Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Αν φεύγετε μέσω Μπράλου τότε δε περνάτε ανατολική Αχαία και Κορινθία, οπότε μία επιλογή στο δρόμο σας (με θάλασσα) είναι το Γαλαξίδι και προσφέρεται για στάση σε Ναύπακτο στο πήγαινε, εκδρομή στο Λιδορίκι (με κύκλο της λίμνης) και Δελφούς στην αναχώρηση.

Και επειδή η ιδέα του οδοντωτού για τα Καλάβρυτα που έριξε η @paefstra είναι καλή, παλιά υπήρχε καραβάκι που έκανε την διαδρομή Αίγιο-Αγ. Νικόλαο, αν υπάρχει ακόμα δεν σας βγάζει (πολύ) εκτός διαδρομής.
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
παλιά υπήρχε καραβάκι που έκανε την διαδρομή Αίγιο-Αγ. Νικόλαο, αν υπάρχει ακόμα δεν σας βγάζει (πολύ) εκτός διαδρομής.
Δυστυχώς έχει αρκετά χρόνια που έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο δρομολόγιο.
 

Alexiatrou

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Καλώς ήρθες.Μπορεις να κάνεις διακοπές στην Κορινθία(Ξυλόκαστρο,Λουτράκι) η Βόρεια Εύβοια
Καλημέρα. Δυστυχώς προς τα εκεί βγαίνω αρκετά εκτός διαδρομής και τα συγκεκριμένα μέρη (πλην Βόρεια Εύβοιας) δεν μου αρέσουν καθόλου. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Alexiatrou

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Στην Αχαια Καλαβρυτα με τον οδοντωτο (τα παιδια σου θα ξετρελαθουν) και παραλιακα στο Διακοφτο η το Αιγιο.
Καλημέρα. Ακούγεται ωραία ιδέα, θα την έχω υπόψη. Ευχαριστώ πολύ!
 

Alexiatrou

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Αν φεύγετε μέσω Μπράλου τότε δε περνάτε ανατολική Αχαία και Κορινθία, οπότε μία επιλογή στο δρόμο σας (με θάλασσα) είναι το Γαλαξίδι και προσφέρεται για στάση σε Ναύπακτο στο πήγαινε, εκδρομή στο Λιδορίκι (με κύκλο της λίμνης) και Δελφούς στην αναχώρηση.

Και επειδή η ιδέα του οδοντωτού για τα Καλάβρυτα που έριξε η @paefstra είναι καλή, παλιά υπήρχε καραβάκι που έκανε την διαδρομή Αίγιο-Αγ. Νικόλαο, αν υπάρχει ακόμα δεν σας βγάζει (πολύ) εκτός διαδρομής.
Καλημέρα. Μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα το Γαλαξίδι αλλά ακόμα και η Ναύπακτος και είναι και ακριβώς πάνω στη διαδρομή μου. Ευχαριστώ πολύ!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλημέρα. Μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα το Γαλαξίδι αλλά ακόμα και η Ναύπακτος και είναι και ακριβώς πάνω στη διαδρομή μου. Ευχαριστώ πολύ!
Ναύπακτος και πολλά παραλιακά χωριά ως το Γαλαξίδι. Χιλιαδού, Μοναστηράκι, Μαραθιάς, Γλύφα με το νησάκι Τριζόνια ακριβώς απέναντι, Ερατεινή, Άγιοι Πάντες είναι λίγες από τις πολλές επιλογές πάνω σ’ αυτή τη διαδρομή. Ακόμη πολλές στην ορεινή Ναυπακτία (Πλάτανος, Άνω Χώρα κ.α.) και ωραίες διαδρομές προς το Καρπενήσι απ’ όπου μετά μπορείς να κινηθείς προς τον τελικό σου προορισμό.
 

Alexiatrou

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Ναύπακτος και πολλά παραλιακά χωριά ως το Γαλαξίδι. Χιλιαδού, Μοναστηράκι, Μαραθιάς, Γλύφα με το νησάκι Τριζόνια ακριβώς απέναντι, Ερατεινή, Άγιοι Πάντες είναι λίγες από τις πολλές επιλογές πάνω σ’ αυτή τη διαδρομή. Ακόμη πολλές στην ορεινή Ναυπακτία (Πλάτανος, Άνω Χώρα κ.α.) και ωραίες διαδρομές προς το Καρπενήσι απ’ όπου μετά μπορείς να κινηθείς προς τον τελικό σου προορισμό.
Ναι ναι, πριν λίγο κοιτούσα ξενοδοχεία στον Μαραθιά. θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα, ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
ανανεώνω το θέμα κάνοντας αναφορά για όσους γνωρίζουν για το ''νησί των οικογενειών '' όπως αναφέρουν συχνά πολλοί τη Θάσο και αν προτείνει κάποιος συγκεκριμένο κομμάτι της Λευκάδας (όχι Δυτικά προφανώς) που να έχει αμμουδερή ζεστή θάλασσα πχ στοιχεία απαραίτητο για μικρά παιδια..
Υγ. πόσοι από μας που ενδιαφερόμαστε για διακοπές με παιδιά συζητάμε το θέμα ΄΄καθαρή θάλασσα''?
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
ανανεώνω το θέμα κάνοντας αναφορά για όσους γνωρίζουν για το ''νησί των οικογενειών '' όπως αναφέρουν συχνά πολλοί τη Θάσο και αν προτείνει κάποιος συγκεκριμένο κομμάτι της Λευκάδας (όχι Δυτικά προφανώς) που να έχει αμμουδερή ζεστή θάλασσα πχ στοιχεία απαραίτητο για μικρά παιδια..
Υγ. πόσοι από μας που ενδιαφερόμαστε για διακοπές με παιδιά συζητάμε το θέμα ΄΄καθαρή θάλασσα''?
Όντως η Θάσος είναι σούπερ για οικογένειες με μικρά παιδιά όπως και η Λευκάδα.
Η Μυτιλήνη προσφέρεται για παιδιά?
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Καλησπέρα σας,
Μιας και η ζέστη ξεκίνησε, αλλά οι καλοκαιρινές διακοπές αργούν ακόμη, θα ήθελα οποίος μπορεί να μου προτείνει κοντινές εκδρομές ημερήσιες ή και διημερες με έδρα την Αλεξανδρούπολη.
Έχουμε δύο παιδάκια τεσσάρων και δύο ετών, οπότε θα ήθελα κάτι που να τους τραβήξει το ενδιαφέρον αλλά όχι υπερβολικά κουραστικό, για να μην έχουμε γκρίνιες από την πολύ ταλαιπωρία .. Και πραγματικά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι..
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Καλό καλοκαίρι και καλά ταξίδια σε όλους μας!!
 
Μηνύματα
32
Likes
46
ανανεώνω το θέμα κάνοντας αναφορά για όσους γνωρίζουν για το ''νησί των οικογενειών '' όπως αναφέρουν συχνά πολλοί τη Θάσο και αν προτείνει κάποιος συγκεκριμένο κομμάτι της Λευκάδας (όχι Δυτικά προφανώς) που να έχει αμμουδερή ζεστή θάλασσα πχ στοιχεία απαραίτητο για μικρά παιδια..
Υγ. πόσοι από μας που ενδιαφερόμαστε για διακοπές με παιδιά συζητάμε το θέμα ΄΄καθαρή θάλασσα''?
Καλησπέρα!
Η Θάσος είναι πραγματικά νησί για οικογένειες! Πήγαμε το περσινό καλοκαίρι με δύο παιδιά τριών και ενός έτους και δεν το μετανιωσαμε στιγμή.
Έχει θεωρώ καθαρές παραλίες και με ρηχά νερά. Επίσης βρήκαμε πολύ καλό φαγητό με πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής.
Μείναμε ανατολικά στη Σκάλα Ποταμιάς με αμμουδερες πολύ ρηχές παραλίες τις οποίες τα παιδιά απόλαυσαν πάρα πολύ.
Μία μέρα κινηθήκαμε νότια, για μπάνιο κοντά στον Ποτό επίσης με λεπτή σαν πούδρα άμμο και στο Θεολόγο για σούβλες αλλά και για την όμορφη γραφική ατμόσφαιρα.
Και μία μέρα στα βόρεια για παραλία κοντά στο Λιμενα με άμμο και δέντρα που φτάνουν μέχρι την ακτή. Αλλά και μία σύντομη επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο.
Την τελευταία μέρα ελληνικός καφές, υποβρύχιο και τέλος φαγητό στην Παναγια, που είναι πανέμορφο χωριό.
Δυστυχώς δεν πήγαμε καθόλου δυτικά προς Λιμεναρια, διότι λόγω ισχυρής βροχόπτωσης είχε πλημμύρες..
 

Chris4

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Θέλουμε να πάμε σε νησί με τα παιδιά μας,6 κ 3 ετών. Ποιο νομίζετε ότι θα είναι το ιδανικό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom