Διακοπες στη Θεσσαλονικη

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν θυμάμαι καλά ο γιος αποτελεί την 3η γενιά και η ταβέρνα πήρε το όνομά της από την ποδοσφαιρική ομάδα της Δράμας απ' όπου κατάγεται η ιδιοκτησία.



Συμφωνώ,το πιροσκί με τυρί της Κας Γαλήνης (Γκουλνάρας) είναι καλύτερο.Να μην αναφέρω και τις μπύρες της και το πάρει είδηση ο @psilos3 :haha:

View attachment 429284
Ναι, ο Τάσος είναι 3η γενιά και το μαγαζί πήρε το όνομα από τη Δόξα Δράμας. Γι’αυτό και κάθε Κυριακή απόγευμα είναι κλειστό !
Όσο για την κυρία Γαλήνη, καλή χρυσή μόνο μη τη ρωτήσεις γιατί έχει το άγαλμα του Στάλιν πρώτη μούρη 😂😂
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σήμερα πάντως πήγαμε σε ένα μαγαζί που πριν δέκα χρόνια ήταν από τα καλύτερα της Θεσσαλονίκης. Κάποια στιγμή χάλασε εντελώς. Σοκαριστικά εντελώς δηλαδή, καμμένη μπριζόλα, ξερό ψωμί, πλημμυρισμένη σε σως σαλάτα κοκ. Μαθαμε ότι μεταφέρθηκε και είπαμε να του δώσουμε μια ευκαιρία -μετά από τόσα χρόνια ίσως αλλαξε. Αλλά φεύ …
<Το όνομα αυτού θυμίζει βιβλίο του Μπουλγκάκοφ. >
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Σήμερα πάντως πήγαμε σε ένα μαγαζί που πριν δέκα χρόνια ήταν από τα καλύτερα της Θεσσαλονίκης. Κάποια στιγμή χάλασε εντελώς. Σοκαριστικά εντελώς δηλαδή, καμμένη μπριζόλα, ξερό ψωμί, πλημμυρισμένη σε σως σαλάτα κοκ. Μαθαμε ότι μεταφέρθηκε και είπαμε να του δώσουμε μια ευκαιρία -μετά από τόσα χρόνια ίσως αλλαξε. Αλλά φεύ …
<Το όνομα αυτού θυμίζει βιβλίο του Μπουλγκάκοφ. >
Μάλλον θα έπεσες σε άστοχίες,εγώ από το καινούργιο στη Φράγκων έχω πολύ καλές εντυπώσεις.Θα πρότεινα να του δώσεις ακόμα μία ευκαιρία,ποιος ξέρει...............
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μάλλον θα έπεσες σε άστοχίες,εγώ από το καινούργιο στη Φράγκων έχω πολύ καλές εντυπώσεις.Θα πρότεινα να του δώσεις ακόμα μία ευκαιρία,ποιος ξέρει...............
Στην Τρίτη καίγεσαι κύριε Σνούπι.
Λέω να δώσω ευκαιρία στο ολοκαίνουριο Koru που άνοιξε τις πύλες του μόλις χτες προσθέτοντας ακόμα ένα μαγαζί στην αγαπημένη μας γειτονιά για την ώρα δέχεται μόνο με κρατήσεις και μετά τις 17:00.
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Λέω να δώσω ευκαιρία στο ολοκαίνουριο Koru
Επίσκεψη μεσοβδομαδιάτικα.Ο εσωτερικός χώρος μικρός και τα τραπέζια λίγο στριμωχτά.Δοκιμάσαμε 6 πιάτα,2 πολύ καλά,2 καλά και 2 δεν μας άρεσαν.Η εξυπηρέτηση τραγική,τα πιάτα έφταναν στο τραπέζι με διαφορά 15-20 λεπτών το καθένα,ως και η σαλάτα ήρθε μετά τα κυρίως.Σε γενικές γραμμές καλές οι γεύσεις που δοκιμάσαμε αλλά χρειάζεται μεγάλη βελτίωση στο σέρβις.Αντιθέτως πολύ καλές εντυπώσεις από το τσίπουρο χθες μεσημέρι στην ήσυχη Κουκίδα με τον ήλιο και την ωραία θέα στα Βυζαντινά τείχη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επίσκεψη μεσοβδομαδιάτικα.Ο εσωτερικός χώρος μικρός και τα τραπέζια λίγο στριμωχτά.Δοκιμάσαμε 6 πιάτα,2 πολύ καλά,2 καλά και 2 δεν μας άρεσαν.Η εξυπηρέτηση τραγική,τα πιάτα έφταναν στο τραπέζι με διαφορά 15-20 λεπτών το καθένα,ως και η σαλάτα ήρθε μετά τα κυρίως.Σε γενικές γραμμές καλές οι γεύσεις που δοκιμάσαμε αλλά χρειάζεται μεγάλη βελτίωση στο σέρβις.Αντιθέτως πολύ καλές εντυπώσεις από το τσίπουρο χθες μεσημέρι στην ήσυχη Κουκίδα με τον ήλιο και την ωραία θέα στα Βυζαντινά τείχη.
Εντάξει είναι νέο μαγαζί και πρέπει να βρει λίγο τα πατήματα του. Έχει μεράκι όμως.
Η κουκκίδα ήταν και για μένα ωραία έκπληξη κι επειδή είμαστε τη γειτονιάς , το κάναμε στέκι με τις παλιές μας συμμαθήτριες . Πολύ ωραία θαλασσινά και καλές ακόμα τιμές!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
έλα μου ντε...το παρουσιάζουν λες k όλες οι άλλες στην Ελλάδα έχουν την καθαριότητα του Oslo k τους δρόμους της Βιέννης (τυχαία ονόματα)
που να πετύχαιναν παλιά το 10 με τον εισπράκτορα πίσω...με εκείνο το μπλοκάκι με τα μικρά χαρτάκια για εισιτήρια...
πράσινα, μπλε ροζ...

πάντως θυμάμαι κάποτε ήμουνα κέντρο, k περιμέναμε το 58 μου φαίνεται...k ήταν ένας τουρίστας k μας ρώτησε ποτε the έρθει...του λέω δεν ξέρω...k μου δείχνει έναν πινακα με δρομολόγια k λέει "μα εδώ λέει σε 1 λεπτό...που είναι"....

άλλαξε τίποτα? η ακόμα έτσι είναι ?


διαβάζοντας αυτό το θέμα πάντως 1. με πιάνει nostalgia k 2. μου ανοίγει η όρεξη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom