Ολλανδία Διαμονή Άμστερνταμ ή Ρότερνταμ;

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σιγα μην το σπασει και με το Haarlem. Αν ειναι να διανυκτερευσει αλλου θα ειναι για καμια Αμβερσα, κανα Maastricth, κανα υπεροχο Gierthoon.
Ελειπε ενα( ή )στη μεση ...αλλα οκ... τοπιασα το υπονοουμενο... θενκς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Συνηθως οταν ταξιδευεις με παιδια το κριτηριο επιλογων δεν ειναι το φθηνοτερο καταλυμμα ( αν και ειναι το value for money) αλλα η μικροτερη δυνατη ταλαιπωρια και το να δουν το μεγιστο που εχει να δωσει μια πολη. Και το Αμστερνταμ εχει πολλα. Η μετακινηση απο Ουτρεχτη για Αμστερνταμ για να καλυψεις τοσα μουσεια και γειτονιες θα ηταν σκοτωμα και πανακριβη για 4 ατομα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Συνηθως οταν ταξιδευεις με παιδια το κριτηριο επιλογων δεν ειναι το φθηνοτερο καταλυμμα ( αν και ειναι το value for money) αλλα η μικροτερη δυνατη ταλαιπωρια και το να δουν το μεγιστο που εχει να δωσει μια πολη. Και το Αμστερνταμ εχει πολλα. Η μετακινηση απο Ουτρεχτη για Αμστερνταμ για να καλυψεις τοσα μουσεια και γειτονιες θα ηταν σκοτωμα και πανακριβη για 4 ατομα
Αμστερνταμ..Γειτονιες?ποιες?.... Μουσεια? Με παιδια? να περιμενει στις ουρες και να θελει 40-70 ευρώ...αναλογα σε ποιο θα παει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αμστερνταμ..Γειτονιες?ποιες?.... Μουσεια? Με παιδια? να περιμενει στις ουρες και να θελει 40-70 ευρώ...αναλογα σε ποιο θα παει?
Η είσοδος των παιδιών είναι δωρεάν, επειδη τα παιδιά πηγαίνουν στα μουσεία και τους κανει καλο αυτό ( είναι εντυπωσιακό το ποσά βλέπεις μέσα) Οι ουρές καταργούνται αν κλειςεις ηλεκτρονικά εισιτήριο.
Γειτονιές, φυσικά, μεγαλούπολη είναι, με flea markets, κανάλια, παραλιακό μέτωπο.
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η είσοδος των παιδιών είναι δωρεάν, επειδη τα παιδιά πηγαίνουν στα μουσεία και τους κανει καλο αυτό. Οι ουρές καταργούνται αν κλειςεις ηλεκτρονικά εισιτήριο.
Γειτονιές, φυσικά, μεγαλούπολη είναι, με flea markets, κανάλια, παραλιακό μέτωπο.
Μουσειο VANGOGH ας πουμε 23 ενηλικας 6 το παιδι? Χ 2 ειναι τσαμπα? Madam Tussauds 9 e το παιδι και 14 ενηλικας Χ2 ? Ποιο ειναι τσαμπα? Τι ενδιαφερον αραγε να εχει ενα παιδι στο flea markert ? ισως ο ζωολογικος κηπος και σε κανα παρκο ποδηλαταδα...κρουαζιερα στα καναλια και καμμια βολτα στο κεντρο νομιζω οτι ειναι ενδιαφερον για εκδρομη στο Αμστερνταμ με παιδια δλδ αντε το πολυ 2 διανυχτερευσεις τις υπολοιπες 5? Να μεινουν σε μια πανακριβη Μεγαλουπολη?...σε ρωτησα ποιες γειτονιες? Αλλα δεν απαντησες....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φυσικά όλα τα παιδιά δεν είναι ίδια, ούτε όλοι οι ενήλικες. Ας πουμε τα κέρινα ομοιώματα και το σπίτι της Αννας Φρανκ δεν είναι μουσεία αλλά αξιοθέατα και δεν πάμε σε τέτοια. Αλλά το Rijks, το παράρτημα του Ερμιταζ, το σπίτι του Rubens, μάλιστα.. γι αυτό και είναι δωρεάν για παιδιά, γιατι έχουν αξία.
Οι ζωολογικοί κήποι και τα ποδήλατακια είναι για νήπια. Βέβαια ο καθένας μεγαλώνει όπως επιθυμεί τα παιδιά του, πως θα τον κρίνω αν πάει το 15 χρόνο παιδί του να δει τα λιοντάρια η χρεώνεται για να κανει με τις ώρες ποδήλατο μεσα στη βροχή όταν δίπλα του έχει δωρεαν αριστουργήματα...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αυγουστος κ βροχή? 15χρονο δεν ειναι παιδι ειναι εφηβος που αν ανατριχιασει με την επισκεψη στο σπιτι τουRubens ok..συμφωνω θα ειναι τελειο και ακομη δεν μου ειπες ποιες ειναι οι γειτονιες που θα πρεπει καποιον να κανει να μεινει μια βδομαδα εκει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
IMG_2343.JPG

Nemo, ειδικά για παιδιά, άχαστο
IMG_2344.JPG

Η υπέροχη βιβλιοθήκη του Άμστερνταμ, επιβάλλεται η επίσκεψη με παιδιά
IMG_2342.JPG

Απο flea market στο Άμστερνταμ.. Ο γιος μου θα πέθαινε για μια :haha:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Και για να μην μακρυγορουμε επειδή τα παιδια μου μενουν εκει 2 χρονια τωρα και επειδη το Αμστερνταμ το εχω γυρισει οσο και την Κωσταντινουπολη! Μπορω να πω οτι μια εβδομαδα διαμονη φαγητο διασκεδαση εκει ειναι τοσο ακριβά οσο να κανεις 1 εβδομαδα στη Ελβετια! Γιαυτο καλη μου @csmarias αφου αποφασισατε να πατε Ολλανδια μεινε μονο 1 βραδυ δλδ 2 μερες για να δεις ολα αυτα τα υπεροχα του Αμστερνταμ και διαλεξε για τις υπολοιπες μερες αλλες πολεις πιο φιλικες για οικογενειες....αλλωστε απο παντου μπορεις να πας παντου στην Ολλανδια με τρενο...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
IMG_2346.JPG
IMG_2345.JPG
IMG_2347.JPG
Λίγα αριστουργήματα ακόμη απο τις απίθανες flea markets του Άμστερνταμ απο το προσωπικό μου αρχείο. Δε βαριέσαι ποτέ...:haha:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
View attachment 168452 View attachment 168453 View attachment 168454 Λίγα αριστουργήματα ακόμη απο τις απίθανες flea markets του Άμστερνταμ απο το προσωπικό μου αρχείο. Δε βαριέσαι ποτέ...:haha:
Υπεροχες αγορες ...αλλα χωρις παιδια κ αντρες..! Να χαθεις με τις ωρες κ να θες αλλη μια βαλιτσα στο γυρισμο αν βεβαια εχεις τα λεφτα να αγοραζεις...αλλιως κ το οφθαλμολουτρο καλο ειναι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom