Διακοπές μετ' εμποδίων στα Χανιά και όχι μόνο!!

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
απ ότι κατάλαβα δεν πήγες στο μοναστήρι του Πρέβελη με το μοναδικό μουσείο
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Kλεοπάτρα μου τώρα είδα το μήνυμά σου.. Αλλά απότι βλέπω δε χρειάζεσαι πια βοήθεια, τις ανέβασες τις φώτος και είναι όλες υπέροχες! Μπράβο!
Μου έχει λείψει η Κρήτη.. Η Πρέβελη είναι όντως φανταστική..
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
απ ότι κατάλαβα δεν πήγες στο μοναστήρι του Πρέβελη με το μοναδικό μουσείο
Γιατί με πικραίνεις τώρα... "μοναδικό μουσείο" και δεν το είδα ; :( :(

Kλεοπάτρα μου τώρα είδα το μήνυμά σου.. Αλλά απότι βλέπω δε χρειάζεσαι πια βοήθεια, τις ανέβασες τις φώτος και είναι όλες υπέροχες! Μπράβο!
Μου έχει λείψει η Κρήτη.. Η Πρέβελη είναι όντως φανταστική..
....και όμως με την βοήθεια των οδηγιών που έδωσες εσύ σε κάποιον άλλον τις ανέβασα . Thanks ;)
 
Last edited by a moderator:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
6η ημερα
(Εντάξει το παραδέχομαι ήταν μεγάλη η αποχή από την αφήγηση αλλά τι να κάνουμε μεσολάβησαν τα μπάνια στη Χαλκιδική :surf1: όπου η πρόσβαση στο internet δεν ήταν και η καλύτερη και δεν επέτρεπε την συνέχιση της ιστορίας.)

Την 6η ημνέρα λοιπόν αποφασίσαμε να την αφιερώσουμε αποκλειστικά (με μια παρέκκλιση την Θέρισο) στα Χανιά (για να δικαιολογήσουμε και τον τίτλο της ιστορίας...) :D

Το πρωί ξεκινήσαμε με βόλτες στο παραλιακό κομμάτι της παλιάς πόλης.
DSC_0017.JPG
DSC_0016.JPG

DSC_0065.JPG
Στην είσοδο του λιμανιού συναντήσαμε το φρούριο Φίρκα. Στην είσοδο του φρουρίου αυτού βρίσκεται το ναυτικό μουσείο Είναι το 2ο Ναυτικό Μουσείο στην Ελλάδα τόσο από πλευράς παλαιότητας όσο και δυναμικού μετά από αυτό του Πειραιά. Στις συλλογές του μουσείου περιλαμβάνονται χάρτες, φωτογραφικό υλικό, μακέτες πλοίων, διάφορα ναυτικά όργανα κ.λπ. Κυριότερο έκθεμα του μουσείου είναι ένα ομοίωμα πλοίου της μινωικής εποχής, το οποίο κατασκευάστηκε με τη χρήση αυθεντικών υλικών, εργαλείων και διαδικασιών του 15ου αιώνα π.Χ.
Αφού περιηγηθήκαμε για αρκετή ώρα στις αίθουσες του μουσείου και θαυμάσαμε την θέα από τα μπαλκόνια του συνεχίσαμε όσο αντέχαμε την ζέστη την βόλτα στο παραλιακό κομμάτι της παλίας πόλης.
DSC_0067.JPG
DSC_0044.JPG
DSC_0033.JPG
DSC_0045.JPG

Σταματήσαμε στην όμορφη πλατεία Μητροπόλεως μπροστά από τον καθεδρικό ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου για να απολαύουμε το περίφημο παγωτό του "Ιταλού":icecream: .
DSC_0121.JPG
Αφού πήραμε λίγες δυνάμεις αποφασίσαμε να πάμε στην Θερισσο. Απόσταση 16χιλ από τα Χανιά.Διαδρομή μοναδική μέσα από το φαράγγι !!! Η βλάστηση θύμιζε ζούγκλα και δεν έβλεπες ήλιο στα περισσότερα σημεία.
DSC_0588.JPG
DSC_0586.JPG



Το χωρίο έχει πλούσια ιστορία. Από εδώ στιες 10 Μαρτίου του 1905 ξέσπασε η Κρητική επανάσταση με αρχηγό τον Ελευθέριο Βενιζέλο για την συνένωση της Κρήτης με την υπόλοιπη Ελλάδα. Το στρατηγείο των επαναστατών είναι σήμερα μουσείο. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να το επισκεφτούμε γιατί ο φύλακας έκανε μειωμένο ωράριο 9-12:30 λόγω μη πληρωμής του.... Μας είπαν ότι άνοιγε ξανά αργά το απόγευμα.
DSC_0598.JPG
Αφού λοιπόν δεν μπορέσαμε να ταΐσουμε το μυαλό μας αποφασίσαμε να ταΐσουμε το σώμα μας ...καθίσαμε σε μια από την ταβέρνες του χωριού και απολαύσαμε την Κρητική κουζίνα. Επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο μας για μικρή σιέστα και μετά ξανα στην πόλη για να απολαυσουμε την πόλη λίγο πριν τη δύση.
Αυτή την φορά επιλέξαμε να πάμε από την άλλη πλευρά του Ενετικού λιμανιού. Αφού περάσαμε το Γιαλί Τζαμισί (τζαμί του γιαλού)
DSC_0093.JPG


DSC_0688.JPG


συνεχίσαμε στο πλακόστρωτο του ενετικού λιμανιού προς τα ανατολικά,
DSC_0697.JPG
βρεθήκαμε μπροστά από τα ενετικά νεώρια ήαρσενάλια ή αλλιώς ταρσανάδες, όπως λέγονται. Τα αρσενάλια ήταν οι ειδικοί χώροι για την επισκευή των καραβιών ή για ναυπήγηση καινούριων Είναι ενετικές κατασκευές των τελών του 15ου αιώνα με αψιδωτή πρόσοψη και μεγάλη σημασία για τα Χανιά.
DSC_0719.JPG
DSC_0720.JPG


Η βόλτα μας τελείωσε στον στολίδι -"σήμα κατατεθέν" της πόλης, τον περίφημο Αιγυπτιακό Φάρο, επιβλητικός, μοναδικός, ένας από τους παλαιότερους στον κόσμο.

Το βράδυ φάγαμε σε ένα μαγαζί στο λιμάνι στην αρχή της Ακτής Τομπάζη. Φανταστική κουζίνα με υπέροχα θαλασσινά
 
Last edited by a moderator:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
7η ημέρα
Μια που ήταν η τελευταία μας μέρα και αυτή μισή :cry: , είπαμε να την τελειώσουμε γλυκά. :bleh: :bleh: Το πρωί πήγαμε να δοκιμάσουμε τις περίφημες μπουγάτσες του "Ιορδάνη". Εντάξει ωραίες ήταν δεν λέω αλλά όχι ασυνήθιστα ωραία γεύση για μας από την Θεσσαλονίκη. Όσο για την τιμή 3 ευρώ η μερίδα :russian_roulette: πολλά λεφτά βρε αδελφέ μου, μάλλον χρεώνει το "όνομα"..... Αφού πήραμε δυνάμεις κάναμε μια βόλτα στην Δημοτική αγορά. Ένα κτίριο αρχιτεκτονικό στολίδι σε σχήμα σταυρού που εγκαινιάστηκε το 1913 από τον Ελευθέριο Βενιζέλο. Εικόνες αρώματα που μου θύμισαν λίγο την αγορά των μπαχαρικών στην Κων/πολη.
DSC_0730.JPG

Στην συνέχεια πήγαμε στους τάφους τον Βενιζέλων. Ωραίο σημείο για να σε θάψουν, βλέπεις ολόκληρη την πόλη :D .
DSC_0747.JPG
DSC_0740.JPG
DSC_0745.JPG
Επειδή όμως η γαστριμαργικές μας αναζητήσεις δεν έλεγαν να τελειώσουν πήγαμε μετά στην ¨Κουκουβάγια" για να απολάυσουμε ένα τελευταίο γλυκό, αυτό του αποχαιρετισμού..
DSC_0757.JPG
Πήρα το ομώνυμο κεικ σοκολατίνας με παγωτό του μαγαζιού, κολαση :twisted: αλλό να σου το λένε και άλλο να το γευεσαι :bleh: :bleh:
DSC_0762.JPG

Στο αεροδρόμιο αυτήν την φορά δεν ήταν το ίδιο χαλαρά όπως στην Θεσσαλονίκη. Kαι μας ζύγισαν τις αποσκευές και τις έβαλαν στην αναθεματισμένη θήκη της Rynair. Το αποτέλεσμα της "βιοψίας " ήταν ένα σπασμένο φερμουάρ από το ζόρισμα για να χωρέσει η βαλίτσα :confused: και ένα αφρό μαλλιών μείων γιατί ήταν πάνω από 100ml. Μετά όμως από μια υπέροχη εβδομάδα στην Κρήτη σιγά να μην χαλούσα την ζαχαρένια μου για τέτοιες μικροαπώλειες. :xalara: :xalara:. Ας είναι καλά η εταιρεία να μας πηγαίνει οικονομικά σε διάφορους προορισμούς και ας μας τα σπάει μερικές φορές ;) ;)
 
Last edited by a moderator:

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Χαίρομαι που περάσατε καλά στα μέρη μας..... Είδα οτι πήγατε παντού.
Να μας ξανάρθετε....
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Χαίρομαι που περάσατε καλά στα μέρη μας..... Είδα οτι πήγατε παντού.
Να μας ξανάρθετε....
Σίγουρα θα ξαναρθουμε όχι μόνο γιατί εχεται ένα υπέροχο νησί αλλά γιατί είστε και πολλοί ωραίοι άνθρωποι:clap: έχω παει σε πολλά μέρη στην Ελλάδα και στο εξωτερικό αλλά τέτοια φιλοξενία πουθενά (η για να είμαι ειλικρινείς μόνο στην Τουρκία )... Οι μαγαζάτορες δεν σε έβλεπαν μόνο σαν πορτοφόλι αλλά σαν άνθρωπο με διάθεση να σου μιλήσουν, να σε βοηθήσουν να σε πληροφορησουν, να σε ακούσουν βρε αδελφέ. Έπιαναν κουβέντα μαζί μας με πολύ καλή διάθεση και όχι μόνο όπως σε αλλά μέρη για να ακουσουν την παραγγελία μας !!! Μπράβο σας που παραμενεται άνθρωποι και όχι επαγγελματικές μηχανές :clap:
 

margie gr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Θα ηθελα και εγω λιγη βοηθεια για Κρητη!!!Ειδικα απο ντοπιους !!Που να μεινουμε για να μην μας φανε οι δρομοι?θελουμε ωραιες παραλιες ,γνησιο κρητικο φαγητο....Τα φωτα σας παρακαλω..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Σίγουρα θα ξαναρθουμε όχι μόνο γιατί εχεται ένα υπέροχο νησί αλλά γιατί είστε και πολλοί ωραίοι άνθρωποι:clap: έχω παει σε πολλά μέρη στην Ελλάδα και στο εξωτερικό αλλά τέτοια φιλοξενία πουθενά (η για να είμαι ειλικρινείς μόνο στην Τουρκία )... Οι μαγαζάτορες δεν σε έβλεπαν μόνο σαν πορτοφόλι αλλά σαν άνθρωπο με διάθεση να σου μιλήσουν, να σε βοηθήσουν να σε πληροφορησουν, να σε ακούσουν βρε αδελφέ. Έπιαναν κουβέντα μαζί μας με πολύ καλή διάθεση και όχι μόνο όπως σε αλλά μέρη για να ακουσουν την παραγγελία μας !!! Μπράβο σας που παραμενεται άνθρωποι και όχι επαγγελματικές μηχανές :clap:
..
Μπραβο που περασατε ωραια, ειδατε αρκετα σημεια και φαγατε και καλα.. ..οσο για τα καλα σας λογια ??????????τετοια λετε και παιρνουν τα μυαλα μας αερα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Θα ηθελα και εγω λιγη βοηθεια για Κρητη!!!Ειδικα απο ντοπιους !!Που να μεινουμε για να μην μας φανε οι δρομοι?θελουμε ωραιες παραλιες ,γνησιο κρητικο φαγητο....Τα φωτα σας παρακαλω..
.
..Να παρε την ιστορια της φιλης και κανετην δικη σου διαδρομη.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom