Κεφαλονιά Διακοπές στην Κεφαλονιά χωρίς αυτοκίνητο

Peach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα στην παρέα!
Έκλεισα προ ολίγων ημερών διακοπές στην Κεφαλονιά με τον φίλο μου. Το πρόβλημα είναι ότι επιχειρησαμε να κάνουμε κράτηση για αυτοκίνητο, και ανακαλύψαμε οτι χρειάζεται να έχει το δίπλωμα τουλάχιστον ένα χρόνο (το έχει 10-11 μηνες). Το κατάλυμα μας είναι στο Αργοστόλι αλλά σχετικά μακριά από το κέντρο. Μπορεί κάποιος γνωστής να με ενημερώσει για την συγκοινωνία του νησιού; πόσο συχνά περνούν λεωφορεία και αν κινούνται και εντός Αργοστολίου; επίσης το κόστος; Κοίταξα πολύ το σαιτ του ΚΤΕΛ Κεφαλονιάς, ωστόσο δεν έβγαλα άκρη, τα δρομολόγια που είδα ήταν πολύ αραιά (σε φάση 2-3 τη μέρα) και δεν μου πολύ έβγαζαν νόημα.
Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν χρήσιμη! Μήπως ξέρει επίσης κανείς αν μπορουμε από κάπου να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς να υπάρχει αυτό το όριο χρόνου διάθεσης διπλώματος;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
H Κεφαλονιά είναι μεγάλο νησί και με αρκετά πράγματα να δείτε και να κάνετε. Δεν νομίζω να σας εξυπηρετήσει το ΚΤΕΛ.
Εγώ πάω κάθε χρόνο αλλά έχω αμάξι,οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την ενοικίαση,αν πας εκεί όμως και ρωτήσεις σε όλα τα καταστήματα που νοικιάζουν αμάξια όλο και κάποιος μπορεί να σας δώσει.
Για μέσα στο Αργοστόλι δεν χρειάζεσαι συγκοινωνία πάντως.
Κάνε και ένα τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ.
Πότε θα πάτε?
 

Peach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
H Κεφαλονιά είναι μεγάλο νησί και με αρκετά πράγματα να δείτε και να κάνετε. Δεν νομίζω να σας εξυπηρετήσει το ΚΤΕΛ.
Εγώ πάω κάθε χρόνο αλλά έχω αμάξι,οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την ενοικίαση,αν πας εκεί όμως και ρωτήσεις σε όλα τα καταστήματα που νοικιάζουν αμάξια όλο και κάποιος μπορεί να σας δώσει.
Για μέσα στο Αργοστόλι δεν χρειάζεσαι συγκοινωνία πάντως.
Κάνε και ένα τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ.
Πότε θα πάτε?
Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουμε κλείσει για αρχές Αυγούστου. Έχω στείλει μήνυμα στα ΚΤΕΛ και τους ζήτησα να αναρτήσουν ένα πλήρες πίνακα διαδρομών αλλά κι εγώ δε θα ήθελα να βασιστώ σε αυτό. Δεν έχω λάβει απάντηση.
Το προβλημα είναι ότι το κατάλυμα μας δεν έχει δωρεάν ακύρωση οπότε έχουμε μπλέξει λίγο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουμε κλείσει για αρχές Αυγούστου. Έχω στείλει μήνυμα στα ΚΤΕΛ και τους ζήτησα να αναρτήσουν ένα πλήρες πίνακα διαδρομών αλλά κι εγώ δε θα ήθελα να βασιστώ σε αυτό. Δεν έχω λάβει απάντηση.
Το προβλημα είναι ότι το κατάλυμα μας δεν έχει δωρεάν ακύρωση οπότε έχουμε μπλέξει λίγο.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν έχουν κ αυτοί κάτι συγκεκριμένο. Αλλάζουν κάθε βδομάδα ανάλογα τον κόσμο.
Παρτους και ενα τηλέφωνο.
Το ξενοδοχείο είναι μέσα στο Αργοστόλι;
Εντάξει μην αγχώνεστε,θα πάτε κ θα περάσετε ωραια!! Αν μπορέσετε να νοικιασετε και αμάξι ακόμα καλύτερα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλημέρα στην παρέα!
Έκλεισα προ ολίγων ημερών διακοπές στην Κεφαλονιά με τον φίλο μου. Το πρόβλημα είναι ότι επιχειρησαμε να κάνουμε κράτηση για αυτοκίνητο, και ανακαλύψαμε οτι χρειάζεται να έχει το δίπλωμα τουλάχιστον ένα χρόνο (το έχει 10-11 μηνες). Τ Μήπως ξέρει επίσης κανείς αν μπορουμε από κάπου να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς να υπάρχει αυτό το όριο χρόνου διάθεσης διπλώματος;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Κάνε μια ερώτηση στα παρακάτω
https://www.ioniancars.gr/el/https://www.rentcarkefalonia.gr/el/https://www.justrentit-kefalonia.com/el/
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Κοίταξα πολύ το σαιτ του ΚΤΕΛ Κεφαλονιάς, ωστόσο δεν έβγαλα άκρη, τα δρομολόγια που είδα ήταν πολύ αραιά (σε φάση 2-3 τη μέρα) και δεν μου πολύ έβγαζαν νόημα
Στις αφίξεις από το εξωτερικό , κατατάσσεται τελευταία η Κεφαλονιά φέτος ( μάλλον λόγω του ιού ) , όντως το νησί είναι μεγάλο , δύσκολο να το γυρίσεις χωρίς μεταφορικό μέσο , δε νομίζω να έχει πάρα πολλά δρομολόγια :cool:
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μεγάλο και πανέμορφο και δεν φτάνουν εβδομάδες να το απολαύσεις, Ομως τα βασικά μπορείς να τα επισκεφθείς με λεωφορεία, εμείς πήγαμε και στο Μύρτο έτσι και με καραβάκι στο Ληξούρι ενώ πηγαινοερχόμασταν πρωί βράδυ Λάσση Αργοστόλι με ποδήλατα. Προσωπικά δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο η γενικευμένη μηχανοκίνητη λαιμαργία του μεγαλύτερου προφίλ των εκδρομέων για την καλομαθημένη κάλυψη κάθε τόπου, αλλά αυτό δεν ειναι το θέμα.
Ό,τι και όπως προλάβετε, η Κεφαλλονιά δεν είναι για μία φορά μόνο όχι μόνο λόγω πληθώρας προορισμών όσο και εξαιτίας μοναδικής ομορφιάς.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Προσωπικά δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο η γενικευμένη μηχανοκίνητη λαιμαργία του μεγαλύτερου προφίλ των εκδρομέων για την καλομαθημένη κάλυψη κάθε τόπου, αλλά αυτό δεν ειναι το θέμα.
Δεν είναι ' μηχανοκίνητη λαιμαργία ' απλά δεν είναι και το καλυτερο με την μηδενική οδηγικη παιδεια του Ελληνάρα, να χρησιμοποιείς ποδηλατο , επίσης η Κεφαλονιά εχει μεγάλες αποστάσεις, α για να μην παρεξηγηθουμε , εχω παει κι εγώ σε νησί που το περασα Κτελατο , ήταν ωραία :cool:
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ειναι ξεκάθαρο αυτό που είπα. Οι περισσότεροι δεν παν πουθενά χωρίς αμάξι αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, το επεσήμανα, πήρες απλά ό,τι γούσταρες από την ανάρτηση και την έκανες προτροπή για ποδήλατο ενώ αυτη ήταν ό,τι και όπως προλάβετε. Για να μην παρεξηγηθούμε δεν συνεχίζω με αυτούς που δεν διαβάζουν όλο το κείμενο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στις αφίξεις από το εξωτερικό , κατατάσσεται τελευταία η Κεφαλονιά φέτος
Τελευταια σε ποια λιστα? Στη δικη σου μαλλον. Γιατι σε αυτη της Fraport με τα 14 περιφερειακα ειναι 10η. Εκτος λιστας τα μικροτερα αεροδρομια που δεν διαχειριζεται κ οι ακτοπλοικες αφιξεις απο Ιταλια.
Κ τα λεω αυτα για να μη νομισει κανεις οτι θα βρει αδειες παραλιες κ ειδυλλιακα αδεια εστιατοριακια.
https://ermisnews.gr/aerodromio-zakynthou-kata-765-meiothikan-oi-afixeis-exoterikou-ton-ioulio/
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Τελευταια σε ποια λιστα? Στη δικη σου μαλλον.
Δεν έχω κανένα όφελος να δυσφημισω την Κεφαλλονιά, άρθρο του περασμενου μήνα για τον Αυγουστο, έλεγε πως στις αφίξεις στα νησιά του Ιονίου , η Κεφαλλονιά ερχόταν τελευταία , τώρα τι να σου πω ; :cool:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τελευταια σε ποια λιστα? Στη δικη σου μαλλον. Γιατι σε αυτη της Fraport με τα 14 περιφερειακα ειναι 10η. Εκτος λιστας τα μικροτερα αεροδρομια που δεν διαχειριζεται κ οι ακτοπλοικες αφιξεις απο Ιταλια.
Κ τα λεω αυτα για να μη νομισει κανεις οτι θα βρει αδειες παραλιες κ ειδυλλιακα αδεια εστιατοριακια.
https://ermisnews.gr/aerodromio-zakynthou-kata-765-meiothikan-oi-afixeis-exoterikou-ton-ioulio/
Δυστυχώς η Κεφαλλονιά τον Ιούλιο σημείωσε πτώση 83,6% στις αφίξεις εξωτερικού γεγονός που την κατατάσσει τελευταία στα αεροδρόμια του Ιονίου.

https://www.kefaloniapress.gr/topik...stin-kefalonia-kai-teleytaia-thesi-sto-ionio/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom