Διακοπες στη Θεσσαλονικη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάρκα/πράσινο,ΜΜΜ και καθαριότητα τα αρνητικά της Θεσσαλονίκης.Αναμενόμενο και φυσικά τα ίδια είναι και στις άλλες μεγάλες πόλεις.Μην παρεξηγηθούν τα καρντάσια...... :haha:

Τι δεν αρέσει στους τουρίστες της Θεσσαλονίκης
Κι όχι μόνο στους τουρίστες. Χρόνια προβλήματα της πόλης που αυξάνονται χρόνο με το χρόνο.
πάντως θυμάμαι κάποτε ήμουνα κέντρο, k περιμέναμε το 58 μου φαίνεται...k ήταν ένας τουρίστας k μας ρώτησε ποτε the έρθει...του λέω δεν ξέρω...k μου δείχνει έναν πινακα με δρομολόγια k λέει "μα εδώ λέει σε 1 λεπτό...που είναι"....

άλλαξε τίποτα? η ακόμα έτσι είναι ?
Τι μου θύμισες τώρα με το 58... Ατελείωτες ώρες αναμονής.
Έχει αλλάξει η κατάσταση όσον αφορά τη συνέπεια, αλλά με αραιά δρομολόγια και παλιά οχήματα. Η κατάσταση στον ΟΑΣΘ είναι μονίμως προβληματική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.418
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
1EE511C2-4132-427A-90FB-2243D4F168FD.jpeg

Τουρίστριες στην πόλη μας, την είδαμε σήμερα με την @MarieAries και cameo εμφάνιση @gio87.
Αφού διασχίσαμε όλο το κέντρο με τα πόδια και περάσαμε από όλα τα tourist traps της παραλιακής, επιλέξαμε το νεοσυσταθέν λιβανέζικο εστιατόριο Manushi. Οι ευγενέστατοι (Κούρδοι από Συρία) ιδιοκτήτες μόλις είδανε ότι μιλάμε πέντε αράβικα και γνωρίζουμε την κουζίνα τους, χάρηκαν ιδιαίτερα και θέλησαν να γνωριστούμε όλοι, ένας προς ένας, αφού κάθισαν και στο τραπέζι μας και ρωτούσαν για τα ταξίδια μας. Έχουν ανάγει τη φιλοξενία σε άλλο επίπεδο. Τα δε φαγητά γευστικότατα. Ο μπακλαβάς κερασμένος.
CA04E43C-AA5B-42B5-BC23-CB37FC8AC2B6.jpeg

Ακόμα όμως κι αν κάποιος δε θέλει να φάει, μπορεί να καθίσει για καφέ ή κάποιο δροσιστικό ρόφημα και να απολαύσει τη σκιά της Νικηφόρου Φωκά και βεβαίως τη θέα στη θάλασσα και το Λευκό Πύργο.
Πολύ φάγαμε όμως και πρέπει να βγούμε στην παραλία σύντομα, γι’αυτό περπατήσαμε 4 χιλιομετράκια ακόμα ανήφορο, μη μας πιάσει το πόθεν εσχες.
Αγαπημένη Άνω Πόλη :
80347EA9-D223-4FCE-8D35-347DE917C9D1.jpeg
FF805598-EBEF-4F80-9848-691AA5A257B1.jpeg



0CC438EF-532D-48B6-BC95-EE3575346D93.jpeg
BF228F60-1239-4D9C-904E-675675A47963.jpeg
 
Μηνύματα
6
Likes
20
Η Θεσσαλονίκη έχει βελτιωθεί σημαντικά π.χ ρίξανε τους ψηλούς θάμνους στην παραλία,που δημιουργούσαν "γκέτο¨"βελτίωσαν την παραλία
θα ρθεί και το μετρό(επιτέλους) αργά ή γρήγορα
βελτιώνεται η πόλη,που έτσι κι αλλιώς έχει στα συν της την ιστορία,την αγορα και την χωροταξία.Η μοναδικη μεγαλουπολη μας με αρχη μεση και τελος.Και αρχιτεκτονικα βεβαιως ειναι η αποθεωση του art deco(Το σημα που μας φορεσε ο elon musk στο twitter τετοιο ειναι!οχι πολυ πετυχημενο αυτο βεβαια.)σε καμια αλλη πολη της Ελλαδας δεν υπαρχουν τοσα πολλα κτιρια αυτου του ρυθμου,τα οποια διεσωθησαν ακριβως επειδη ειχαν υψος!δεν χρειαστηκε να γκρεμιστουν για πολυκατοικιες
επιστρεφοντας,στο υπολοιπο γκρι
θα μπορούσε να υπάρξει κάποιο πρόγραμμα επιχρωματισμού πολυκατοικιων κ.λπ καποιες μικροπαρεμβασεις,αλλαγη στα καγκελα,συγκεντρωση των κεραιων σε μια κεντρικη
αλλα αυτα τα θεματα μαστιζουν ολες τις πολεις
ειναι οντως ωραια πολη ετσι κι αλλιως και με γαστριμαργικο αβανταζ
βλεπω ανω πολη παραπανω,ελπιζω να εχετε παει Μονη βλαταδων!και μαλιστα σε ωρα Λειτουργίας,χωρις να παραβλεπω την ολη πνευματικοτητα του γεγονοτος,δηλαδη μην εστιαζουμε σε φολκλορ και μονο,αδικουμε ετσι καποια πραγματα,εν τουτοις κανονικη Συμβασιλευουσα,εκει πανω ειναι ξεκαθαρο!Και φυσικα στις μεγαλες τις εκκλησιες(πραγμα οχι συνηθες γενικως στην Ελλαδα),αχειροποιητος π.χ δεν χανεται σε ωρα Θειας Λειτουργιας,μυσταγωγικα!
τα ψηφιδωτα της Αγιας Σοφιας,αλλα και μικροτερες εκκλησιες!Αγιος νικολαος ορφανος,αγια Αικατερινη,οσιος Δαυιδ
τα αλλα τα ξερετε,τα ξερετε;

α επειδη γραψατε και καποια γευσιγνωστικα διασημα της θεσσαλονικης κ.λπ οκ ο ελενιδης γνωστος,ο παπαδοπουλος και τα λουκουμια του;
φευγουμε απο θεσσαλονικη χωρις να παρουμε ξηρους καρπους απο ηρακλη και να φαμε πατσα στον τσαρουχα;
Βεβαιως να ταν τα μονα τοποσημα της...!
 
Last edited:

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα,
αρχές Νοεμβρίου θα ανέβω Θεσσαλονίκη για μια δουλειά που έχω στο Ειρηνοδικείο. Είναι η πρωτη φορά που θα μείνω στην Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα αν έχετε να μου προτεινετε κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο στο κέντρο και κάποια μέρη για φαγητό, καφέ και γλυκό. Επίσης αν ξέρετε αν υπάρχει παρκινγκ 24ωρου που μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο και να κινηθώ με τα πόδια αν είναι κεντρικά.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα,
αρχές Νοεμβρίου θα ανέβω Θεσσαλονίκη για μια δουλειά που έχω στο Ειρηνοδικείο. Είναι η πρωτη φορά που θα μείνω στην Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα αν έχετε να μου προτεινετε κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο στο κέντρο και κάποια μέρη για φαγητό, καφέ και γλυκό. Επίσης αν ξέρετε αν υπάρχει παρκινγκ 24ωρου που μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο και να κινηθώ με τα πόδια αν είναι κεντρικά.
Καλησπέρα ! Από εστιατόρια η Θεσσαλονίκη έχει άπειρα, φημίζεται άλλωστε για τη γαστριμαγική της σκηνή. Θα σου παραθέσω ενδεικτικά κάποια από τα αγαπημένα μου:

1. + Τροφή/ Sintrofi
2. Η παλιά Αθήνα
3. Η Κάνουλα
4. Μπακάλ
5. Ουζερί η Λόλα
6. Για μπουγάτσα "Γιάννης''
7. Δέκα Τραπέζια
8. Ρούγα
9. Ελενίδης για τρίγωνα Πανοράματος

Για καφέ έχει επίσης άπειρα όπου και να πας αν είναι καλά. Μπορείς να δοκιμάσεις για καφέ και brunch το Rubik's Superfood & Coffee.

Κάνε μια βόλτα και στην Αγορά Moδιάνο (κλειστή αγορά με διάφορα τρόφιμα, καφέ, λιχουδιές κτλ).

Για parking έχω χρησιμοποιήσει το : Parking Plateia, κεντρικότατο και εύκολη πρόσβαση. Παρκάρεις και πας παντού με τα πόδια.

Από ξενοδοχείο δε μπορώ να βοηθήσω γιατί έχω μείνει μόνο σε airbnb's.
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα ! Από εστιατόρια η Θεσσαλονίκη έχει άπειρα, φημίζεται άλλωστε για τη γαστριμαγική της σκηνή. Θα σου παραθέσω ενδεικτικά κάποια από τα αγαπημένα μου:

1. + Τροφή/ Sintrofi
2. Η παλιά Αθήνα
3. Η Κάνουλα
4. Μπακάλ
5. Ουζερί η Λόλα
6. Για μπουγάτσα "Γιάννης''
7. Δέκα Τραπέζια
8. Ρούγα
9. Ελενίδης για τρίγωνα Πανοράματος

Για καφέ έχει επίσης άπειρα όπου και να πας αν είναι καλά. Μπορείς να δοκιμάσεις για καφέ και brunch το Rubik's Superfood & Coffee.

Κάνε μια βόλτα και στην Αγορά Moδιάνο (κλειστή αγορά με διάφορα τρόφιμα, καφέ, λιχουδιές κτλ).

Για parking έχω χρησιμοποιήσει το : Parking Plateia, κεντρικότατο και εύκολη πρόσβαση. Παρκάρεις και πας παντού με τα πόδια.

Από ξενοδοχείο δε μπορώ να βοηθήσω γιατί έχω μείνει μόνο σε airbnb's.

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Έχεις να προτεινεις κάποιο Airbnb;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Έχεις να προτεινεις κάποιο Airbnb;
Τελικά το είχα κλείσει από booking. com αλλά ήταν όντως διαμέρισμα και όχι ξενοδοχείο. Είναι για αρκετα άτομα (έχει 3 κρεβατοκάμαρες) αλλά είναι κεντρικά.
Thessaloniki Center Superior Apartment, Θεσσαλονίκη – Ενημερωμένες τιμές για το 2023 (booking.com)
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα. Μήπως έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο Ανεσις κοντά στα δικαστήρια; ή στο μαντρινο; Η περιοχες σε αυτά τα ξενοδοχεία είναι ασφαλείς; γιατί θα είμαι μόνη μου και θέλω να μπορώ να κυκλοφορώ άνετα το βράδυ. Τέλος έχετε ιδέα για οικονομικό παρκινγκ όπου μπορώ να αφήσω το αμάξι για όλο το 24ωρο;
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Καλημέρα. Μήπως έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο Ανεσις κοντά στα δικαστήρια; ή στο μαντρινο; Η περιοχες σε αυτά τα ξενοδοχεία είναι ασφαλείς; γιατί θα είμαι μόνη μου και θέλω να μπορώ να κυκλοφορώ άνετα το βράδυ. Τέλος έχετε ιδέα για οικονομικό παρκινγκ όπου μπορώ να αφήσω το αμάξι για όλο το 24ωρο;
Στο μαντρινο να μεινεις . Απο περιοχή ειναι καλυτερα μεσα δεν ξερω. Εκει κοντα στην Πτολεμαιων εχει και παρκινκ 24ωρο αλλα τιμες δεν γνωριζω.https://www.facebook.com/Parkin.Alexandros.Group/?ref=hl
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλημέρα. Μήπως έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο Ανεσις κοντά στα δικαστήρια; ή στο μαντρινο; Η περιοχες σε αυτά τα ξενοδοχεία είναι ασφαλείς; γιατί θα είμαι μόνη μου και θέλω να μπορώ να κυκλοφορώ άνετα το βράδυ. Τέλος έχετε ιδέα για οικονομικό παρκινγκ όπου μπορώ να αφήσω το αμάξι για όλο το 24ωρο;
Από τα πιο οικονομικά είναι αυτό του λιμανιού Θεσσαλονίκης.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Καλημέρα. Μήπως έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο Ανεσις κοντά στα δικαστήρια; ή στο μαντρινο; Η περιοχες σε αυτά τα ξενοδοχεία είναι ασφαλείς; γιατί θα είμαι μόνη μου και θέλω να μπορώ να κυκλοφορώ άνετα το βράδυ. Τέλος έχετε ιδέα για οικονομικό παρκινγκ όπου μπορώ να αφήσω το αμάξι για όλο το 24ωρο;
η περιοχη γυρω και απεναντι απο τα δικαστηρια, ειναι επικινδυνη για γυναικα μονη... στα στενα απεναντι απο τα δικαστηρια, ειναι περιοχη με οικους ανοχης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom