Γενικά Διακοπές Κυκλάδες

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σας,
Είμαστε 2 φίλες 35 ετών και θέλουμε να βρούμε ένα κυκλαδίτικο νησί που να μαζεύει κόσμο της ηλικιας μας. Έχετε να μας προτείνετε κάποιο; Εχουμε στο μυαλό μας την Αντίπαρο αλλά ακόμη δεν έχουμε καταλήξει. Οι ημερομηνίες που σκεφτόμαστε 7-17 Αυγουστου.
Για την περίοδο που θα πάτε μία ψήφο κ από εμένα στη Σίφνο. Πολύ elegant κυκλαδονησια που ξεφεύγουν από τη λογική του χύμα κ δεν είναι κ πολύ πηχτρα ακόμα κ τον Αύγουστο είναι η Σύρος, η Τζιά, και η Άνδρος (η τελευταία οπωσδήποτε με αμάξι)
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Καλησπέρα σας,
Είμαστε 2 φίλες 35 ετών και θέλουμε να βρούμε ένα κυκλαδίτικο νησί που να μαζεύει κόσμο της ηλικιας μας. Έχετε να μας προτείνετε κάποιο; Εχουμε στο μυαλό μας την Αντίπαρο αλλά ακόμη δεν έχουμε καταλήξει. Οι ημερομηνίες που σκεφτόμαστε 7-17 Αυγουστου.
Αν προτιμάτε την Αντίπαρο , θα σας αρέσει και η Κίμωλος...ή η Αστυπάλαια. Απλά για Κίμωλο δεν ξέρω αν θα βρείτε κατάλυμα γιατι είναι μικρούλα ! αξίζει άπειρα..να το τσεκάρετε!
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Σκεφτόμαστε να συνδυάσουμε την Αντίπαρο με Δονούσα (εαν βρούμε) αλλίως με Ίο και Πάρο....εχω πάει Σίφνο και συμφωνώ ότι έχει καλό κόσμο, όπως επίσης και η Πάτμος, που πήγα πέρυσι ( μου κάνει εντύπωση που δεν την ανέφερε κανείς!!)
Ο κόσμος της Πάρου για παράδειγμα μου άρεσε πάρα πολυ....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Σκεφτόμαστε να συνδυάσουμε την Αντίπαρο με Δονούσα (εαν βρούμε) αλλίως με Ίο και Πάρο....εχω πάει Σίφνο και συμφωνώ ότι έχει καλό κόσμο, όπως επίσης και η Πάτμος, που πήγα πέρυσι ( μου κάνει εντύπωση που δεν την ανέφερε κανείς!!)
Ο κόσμος της Πάρου για παράδειγμα μου άρεσε πάρα πολυ....
Γιατί η Πάτμος ανηκει στα Δωδεκάνησα και εσύ μας ζήτησες γνώμες για κυκλαδονησια (ανοίγουμε κ κανένα χάρτη της Ελλάδος πριν σχεδιάσουμε διακοπές σε νησιά). Φυσικά υπάρχουν πολύ ωραίες επιλογές κ στα Δωδεκάνησα όπως κ αλλού στην Ελλάδα
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιατί η Πάτμος ανηκει στα Δωδεκάνησα και εσύ μας ζήτησες γνώμες για κυκλαδονησια (ανοίγουμε κ κανένα χάρτη της Ελλάδος πριν σχεδιάσουμε διακοπές σε νησιά). Φυσικά υπάρχουν πολύ ωραίες επιλογές κ στα Δωδεκάνησα όπως κ αλλού στην Ελλάδα
Ωχ ναι.... εννοείται βρε ότι το γνωρίζω, απλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας μου ξέφυγε.... μην παρεξηγηθω ως αγεωγράφητη....!!!
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Καλησπέρα και πάλι! Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω για όλη τη βοήθεια. Είσαι τόσο κατατοπιστικός που η επιλογή μου έγινε πολύ εύκολη! Κίμωλος!!! Ναι, ναι η Κίμωλος είναι θεωρώ η φετινή εκλεκτή μας. :) Ήδη έκανα έρευνα για διαμονή, και θα ήθελα εκεί πάνω να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Το ένα σπίτι είναι αυτό, κάτι σα σπηλιά στο κέντρο του νησιού:

http://abnb.me/EVmg/iJFNDzOBBD

και το άλλο αυτό στη μέση της διαδρομής από το λιμάνι στη χώρα

http://abnb.me/EVmg/nJbG2gUBBD

Τι προτεινεις μέσα από την εμπειρία σου;
Ξέχασα να αναφέρω κι ένα τρίτο που υπάρχει στη σκέψη μας αν και ξεφεύγει λίγο η τιμή. Πρόκειται για την ίδια περιοχή του ακριβώς παραπάνω σπιτιού, στη μέση καπου από λιμάνι-χώρα, και είναι ενα ανεμόμυλος που φιλοξενεί κάποια δωμάτια.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!
Εφόσον τελικά πας Κίμωλο θα σου δώσω κάποια tips για το αγαπημένο μου νησί (έμεινα 12 ημέρες και την λάτρεψα):
1) για να πας στην Πολύαιγο πρέπει να παρατηρείς τον καιρό, η εκδρομή γίνεται μόνο σχεδόν με μηδενικό άνεμο (φαντάσου εγώ αν και έμεινα τόσες πολλές ημέρες δεν τα κατάφερα να πάω)
2) να πας στην παραλία Σούφι (με αυτοκίνητο μέχρι το Μοναστήρι και μετά 10 λεπτά με τα πόδια, μαγική παραλία)
3) να πας στο Σκιάδι (έχει αρκετή πεζοπορία αλλά αξίζει)
4) στα Πράσα οπωσδήποτε μετά το μπάνιο έχει μια ωραία ταβέρνα στο δρόμο της επιστροφής στο αριστερό σου χέρι (έφαγα τα καλύτερα γεμιστά)
5) ποτό , φαγητό στο Χωριό αλλά και επίσκεψη στο Μουσείο
είναι πανέμορφο νησί με φοβερές παραλίες, όπως το λέω "μεγάλο νησί για το μικρό μέγεθος του"
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εφόσον τελικά πας Κίμωλο θα σου δώσω κάποια tips για το αγαπημένο μου νησί (έμεινα 12 ημέρες και την λάτρεψα):
1) για να πας στην Πολύαιγο πρέπει να παρατηρείς τον καιρό, η εκδρομή γίνεται μόνο σχεδόν με μηδενικό άνεμο (φαντάσου εγώ αν και έμεινα τόσες πολλές ημέρες δεν τα κατάφερα να πάω)
2) να πας στην παραλία Σούφι (με αυτοκίνητο μέχρι το Μοναστήρι και μετά 10 λεπτά με τα πόδια, μαγική παραλία)
3) να πας στο Σκιάδι (έχει αρκετή πεζοπορία αλλά αξίζει)
4) στα Πράσα οπωσδήποτε μετά το μπάνιο έχει μια ωραία ταβέρνα στο δρόμο της επιστροφής στο αριστερό σου χέρι (έφαγα τα καλύτερα γεμιστά)
5) ποτό , φαγητό στο Χωριό αλλά και επίσκεψη στο Μουσείο
είναι πανέμορφο νησί με φοβερές παραλίες, όπως το λέω "μεγάλο νησί για το μικρό μέγεθος του"
κιμωλο δεν παιζει να βρεις δωματια καθολου ολο τον Αυγουστο. Χθες εψαχνα ολη μερα να βρω εστω και δυο διανυκτερευσεις μονο και δε βρηκα τιποτα(ημερομηνιες που εψαξα απο 1 ως 29 Αυγουστου).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom