Διακοπές ή ταλαιπωρία;

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα συμφωνήσω με τη mayrydim, με εξαίρεση τα fast food που πάω μόνο σε ώρα ανάγκης.
Κατά τ' άλλα ναι σαφώς και είναι πολύ καλύτερη εμπειρία η ανάμειξη με ντόπιους σε λαϊκές αγορές, σε γειτονικά μικρά φαγάδικα, σε πλανώδιους πωλητές κλπ.
Βλέπω όμως ότι οι απαντήσεις των περισσότερων συνδυάζουν την οικονομική διαβίωση με μιζέρια και υπάρχει αυτή η έντονη ανάγκη να χαλάσουν χρήματα για να μπορούν να πουν ότι πέρασαν καλά. Ναι και γω αν είχα άπειρα χρήματα μπορεί να έκανα πιο πολυτελή διαβίωση. Δεν έχω όμως και φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι δεν έχουν τέτοια άνεση. Όμως θεωρώ περισσότερο μιζέρια να κάθομαι σπίτι μου επειδή δε μπορώ να κάνω ένα "άνετο" (όπως το λέτε) ταξίδι από το να πάω οικονομικά. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες δε ταξιδεύουν τόσο πολύ όσο άλλοι λαοί. Οι ξένοι νεαροί που δεν έχουν οικονομική άνεση τη βγάζουν με ένα κομάτι ψωμί όταν ταξιδεύουν. Αυτό δε σου στερεί την ευχαρίστηση από το ταξίδι. Μπορείς να πάρεις λεοφωρείο αντί για ταξί και υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι να μειώσεις τα έξοδά σου χωρίς να χάσεις κάτι από τη γνωριμία με τον τόπο.
Όλα αυτά βέβαια που λέω έχουν να κάνουν με ταξίδι και όχι με διακοπές. Όποιος θέλει να πάει διακοπές να ξεκουραστεί και να αράξει κάνει κάτι τελείως διαφορετικό από που λέμε πάω ταξίδι να γνωρίσω ένα διαφορετικό μέρος και ανθρώπους.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Πάντα το ταξίδι είναι μια εμπειρία , μια νέα γνώση και χαρά. Όμως απλά αυτό που επισημάνθηκε είναι οτι καλύτερα να περιμένεις και να μαζέψεις λεφτά ώστε να χαρείς το μέρος που θα πάς παρά όπως είπες να πας έστω και με λίγα λεφτά αντί να κάτσεις σπίτι.

Γιατι εάν πάς και δεν φάς τα φαγητά τους , δέν πιείς τα ποτά τους , δεν δείς τα μουσεία τους , ξενοδοχεία τους κλπ κλπ τότε χάνεις ενα μεγάλο κομμάτι της χαράς του ταξιδιού.

Θα αυτοκτονούσα εαν έμπαινα σε μια μαγευτική χώρα και απλά έβλεπα επειδή ήξερα οτι δεν έχω λεφτά να κ΄πανω αυτά που θέλω. Δεν θα μπορούσα να κοιτάζω απλά χωρίς να συμμετέχω. Καλύτερα να μην πήγαινα παρά να αισθανόμουν άσχημα που είμα μπατίρης και απλά κοιτάω απέξω ενω θα μπορούσα να είμαι μέσα.(είτε μουσείο/συναυλία/τοπική γιορτή κλπ)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Πιθανότατα, πολλοί έχουν εκφράσει την ίδια άποψη με διαφορετικό τρόπο. Τελικά, φαίνονται σαν δύο διαφορετικές απόψεις. Τι εννοώ; Η βασική διαχωριστική γραμμή είναι αυτή της μιζέριας, όπως ήδη ειπώθηκε. Είναι διαφορετικό θέμα το οικονομικό ταξίδι, από το μίζερο. Και πολλοί συμφορουμίτες παραπάνω, νομίζω ότι κινούνται σε αυτό το πλαίσιο, είτε "υποστηρίζουν" τα 20 ευρώ την ημέρα, είτε όχι.

Η Ζωή, είπε ένα πολύ εύστοχο παράδειγμα. Έμεινε σε καλύβα χωρίς ηλεκτρικό επειδή ήθελε να ζήσει την εμπειρία και όχι για οικονομικούς λόγους. Αντίστοιχα, πήρε μέρος σε μια ακριβή δραστηριότητα επειδή επίσης ήθελε να ζήσει την εμπειρία. Αν δεν έκανε το δεύτερο για οικονομικούς λόγους, αυτό θα ήταν μιζέρια.

Προσοχή, δε λέω ότι θέλω να έχω τη δυνατότητα να κάνω τα πάντα όπου πάω. Αλλά αφού ιεραρχήσω τα θέλω μου, να μπορώ να κάνω και 5 πράγματα που θέλουν και λίγα ευρώ παραπάνω. Αλλιώς, για μένα δεν είναι ούτε διακοπές, ούτε ταξίδι. Είναι μερικές ακόμη φωτογραφίες από έναν τόπο για να λέω απλά ότι πήγα.

Επίσης, για μένα διακοπές και ταξίδι είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Έχοντας 30 μέρες το χρόνο για διακοπές και ταξίδια, ο μόνος τρόπος για να μου φτάσουν (που και πάλι δεν φτάνουν) είναι το δύο σε ένα. Έτσι, όταν πάω κάπου, θέλω και την άνεση ενός καλού ξενοδοχείου (όσο βαστάει η τσέπη μου) και να δω τον τόπο που επισκέπτομαι και να μπω, όσο μπορώ, στον παλμό της ζωής των ντόπιων και να φάω σε ένα καλό εστιατόριο πίνοντας ένα επίσης καλό κρασί ... και ... και
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν εξετάζω πόσα ξόδευε την ημέρα (που δεν βγαίνουν 20 ? αλλά 16,30 ?) αλλά η αναλογία : έξοδα βενζίνης / υπόλοιπα έξοδα = 1 / 1,5 είναι εντελώς παράλογη. Ο άνθρωπος θα πρέπει να έβαλε κάποιο στοίχημα.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Συμφωνώ με τον ipanag, θα ήθελα να είμαι 15χρόνια νεώτερη και να έχω ανάλογη παρέα για να ζήσω ταξίδια στο εξωτερικό με σακκίδιο και πολύ περιορισμένο προϋπολογισμό. Έχουν και αυτά τη γλύκα τους γιατί σε αναγκάζουν να αυτοσχεδιάζεις και να κάνεις πράγματα που αλλιώς δεν θα έκανες (πχ autostop) και να έρχεσαι σε πιο στενή επαφή με τον ντόπιο πληθυσμό. Δυστυχώς όμως αυτές οι εποχές πέρασαν για μένα ταξιδιωτικά ανεκμετάλλευτες σχεδόν. Τώρα με τις υποχρεώσεις της δουλειάς και της οικογένειας αδυνατώ να "ταλαιπωρηθώ" με τέτοιο τρόπο στις διακοπές, ψάχνω πρωτίστως την ξεκούραση. Πιστεύω όμως ότι αυτά τα "ταλαίπωρα" ταξίδια είναι αυτά που μένουν περισσότερο και προσφέρουν τις πιο έντονες εμπειρίες.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Έχω κάποιους φίλους που ταξιδευουν αρκετά και μένουν στα καλύτερα, καθώς μπορούν φυσικά και το υποστηρίζουν . Ερχόμενοι από ένα τετραήμερο ταξίδι τους στην Πράγα ( το οποίο τους κόστισε για δύο άτομα περίπου 3.000? για να καταλάβετε πόσα ξοδεύουν) τους ρώτησα μεταξύ άλλων πως ήταν το φαγητό. Μου απάντησαν πως φάγαν εξαιρετικά όμως αποκλειστικά γαλλική και ιταλική κουζίνα . Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ , αν στην Τσεχία τρως ιταλικά και γαλλικά φαγητά στη γαλλία τι θα φας? Δεν πήγαν σε κανένα τοπικό ταβερνάκι ούτε καν σε κάποιο καλό αλλά τσεχικο εστιατόριο . Τέλος πάντων εγώ και όταν έχω τη δυνατότητα να ξοδέψω πολλά θα προτιμήσω πάντα τα μέρη που πηγαίνουν οι ντόπιοι , θα μετακινηθώ με τον τρόπο που μετακινούνται οι κάτοικοι και θα προσπαθήσω για λίγο να φαντασιωθώ ότι είμαι μέρος του συνόλου. Δεν νομίζω ότι η καρδιά της Αθήνας χτυπά στο GB Corner της Μεγάλης Βρετανίας και το ίδιο ισχύει για όλα τα μέρη του κόσμου . Τώρα για τους 3 μήνες σε 9 χώρες με τόσα λίγα λεφτά .....Μάλλον θα κοιμότανε στο αυτοκίνητο . Εγώ θα προτιμούσα σ΄αυτό το χρόνο να δώ τις μισές χώρες και να τις απολαύσω καλύτερα
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Να προσθέσω επίσης ότι κατά τη γνώμη μου , τα ταξίδια με τα σακίδια στην πλάτη και τα ελάχιστα λεφτά να ξοδέψεις σου δίνουν την αίσθηση της περιπέτειας και της περιπλάνησης . Σαφώς δεν είναι δυνατό να γνωρίσεις την ιστορία και την κουλτούρα ενός τόπου αν δεν έχεις και καποιο στοιχειώδες χρηματικό ποσό να ξοδέψεις. Εκτός αν σου αρκες για παράδειγμα να δεις την Ακρόπολη από μακριά αλλά να μην μπεις μέσα ( όλα τα μουσεία και τα αξιοθέατα έχουν εισιτήριο). Για μένα κάπου στη μέση είναι η χρυσή τομή. Ούτε αυτό που κάνουν οι φίλοι μου που μένουν μόνο στην επιφάνεια ούτε να μην μπορώ να κοιμηθώ σε ένα αξιοπρεπές κρεβάτι και να φάω ένα ωραίο φαγάκι
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Να προσθέσω επίσης ότι κατά τη γνώμη μου , τα ταξίδια με τα σακίδια στην πλάτη και τα ελάχιστα λεφτά να ξοδέψεις σου δίνουν την αίσθηση της περιπέτειας και της περιπλάνησης . Σαφώς δεν είναι δυνατό να γνωρίσεις την ιστορία και την κουλτούρα ενός τόπου αν δεν έχεις και καποιο στοιχειώδες χρηματικό ποσό να ξοδέψεις. Εκτός αν σου αρκες για παράδειγμα να δεις την Ακρόπολη από μακριά αλλά να μην μπεις μέσα ( όλα τα μουσεία και τα αξιοθέατα έχουν εισιτήριο). Για μένα κάπου στη μέση είναι η χρυσή τομή. Ούτε αυτό που κάνουν οι φίλοι μου που μένουν μόνο στην επιφάνεια ούτε να μην μπορώ να κοιμηθώ σε ένα αξιοπρεπές κρεβάτι και να φάω ένα ωραίο φαγάκι
Υπαρχουν και ατομα που δε τους πειραζει να κοιμουνται στο αυτοκινητο τους ή σε ενα βανακι-τροχοσπιτο ή να κανουν ελευθερο καμπινγκ...
Προτιμουν να μη δωσουν δεκαρα για στεγη και να δωσουν για τα μουσεια και φαγητο.

Ειχατε δει ενα επεισοδιο στους ''Πρωταγωνιστες'' στο Μεγκα;
Κι εκει ενας ταξιδιωτης μαζι με την κοπελα του εμεναν... πανω απο το τζιπ! Η στη σκηνη τους ή τους φιλοξενουσαν οικογενειες. Πηγαν ομως Αφρικη. Σ αυτη την Ηπειρο νομιζω οτι βγαινουν τα χρηματα και γνωριζεις καλυτερα τον πολιτισμο στο δρομο.
Στην Ευρωπη ειναι ανεφικτο γιατι ''πολιτισμος'' σημαινει μουσεια, γκαλερι, εστιατορια κλπ...
2500 με τιποτα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπαρχουν και ατομα που δε τους πειραζει να κοιμουνται στο αυτοκινητο τους ή σε ενα βανακι-τροχοσπιτο ή να κανουν ελευθερο καμπινγκ...
Προτιμουν να μη δωσουν δεκαρα για στεγη και να δωσουν για τα μουσεια και φαγητο.

Ειχατε δει ενα επεισοδιο στους ''Πρωταγωνιστες'' στο Μεγκα;
Κι εκει ενας ταξιδιωτης μαζι με την κοπελα του εμεναν... πανω απο το τζιπ! Η στη σκηνη τους ή τους φιλοξενουσαν οικογενειες. Πηγαν ομως Αφρικη. Σ αυτη την Ηπειρο νομιζω οτι βγαινουν τα χρηματα και γνωριζεις καλυτερα τον πολιτισμο στο δρομο.
Παρακολουθώ το ταξίδι τους μέσα από την ιστοσελίδα τους στο διαδίκτυο. http://www.theworldoffroad.com/theworldoffroad/ Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον οδοιπορικό, αλλά και αυτοί αν θυμάμαι καλά, το είχα διαβάσει κάπου στην ιστοσελίδα τους έχουν βάλει ένα όριο εξόδων κάπου 100 ευρώ την ημέρα. Τέλoς πάντων δε μου έχουν δώσει την εντύπωση ταλαιπωρίας οι άνθρωποι, ενδεχομένως είναι μετρημένοι και λογικό είναι, αλλά μίζεροι όχι.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Κι εγω αυτο ηθελα να πω!
Μια χαρα φανηκαν. Επελεξαν εναν διαφορετικο τροπο επαφης με τον κοσμο. Αλλωστε, δε γνωριζεις κοσμο στο λοτζ, ετσι;
Σε καποιους θα χει τυχει να ξεμεινουν απο χρηματα εστω και κατα λαθος σε ταξιδι. Δε μπορει...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
νομίζω ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι, εκτός από το ότι έχει χορηγούς, δουλεύει κατά τη διάρκεια στέλνοντας ρεπορτάζ σε περιοδικά..(είναι δημοσιογράφοι)
οπότε δεν είναι απλά κάποιοι που αποφάσισαν να γυρίσουν τον κόσμο... είναι πιο οργανωμένο το εγχείρημα...
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι δεν έχουν καμμιά σχέση με αυτό που αναφέραμε παραπάνω. Είναι δημοσιογράφος ο ένας πολύ ειδικός με θέματα αυτοκινήτου, υπάρχουν πίσω χορηγοί και εταιρείες , πληρώνονται μάλλον και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και σίγουρα δεν είναι με ένα σακίδιο στην πλάτη και λίγα ευρώ στην τσέπη. Έχουν την εξαιρετική πολυτέλεια να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα , λίγο ανώδυνα θα έλεγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.892
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom