Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπερα παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για τις καλοκαιρινες διακοπες...θελουμε να παμε με την κοπελα μου πρωτες διακοπες σε καποιο νησι..αν δεν το καταφερουμε θα καταφυγουμε στην καλλιθεα της χαλκιδικης..
Θα θελαμε να παμε καπου για καμια 6 βραδυα τελη ιουλιου λογικα.. τα κρητηρια μας ειναι τα εξης
1) Ωραιες παραλιες για περπατημα
2) Καπου ιδανικα για την ιλικια μας (19)
3) Με ωραια νυχτερινη ζωη μην ειμαστε και μονοι μας
4) Σκεφτομαστε για παρο αλλα δεν ξερω ακριβως τι παιζει εκει
5) Ειναι οι πρωτες διακοπες οποτε θελω να την εντυπωσιασουν οι διακοπες μας :) Ευχαριστω πολυυ
Νομίζω για την ηλικία σας, η Πάρος είναι ιδανική. Πολύ ωραίες παραλίες δεν θα έλεγα ότι έχει αλλά έχει ωραία μπαράκια κ γραφικά σοκάκια ειδικά στην Νάουσα.
Αλλη ωραία ιδέα...που έχει κ ωραιες παραλίες είναι τα Κουφονήσια. Λιγότερες επιλογές διασκέδασης...αλλά όλα είναι μαζεμένα, οπότε δεν θα είσαστε μόνοι σας.
Επειδή λες για Χαλκιδική...σε περίπτωση που είσαι από Β.Ελλάδα, καλή λύση είναι η Σκιάθος για πιο κοντα.
Τέλος για μένα προσωπικά από τα πιο ρομαντικά είναι η Φολέγανδρος...που βέβαια δεν φημίζεται για παραλίες & είναι κ λίγο ακριβούτσικη.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Μήλος χωρίς δεύτερη σκέψη. Όσα ανέφεραν τα παιδιά ισχύουν, αν και έστω 2 μπαράκια τα έχει. Μην περιμένεις τον χαμό της Πάρου, αλλά προς έκπληξη μου ήταν δυνατά η μουσική στους χώρους του μαγαζιού και κόσμο μαζεύουν και πέφτει και χορός.
 

Skilosg7.

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Για να σας πω την αληθεια ειμαι απο βεροια..δεν εχω ιδεα ποσο κοστιζουν τα ακτοπλοικα εισιτηρια η τα αεροπορικα απο θεσσαλονικη..απο οτι καταλαβα χρεισημοποιοντας την ευρωπαικη καρτα νεων η πιο οικονομικη λυση ειναι να παρουμε τρενο για αθηνα και απο κει καποιο πλοιο..μπορει καποιος να πει καποιον αριθμο στην τιμη για να ξερω τι περιμενω..εχουμε μαζεψει απο οκτωμβριο γυρο στα 400 ευρω φυσικα θα παρουμε και αλλα απο γονεις αλλα δεν εχω ιδια ποσο θα βγει..

Στην μηλο εχει κανενα κλαμπακι για να βγουμε βραδακι γιατι 6 βραδυα αν δεν εχει κανενα κλαμπακι θα βρεθουμε νιωθω..δεν εχω παει ποτε σε νιση ειναι η αληθεια αλλα ετσι πιστευω..στην παρο πως το βλεπετε;;

Έχεις πάρα πολλές επιλογές:
Σκιάθος --> τέλειες παραλίες και έντονη νυχτερινή ζωή,
Σαντορίνη --> εντυπωσιακά τοπία, ωραία μέρη για κολύμπι (εαν ψαχτείς και δεν πάρεις την περπατημένη), βόλτες σε γραφικά χωριουδάκια και έντονη νυχτερινή ζωή
Πάρος --> καλές παραλίες με beach bar, καλή συγκοινωνία, βόλτες σε γραφικά σοκάκια και έντονη νυχτερινή ζωή
Μύκονος --> Πάρα πολλές και τέλειες παραλίες, την πιο έντονη νυχτερινή ζωή, γραφικότητα, αλλά ακρίβια
Ίος --> Λίγες καλές αλλά τρομερές παραλίες, έντονη νυχτερινή ζωή, γραφικότατη χώρα
Σίφνος --> σχετικά καλές παραλίες (προς το μέτριο κάποιες), τρομερές περατζάδες στη Χώρα και τον Αρτεμώνα, πολύ καλή νυχτερινή ζωή στο στενό της χώρας
Σέριφος --> Καλύτερες παραλίες από τη Σίφνο, χωρίς οργάνωση όμως, χώρα θαύμα, λιμανάκι για βολτούλες και σχετικά καλή νυχτερινή ζωή τέλη Ιουλίου (Αύγουστο καλύτερα)

σου έχω και άλλες επιλογές με πολύ λιγότερη νυχτερινή ζωή αν δεν σου φτάνουν αυτά

Βλεπω εισαι λιγο ψαγμενος χαχα πια ειναι η προταση σου; τι μας προτεινεις να κανουμε; (ειμαστε απο βεροια οποτε αν μπορουσες καποιες τιμες για εισητηρια ετσι για ν εχουμε μια ιδεα) εχω μπερδευτει λιγο γιατι θελω το νιση να εχει λιγο απο ολα..απο οτι καταλαβα ολα εχουν ενα μειονεκτημα.ας πουμε μηλος ομορφη για ζευγαρι αλλα χωρις νυχτερινη ζωη(ετσι καταλαβα τουλαχιστον) ή η παρος παραεχει νυχτερινη ζωη η η σαντορινη δεν εχει παραλιες .γενικα απο παρο σεριφο σαντορινη μυκονο σκιαθο η ακομα και κερκυρα τι προτεινεις;
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για την περίπτωσή σας εγώ προτείνω κάποιο από Πάρο - Ίο - Σαντορίνη. Και τα τρία έχουν μέρα-νύχτα ζωή και δεν πρόκειται να πλήξετε καθόλου. Η Ίος είναι η πιο φτηνή από όλα. Όμως επειδή έχω χρόνια να πατήσω το πόδι μου σ' αυτά τα νησιά, καλύτερα να μιλήσουν για το οικονομικό σκέλος αυτοί που τα έχουν πιο πρόσφατα. Πάντως αν μπορέσετε να πάτε μέσα στον Ιούνιο ή το πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου σίγουρα θα πετύχετε καλύτερες τιμές στα καταλύματα. Έχε υπόψη σου πως αν έχεις Cosmote μπορεί να βρεις σε πρόσφορα ακτοπλοϊκά με την Hellenic Seaways (αν δεν κάνω λάθος). Δηλαδή στέλνεις SMS και σου στέλνουν πίσω έναν κωδικό τον οποίο χρησιμοποιείς για να βγάλεις εισιτήρια με την συγκεκριμένη εταιρία πληρώνοντας μόνο την μία διαδρομή (επιστρέφεις δωρεάν).
Επίσης o ΟΣΕ βγάζει καθε τόσο προσφορές για το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Αθήνα στα 9 και 19 ευρώ με το ΙΝΤΕΡΣΙΤΥ που είναι το γρήγορο τρένο. Κάνε εγγραφή στο σάιτ για να μπορείς να δεις τα εισιτήρια προσφοράς. http://www.trainose.gr/
 

Skilosg7.

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Για την περίπτωσή σας εγώ προτείνω κάποιο από Πάρο - Ίο - Σαντορίνη. Και τα τρία έχουν μέρα-νύχτα ζωή και δεν πρόκειται να πλήξετε καθόλου. Η Ίος είναι η πιο φτηνή από όλα. Όμως επειδή έχω χρόνια να πατήσω το πόδι μου σ' αυτά τα νησιά, καλύτερα να μιλήσουν για το οικονομικό σκέλος αυτοί που τα έχουν πιο πρόσφατα. Πάντως αν μπορέσετε να πάτε μέσα στον Ιούνιο ή το πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου σίγουρα θα πετύχετε καλύτερες τιμές στα καταλύματα. Έχε υπόψη σου πως αν έχεις Cosmote μπορεί να βρεις σε πρόσφορα ακτοπλοϊκά με την Hellenic Seaways (αν δεν κάνω λάθος). Δηλαδή στέλνεις SMS και σου στέλνουν πίσω έναν κωδικό τον οποίο χρησιμοποιείς για να βγάλεις εισιτήρια με την συγκεκριμένη εταιρία πληρώνοντας μόνο την μία διαδρομή (επιστρέφεις δωρεάν).
Επίσης o ΟΣΕ βγάζει καθε τόσο προσφορές για το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Αθήνα στα 9 και 19 ευρώ με το ΙΝΤΕΡΣΙΤΥ που είναι το γρήγορο τρένο. Κάνε εγγραφή στο σάιτ για να μπορείς να δεις τα εισιτήρια προσφοράς. http://www.trainose.gr/
Ευχαριστω ειμαι ηδη μελος στα τρενα ΟΣΕ δεν με προβλιματιζει πολυ το τρενο. με προβλιματιζουν τα ακτολοικα γιατι παταω αναζητησεις με ημερομινιες και δν μ βγαζει καποια τιμη λεει οτι στις ημερομηνιες αυτες δεν υπαρχουν δρομολογια μου λεει..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ευχαριστω ειμαι ηδη μελος στα τρενα ΟΣΕ δεν με προβλιματιζει πολυ το τρενο. με προβλιματιζουν τα ακτολοικα γιατι παταω αναζητησεις με ημερομινιες και δν μ βγαζει καποια τιμη λεει οτι στις ημερομηνιες αυτες δεν υπαρχουν δρομολογια μου λεει..
Για πότε ενδιαφέρεσαι; Εγώ πάντως που έκανα ενδεικτικά μια αναζήτηση μου βγάζει κανονικά τιμές πχ Πειραιάς - Πάρος - Πειραιάς εδώ: http://www.pamediakopes.gr/ferries/...ferriesDepDate=03/07/2015&adults=1&vehicles=0

Και Ραφήνα -Πάρος - Ραφήνα εδώ: http://www.pamediakopes.gr/ferries/...ferriesDepDate=03/07/2015&adults=1&vehicles=0
 

Skilosg7.

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Εγω αυτην την στιγμη εχω ενα προβλημα λεμε να παμε μεσα η τελη ιουλιου γιατι εχω εξετασεις στην βουλγαρια που σπουδαζω και θελω να κλεισω απο τωρα ολα γιατι λογικα θα ειναι πιο φθηνα.και δεν θελω να το ρισκαρω να κλεισω και τελικα να εχω εξαιτασεις..αν και δν ειναι σιγουρες αυτες οι εξαιτασεις

Συγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα εδω στην βουλγαρια τα εχω ξεχασει..ευχαριστω παντως για το σαιτ με τις τιμες μου φαινονται πολυ καλες αν ειναι ετσι ειναι πολυ καλα :)
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είναι νωρίς ακόμα, μη βιάζεσαι τόσο. Από ότι βλέπω ούτε η Cosmote έχει εντάξει στo πρόγραμμα Deals for you ακόμα τα ακτοπλοϊκά με την προσφορά. Βέβαια δεν ξέρω αν θα ισχύει φέτος αλλά μέχρι πέρυσι ίσχυε κανονικά. Έχε τον νου σου και ξανακοίταξε σε κανα δεκαπενθήμερο πάλι (να έχεις σιγουρέψει και το θέμα με τις εξετάσεις).
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Βλεπω εισαι λιγο ψαγμενος χαχα πια ειναι η προταση σου; τι μας προτεινεις να κανουμε; (ειμαστε απο βεροια οποτε αν μπορουσες καποιες τιμες για εισητηρια ετσι για ν εχουμε μια ιδεα) εχω μπερδευτει λιγο γιατι θελω το νιση να εχει λιγο απο ολα..απο οτι καταλαβα ολα εχουν ενα μειονεκτημα.ας πουμε μηλος ομορφη για ζευγαρι αλλα χωρις νυχτερινη ζωη(ετσι καταλαβα τουλαχιστον) ή η παρος παραεχει νυχτερινη ζωη η η σαντορινη δεν εχει παραλιες .γενικα απο παρο σεριφο σαντορινη μυκονο σκιαθο η ακομα και κερκυρα τι προτεινεις;
και γω από Αλεξάνδρεια είμαι. Όσο αναφορά το ψαγμένος σε περνάω μερικά χρονάκια άρα είχα το χρόνο να ταξιδέψω, στα 19 δεν είχα πάει πουθενα άρα ήδη βάζεις τις βάσεις να με περάσεις.
Για να τελειώνουμε γιατί είσαι αναποφάσιστος να πάτε στην Πάρο. Όλοι οι νέοι της ηλικίας σου πηγαίνουν εκεί για τους εξής λόγους:
- καλές παραλίες
- καλά μεταφορές προς τις παραλίες (λεωφορεία και καΐκια οι λεγόμενες λάντζες)
- σχετικά φτηνό φαγητό με πολλές επιλογές
- έντονη νυχτερινή διασκέδαση για όλα τα γούστα (μπαρ, κλαμπ, ελληνάδικα, από ότι θυμάμαι είχε και live μπουζούκια)
- ρομαντισμός - γραφικότητα στην Νάουσα
- αξιοθέατα (παναγιά εκαντοταπυλιανή, οικισμός Λεύκες κ.α.)
- παραλίες με έντονο το στοιχείο του πάρτυ - Punta beach
- κόσμος όλων των ηλικιών
- αν ψάξεις θα βρεις και φτηνά καταλύματα σίγουρα.
Βαρέθηκες θα πάς και μία ημερήσια στην Αντίπαρο.

Μην το σκέφτεσαι άλλο, όπως επίσης η Πάρος είναι πολύ κοντά στο Πειραιά θα φτάσεις πολύ νωρίς και θα έχεις όλη την ημέρα μπροστά σου.

Για τις τιμές ρείξε μία ματιά στο site της Bluestar, και από ότι βλέπω αν τα κλείσεις νωρίς μπορεί να βρείς με 20 € πήγαινε, αλλιώς 32,5 € ή 37,50 € με θέση (στο προτείνω για 5 € δεν θα ανησυχείς που να καθίσεις)
 

Skilosg7.

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
και γω από Αλεξάνδρεια είμαι. Όσο αναφορά το ψαγμένος σε περνάω μερικά χρονάκια άρα είχα το χρόνο να ταξιδέψω, στα 19 δεν είχα πάει πουθενα άρα ήδη βάζεις τις βάσεις να με περάσεις.
Για να τελειώνουμε γιατί είσαι αναποφάσιστος να πάτε στην Πάρο. Όλοι οι νέοι της ηλικίας σου πηγαίνουν εκεί για τους εξής λόγους:
- καλές παραλίες
- καλά μεταφορές προς τις παραλίες (λεωφορεία και καΐκια οι λεγόμενες λάντζες)
- σχετικά φτηνό φαγητό με πολλές επιλογές
- έντονη νυχτερινή διασκέδαση για όλα τα γούστα (μπαρ, κλαμπ, ελληνάδικα, από ότι θυμάμαι είχε και live μπουζούκια)
- ρομαντισμός - γραφικότητα στην Νάουσα
- αξιοθέατα (παναγιά εκαντοταπυλιανή, οικισμός Λεύκες κ.α.)
- παραλίες με έντονο το στοιχείο του πάρτυ - Punta beach
- κόσμος όλων των ηλικιών
- αν ψάξεις θα βρεις και φτηνά καταλύματα σίγουρα.
Βαρέθηκες θα πάς και μία ημερήσια στην Αντίπαρο.

Μην το σκέφτεσαι άλλο, όπως επίσης η Πάρος είναι πολύ κοντά στο Πειραιά θα φτάσεις πολύ νωρίς και θα έχεις όλη την ημέρα μπροστά σου.

Για τις τιμές ρείξε μία ματιά στο site της Bluestar, και από ότι βλέπω αν τα κλείσεις νωρίς μπορεί να βρείς με 20 € πήγαινε, αλλιώς 32,5 € ή 37,50 € με θέση (στο προτείνω για 5 € δεν θα ανησυχείς που να καθίσεις)

Σκεφτομαι μηπως στην Παρο εχει παρα πολυ κοσμο και ας πουμε εχω ακουσει και για την Ιο οτι ειναι πολυ καλα αλλα απο οτι φαινεται για παρο το κοβω...Ευχαριστω πολυ!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σκεφτομαι μηπως στην Παρο εχει παρα πολυ κοσμο και ας πουμε εχω ακουσει και για την Ιο οτι ειναι πολυ καλα αλλα απο οτι φαινεται για παρο το κοβω...Ευχαριστω πολυ!
Έχεις πλάκα!!! Θέλεις να έχει νυχτερινή ζωή αλλά σκέφτεσαι μήπως έχει πάρα πολύ κόσμο? Είσαι κορυφή!!!! Ημαθία for ever....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom