Διακοπές μόνος λίγο πριν το 3 μνημόνιο

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Καλησπέρα,

πραγματικά υπέροχος ιστοχώρος. Λύνει άπειρα προβλημάτα. Απαντάει σε ερωτήσεις που ούτε καν μπορούσαμε να τις φανατστούμε για ταξιδιωτικούς προορισμούς.

Μπαίνω στο ψητό με το θέμα μου, περιγράφοντας την κατάστασή μου.

Θετικά: Νέος, στα 33, υγιής, με θετική διάθεση, ευχάριστος, καλή οικονομική κατάσταση, αρκετές μέρες για άδεια, δίψα για περιπέτεια.
Αρνητικά: Αρκετό χρονικό διάστημα μόνος ερωτικά έως υπερβολικά αρκετό, φίλοι μη διαθέσιμοι για ταξίδια(είτε λόγω κακής οικονομικής κατάστασης , είτε λόγω μακροχόνιας σχέσης), έλλειψη ρευστού εν μέσω capital controls, μνημόνιο 3 προ των πυλών, συσσωρευμένα νεύρα και απογοήτευση συνανθρώπων μου έτοιμα να εκραγούν, γονείς μόλις φύγαν για ταξίδι τουρ σκανδιναβίας αλλά δε θέλησα να ακολουθήσω για τρίτη σερί χρονιά εξαντλώντας κάθε πιθανότητα να βρω κάτι μόνος μου με παρέα που να με γεμίζει, στην αρχή είμαι κλειστός χαρακτήρας(δεν είμαι τύπος που θα σκάσει σε ένα μαγαζι μόνος θα παραγγείλει μια μπύρα και θα πιασει κουβέντα με όλους, αλλά δένομαι πολύ με λίγους και καλούς για μένα)

Κουράστηκα. Συνεχώς αναβάλω την άδειά μου, περιμένοντας κάποια απάντηση από κάποιον φίλο, αλλά εν τέλλει όλοι ακυρώνουν. Σκέφτηκα από το να πάω μόνος Ταυλάνδη-Κούβα μέχρι και Κως-Ροδο. Πάντα Σόλο. Οι προορισμοί αυτοί του εξωτερικού που με γοητεύουν, δεν ενδείκνυνται για καλοκαίρι δικό μας. Τα νησιά τα φοβάμαι μόνος μήπως κόψω φλέβες.

Τι κάνω; Ο κίνδυνος να περάσει αυτό το καλοκαίρι και να μη το αξιοποιήσω καθόλου, όχι μόνο ελλοχεύει, αλλά και κοντοζυγώνει. Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα και γνώμες εδώ μέσα και έχω μπερδευτεί. Οι φίλοι μου εννοείται έχουν πολύ σημαντικότερα προβληματα, όπως το 3 μνημόνιο η χρεοκοπεία, και δεν μπορούν καν να μπουν στη διαδικασία κουβέντας. Μέχρι και για couchsurfing έχω διαβάσει, αλλά δε προλαβαίνω να κτίσω αξιόπιστο προφίλ.

Να τονίσω πως όντας μόνος, με ενδιαφέρει και το φλερτ. θέλω να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Αυτά. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο πρακτορείο που διοργανώνει ταξίδια στο εξωτερικό σε γκρουπ.. Έτσι όπου και να πας όταν θα είσαι με μια ομάδα ανθρώπων κάθε μέρα όλο και κάποια παρέα θα κάνεις. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να αποτελείται η ομάδα κυρίως από ηλικιωμένους ή οικογένειες αλλά μπορείς να ρωτήσεις στο πρακτορείο και να καταλάβεις περίπου σε τι κόσμο απευθύνεται.. Μπορείς και να πας ανεξάρτητα στο εξωτερικό και να κλείσεις ημερήσιες εκδρομές εκεί (π.χ. viator) όπου οι ομάδες θα είναι σίγουρα όλων των ηλικιών και από πολλές χώρες. Καλό καλοκαίρι ότι κι αν κάνεις.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Κλείσε εισητήρια για Νοτιοανατολική Ασία, κατέβασε κ το Tinder και θα περάσεις αξέχαστα :)
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Κλείσε εισητήρια για Νοτιοανατολική Ασία, κατέβασε κ το Tinder και θα περάσεις αξέχαστα :)
Δεν έχω καν smartphone. Το κινητό μου έχει πλήκτρα. Γενικά αντιστεκόμουν σε αυτή τη τεχνολογία, παρόλα αυτά ήταν στα άμεσα σχέδια μου. Οπότε το Tinder, τώρα googlαροντας το το έμαθα.

Φίλε silversurfer έχω διαβάσει τη λεπτομερή ανάλυσή σου για Ταυλάνδη και έχω φτιάξει το δικό μου οδηγό. Έχω επιλέξει Μπανκόγκ-Πουκετ-Φι Φι 10 μερούλες. Αλλά άπό ότι έχω διαβάσει ο Αύγουστος είναι ο χειρότερος μήνας για κει. Έχει μουσώνες. Για αυτό απέκλεισα Τυαλάνδη/Κούβα Ιούλιο-Αύγουστο.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν έχω καν smartphone. Το κινητό μου έχει πλήκτρα. Γενικά αντιστεκόμουν σε αυτή τη τεχνολογία, παρόλα αυτά ήταν στα άμεσα σχέδια μου. Οπότε το Tinder, τώρα googlαροντας το το έμαθα.

Φίλε silversurfer έχω διαβάσει τη λεπτομερή ανάλυσή σου για Ταυλάνδη και έχω φτιάξει το δικό μου οδηγό. Έχω επιλέξει Μπανκόγκ-Πουκετ-Φι Φι 10 μερούλες. Αλλά άπό ότι έχω διαβάσει ο Αύγουστος είναι ο χειρότερος μήνας για κει. Έχει μουσώνες. Για αυτό απέκλεισα Τυαλάνδη/Κούβα Ιούλιο-Αύγουστο.
Ακριβώς στα ίδια μέρη θα πάω για 12 μέρες αλλά τέλος Νοεμβρίου! Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις βρεί κατάλυμα στα Φι Φι ..
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Ακριβώς στα ίδια μέρη θα πάω για 12 μέρες αλλά τέλος Νοεμβρίου! Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις βρεί κατάλυμα στα Φι Φι ..
Δε θα πάω τώρα τον Αύγουστο επειδή όπως λένε οι περισσότερες πηγές, είναι η χειρότερη περίοδος. Μάλλον Χριστούγεννα η Μάρτιο. Οπότε δεν έχω ψάξει κάτι. Πάντως άνετα θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δε θα πάω τώρα τον Αύγουστο επειδή όπως λένε οι περισσότερες πηγές, είναι η χειρότερη περίοδος. Μάλλον Χριστούγεννα η Μάρτιο. Οπότε δεν έχω ψάξει κάτι. Πάντως άνετα θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ.
Έχω βρει διάφορα απλά στα Πι Πι αλλά είναι λίγο ακριβά.Τεσπα. Θα βρώ κάτι..Ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Θετικά: Νέος, στα 33, υγιής, με θετική διάθεση, ευχάριστος, καλή οικονομική κατάσταση, αρκετές μέρες για άδεια, δίψα για περιπέτεια.
Απο τα θετικα κρατα το καλη οικονομικη κατασταση. Τα αλλα χεστα δεν ενδιαφερουν.
Βασικα βρες ενα προορισμο που κανουν διακοπες οι Σκανδιναβες που ειναι λιγο κρυοκωλες μεν αλλα εχει κατι μιλφαρες που ψαχνονται. Εκει να στοχευσεις. Οι μικρες αν και ευκολες δεν λενε πολλα.
Τεσπα αν φουσκωνει στο πλαι το παντελονι ριχνεις ευκολα ελληνιδα ή βαλκανιδα (πως λεγεται ρε γαμωτο αυτη που ειναι απο τα Βαλκανια; ). Αν φουσκωνει στη μεση ριχνεις βορειοευρωπαια.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Η Λαιδη γραφει στο φορουμ με ψευδωνυμο τριπακιας...ακου Βαλκανιδα...λολ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom