Διακόσμηση σπιτιού με θέμα τα ταξίδια

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εγώ προσωπικα εκτος απο μαγνητακια για το ψυγειο προσπαθω να μαζευω και μικρα αρκουδακια και γενικα ζωακια σε μικρο μεγεθος που διακοσμουν τους καναπεδες μου. Πχ απο φιλανδια πηρα ενα ταρανδο μικρο απο αλσατια ενα μικρο πελαργο κλπ. Επισης απο τις διαφορες μπυραριες που επισκεφτομαι αγοραζω ομορφα ποτηρια με το σημα τους καθως και σουβερ και τα τοποθετω σε μια βιτρινα. Τελος αγοραζω διαφορα σουβενιρ που θα μου αρεσουν οπως πινακες διακοσμητικα σπιτακια βαζακια κλπ.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ο (βαρετός) χωροφύλαξ είναι και πάλι κοντά σας. :p
Υπάρχει ήδη θέμα για τα souvenirs που αγοράζουμε στα ταξίδια μας και είναι αυτό https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενθύμια-souvenirs.1041/
Ας επικεντρωθούμε στο παρόν θέμα στη διακόσμηση και ας γράφουμε στο άλλο το τι κουβαλάμε από τα ταξίδια μας.
Καλυτερα να ενωθουν τα 2 θεματα διότι Ολα σχεδον που κουβαλαμε απο τα ταξιδια προορίζονται για τη διακόσμηση του σπιτιου μας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλυτερα να ενωθουν τα 2 θεματα διότι Ολα σχεδον που κουβαλαμε απο τα ταξιδια προορίζονται για τη διακόσμηση του σπιτιου μας.
Είναι σαφώς διαχωρισμένη η θεματολογία των δυο θεμάτων. Ας μην τρώμε άλλο χώρο με αυτήν τη συζήτηση.
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Διάφορα αποσπάσματα απο το κυρίως ράφι του δωματίου μου:



Η κατάμεστη (πλεον) πάνω πόρτα του ψυγείου μου:


Φυσικά δεν μπορούσαν να λείπουν οι γνωστοί τόμοι:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ενσωματώνω στο σπίτι μόνο αντικείμενα από συγκεκριμένα ταξίδια που μου αρέσουν και θεωρώ ότι δένουν με τον υπόλοιπο χώρο.Για παράδειγμα κάποιον όμορφο πίνακα ζωγραφικής με ιδιαίτερη τεχνοτροπία από Λατινική Αμερική(και όχι μόνο), κάποια ζωγραφισμένη πέτρα από ντόπιο σε αιγαιοπελαγίτικο νησί κλπ.
Προτιμώ να αποτελούν μέρος του υπόλοιπου σπιτιού,δεν έχω ξεχωριστή ταξιδιωτική γωνία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όταν αφήσω το μάταιο τούτο κόσμο το σπίτι μου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί άνετα ως ταξιδιωτικό μουσείο :) Έχω μόνο μια φωτογραφία μου που είμαι στο Ταζ Μαχάλ κι αυτό γιατί τις εκτύπωναν επι τόπου. Έχω όμως πέντε υδρογείους, οι 4 εκ των οποίων είναι δώρα, έχω χάρτες παντού, ένας μάλιστα τεράστιων διαστάσεων, στο ψυγείο έχω μαγνητάκια και διάσπαρτα σε όλο το σπίτι αντικείμενα που έχω συλλέξει από διαφορα ταξίδια, μια τσαγιέρα με το Σαχη Αμπάς της Περσίας, Αγάλματα του Βούδα, ένα σκάκι από το Κιργισταν -ιδέα που έκλεψα από την @underwater - ταξιδιωτικά βιβλία σε κάθε τραπεζάκι , το πορτρέτο του Χο Τσι Μινχ <3 , μια νεκροκεφαλή πολύχρωμη από το Μεξικό, μουσικά όργανα από διάφορες γωνιές του πλανήτη και μια μικρή συλλογή από χειροποίητες κουκλιτσες της Καραιβικης και της ΕΣΣΔ .
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ενα ξύλινο κρεμαστό ντουλαπάκι τοίχου με γυάλινη πόρτα και καθρέπτη στην πλάτη. Εκεί βάζω τις δακτυλίθρες που παίρνω απο κάθε μέρος, οι οποίες είναι απαραίτητο να γράφουν το όνομα της πόλης και όχι της χώρας. Προσπαθώ να μην έχουν το κλασσικό σχήμα (κάτι που δεν καταφέρνω πάντα) αλλά κάποιο ιδιαίτερο, σε αυτό το μέγεθος φυσικά.

Φυσικά και το ψυγείο φιλοξενεί μαγνητάκια, με το όνομα πόλης. Και αυτά σε διάφορα σχήματα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τι λες ρε συ! ποσο ευκολο ειναι να βρεις δαχτυληθρες; εχουν τα τουριστικα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom