Γενικά Διακοπές Κυκλάδες

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
συγνωμη αλλα γιατι προτεινετε ολοι τη φολεγανδρο υπερεκτιμημενη πανακριβη σε ξενοδοχεια και φαγητο ωραια ειναι δε λεω αλλα
Γιατί είναι πανέμορφη.
Ναι συμφωνώ, ακριβότερη σε σχέση με άλλα, όχι υπερεκτιμημένη όμως.
Και δεδομένου οτι τελευταία είναι πολύ δημοφιλής, οι τιμές δε πέφτουν με τίποτα.
Οκ, υπάρχουν κι εναλλακτικές, αλλά αυτό δεν ακυρώνει την ομορφιά του νησιού.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Γιατί είναι πανέμορφη.
Ναι συμφωνώ, ακριβότερη σε σχέση με άλλα, όχι υπερεκτιμημένη όμως.
Και δεδομένου οτι τελευταία είναι πολύ δημοφιλής, οι τιμές δε πέφτουν με τίποτα.
Οκ, υπάρχουν κι εναλλακτικές, αλλά αυτό δεν ακυρώνει την ομορφιά του νησιού.
Είναι πανέμορφη και όχι υπερκτιμημένη ως προς την ομορφιά της. Αλλά νομίζω ότι είναι υπερεκτιμημένη ως προς την τιμή των καταλυμάτων, πληρώνεις πολλά για ένα μέσο δωμάτιο. Όταν είχαμε κλείσει εμείς, γενικά οι τιμές ήταν υψηλές και με το κόστος που είχε ανά διανυκτέρευση, νομίζαμε ότι είχαμε κλείσει το σούπερ δωμάτιο. Και όταν πήγαμε, διαπιστώσαμε ότι ήταν ένα καλό δωμάτιο, αλλά ως εκεί. Πολύ ακριβό γι' αυτό που παρείχε συγκριτικά με άλλα νησιά, αλλά νομίζω αυτό ίσχυε γενικότερα με τις τιμές όλων των καταλυμάτων στη Χώρα. Βέβαια, δεν μετανιώνω καθόλου που πήγα. Αλλά και πάλι, δεν είναι για πολλές μέρες, στην 3η μέρα είχαμε αρχίσει να κοιτάμε τα πλοία για Σίκινο!
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Καλησπέρα Νταίζυ απ τα 1,95 μου :haha::haha:

Λοιπόν, τώρα που το θέτεις πιο ξεκάθαρα, και δεδομένου ότι έχεις επισκεφτεί το μαγικό μέρος που λέγεται Φολέγανδρος, και απορίπτοντας τα Κουφονήσια έχουμε και λέμε:
1. Κίμωλος. Ακριβώς αυτό που θέλεις. Μαγική χώρα, δε χρειάζεται μέσο σε καμία περίπτωση, υπέροχα νερά, μονοήμερες σε Πολύαιγο, πολύ ωραία κουζίνα κτλ. Λίγα περισσότερα λόγια: https://www.travelstories.gr/community/threads/Σικινος-ή-Κιμωλος.52176/page-2#post-597162

https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Κίμωλος-Πολύαιγος-2015.800/

2. Ανάφη. Μοναδικά χρώματα, παραλίες, εξαιρετική κουζίνα, άγονη γραμμή μεν αλλά όχι τόσο ''άδειο'' από κόσμο όπως τυχόν έχεις στο μυαλό σου. Το μόνο αρνητικό ίσως η δύσκολη πρόσβαση, και οι περίεργες ώρες των πλοίων. Η προσωπική μου εμπειρία:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Σίκινος-Ανάφη.18592/page-9#post-597843

https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Ανάφη-2015.804/

3. Σίκινος. Ίδια ''γειτονιά'' με τη Φολέγανδρο (οι περισσότεροι συνδυάζουν αυτά τα 2), στο ίδιο στυλ, περισσότερο αυθεντική & ανόθευτη όμως. Επίσης δε χρειάζεται μέσο μεταφοράς. Προσωπικά μου άρεσε πολύ, δε ξέρω αν θα έμενα για μέρες όμως.
https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Σίκινος-2012.264/

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις επιλογές υπάρχουν πολλές.
Εσκεμμένα αφήνω έξω τις μικρες Κυκλάδες, θα ήταν όμως το πρώτο που θα σου πρότεινα σε περίπτωση που ήθελες παραπάνω από ένα νησί.
Τσέκαρε τις περιπτώσεις και δες τι σου κάνει πιο πολύ το κλικ και το συζητάμε..;)
Καλησπέρα και πάλι! Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω για όλη τη βοήθεια. Είσαι τόσο κατατοπιστικός που η επιλογή μου έγινε πολύ εύκολη! Κίμωλος!!! Ναι, ναι η Κίμωλος είναι θεωρώ η φετινή εκλεκτή μας. :) Ήδη έκανα έρευνα για διαμονή, και θα ήθελα εκεί πάνω να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Το ένα σπίτι είναι αυτό, κάτι σα σπηλιά στο κέντρο του νησιού:

http://abnb.me/EVmg/iJFNDzOBBD

και το άλλο αυτό στη μέση της διαδρομής από το λιμάνι στη χώρα

http://abnb.me/EVmg/nJbG2gUBBD

Τι προτεινεις μέσα από την εμπειρία σου;
Ξέχασα να αναφέρω κι ένα τρίτο που υπάρχει στη σκέψη μας αν και ξεφεύγει λίγο η τιμή. Πρόκειται για την ίδια περιοχή του ακριβώς παραπάνω σπιτιού, στη μέση καπου από λιμάνι-χώρα, και είναι ενα ανεμόμυλος που φιλοξενεί κάποια δωμάτια.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το πρώτο ασυζητητί, που είναι μέσα στο Χωριό.
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Το πρώτο ασυζητητί, που είναι μέσα στο Χωριό.
Το πρώτο ε; Με ανησύχησε λίγο το οτι ειναι σα μια σπηλιά χωρις παράθυρα, αν και γράφουν πως ειναι δροσερό. Μέσα στη χώρα δε βρηκα και πολλα. Στο Ίντερνετ τουλάχιστον.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το πρώτο ε; Με ανησύχησε λίγο το οτι ειναι σα μια σπηλιά χωρις παράθυρα, αν και γράφουν πως ειναι δροσερό. Μέσα στη χώρα δε βρηκα και πολλα. Στο Ίντερνετ τουλάχιστον.
Από άποψη τοποθεσίας στο προτείνω και μόνο, ώστε να μην μετακινείστε το βράδυ για φαγητό - ποτό. Αν δεν σας πειράζει να παίρνετε αυτοκίνητο το βράδυ, μπορείτε να μείνετε και στη Ψάθη ή στο ενδιάμεσο.
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Από άποψη τοποθεσίας στο προτείνω και μόνο, ώστε να μην μετακινείστε το βράδυ για φαγητό - ποτό. Αν δεν σας πειράζει να παίρνετε αυτοκίνητο το βράδυ, μπορείτε να μείνετε και στη Ψάθη ή στο ενδιάμεσο.
Ευχαριστώ πολύ πολύ! Σκεπτόμενη την ομορφιά του να ανοίγεις την πόρτα σου και να βρίσκεσαι μέσα σε αυτό το πανέμορφο 'χωριό', ανεξάρτητος ότι ώρα θελήσεις, καταλήγω στη διαμονή μέσα στη χώρα. Ευχαριστώ γιατί με βοηθήσατε σε όλα πραγματικά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα @Daisy di Marzo . Μόλις ειδα το ερώτημα σου σόρρυ.
Το πρώτο ασυζητητί.
Το χωριό είναι μια ζωγραφιά, αξίζει να ρουφήξεις το κάθε λεπτό, τη κάθε εικόνα από αυτή τη παλέτα χρωμάτων. Δεν υπάρχει λόγος ταλαιπωρίας.
Χώρια που αυτό το στυλ ''σπηλιάς'' - παραδοσιακό κυκλαδίτικο σπίτι είναι από μόνο του πρόκληση!
Έκανες εξαιρετική επιλογή η οποία θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω.
Μή παραλείψεις την ημερίσια στη Πολύαιγο, με το βαρκάκι που ξεκινάει κάθε μέρα από τη Ψάθη.
Θα δεις καταπληκτικά τοπία!
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Καλημέρα @Daisy di Marzo . Μόλις ειδα το ερώτημα σου σόρρυ.
Το πρώτο ασυζητητί.
Το χωριό είναι μια ζωγραφιά, αξίζει να ρουφήξεις το κάθε λεπτό, τη κάθε εικόνα από αυτή τη παλέτα χρωμάτων. Δεν υπάρχει λόγος ταλαιπωρίας.
Χώρια που αυτό το στυλ ''σπηλιάς'' - παραδοσιακό κυκλαδίτικο σπίτι είναι από μόνο του πρόκληση!
Έκανες εξαιρετική επιλογή η οποία θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω.
Μή παραλείψεις την ημερίσια στη Πολύαιγο, με το βαρκάκι που ξεκινάει κάθε μέρα από τη Ψάθη.
Θα δεις καταπληκτικά τοπία!
Καλή σου ημέρα ψηλέ! :)
Σε ευχαριστώ πραγματικά για όλα. Μπορώ να σε ρωτησω κάτι τελευταίο; Βρήκα ακόμη ενα συγκρότημα με εξαιρετικά δωμάτια, λεει στις αρχές της χώρα. Απ οτι κατάλαβα πρέπει να ειναι εκει που ειναι ενα παργκινγκ. Αυτο συγκαταλέγεται μέσα; ή ειναι πάλι μακριά; Σου παραθέτω Λινκ απο τον ξενώνα. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...kro_Parisi-Kimolos_Cyclades_South_Aegean.html
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλή σου ημέρα ψηλέ! :)
Σε ευχαριστώ πραγματικά για όλα. Μπορώ να σε ρωτησω κάτι τελευταίο; Βρήκα ακόμη ενα συγκρότημα με εξαιρετικά δωμάτια, λεει στις αρχές της χώρα. Απ οτι κατάλαβα πρέπει να ειναι εκει που ειναι ενα παργκινγκ. Αυτο συγκαταλέγεται μέσα; ή ειναι πάλι μακριά; Σου παραθέτω Λινκ απο τον ξενώνα. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...kro_Parisi-Kimolos_Cyclades_South_Aegean.html
Δείχνει να είναι εντός Χωριού, αν και δεν έχει πουθενά τον αντίστοιχο χάρτη. Το μόνο παρκινγκ που θυμάμαι ήταν στην είσοδο, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και αυτό, οπότε δε νομίζω να είναι μακρυά. Γενικότερα η χώρα είναι πολύ βολική στο περπάτημα της, και το λεωφορείο στο νησί εξυπηρετικότατο. Δε θα χεις πρόβλημα.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλησπέρα σε όλους. Αναζητώ λίγη βοήθεια στην επιλογή ενός Κυκλαδίτικου νησιού για τις φετινές μας διακοπές. Οι ημερομηνίες είναι ανοιχτές και ευέλικτες. Άτομα δύο, εγώ και ο σύντροφος μου, ηλικία 30-40.
Ψάχνω ένα όμορφο παραδοσιακό νησάκι. Να έχει τη χώρα του με τα καφενία του για ωραίο ελληνικό, πρωινό και εφημερίδα. Μετά παραλία και χαλάρωση. Μετά ωραίο φαγητάκι, ντουζ και βραδινή τσάρκα στη χώρα, σε σοκάκια με κάποια μαγαζάκια και για το τέλος ίσως ένα ήσυχο ποτό κάπου γραφικά. Ψάχνω ένα γραφικό, γλυκό νησάκι. Συνήθως αγαπώ να μένω στο κέντρο, στις 'χώρες' των νησιών, για πρωινούς ωραίους καφέδες, απογευματινές βόλτες κτλ, και εκδρομούλες & μπάνιο πιο έξω, εξερευνώντας μέσα συην ημέρα.

Έχω ακούσει πολλά για Μήλο, Νάξο, Σίφνο, Σχοινούσα, Ανάφη, Αμοργό & Κίμωλο. Τελικά έχω απλώς, μπερδευτεί απόλυτα. :) Οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά,
Νταίζυ
Μηλο με τρελα! Δεν υπαρχει το νησι! Επισης και Αμοργος.

Μηλο με τρελα! Δεν υπαρχει το νησι! Επισης και Αμοργος.
Η Ναξος δεν ειναι ωραια (πλεον). Πολυ χαβουζα, κορνα και τιποτα αξιολογο απο παραλιες και τοπια.
 
Last edited by a moderator:

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας,
Είμαστε 2 φίλες 35 ετών και θέλουμε να βρούμε ένα κυκλαδίτικο νησί που να μαζεύει κόσμο της ηλικιας μας. Έχετε να μας προτείνετε κάποιο; Εχουμε στο μυαλό μας την Αντίπαρο αλλά ακόμη δεν έχουμε καταλήξει. Οι ημερομηνίες που σκεφτόμαστε 7-17 Αυγουστου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom