλύπτει; Μη μου πείτε να πληρώσω 80τόσα ευρώ για άλλο.......
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ε δε με καλύπτει; Μη μου πείτε να πληρώσω 80τόσα ευρώ για άλλο.......
Nομίζω ότι το καλύτερο μέρος για να σου λυθεί η απορία είναι το προξενείο ή όπου αλλού αποτανθείς για τη βίζα εφιστώντας τους τη προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα. Αν εκδοθεί η βίζα κι έχεις τα εισιτήρια εξόδου από Ρωσία λες να μη σε βάλουνε στη χώρα;
Σε αντίθετη περίπτωση κερατιάτικα 80 ευρώ δεν θα τα έδινα, θα άφηνα έξω τη Ρωσία ή τουλάχιστον θα ξεκινούσα αντίστροφα δηλ Αγ.Πετρούπολη - Ελσίνκι - Ταλιν κλπ (αν και δύσκολο τώρα που έχεις τα εισιτήρια)
Αλλά γιατί λες ότι δεν σε καλύπτει; είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 6 μήνες
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Με ποια αεροπορική για Αγ. Πετρούπολη;

Καλημέρα ταξιδιώτες του Διαστήματος! Ελπίζω να είστε καλά.
Έχω μια βασική απορία. Με ποια εταιρεία ταξιδεύουμε Αγ. Πετρούπολη? Εννοώ από άποψη ασφάλειας, συντομότερου ταξιδιού (ει δυνατόν και απευθείας). Ταξιδεύω 11 Ιουνίου.
Ευχαριστώ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Nομίζω ότι το καλύτερο μέρος για να σου λυθεί η απορία είναι το προξενείο ή όπου αλλού αποτανθείς για τη βίζα εφιστώντας τους τη προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα. Αν εκδοθεί η βίζα κι έχεις τα εισιτήρια εξόδου από Ρωσία λες να μη σε βάλουνε στη χώρα;
Σε αντίθετη περίπτωση κερατιάτικα 80 ευρώ δεν θα τα έδινα, θα άφηνα έξω τη Ρωσία ή τουλάχιστον θα ξεκινούσα αντίστροφα δηλ Αγ.Πετρούπολη - Ελσίνκι - Ταλιν κλπ (αν και δύσκολο τώρα που έχεις τα εισιτήρια)
Αλλά γιατί λες ότι δεν σε καλύπτει; είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 6 μήνες
Όταν πάει ο συνταξιδιώτης στο προξενείο, θα του πώ να ρωτήσει. Αν δεν κάνει, απλά δεν πάμε.
Εεεε....δε θα σκάσω κιόλας!! :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα ταξιδιώτες του Διαστήματος! Ελπίζω να είστε καλά.
Έχω μια βασική απορία. Με ποια εταιρεία ταξιδεύουμε Αγ. Πετρούπολη? Εννοώ από άποψη ασφάλειας, συντομότερου ταξιδιού (ει δυνατόν και απευθείας). Ταξιδεύω 11 Ιουνίου.
Ευχαριστώ.
Αν και είναι άσχετο το ερώτημά σου απο το θέμα, νομίζω στο αντίστοιχο τόπικ με τις προσφορές αεροπορικών εταιριών, τρέχει προσφορά αυτές τις μέρες για Ρωσία γενικά. Για τσέκαρέ το.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Καλημέρα ταξιδιώτες του Διαστήματος! Ελπίζω να είστε καλά.
Έχω μια βασική απορία. Με ποια εταιρεία ταξιδεύουμε Αγ. Πετρούπολη? Εννοώ από άποψη ασφάλειας, συντομότερου ταξιδιού (ει δυνατόν και απευθείας). Ταξιδεύω 11 Ιουνίου.
Ευχαριστώ.
απευθείας έχει μόνο από Θεσαλονική (Aegean & Astra Airlines)

κι με ενδιάμεσο σταθμό μπόλικες (LOT Polish Airlines, Aeroflot, Lufthnasa etc etc)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
εγώ μόλις επέστρεψα από μόσχα /τέλεια -πανέμορφα-σε όλα-ο καιρός δεν μας την χάλασε καθόλου-παρότι ένα βραδυ έφτασε-24-σχολαστικότατη στα διαβατήρια πρέπει να είναι 6 μήνες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.933
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom