Γενικά Διακοπές Κυκλάδες

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας,
Είμαστε 2 φίλες 35 ετών και θέλουμε να βρούμε ένα κυκλαδίτικο νησί που να μαζεύει κόσμο της ηλικιας μας. Έχετε να μας προτείνετε κάποιο; Εχουμε στο μυαλό μας την Αντίπαρο αλλά ακόμη δεν έχουμε καταλήξει. Οι ημερομηνίες που σκεφτόμαστε 7-17 Αυγουστου.
Καλημέρα. Είναι μία καλούτσικη επιλογή. Το κακό είναι ότι δεν έχετε καταλήξει, για διακοπές σε λιγότερο από ένα μήνα απο τώρα.
Επίσης θα πρότεινα Αμοργό, Νάξο, Σίφνο, το καθένα βέβαια με τις ιδιαιτερότητες του. Τι στυλ διακοπών ψάχνετε;
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα σας,
Είμαστε 2 φίλες 35 ετών και θέλουμε να βρούμε ένα κυκλαδίτικο νησί που να μαζεύει κόσμο της ηλικιας μας. Έχετε να μας προτείνετε κάποιο; Εχουμε στο μυαλό μας την Αντίπαρο αλλά ακόμη δεν έχουμε καταλήξει. Οι ημερομηνίες που σκεφτόμαστε 7-17 Αυγουστου.
φολεγανδρος μαζευει 30 πλας, επισης κ αντιπαρος που λετε και Σιφνος
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ψάχνουμε χαλαρές διακοπές με ποιοτική διασκέδαση. Φολεγανδρο εχουμε ακουσει οτι ειναι ζευγαρονήσι... θέλουμε να είναι παρεϊστικο το νησί και ποιοτικό..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνουμε χαλαρές διακοπές με ποιοτική διασκέδαση. Φολεγανδρο εχουμε ακουσει οτι ειναι ζευγαρονήσι... θέλουμε να είναι παρεϊστικο το νησί και ποιοτικό..
Αμοργό. Ξεκάθαρα. Αυτό ακριβώς που ζητάς.
Αλλά ξεκίνα να ψάχνεις, είναι αργά.
Διαμονή χώρα κατά προτίμηση.
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αμοργό. Ξεκάθαρα. Αυτό ακριβώς που ζητάς.
Αλλά ξεκίνα να ψάχνεις, είναι αργά.
Διαμονή χώρα κατά προτίμηση.
Αμοργό έχει πάει η φίλη μου 2 φορές ...Αντίπαρο βρήκαμε κάτι.. Για Σχοινούσα έχετε ακούσει κάτι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αμοργό έχει πάει η φίλη μου 2 φορές ...Αντίπαρο βρήκαμε κάτι.. Για Σχοινούσα έχετε ακούσει κάτι;
Πήγα πέρυσι στις μικρές Κυκλάδες.
Πολύ καλή η Σχοινούσα αλλά είναι υπερβολικες 10 ημέρες.
Θα κοιτούσα για tour στις Μικρές Κυκλάδες, Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά, και ίσως καμια στάση Νάξο αν χρειαστεί.
Αξίζει, και είναι επίσης στο ύφος που ψάχνεις, ειδικά η Δονούσα.
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Προτείνω Σίφνο και δεύτερη επιλογή Αντίπαρο. Αν δεν ήταν τόσες ημέρες θα πρότεινα Κίμωλο, αλλά ενδεχομένως να βαρεθείτε (αν κι εγώ έμεινα 12 ημέρες εκεί και πέρασα τέλεια!)
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ψάχνουμε χαλαρές διακοπές με ποιοτική διασκέδαση. Φολεγανδρο εχουμε ακουσει οτι ειναι ζευγαρονήσι... θέλουμε να είναι παρεϊστικο το νησί και ποιοτικό..
η φολεγανδρος δεν ειναι ζευγαρονησι, ειναι μια απο τις προκαταληψεις που την κυνηγουν εδω και χρονια, αλλα παω καθε χρονο και το διαψευδω αυτο:) Για Αμοργο το σκεφτηκα και γω οπως ολοι οι συνφορουμιτες απλως εξαρταται τι ζητας. Γενικα η Αμοργος εχει πολυ χυμαδιο, πολυ το στυλ καμπινγκ και ραστα και δεν ειναι κοσμοπολιτικη, ειδικα η Αιγιαλη που μαζευεται ολος ο κοσμος.εχω παει 3 φορες , τη μια ως κυριο νησι και την αλλη για δυο βραδια σε συνδυασμο με αλλα νησια, αλλα επειδη ειναι αρκετα χυμα δε σκοπευω να ξαναπαω...Βεβαια αυτο ειναι δικο μου γουστο και της συντροφου μου. Ξεκαθαρισε ομως τι αναζητατε, αν σας πειραζει ο χυμα τουρισμος ή θελετε ελεγκαντ καταστασεις τυπου Αντιπαρος. Επισης, εξαρταται και απο το πού θα βρειτε, καθως εχετε ηδη αργησει. Παντως η Σιφνος ειναι καλυτερη επιλογη για τοσες μερες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
η φολεγανδρος δεν ειναι ζευγαρονησι, ειναι μια απο τις προκαταληψεις που την κυνηγουν εδω και χρονια, αλλα παω καθε χρονο και το διαψευδω αυτο:) Για Αμοργο το σκεφτηκα και γω οπως ολοι οι συνφορουμιτες απλως εξαρταται τι ζητας. Γενικα η Αμοργος εχει πολυ χυμαδιο, πολυ το στυλ καμπινγκ και ραστα και δεν ειναι κοσμοπολιτικη, ειδικα η Αιγιαλη που μαζευεται ολος ο κοσμος.εχω παει 3 φορες , τη μια ως κυριο νησι και την αλλη για δυο βραδια σε συνδυασμο με αλλα νησια, αλλα επειδη ειναι αρκετα χυμα δε σκοπευω να ξαναπαω...Βεβαια αυτο ειναι δικο μου γουστο και της συντροφου μου. Ξεκαθαρισε ομως τι αναζητατε, αν σας πειραζει ο χυμα τουρισμος ή θελετε ελεγκαντ καταστασεις τυπου Αντιπαρος.
Συμφωνώ ότι δε πρέπει να έχουμε προκαταλήψεις τέτοιου τύπου. Δεν είναι ζευγαρονήσι η Φολέγανδρος, όχι τουλάχιστον όπως το εννοούν κάποιοι. Εδώ στη Μήλο που έχει τη φήμη κατεξοχήν και κάνεις πραγματάκια..
Αυτά είναι Ελληνικά στερεότυπα.
Απο κει και πέρα, η Αμοργός σου φάνηκε Χύμα; Οκ, η Αιγιάλη έχει το καμπινγκ είναι διαφορετικά πάντα, αλλά αρκετά χύμα; Εντυπωσιάζομαι με αυτό που διαβάζω.
Και elegant η Αντίπαρος; Αλήθεια; Ήξερα ότι άλλαξε σε σχέση με τελευταία φορά που πήγα (6 χρόνια πριν), αλλά να τη κατατάσσουμε και στα elegant μου φαίνεται λίγο κάπως.
Πάντως αν ψάχνουν τέτοιου τύπου διακοπές, μια καλή περίπτωση είναι η Σίφνος, σε συνδυασμό και με κάτι ακόμη.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Συμφωνώ ότι δε πρέπει να έχουμε προκαταλήψεις τέτοιου τύπου. Δεν είναι ζευγαρονήσι η Φολέγανδρος, όχι τουλάχιστον όπως το εννοούν κάποιοι. Εδώ στη Μήλο που έχει τη φήμη κατεξοχήν και κάνεις πραγματάκια..
Αυτά είναι Ελληνικά στερεότυπα.
Απο κει και πέρα, η Αμοργός σου φάνηκε Χύμα; Οκ, η Αιγιάλη έχει το καμπινγκ είναι διαφορετικά πάντα, αλλά αρκετά χύμα; Εντυπωσιάζομαι με αυτό που διαβάζω.
Και elegant η Αντίπαρος; Αλήθεια; Ήξερα ότι άλλαξε σε σχέση με τελευταία φορά που πήγα (6 χρόνια πριν), αλλά να τη κατατάσσουμε και στα elegant μου φαίνεται λίγο κάπως.
Πάντως αν ψάχνουν τέτοιου τύπου διακοπές, μια καλή περίπτωση είναι η Σίφνος, σε συνδυασμό και με κάτι ακόμη.
H Αμοργος ναι ειναι χυμα και εχει αρκετα εντονο παραδοσιακο /λαικο στοιχειο, πραγμα που εμενα με απωθει σε νησι,γιατι μου αρεσουν πιο ελεγκαντ μερη. Δεν ειναι Αναφη αλλα χυμα τη λες ανετα. Ισως με τα δικα μου γουστα, δεν ξερω.
Η Αντιπαρος ειναι κοσμικη και ελεγκαντ, ναι...Τη λενε και μικρη Μυκονο ( με μια μικρη υπερβολη). Πηγα περυσι και οντως μ φανηκε παρα πολυ προσεγμενη! Και αν εισαι της βολτας περισσοτερο και οχι της παραλιας, ειναι σουπερ και για πανω απο 5 μερουλες...Αλλα οπως ειπα, εξαρταται απο το τι ψαχνουν τα κοριτσια...Εξαλλου, καταλαβα οτι αποκλεισανε Αμοργο ηδη. Για τη Σιφνο συμφωνω, αλλα γιατι σε συνδυασμο? Και μονη της ειναι σουπερ για τοσες μερες κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Οσο για τη Μηλο, μου αρεσε απιστευτα και ειχε καποιες παρεες, αλλα οτι ειναι ζευγαρονησι ειναι...Σκεψου ημασταν εμεις και αλλα 7 ζευγαρια στο ταξιδι με το ιστιοπλοικο στις παραλιες...Και το ιδιο και στα περισσοτερα μαγαζια...Δε λεω οτι δε θα περασουν ωραια, αλλα οσο να πεις η φημη της Μηλου ειναι καπως δικαιολογημενη.

Και τωρα απευθυνομαι στα κοριτσια : Γενικα οσο πιο αναλυτικες ειστε στην περιγραφη αυτου που ψαχνετε, τοσο πιο στοχευμενες προτασεις θα παρετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
H Αμοργος ναι ειναι χυμα και εχει αρκετα εντονο παραδοσιακο /λαικο στοιχειο, πραγμα που εμενα με απωθει σε νησι,γιατι μου αρεσουν πιο ελεγκαντ μερη. Δεν ειναι Αναφη αλλα χυμα τη λες ανετα. Ισως με τα δικα μου γουστα, δεν ξερω.
Η Αντιπαρος ειναι κοσμικη και ελεγκαντ, ναι...Τη λενε και μικρη Μυκονο ( με μια μικρη υπερβολη). Πηγα περυσι και οντως μ φανηκε παρα πολυ προσεγμενη! Και αν εισαι της βολτας περισσοτερο και οχι της παραλιας, ειναι σουπερ και για πανω απο 5 μερουλες...Αλλα οπως ειπα, εξαρταται απο το τι ψαχνουν τα κοριτσια...Εξαλλου, καταλαβα οτι αποκλεισανε Αμοργο ηδη. Για τη Σιφνο συμφωνω, αλλα γιατι σε συνδυασμο? Και μονη της ειναι σουπερ για τοσες μερες κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Οσο για τη Μηλο, μου αρεσε απιστευτα και ειχε καποιες παρεες, αλλα οτι ειναι ζευγαρονησι ειναι...Σκεψου ημασταν εμεις και αλλα 7 ζευγαρια στο ταξιδι με το ιστιοπλοικο στις παραλιες...Και το ιδιο και στα περισσοτερα μαγαζια...Δε λεω οτι δε θα περασουν ωραια, αλλα οσο να πεις η φημη της Μηλου ειναι καπως δικαιολογημενη.

Και τωρα απευθυνομαι στα κοριτσια : Γενικα οσο πιο αναλυτικες ειστε στην περιγραφη αυτου που ψαχνετε, τοσο πιο στοχευμενες προτασεις θα παρετε.
Η Αμοργός για μένα έχει τον ιδανικότερο συνδυασμό κόσμου. Ναι το λαϊκό στοιχείο είναι έντονο, αλλά όχι αποτρεπτικό. Ας μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά εντάξει, γνώμες είναι αυτές.
Στεναχωριέμαι πολύ για την Αντίπαρο. Διαβρώθηκε τόσο πολύ; Προσεγμένη πάντα ήταν, απλά υπήρχε μια πολύ διαφορετική κουλτούρα, στο κόσμο, στη νυχτερινή διασκέδαση, σε όλα. Δε θα ξεχάσω μια απο τις καλύτερες νύχτες της ζωής μου στα νησιά, στο Λούκυ λουκ και στο Doors, όλα στην Αντίπαρο βεβαίως.

Δικαιολογημένη η φήμη για τη Μήλο δε λέω, χωρίς να είναι όμως αυτός ανασταλτικός παράγοντας για κάποιον που δεν είναι ζευγάρι. Και το λέω γιατί ο περισσότερος κόσμος με τέτοια χαζά κριτήρια σκέφτεται.

Το συνδυασμό τον προτείνω βάσει του δεκαημέρου. Είναι κρίμα να μη δουν κάτι ακόμη, έχοντας τόσες μέρες διαθέσιμες. Ναι φυσικά και μπορείς να μείνεις σε ένα μέρος, αλλά δε ξέρεις ποτέ τι και πως. Καλό είναι να βλέπεις ότι μπορείς. Συμφωνώ ότι χρειάζεται τέλος αναλυτική περιγραφή για να μη πέσουμε έξω στις προτάσεις μας..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αμοργό έχει πάει η φίλη μου 2 φορές ...Αντίπαρο βρήκαμε κάτι.. Για Σχοινούσα έχετε ακού
Ψάχνουμε χαλαρές διακοπές με ποιοτική διασκέδαση. Φολεγανδρο εχουμε ακουσει οτι ειναι ζευγαρονήσι... θέλουμε να είναι παρεϊστικο το νησί και ποιοτικό..
Στη Φολεγανδρο εχω δει πολλές παρέες να διασκεδάζουν οχι μονο ζευγάρια.
Τα νησι απου εχω παει και προτεινω ειναι : Σιφνος αν κι εμενα δεν μου αρεσαν οι παραλίες, Σέριφος, Κυθνος (η αγαπημένη μου).

Δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λόγια για Ιο(δεν ειανι αυτο που ήταν κάποτε), Τζια(συνδιάζεται με Κύθνο), Αντίπαρο, Κουφονήσια. Ανάλογα τα γούστα σας.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom