Ιθάκη Διακοπές στην Ιθάκη

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@hawk Αρχικα Respect για την αναλυτική παρουσίαση σου.

Απο το σχόλιο σου κατάλαβα ότι:

1) Θέλετε 2 κολες στο μεσημεριανό σας
2) Λατρεμένο τζατζίκι
3) Και ότι ενώ πας για ποτό δεν πίνεις ποτέ ποτό

Χαβαλέ κάνω πάντα :haha:
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Γεια σας θέλω κάποιες πληροφορίες για την Ιθάκη. Που συμφέρει να μείνεις δεν έχω μεταφορικό οπότε θα ήθελα μαγαζιά εστιατόρια μπαράκια κλπ δραστηριότητες να είναι κοντά με τα πόδια.
Για τις παραλίες υπάρχει κάποιο μεταφορικό; Πώς είναι οι συγκοινωνίες στην Ιθάκη;
Επίσης υπάρχει κάποιο μέρος είτε από παραλία είτε από μαγαζί με ωραία θεα που μου προτείνεται να πάω
Ευχαριστώ!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Γεια σας θέλω κάποιες πληροφορίες για την Ιθάκη. Που συμφέρει να μείνεις δεν έχω μεταφορικό οπότε θα ήθελα μαγαζιά εστιατόρια μπαράκια κλπ δραστηριότητες να είναι κοντά με τα πόδια.
Για τις παραλίες υπάρχει κάποιο μεταφορικό; Πώς είναι οι συγκοινωνίες στην Ιθάκη;
Επίσης υπάρχει κάποιο μέρος είτε από παραλία είτε από μαγαζί με ωραία θεα που μου προτείνεται να πάω
Ευχαριστώ!
Βαθύ μάλλον πρέπει να μείνεις που έχει τα περισσότερα εστιατόρια και ξενοδοχεία. Υπάρχουν καραβάκια για μπάνιο σε κάποιες πολύ καλές παραλίες όπως το Γιδάκι. Για φαγητό σου προτείνω το Κοχύλι και αν φτάσεις στο Περαχώρι έχει 2 ψησταριές με ωραία θέα και πολύ δροσιά, μη σου πω κρύο το βράδυ! Για λεωφορεία δεν γνωρίζω, όμως υπάρχουν κάποιες παραλίες αρκετά κοντά που θα μπορούσες να πας και με ταξί όπως το Φιλιατρά και το Σαρακήνικο. Πρέπει να επισκεφθείς και το Κιόνι αλλά εκεί θα χρειαστείς σίγουρα μέσο.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Τα πολλα μαγαζιά είναι όντως στο Βαθυ. Χωρίς μεταφορικό μέσο δύσκολα τα πράγματα. Εγω με αμάξι ειχα κινηθει. Ουτε εγω ξέρω από λεωφορεία για να σε βοηθήσω
 

TheodNik

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας.
Έχω κλείσει διακοπές στην Ιθάκη τον Αύγουστο και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.
1) Αξίζει να νοικιάσουμε μηχανάκι ή αμάξι; Ρωτάω καθώς διάβασα παραπάνω ότι το οδικό δίκτυο είναι κάπως δύσκολο και ίσως μας δυσκολέψει το μηχανάκι.
2) Θα μπορούσατε να μου προτείνετε τις καλύτερες παραλίες - χωριά που θα άξιζε να επισκεφτούμε; ( θα μείνουμε περίπου 4 μέρες).
Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την Ιθάκη (τιμές κτλ).
Σας ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι καλό καλοκαίρι:)
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
1) Μηχανάκι αλλα μην ειναι και παπι, κατι σε βέσπα με λιγα κυβικα παραπανω ειναι η καλύτερη εναλλακτικη για μενα....Οταν λεμε δυσκολο οδικο δικτυο εννοουμε στενους και στριφογυριστους δρόμους οχι ασχημο οδόστρωμα (πλην λιγων εξαιρέσεων) το μηχανακι ειναι ιδανικη επιλογή, εμεις ειχαμε παει με αμαξι ιδιοκτητο και αρκετες φορες εκανα ταμα μην κατεβαινει κανενας οταν ανεβαινα εγω γιατι πολυ απλα ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ δυο αμαξια...
2) Εξωγή και Ανωγη μου αρεσαν πολύ. Μικρα χωριουδάκια, ο,τι πεις για απογευματινη βόλτα. Φαγητο ή και ποτο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στο Extraterrestrial στην Εξωγή.
Aν πατε Ανωγη μην ξεχασετε να καθίσετε για μια σπιτικη λεμοναδα και γλυκακι στο καφενειο του χωριού (ένα ειναι, δε θα δυσκολευτειτε) και να χαζεψετε τη νοσταλγικη διακόσμηση του.
Το Κιονι κααααλο, δε μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.
Τις επιλογες για φαγητο στο Βαθύ θα τις χαρακτηριζα ως μετριες-τουριστικές έχει όμως ενα πολύ καλό σουβλατζίδικο δίπλα στο πρακτορείο των ΚΤΕΛ (αν θυμαμαι καλα). Για ποτάκι εχω αγάπησα το μπαράκι Ροζές.
Αγαπημένη μου παραλία του νησιού ο Ασπρος Γυαλός.
Να πάρετε μαζί σας fenistil και τα συναφή γιατι το νησί εχει ποοοολυ μελισσα και σφηκα, το 21 που πηγα εγω τουλαχιστον....
 
Last edited:

TheodNik

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
1) Μηχανάκι αλλα μην ειναι και παπι, κατι σε βέσπα με λιγα κυβικα παραπανω ειναι η καλύτερη εναλλακτικη για μενα....Οταν λεμε δυσκολο οδικο δικτυο εννοουμε στενους και στριφογυριστους δρόμους οχι ασχημο οδόστρωμα (πλην λιγων εξαιρέσεων) το μηχανακι ειναι ιδανικη επιλογή, εμεις ειχαμε παει με αμαξι ιδιοκτητο και αρκετες φορες εκανα ταμα μην κατεβαινει κανενας οταν ανεβαινα εγω γιατι πολυ απλα ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ δυο αμαξια...
2) Εξωγή και Ανωγη μου αρεσαν πολύ. Μικρα χωριουδάκια, ο,τι πεις για απογευματινη βόλτα. Φαγητο ή και ποτο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στο Extraterrestrial στην Εξωγή.
Aν πατε Ανωγη μην ξεχασετε να καθίσετε για μια σπιτικη λεμοναδα και γλυκακι στο καφενειο του χωριού (ένα ειναι, δε θα δυσκολευτειτε) και να χαζεψετε τη νοσταλγικη διακόσμηση του.
Το Κιονι κααααλο, δε μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.
Τις επιλογες για φαγητο στο Βαθύ θα τις χαρακτηριζα ως μετριες-τουριστικές έχει όμως ενα πολύ καλό σουβλατζίδικο δίπλα στο πρακτορείο των ΚΤΕΛ (αν θυμαμαι καλα). Για ποτάκι εχω αγάπησα το μπαράκι Ροζές.
Αγαπημένη μου παραλία του νησιού ο Ασπρος Γυαλός.
Να πάρετε μαζί σας fenistil και τα συναφή γιατι το νησί εχει ποοοολυ μελισσα και σφηκα, το 21 που πηγα εγω τουλαχιστον....
Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύυυ!!!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Καλησπέρα σας.
Έχω κλείσει διακοπές στην Ιθάκη τον Αύγουστο και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.
1) Αξίζει να νοικιάσουμε μηχανάκι ή αμάξι; Ρωτάω καθώς διάβασα παραπάνω ότι το οδικό δίκτυο είναι κάπως δύσκολο και ίσως μας δυσκολέψει το μηχανάκι.
2) Θα μπορούσατε να μου προτείνετε τις καλύτερες παραλίες - χωριά που θα άξιζε να επισκεφτούμε; ( θα μείνουμε περίπου 4 μέρες).
Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την Ιθάκη (τιμές κτλ).
Σας ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι καλό καλοκαίρι:)
Δες στην σελίδα, εχω γραψει αναλυτική περιγραφη :cool:
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Παιδιά ΣΟΣ γνωρίζει κανείς κάποιο μέρος στην Ιθάκη που να μην έχει ποντίκια??! περιοχή η παραλία η οτιδήποτε??πρώτη νύχτα βρισκομαι κοντά στο Βαθύ δεν έχω καταφέρει να κλείσω μάτι:( Είναι παντού:(. Ξερωακουγεται αστείο αλλά αν το ζεις από κοντά δεν είναι. Το κακό είναι πως διανυκτερευω έξω και Δεν έχω σκηνή μόνο ένα σεντόνι με σκεπάζει γιατί δεν περπατώ καλά και έπρεπε να έχω μικρό βάρος:( Ήθελα παρ'ολα αυτα να ταξιδέψω..:((( Αν γνωρίζει κάποιος τα μέρη και μπορεί να μου πει με κάποια βεβαιότητα που μπορώ να πάω για να μην κυκλοφορούν πάνω μου, αν κ εφοσον υπάρχουν τέτοια σημεια στο νησί, θα με υποχρέωνε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom