Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σκεφτόμουν και για Πόρο αλλά δεν μου κάνει το κλικ..! Δεν ξέρω γιατί...Σέριφο έψαξα λίγο για ξενοδοχεία και ήταν λίγο τσιμπημένα (για τα δικά μου κριτήρια πάντα) αλλά δεν την αποκλείω! Σύρο είχα ακούσει κι εγώ για καλές συγκοινωνίες αλλά έχω πάει αρκετές φορές και την έχω βαρεθεί. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση πάντως!!
Ο Πόρος σωστά δε σου κάνει κλικ!
Ισχύει για την Σέφιρο. Γύρω στα 60€ πάνε τα δωμάτια γι' αυτο κ σου είπα για το camping το όποιο είναι αρκετα καλό.
Για Κύθνο θα σου πούνε άλλοι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.118
Likes
41.407
Κοντινή παραλία στο Μέριχα είναι τα Μαρτινάκια. Αρκετά καλή. Τα λεωφορεία είναι μάλλον σπάνια- ίσως καταφύγεις και στο ταξί.
Η διαμονή είναι ακριβή για τα δεδομένα του νησιού και ο Μεριχας υποτονικός το βραδυ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.352
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η αλήθεια είναι πως οι καλές παραλίες της Κύθνου, δεν είναι όλες εύκολα προσβάσιμες...
Ο Μέριχας είναι καλή επιλογή υπό την έννοια ότι όλα απο εκεί ξεκινούν.
Και στη κολόνα για να πας με θαλάσσιο ταξί από Μέριχα έχει συνεχώς.
Το βράδυ δε συμφωνώ οτι είναι υποτονικά. Έχει και κλαμπάκι που πάει μέχρι το πρωί.
Σαφώς και είναι πιο όμορφη η χώρα για διαμονή αλλά.
Τέλος αν είχα να διαλέξω θα πήγαινα Σέριφο. Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Η διαφορά ίσως είναι οι τιμές στα ακτοπλοϊκά....όταν για Κύθνο πας και έρχεσαι με 30 περίπου ευρώ για Σέριφο και όχι με το γρήγορο το κόστος είναι 55 ευρώ περίπου. Με το γρήγορο η τιμή φτάνει τα 80 περίπου.....Τα παιδιά από ότι κατάλαβα θέλουν να κάνουν ένα οικονομικό ταξίδι....
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Μπορείτε να πάτε και σε κάποιο νησί που ισχύει η προσφορά της Hellenic seaways με την cosmote!! Π.χ για Νάξο μου βγήκε 30 ευρώ πήγαινε-έλα και απ'ότι ξέρω(χωρίς να είμαι σίγουρη) έχει πολύ καλή συγκοινωνία. Επίσης, Κουφονήσια έχει ακριβώς αυτό που θέλετε(μετακίνηση με πόδια και αν βαριέσαι, λεωφορείο που σε πάει στην πιο μακρινή παραλία σε 10 λεπτά) και το πήγαινε-έλα με την προσφορά 45 ευρώ. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω :innocent::innocent:
 

miltostar

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Η διαφορά ίσως είναι οι τιμές στα ακτοπλοϊκά....όταν για Κύθνο πας και έρχεσαι με 30 περίπου ευρώ για Σέριφο και όχι με το γρήγορο το κόστος είναι 55 ευρώ περίπου. Με το γρήγορο η τιμή φτάνει τα 80 περίπου.....Τα παιδιά από ότι κατάλαβα θέλουν να κάνουν ένα οικονομικό ταξίδι....
κι εγώ που το έψαξα λίγο είδα ότι βγαίνουν παραπάνω τα μεταφορικά για Σέριφο!! Και ξαναλέω προτιμώ την Κύθνο σαν νησί αν και από Σέριφο δεν θυμάμαι και πολλά!
Μπορείτε να πάτε και σε κάποιο νησί που ισχύει η προσφορά της Hellenic seaways με την cosmote!! Π.χ για Νάξο μου βγήκε 30 ευρώ πήγαινε-έλα και απ'ότι ξέρω(χωρίς να είμαι σίγουρη) έχει πολύ καλή συγκοινωνία. Επίσης, Κουφονήσια έχει ακριβώς αυτό που θέλετε(μετακίνηση με πόδια και αν βαριέσαι, λεωφορείο που σε πάει στην πιο μακρινή παραλία σε 10 λεπτά) και το πήγαινε-έλα με την προσφορά 45 ευρώ. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω :innocent::innocent:
Και για Νάξο το είχα σκεφτεί..Έχω ακούσει ότι είναι ωραία..Αλλά δεν θέλουμε πολύ κόσμο..Και εκτός αυτού πόση ώρα είναι η απόσταση? Μην φάμε όλη τη μέρα στο πηγαινέλα..Κουφονήσια δεν πέφτουν μακρυά? :shock::(
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Κουφονησι ομως το περπατας ευκολοτερα για να πας στις παραλιες .Ειναι μικρο νησι αλλα εχει ζωη και κοσμο.
Η Σεριφος δεν ενδεικνυται χωρις αυτοκινητο..εχει δυσκολες συγκοινωνιες..μη σου πω 3 μερες ημουν εκει ..το λεωφορειο το ειδα με το κυαλι.
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
κι εγώ που το έψαξα λίγο είδα ότι βγαίνουν παραπάνω τα μεταφορικά για Σέριφο!! Και ξαναλέω προτιμώ την Κύθνο σαν νησί αν και από Σέριφο δεν θυμάμαι και πολλά!

Και για Νάξο το είχα σκεφτεί..Έχω ακούσει ότι είναι ωραία..Αλλά δεν θέλουμε πολύ κόσμο..Και εκτός αυτού πόση ώρα είναι η απόσταση? Μην φάμε όλη τη μέρα στο πηγαινέλα..Κουφονήσια δεν πέφτουν μακρυά? :shock::(
Η Νάξος είναι 5 ώρες. Ξεκινάς 8 το πρωί και φτάνεις 1.. Οπότε δε χάνεις τη μέρα σου.. Αφού δε θέλετε κόσμο όμως και στα Κουφονήσια έχει (εξαρτάται και για τι περίοδο μιλάμε).. Τα Κουφονήσια είναι επίσης 5 ώρες περίπου αλλά φτάνεις απόγευμα οπότε χάνεις τη μέρα σου.
 

miltostar

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Για Κύθνο και διαμονή στη Χώρα τι λέτε? έχει τα πάντα εκτός από παραλίες..στις οποίες μπορούμε να μετακινούμαστε με λεωφορείο..αν βέβαια έχει καλά δρομολόγια!

Κάποια γνώμη για Πόρο ή Μέθανα? Είναι αυτό που θέλω? Πιστεύω πως θα μοιάζουν και με το Αγκίστρι...:lol:
 
Last edited by a moderator:

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Για Κύθνο και διαμονή στη Χώρα τι λέτε? έχει τα πάντα εκτός από παραλίες..στις οποίες μπορούμε να μετακινούμαστε με λεωφορείο..αν βέβαια έχει καλά δρομολόγια!

Κάποια γνώμη για Πόρο ή Μέθανα? Είναι αυτό που θέλω? Πιστεύω πως θα μοιάζουν και με το Αγκίστρι...:lol:
Τι να κάνετε καλέ στα Μέθανα?? Εκεί πάνε τα γεροντάκια για τα ιματικά και καλά νερά ..... Για Πόρο δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Παρόλο που από εκεί που μένω η απόσταση είναι 1 ώρα μέχρι το νήσί, άλλο από μονοήμερη που έχω πάει , δεν μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον για παραπάνω.Όσο για την Κύθνο καλύτερα να μείνετε στον Μέριχα και σχετικά κοντά έχει παραλίες και καραβάκι μπορείτε να πάρετε για την παραλία Κολώνα..αλλά στα + είναι ότι έχει και μαγαζιά για φαγητό και ποτό. Η Χώρα είναι πολύ όμορφη...αλλά αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο....
Ιδέα δικιά μου.....Οι Σπέτσες σας έχουν περάσει από το μυαλό???
 

miltostar

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Τι να κάνετε καλέ στα Μέθανα?? Εκεί πάνε τα γεροντάκια για τα ιματικά και καλά νερά ..... Για Πόρο δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Παρόλο που από εκεί που μένω η απόσταση είναι 1 ώρα μέχρι το νήσί, άλλο από μονοήμερη που έχω πάει , δεν μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον για παραπάνω.Όσο για την Κύθνο καλύτερα να μείνετε στον Μέριχα και σχετικά κοντά έχει παραλίες και καραβάκι μπορείτε να πάρετε για την παραλία Κολώνα..αλλά στα + είναι ότι έχει και μαγαζιά για φαγητό και ποτό. Η Χώρα είναι πολύ όμορφη...αλλά αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο....
Ιδέα δικιά μου.....Οι Σπέτσες σας έχουν περάσει από το μυαλό???
Ναι αλλά κάτι είχα ακούσει ότι είναι ακριβές..! Μας βλέπω για Κύθνο..Τώρα για χώρα ή Μέριχα παίζεται..!!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Σκόπελο για να σας φτάσουν τα λεφτά που είναι πιο κοντά!!!

Αλλιώς Σπέτσες που δεν χρειάζεται όχημα!!![/QUOTE
Σπέτσες δεν είναι λίγο μακρυά απο Θεσσαλονίκη?? Δεν θα το πρότεινα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.820
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom