Διακοπές ή ταλαιπωρία;

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Με αφορμή ενα ρεπορτάζ που διαβασα στην αφημερίδα για ενάν έλληνα ταξιδιώτη που σε τρείς μηνες πήγε σε 9 χώρες με το αυτοκίνητο του ξοδεύοντας μόλις 2500 Ε από τα οποια τα 1000 σε βενζίνη ήθελα να ρωτήσω είστε υπερ τετοιων διακοπών?
Ειναι εφικτό αυτό?και στο κατω κατω εχει ουσιά να γυρίσεις μεν όλο τον κόσμο αλλα να μην μπορείς να ζήσεις και να απολαυσεις τα μέρη στα οποία ταξιδευεις?
Φυσικά δεν αναφέρομαι στο οτι ταξιδεψε με το αυτοκίνητο αλλα στο οτι κατα μεσο ορο είχε 20Ε την μερα.
Δεν ξέρω ποια ειναι η δικη σας γνώμη
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γεια σου kosvik.κοίτα ,δεν το βλέπω κακό αυτό . βέβαια ,ο άνθρωπος ειχε 3 μήνες στην διάθεσή του .ειναι αρκετός χρόνος να γυρίσεις μερικές κοντινές χώρες ...απλά το θέμα ειναι ,να μην κάνεις αγώνα δρόμου για να καλύψεις απλά τα χιλιόμετρα ,αλλα να πάς με τις πληροφορίες σου ,να μείνεις περισσότερο όπου έχει ενδιαφέρον και τα παρόμοια .ίσως το νούμερο 9 να ειναι υπερβολικό ,αλλα συνιστάται περισσότερες απο 3 χώρες στους 3 μήνες .για το κόστος ,αυτο΄ειναι υποκειμενικό .και αυτό μου ειναι αδιάφορο γιατί δεν ξέρω το άτομο αυτό ,τι προσδοκίες ειχε ,και που ξόδεψε αυτά τα λίγα ευρώ ανα μέρα ..απο οτι ξέρω η ευρώπη ειναι ακριβή αν πήγε εκεί ,οπότε το μόνο που σκέπτομαι ειναι διαμονή σε hostel ,και κανένα σάντουιτσ την μέρα .θα μπορούσα να εκφέρω ολοκληρωτική άποψη ,αν ειχα το πρόγραμμα του ,και τί δραστηριότητες ειχε στην πορεία του ...οταν αποφασίσω να ταξιδεψω στην ευρώπη προσωπικά θα προτιμήσω να την δώ άνά χώρα ώστε να έχω μιά πλήρη εντύπωση για την επίσκεψή μου σε αυτήν.
να εισαι καλά .
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο kosvik αναφέρει το περιστατικό σαν παράδειγμα αν δεν κάνω λάθος, η γενικότερη κουβέντα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

Προσωπικά, δεν κάνω "οικονομία" όταν ταξιδεύω. Όταν βρίσκομαι στη Νέα Υόρκη, στο Παρίσι, στη Ρώμη, δε μου πάει καρδιά να πάω να φάω σε φαστ φουντ, να πιω καφέ-νερόπλυμα και κρασί του μπαρμπαγιώργη. Θέλω να ευχαριστιέμαι τα μέρη που ταξιδεύω και να τα ζω και να τα δοκιμάζω στο φουλ. Προτιμώ να γυρίσω πίσω με μηδέν ευρώ στην τσέπη παρά να έχω ταξιδέψει σε τέτοια μέρη και να μην απολαμβάνω αυτά που προσφέρουν.

:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οπως λέει και ο defk ,πραγματικά αξίζει το ξόδεμα χρημάτων σε ταξίδι ..
ειναι μικρές πολυτέλειες ,που όμως σε κάνουν να νιώθεις ωραία ,δοκιμάζοντας την κουζίνα της εκάστοτε χώρας ,τα ποτά τους ,το περιβάλον ενός ωραίου παραδοσιακού τους ρεστοράν ,να νιωθεις δηλαδή οτι δεν χρειαζεται και εκεί ακόμα να μετράς τα ευρώ ...υποθέτω οτι όλοι μας οταν αναχωρούμε φροντίζομε να έχομε ένα καλό κομπόδεμα ,για τις εκεί "σπατάλες " μας που ομως και αυτο συνθέτει την όλη εικόνα ενός όμορφου ταξιδιού .. οχι μιζέρια λοιπόν ,εφόσον μπορούμε βέβαια ....
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
διακοπές και οικονομία δεν πάνε μαζί :bleh:
προσωπικά προτιμώ να κάνω οικονομία όλον τον προηγούμενο χρόνο και να τα ξοδέψω όλα στο ταξίδι μου-διακοπές μου!!! ή ακόμα προτιμώ να καθυστερήσω ένα ταξίδι για όταν θα έχω τα απαραίτητα χρήματα, αλλά όταν θα πάω θα το ευχαριστηθώ χωρίς στερήσεις...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
διακοπές και οικονομία δεν πάνε μαζί :bleh:
προσωπικά προτιμώ να κάνω οικονομία όλον τον προηγούμενο χρόνο και να τα ξοδέψω όλα στο ταξίδι μου-διακοπές μου!!! ή ακόμα προτιμώ να καθυστερήσω ένα ταξίδι για όταν θα έχω τα απαραίτητα χρήματα, αλλά όταν θα πάω θα το ευχαριστηθώ χωρίς στερήσεις...
Ακριβώς αυτό!!!:p
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
και κρασί του μπαρμπαγιώργη.
:)
Εδώ θα διαφωνήσω.
Το κρασί του μπαρμπαγιώργη το βρίσκεις μόνο στο σπίτι του μπαρμπαγιώργη και μπορεί να είναι και καταπληκτικό.
Τις ετικέτες παντού.
Και άραγες ένα πολυτελές gourmet εστιατόριο με διεθνή κουζίνα και μαγείρους σε τι διαφέρει άν είναι στο Παρίσι στο Λονδίνο ή στη Νέα Υόρκη? στο νόμισμα στο λογαριασμό?
Συνήθως τις τοπικές γεύσεις τις βρίσκεις στα μαγαζάκια στη γωνία.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Εγώ πάλι νομίζω πως είναι ανάλογα στο τι ψάχνει ο καθένας. Κάνουμε τα ταξίδια μας για κάποιο λόγο και θέλουμε να κάνουμε συγκεκριμένα πράγματα. Πέρα από το φαγητό υπάρχουν πολλά πράγματα που κοστίζουν ακόμα και για να τα δεις. Εμένα δεν θα μου άρεσε να πάω διακοπές και να μετράω το 50λεπτο γι αυτό το σκοπό μαζεύω πρώτα ένα ικανοποιητικό ποσό (κατ'εμε) ώστε εκεί που θα πάω να χαρτάσω το μέρος και οτιδήποτε προσφέρει. Όμως είναι στον καθέναν το τι θα κάνει και τι θα επιλέξει για τις διακοπές του.Για κάποιους η επίσκεψη σε κάποια χώρα μπορεί να κοστίζει λιγότερο σε αλλους περισσότερο και σε αλλους παααρα πολλά! Ο τύπος που έκανε το ταξίδι σε τόσες χώρες με τόσα λίγα χρήματα προφανώς ευχαριστήθηκε εγώ πάλι θα τα κρατούσα αυτά τα χρήματα και άλλα τόσα για να πάω Μπόρα-Μπόρα!!! :D:D:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εδώ θα διαφωνήσω.
Το κρασί του μπαρμπαγιώργη το βρίσκεις μόνο στο σπίτι του μπαρμπαγιώργη και μπορεί να είναι και καταπληκτικό.
Τις ετικέτες παντού.
Και άραγες ένα πολυτελές gourmet εστιατόριο με διεθνή κουζίνα και μαγείρους σε τι διαφέρει άν είναι στο Παρίσι στο Λονδίνο ή στη Νέα Υόρκη? στο νόμισμα στο λογαριασμό?
Συνήθως τις τοπικές γεύσεις τις βρίσκεις στα μαγαζάκια στη γωνία.
Δε με κατάλαβες και επομένως η διαφωνία σου είναι άστοχη. Δεν είπα ότι θα πάω ΜΟΝΟ στο εστιατόριο σούπερ-ντούπερ του Λονδίνου ή της Νέας Υόρκης. Προφανέστατα θα φάω και στο κουτούκι του κυρ-Tokimoshi, μετανάστη τρίτης γενιάς από την Ιαπωνία, βρώμικο και φτηνό φαγητό. Όμως ΔΕ θα μείνω μακριά και από τα εστιατόρια ευγνωσμένης -και αντικειμενικής- αξίας, επειδή θέλω να "τη βγάλω φτηνά".

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.;)

ΥΓ. Και τις τοπικές γεύσεις, συμπάθα με, αλλά τις βρίσκεις παντού, όπως παντόυ βρίσκεις junk-food. Και επειδή ο κανόνας στο φαγητό και στο κρασί είναι -όπως παντού άλλωστε- "ότι πληρώσεις παίρνεις", ναι, στα καλύτερα εστιατόρια θα φας το καλύτερο φαγητό.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έτσι ειναι !!!με τον πρόχειρο υπολογισμό που εκανε ο φίλος ο kosvik για εκείνο τον ταξιδιώτη ,ειπε οτι του ήρθε 20 ευρώ η μέρα στην ευρώπη !!! .. ενοει κατάλυμα να κοιμηθει και φαγητό και μικροέξοδα ....συμπαθειστε με αλλα μάλον δεν απόλαυσε κατι παραπάνω,εκτός απο τα χιλιόμετρα που έκανε αυτο λέμε νόστιμε ήμαρ ....
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Το νόημα των διακοπών είναι να σπάσεις την ρουτίνα. για μένα αυτο περιλαμβάνει και να φάω ενα σωρό λεφτά σε πράγματα που δεν θα έκανα ποτέ Ελλάδα γιατι όλο το χρόνο είμαι με σφικτό το ζωνάρι.

πχ είδα ενα henna μαγαζί και πήγα και έκανα. Το σκέφτηκα μετα και λέω τι χαζομαρούλες κάνω αλλα δε με ένοιαζε. Εκείνο ήθελα εκείνη τη στιγμή και αυτό έκανα. Ή πήγα σε μια ταβέρνα και έφαγα ψαράκια με τη κοπέλα μου και έσκασα μια 50αρα , κάτι που θα απέφευγα να κάνω εδώ που σπουδάζω επειδή μέσα στη χρονιά είναι πολλές οι έγνοιες.

Διακοπές για μένα είναι να ανυσηχείς να μην δε σου φτάσει ο χρόνος να δεις και να τα κανεις όλα και οχι άγχος για χρήματα,έχεις όλο τον υπόλοιπο χρόνο για αυτό.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Σίγουρα το να έχεις οικονομική άνεση όταν ταξιδεύεις, σου επιτρέπει να το ευχαριστηθείς σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Φροντίζω και εγώ να έχω τα χρήματα που θεωρώ αρκετά πριν ταξιδέψω.
Τι θα έκανα λοιπόν αν δεν είχα χρήματα; Έχω κάποιους γείτονες που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα από τότε που τους θυμάμαι. Το πιο μακρινό ταξίδι που έχουν κάνει είναι να πάνε μέχρι το κέντρο της πόλης ενώ διακοπές είχαν πάει μία φορά πριν από άπειρα χρόνια μέσω κοινωνικού τουρισμού.
Από την άλλη ακούω ιστορίες των γονιών μου, όταν πρωτοξεκίνησαν την κοινή τους ζωή, που διένυαν περίοδο ισχνών αγελάδων. Ανέβαιναν στο αμάξι τους και με εξαιρετικά ελάχιστα χρήματα έκαναν τον γύρο της Πελοποννήσου. Έκαναν μπάνιο όπου τους άρεσε, κοιμόντουσαν σε σκηνή, έβλεπαν και γέμιζαν εικόνες και έτρωγαν αυγά που τα τηγάνιζαν σε ένα γκαζάκι. Δεν καθόντουσαν σπίτι να μιζεριάζουν αλλά έφευγαν.
Τα ταξίδια χωρίς χρήματα λοιπόν δεν είναι ό,τι κάλύτερο. Το να μην γίνεσαι μίζερος όμως είναι ό,τι καλύτερο γι' αυτό νομίζω ότι ο τύπος του ρεποστάζ έκανε καλά που πήγε αυτό το ταξίδι. Θα μπορούσε θα μου πεις με 2.500 ευρώ να πάει λιγότερες μέρες σε μία ή δύο χώρες και να είναι μέσα στη χλίδα. Και εγώ μάλλον αυτό θα έκανα. Προφανώς όμως η νοοτροπία του είναι άλλη. Σεβαστό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom