Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ε,ναι,Βαι πρεπει να παω να το δω..θα κατσω 6 γεματες μερες,θα παω για ξεκουραση,αραγμα στην παραλια, καλο φαγητο κλπ... δε με ενδιαφερει το clubbing, απλα για κανενα χαλαρο ποτακι...εχω προβληματιστει με το μερος που θα μεινω, ωστε να ειμαι καπως κεντρικα να παω σε διαφορες παραλιες..
Αν χρειαστείς ξενοδοχείο ανατολικά της Ιεράπετρας είναι το http://www.kakkosbay.com
με μπακαλόους γύρω στα 70 το δίκλινο με πρωινό αλλά μπορεί να είναι full.
γνώμη μου: μείνε 2-3 βράδια στην περιοχή Α. Νικολάου να δείς τα μέρη εκεί, και μετά Παλαίκαστρο ή Ιεράπετρα για τα ανατολικότερα.
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
θελει αρκετη οργανωση η υποθεση...
 

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
Καλησπερα!Αποφασισα τελικα οι φετινες διακοπες μου να γινουν στην ανατολικη πλευρα της Κρητης, δηλαδη στο νομο Λασιθιου.
Επειδη θα οργανωσω το ταξιδι μονος μου θα ηθελα να ακουσω προτασεις απο Κρητικους αλλα κ επισκεπτες του νησιου ως προς την περιοχη που θα μεινω , τι να επισκεφθω, ακομα κ συγκεκριμενα μαγαζια για φαγητο ή ποτο..
Η εκδρομη θα ειναι για 6 μερες, ζευγαρωτη, θα εχω μηχανη ως μεταφορικο μεσο κ θα φτασω στην Κρητη στο λιμανι του Ηρακλειου..
Περιμενω τις προτασεις κ τις εμπειριες σας καθως οι επιλογες ειναι παρα πολλες κ εχω ψιλοχαθει!
Γεια σου Γιώργο!
Εχω να σου προτείνω την πόλη της Ιεράπετρας που συνδυάζει πολλά. Είναι μεγάλη επαρχιακή πόλη που βρεχεται από θάλασσα. Ωραίες παραλίες με μπλε σημαίες μπορείς να βρεις μέσα στην πόλη καθώς και λίγο έξω από αυτήν. Ανατολικά της Ιεράπετρας υπάρχει η 'Μεγάλη Παραλία' με 5 χλμ παραλία και πολλά ξενοδοχειακά συγκροτήματα. 10 χλμ δυτικά της πόλης βρίσκεται το παραθαλάσσιο γραφικό χωριό Μύρτος που έχεις την αίσθηση ότι είσαι σε νησάκι. Μέσα από την πόλη μπορείς να πάρεις το καραβάκι και να πεταχτείς απέναντι στο Γαϊδουρονήσι που φημίζεται για τα γαλαζοπράσινα νερά του, τη χρυσή του άμμο και τα κοχύλια του. Η πόλη έχει έντονη ζωή. Πολλές ταβέρνες και καφετέριες στην παραλία, ρακάδικα και μπαράκια για το βράδυ.
Καλά να περάσεις! ;)
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
η Ιεραπετρα ομως δεν ειναι ακομα πιο μακρια απο Ηρακλειο κ τα υπολοιπα μερη του νομου Λασιθιου; Οι παραλιες που ειναι πιο ωραιες, νοτια ή βορεια;
 

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
η Ιεραπετρα ομως δεν ειναι ακομα πιο μακρια απο Ηρακλειο κ τα υπολοιπα μερη του νομου Λασιθιου; Οι παραλιες που ειναι πιο ωραιες, νοτια ή βορεια;

Η Ιεράπετρα είναι στο νομό Λασιθίου νότια. Είναι η μεγαλύτερη σε πλυθυσμό πόλη του νομού. Από το Ηράκλειο είναι περίπου μιάμιση ώρα.
Οι βόρειες παραλίες είναι πιο άγριες από τις νότιες. Στο δρόμο από τον Άγιο Νικόλαο προς Ιεράπετρα βλέπεις δαντελωτά ακρογιάλια.
Μπορείς να κάνεις ένα κύκλο του νομού και να δεις τα περισσότερα μέρη. Θα πρότεινα Μάλια, Ελούντα, Πλάκα, Άγιο Νικόλαο, Ιεράπετρα, Μακρυ-γυαλό, Σητεία (από τον κάτω δρόμο), Βάι, Κ.Ζακρο και επιστρέφεις από τον Βόρειο οδικό άξονα για Ηράκλειο. Όλα τα παραπάνω είναι παραθαλάσσια μέρη. Ενδιάμεσα μπορείς να επισκεφτείς και χωριά.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Λοιπόν mixmax με το που έγραψες ότι η Ιεράπετρα είναι η μεγαλύτερη πόλη του νομού, ετοιμάστηκα να σε .. κουτουλήσω!! αλλά κι όμως έχεις δίκιο!! το έψαξα στην απογραφή του 2001 και η Ιεράπετρα είναι κάτα 1.000 περίπου κατοίκους μεγαλύτερη, κι ας είναι ο Άγιος πρωτεύουσα του νομού!! κάθε μέρα να μαθαίνουμε και κάτι καινούριο!
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
Η Ιεράπετρα είναι στο νομό Λασιθίου νότια. Είναι η μεγαλύτερη σε πλυθυσμό πόλη του νομού. Από το Ηράκλειο είναι περίπου μιάμιση ώρα.
Οι βόρειες παραλίες είναι πιο άγριες από τις νότιες. Στο δρόμο από τον Άγιο Νικόλαο προς Ιεράπετρα βλέπεις δαντελωτά ακρογιάλια.
Μπορείς να κάνεις ένα κύκλο του νομού και να δεις τα περισσότερα μέρη. Θα πρότεινα Μάλια, Ελούντα, Πλάκα, Άγιο Νικόλαο, Ιεράπετρα, Μακρυ-γυαλό, Σητεία (από τον κάτω δρόμο), Βάι, Κ.Ζακρο και επιστρέφεις από τον Βόρειο οδικό άξονα για Ηράκλειο. Όλα τα παραπάνω είναι παραθαλάσσια μέρη. Ενδιάμεσα μπορείς να επισκεφτείς και χωριά.
Που να μεινω ομως για να τα κανω αυτα;μαλλον Ελουντα, για να ειμαι κ κοντα στο Ηρακλειο (σχετικα) τη μερα της αναχωρησης που ειναι 9.30 το πρωι...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
τo καλύτερο μέρος για να μπορείς να γυρίσεις τον νομο ως βάση σου είναι τo Iστρον για μένα...

είναι 12km μετά τον άγιο νικόλαο (προς σητεία) με ξενοδοχεία και δωμάτια όλου του τύπου, έτσι μπορείς να πας σε 20 λεπτά στην ιεράπετρα και σε 1 στο Bάι και σε γυρο περιοχές... είναι k ο άγιος νικόλαος διπλα οποτε έχεις k επιλογές για το βραδυ σου...

αν θες κάποιες πληροφορίες πες μου
 

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
Eπειδή είναι μεγάλες οι αποστάσεις και οι δρόμοι έχουν στροφές καλύτερα να μένεις κάθε φορά και σε άλλο μέρος. Έτσι μόνο θα δεις άνετα πολλά μέρη. Τώρα αν θες να αράξεις μείνε σε ένα μέρος που να σ'άρέσει. Στο Ίστρον έχει πολλούς ξένους τουρίστες...
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Αν θελήσεις να μείνεις Ελούντα, που τη θεωρώ καλή βάση για εξερευνήσεις, δες το ξενοδοχείo Elounda Ilion. Δεν είναι πάνω στην παραλία, αλλά έχει ωραία θέα στον κόλπο του Μεραμβέλου. Με παζάρι θα καταφέρεις γύρω στα 70-80 ευρώ το δίκλινο με πρωινό. Μόνο να επιμείνεις για δωμάτιο από τα ανακαινισμένα και με θέα θάλασσα.

Καλως να ορίσεις στο νησί μας.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Eπειδή είναι μεγάλες οι αποστάσεις και οι δρόμοι έχουν στροφές καλύτερα να μένεις κάθε φορά και σε άλλο μέρος. Έτσι μόνο θα δεις άνετα πολλά μέρη. Τώρα αν θες να αράξεις μείνε σε ένα μέρος που να σ'άρέσει. Στο Ίστρον έχει πολλούς ξένους τουρίστες...
δεν είναι εύκολο να αλλάζεις κάθε μέρα ξενοδοχείο, είναι λίγο άβολο, καλο είναι να έχεις μια βάση και να πηγαίνεις σε κοντινούς προορισμούς...

τo iστρον νομίζω ότι είναι το ιδανικότερο, έχεις αφήσει πίσω σου τις στροφές της ελούντας και του αγίου νικολάου και έχεις να κανεις τις στροφές για βάι και σητεία... οι αποστάσεις μετά δεν είναι μεγάλες... η πιο μεγάλη είναι για το βάι και αν θες πας και μέχρι την άκρη στην ερημουπολη...
η ιεράπετρα είναι εύκολα προσβάσιμη, δεν έχει στροφές, σε μιση ώρα είσαι εκεί και στις γύρο παραλιες... όσο για τους τουρίστες τους προτιμώ από τους ελληνάρες... εξάλλου οι τουρίστες στο ίστρο είναι οικογενειάρχες και όχι σαν τα μαλια... οποτε καλύτερα

καλο ταξίδι
 

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
δεν είναι εύκολο να αλλάζεις κάθε μέρα ξενοδοχείο, είναι λίγο άβολο, καλο είναι να έχεις μια βάση και να πηγαίνεις σε κοντινούς προορισμούς...

τo iστρον νομίζω ότι είναι το ιδανικότερο, έχεις αφήσει πίσω σου τις στροφές της ελούντας και του αγίου νικολάου και έχεις να κανεις τις στροφές για βάι και σητεία... οι αποστάσεις μετά δεν είναι μεγάλες... η πιο μεγάλη είναι για το βάι και αν θες πας και μέχρι την άκρη στην ερημουπολη...
η ιεράπετρα είναι εύκολα προσβάσιμη, δεν έχει στροφές, σε μιση ώρα είσαι εκεί και στις γύρο παραλιες... όσο για τους τουρίστες τους προτιμώ από τους ελληνάρες... εξάλλου οι τουρίστες στο ίστρο είναι οικογενειάρχες και όχι σαν τα μαλια... οποτε καλύτερα

καλο ταξίδι
Αν θέλει να απολαύσει πραγματικά τη θάλασσα καλύτερα να μείνει σε ένα πιο παραθαλάσσιο μέρος από το Ιστρον με πιο πολλές επιλογές. Το Ιστρον είναι πέρασμα, χωρίς κανένα πρακτικό ενδιαφέρον. Ουτώς ή άλλως όπου και να μείνει τις αποστάσεις θα τις κάνει. Αν μείνει όλες τις μέρες σε ένα μέρος θα έχει κάθε μέρα το άγχος της επιστροφής. Και μην ξεχνάμε και τα αλκοτέστ που είναι αρκετά.
Όσον αφορά τους τουρίστες να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απλά πως να ζήσεις την ταυτότητα ενός μέρους όταν κατακλύζεται παντού από ξένες φυσιογνωμίες? Όπως αν πας Βιέννη σε γιορτές ακούς παντού ελληνικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom