Διαμέρισμα χωρίς κουζίνα; Ορίστε;

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευαγγελία αν θές πές μας περί μεσιτικής αμοιβής ?? τι πληρώσατε η εστω σε πμ

Πάντως όπως τα περιγράφεις τα πράγματα (ενοικίαση κατοικίας) είναι τα ακριβώς αντίθετα απο ότι γινετε εδώ .

Τελικά βγάζω το συμπέρασμα οτι ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ............
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Εννοειται, απλα μεσα στο σπιτι δε θα καπνιζουν, στο μπαλκονι ναι. Οταν ψαχναμε σπιτι στις αγγελιες, εμφανιζοτανε συχνα η φραση ''το σπιτι ειναι για μη καπνιστες''. Δε μπορω να δωσω ενα ποσοστο, αλλα το βλεπαμε συχνα, οτι δε θελουν καπνιστες στο σπιτι.

αυτό με το τσιγάρο πάντως δεν το καταλαβαίνω ???
Δηλαδή αν νοικιάσεις σπίτι για ''μη καπνιστές'' και αρχίζεις να καπνίζεις τι θα γίνει ??? εχει μήπως ανιχνευτές καπνού συνδεδεμένους με το σπίτι του ιδιοκτήτη :haha::haha: η κάνει εφόδους ο μεσίτης ???:haha::haha:

Προφανώς το λένε για να μην λερωνονται οι τοιχοι απο την κάπνα του τσιγάρου αλλά μου κάνει λίγο τρελό το όλο σκηνικό :shock:
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
αυτό με το τσιγάρο πάντως δεν το καταλαβαίνω ???
Δηλαδή αν νοικιάσεις σπίτι για ''μη καπνιστές'' και αρχίζεις να καπνίζεις τι θα γίνει ??? εχει μήπως ανιχνευτές καπνού συνδεδεμένους με το σπίτι του ιδιοκτήτη :haha::haha: η κάνει εφόδους ο μεσίτης ???:haha::haha:

Προφανώς το λένε για να μην λερωνονται οι τοιχοι απο την κάπνα του τσιγάρου αλλά μου κάνει λίγο τρελό το όλο σκηνικό :shock:
Οι τοίχοι μυρίζουν πολύ άσχημα αν ο ένοικος καπνίζει, ειδικά σε έναν τόπο που το χειμώνα τα παράθυρα μένουν κλειστά (ρώτα κι εμένα) και ειδικότερα αν οι τοίχοι είναι από γυψοσανίδα.
Κι εδώ τα ίδια είναι, ολόκληρες πολυκατοικίες είναι smoke free, άλλες είναι μόνο για 18 και άνω και άλλες δε δέχονται κανενός είδους ζώα.
Το καλύτερό μου, μια πολυκατοικία που έχει και τους τρεις αυτούς κανόνες!:haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για την προμηθεια θα ρωτησω το συζυγο ποσα ακριβως πηρε και θα σε ενημερωσω, διοτι τωρα δε θυμαμαι ακριβως. Ο ιδιοκτητης απο εμας ζητησε να βαλουμε ενα χ ποσο στη τραπεζα, σε κλειστο λογαριασμο, στο ονομα μας, ως εγγυηση, το οποιο δε μπορουμε να το αγγιξουμε χωρις την αδεια του. Επισης εμεις μπορουμε να φυγουμε απο το σπιτι οποτε θελουμε, πρεπει ομως να τον ενημερωσουμε 3 μηνες πριν αφησουμε το σπιτι, οσα χρονια και αν εχουμε μεινει στο σπιτι. Αυτος ομως αν μενουμε 5 χρονια θα πρεπει μας ενημερωσει 3 μηνες νωριτερα απο την ημερομηνια που θελει να φυγουμε και αν μενουμε 10 χρονια πρεπει να μας ενημερωσει 9 μηνες.

Αυτο για το τσιγαρο, δε το εχω ψαξει παραπερα, διοτι δε καπνιζουμε και δε μας ενδιαφερει καθολου. Ισως ειναι αυτο που λεει ο alliaks.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχα το είχα μάθει αυτό για τις κουζίνες της Γερμανίας από μια τηλεοπτική εκπομπή (House Hunters International). Κάθε χώρα έχει τα δικά της τρελά. Στην Τσεχία παραδοσιακά, ας πούμε, η μπανιέρα δεν είναι στο ίδιο δωμάτιο με τη λεκάνη. Φαντάσου αμερικανάκια που πάνε στην Ιταλία ή στην Ελλάδα και βρίσκουν το πλυντήριο στην κουζίνα και ξυνίζουν.
Πλυντήριο στην κουζίνα; Αλήθεια; Όχι μόνο στο μπάνιο έχω συνηθίσει να το βλέπω..
Πάντως είναι πολύ συχνό στην Ευρώπη να είναι χωριστά η μπανιέρα/ντους από τη λεκάνη.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Πλυντήριο στην κουζίνα; Αλήθεια; Όχι μόνο στο μπάνιο έχω συνηθίσει να το βλέπω..
Πάντως είναι πολύ συχνό στην Ευρώπη να είναι χωριστά η μπανιέρα/ντους από τη λεκάνη.
Δεν έχεις δει ποτέ πλυντήριο στην κουζίνα στην Ελλάδα; Είναι αρκετά συχνό, ειδικά σε σπίτια που χτίστηκαν στη δεκαετία του 80.
Προσωπικά το προτιμώ στην κουζίνα, αλλά εδώ όλοι έχουν ειδικό δωμάτιο για πλυντήριο-στεγνωτήριο μέσα στο σπίτι τους. Τρομάρα μας.:D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
Θα μπορουσες να δωσεις καποια στοιχεια για το κοστος ζωης (φαγητο, supermarket κλπ)?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εγώ πάλι, έχω μια χαζή απορία. Πώς, αν φύγετε από το συγκεκριμένο σπίτι, θα πάρετε μαζί σας και την κουζίνα που φτιάξατε; Αφού σε κάθε σπίτι, η κουζίνα, λογικό είναι, να έχει διαφορετικές διαστάσεις;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εγώ πάλι, έχω μια χαζή απορία. Πώς, αν φύγετε από το συγκεκριμένο σπίτι, θα πάρετε μαζί σας και την κουζίνα που φτιάξατε; Αφού σε κάθε σπίτι, η κουζίνα, λογικό είναι, να έχει διαφορετικές διαστάσεις;
Ειτε το μεσιτικο γραφειο, ειτε ο ιδιος ο ενοικιαστης που μενει μεσα τωρα και ετοιμαζεται να εγκαταλειψει το σπιτι, θα προσπαθησουν να βαλουν μεσα ατομο που ενδιαφερεται να αγορασει την κουζινα. Αλλωστε να φτιαξεις μια κουζινα απο την αρχη ειναι πολλα λεφτα, σε σχεση να την παρεις απο τον προηγουμενο. Εμεις για παραδειγμα δε θα πουλησουμε την κουζινα, οσο μας κοστισε, αλλα λιγοτερο, θα εχουν περασει χ χρονια. Αν τωρα δουμε οτι κανεις δεν την αγοραζει, θα παρουμε μαζι τις ηλεκτρικες συσκευες και τα ντουλαπια θα τα πεταξουμε σε καποιο ειδικο καδο ανακυκλωσης που θα εχουν εδω.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Συνηθίζεται να μην υπάρχουν ασανσέρ στις πολυκατοικίες της περιοχής?
Ο τέταρτος είναι "βάρβαρος", όσο καλή φυσική κατάσταση και να έχεις.

Ζούσα για αρκετά χρόνια σε σπίτι χωρίς ασανσέρ στο 2ο όροφο. Υπήρχαν στιγμές που "δεν παιζόταν". πχ. ψώνια από super market, βαλίτσες, μεταφορά μεγάλων αντικειμένων κλπ. Η χειρότερη περίπτωση ήταν όταν έσπασα το πόδι μου.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Συνηθίζεται να μην υπάρχουν ασανσέρ στις πολυκατοικίες της περιοχής?
Ο τέταρτος είναι "βάρβαρος", όσο καλή φυσική κατάσταση και να έχεις.

Ζούσα για αρκετά χρόνια σε σπίτι χωρίς ασανσέρ στο 2ο όροφο. Υπήρχαν στιγμές που "δεν παιζόταν". πχ. ψώνια από super market, βαλίτσες, μεταφορά μεγάλων αντικειμένων κλπ. Η χειρότερη περίπτωση ήταν όταν έσπασα το πόδι μου.
Νομιζω οτι ετυχε. Απλα οταν ψαχνεις επι 4 μηνες σπιτι, ακους οχι συνεχως και ξαφνικα βλεπεις το σπιτι που αναζητας, με φως, μεγαλο, ανακαινισμενο, με θεα και το μονο που εχει αρνητικο ειναι ο 4ος χωρις ασανσερ, λες το ναι. Αλλωστε στο γκετσο το σπιτι μας ειναι 3ος χωρις ασανσερ και ναι εκει συνηθιζεται, ειδικα αν μενεις στο κεντρο της πολεως. Αρα ξερω τι ειναι να ανεβαινεις απο σουπερ μαρκετ χωρις ασανσερ και να γυριζω κουρασμενη απο ταξιδι να ανεβασω τη βαλιτσα! :haha:

Το δε ανεκδοτο στη παρεα μου ειναι: της getxo δε της αρεσουν οι πολυκατοικιες με ασανσερ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και επί ένα τετράμηνο που ψάχνατε σπίτι πού μένατε βρε παιδιά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom