Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επανέρχομαι!

Σκέφτομαι:
35? στο προξενείο
10-14? το πήγαινε-έλα των εγγράφων μου με courier στη Θεσ/νίκη για να πάει ο συνταξιδιώτης στο προξενείο
8? ταξιδιωτική ασφάλιση
15? τα visa documents απο το ξενοδοχείο
Σύνολο κάπου στα 70?

Μήπως αξίζει να την βγάλω απ'ευθείας απο το πρακτορείο που παίρνουν 70-75?;
Το courier δε θα το γλιτώσω, αλλά σιγά... Με τον α τρόπο θα κοστίσει 70?, με το πρακτορείο 80?... Ή το πρακτορείο χρεώνει έξτρα την ασφάλιση κλπ; Γνωρίζετε ή να πάρω τηλ;
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα με κάποιες απορίες, μετά και από όλα τα μηνύματα των προλαλησάντων. Εάν κάποιος γνωρίζει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1) Το πρακτορείο το οποίο διοργανώνει το συνέδριο στο οποίο θα συμμετάσχω τον Ιούνιο, μου έστειλε με e-mail τα visa support letters. Θα γίνουν δεκτά έτσι εκτυπωμένα στο Προξενείο ή χρειάζεται να μου τα στείλουν με fax, όπως πόσταρε κάποιος σε προηγούμενο μήνυμα?
2) Μπορώ να πάω να κάνω την αίτηση για visa μες τον Απρίλιο, ενώ ταξιδεύω Ιούνιο ή είναι νωρίς? Η visa είναι για τις μέρες που θα είμαι εκεί ή ισχύει από τη μέρα που την παίρνεις στα χέρια?
3) Τι γίνεται στην περίπτωση π.χ. ακύρωσης πτήσης επιστροφής ή αναβολή πτήσης μετάβασης, με την ασφάλεια η οποία όπως διάβασα, είναι συγκεκριμένης διάρκειας? Πώς καλύπτονται οι παραπάνω μέρες?
4) Κάποιος πρότεινε να βγάλουμε συνάλλαγμα καλύτερα στην Αγ. Πετρούπολη, αλλά όχι στο αεροδρόμιο της. Κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία?
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα με κάποιες απορίες, μετά και από όλα τα μηνύματα των προλαλησάντων. Εάν κάποιος γνωρίζει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1) Το πρακτορείο το οποίο διοργανώνει το συνέδριο στο οποίο θα συμμετάσχω τον Ιούνιο, μου έστειλε με e-mail τα visa support letters. Θα γίνουν δεκτά έτσι εκτυπωμένα στο Προξενείο ή χρειάζεται να μου τα στείλουν με fax, όπως πόσταρε κάποιος σε προηγούμενο μήνυμα?
2) Μπορώ να πάω να κάνω την αίτηση για visa μες τον Απρίλιο, ενώ ταξιδεύω Ιούνιο ή είναι νωρίς? Η visa είναι για τις μέρες που θα είμαι εκεί ή ισχύει από τη μέρα που την παίρνεις στα χέρια?
3) Τι γίνεται στην περίπτωση π.χ. ακύρωσης πτήσης επιστροφής ή αναβολή πτήσης μετάβασης, με την ασφάλεια η οποία όπως διάβασα, είναι συγκεκριμένης διάρκειας? Πώς καλύπτονται οι παραπάνω μέρες?
4) Κάποιος πρότεινε να βγάλουμε συνάλλαγμα καλύτερα στην Αγ. Πετρούπολη, αλλά όχι στο αεροδρόμιο της. Κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία?
1)Θα τα τυπωσεις εσυ.Τα δεχονται κανονικα. Στην Αθήνα τουλαχιστον που πηγα εγω.
2)Μπορεις να πας οποτε θες. Η visa βγαινει σε 5 εργασιμες αλλα μην το αφησεις τελευταια στιγμη. Ισχυει για τις μερες που θα εισαι εκει. Εγω ζητησα τα visa support απο site και εβαλα +- 2 μερες(πληρωσα δηλαδη 4 μερες επιπλεον ασφαλεια) μηπως και κατι στραβωνε με ακυρωσεις κτλ. Στη δικη σου περιπτωση δεν ξερω αν μπορεις να ζητησεις κατι τετοιο εφοσον τα visa support εχουν συγκεκριμενες ημερομηνιες.
4)Συναλλαγμα στην πολη εκτος απο λιγα που θα βγαλεις απο atm για τις πρωτες σου αναγκες(εισητηρια για μεταβαση στη πολη κτλ)
 

velvet rose

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας!
εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη, από που μπορώ να αγοράσω την ταξιδιωτική ασφάλιση?
ευχαριστώ!!
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα και πάλι! Δυο ακόμη απορίες:
α) Στο προξενείο δίνουν απόδειξη όταν πληρώνεις για την έκδοση visa? Γιατί θα πρέπει κάπως να δικαιολογήσω το κόστος στο ινστιτούτο μου.
β) Μου είπαν από το ρωσικό πρακτορείο που διοργανώνει το συνέδριο ότι στο αεροπλάνο κατά τη διάρκεια της πτήσης, θα μου δώσουν κάποια "migration card". Ξέρει κανείς τι είναι αυτό? Εάν δε μου το δώσουν δηλαδή, δεν μπαίνω Ρωσία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απόδειξη νομίζω δίνουν. Το migration δεν το συμπληρώνεις εσύ. Στο δίνει έτοιμο ο υπάλληλος στον έλεγχο διαβατηρίων. Αυτό συνέβει σε μένα στο αεροδρόμιο της μόσχας.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εμας με τη Lufthansa δε μας έδωσαν κάτι. Αυτές οι φόρμες υπήρχαν κατά τον έλεγχο διαβατηρίου στο αεροδρόμιο της Αγ. Πετρούπολης, και τις συμπληρώσαμε επί τόπου. Δεν παίρνει πάνω απο 3 λεπτά ή όλη διαδικασία συμπλήρωσης!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμας με τη Lufthansa δε μας έδωσαν κάτι. Αυτές οι φόρμες υπήρχαν κατά τον έλεγχο διαβατηρίου στο αεροδρόμιο της Αγ. Πετρούπολης, και τις συμπληρώσαμε επί τόπου. Δεν παίρνει πάνω απο 3 λεπτά ή όλη διαδικασία συμπλήρωσης!
Εμένα μου έχουν δώσει ιmmigration forms Ρωσίας εν πτήση και με Lufthansa και με Αeroflot. Ίσως υπάρχει διαφοροποίηση ανάλογα με την εποχή, ή απλά κάποια στιγμή να μην είχαν.
Ιδιαίτερα στο Domodedovo, είναι σημαντικό να έχεις την κάρτα έτοιμη συμπληρωμένη από πριν, για να προλάβεις καλή θέση στην ουρά του immigration (στο Sheremetyevo είναι πιο πολιτισμένα τα πράγματα). Για το Pulkovo (Αγ. Πετρούπολη) δεν ξέρω καθώς από κει έχω κάνει μόνο έξοδο από τη χώρα...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στην πτήση κάτα 99% θα σου δώσουν αυτή την κάρτα να συμπληρώσεις
abravosolutions.com_airport_russian_20imigration_20landing_20card.gif


δε είναι τίποτα, απλά συμπληρώνεις σε Λατινικούς Χαρακτήρες (ή Κυριλικούς αν τους κατέχεις) και ότι άλλο έχεις γραμμένο στην βίζα. Θα σου πάρει 3 λεπτά. Για αυτό καλό είναι να έχεις και ένα στυλό μαζί σου, για να την συμπληρώσεις στο αεροπλάνο ή στο αεροδρόμιο.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο domodedovo πριν 20 περίπου μέρες με πτήση της aegean το immigration το συμπλήρωνε ηλεκτρονικά το τύπωνε και στο παρέδιδε ο υπάλληλος του ελέγχου διαβατηρίων. Εγώ δεν έκανα τίποτα απολύτως γι αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom