Διαμονή Τρίκαλα Ελατη Περτούλι

nassi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, χρόνια πολλά και καλή χρονιά, με υγεία!
Πρόκειται να επισκεφτούμε με μια ξαδερφη μου την ευρύτερη περιοχη των Τρικάλων (Τρίκαλα Μετέωρα Ελάτη Περτούλι) το τριήμερο των Θεοφανείων.Δεν ξερουμε καθόλου την περιοχη και προβληματιζομαστε για τη διαμονη. Που θα μας προτεινάτε να μείνουμε; Νομίζω οτι στην Ελάτη ή το Περτούλι θα είναι πιο γραφικά αλλά πιο πολυ για ζευγάρια...Ισχύει αυτο ή αξιζει πιο πολυ απο τα Τρίκαλα; (Για την Καλαμπάκα και το Καστρακι τι λετε ; )Κλίνουμε μάλλον προς τα Τρίκαλα για να εχει και πιο πολλα πραγματα να κανει κανεις αφου σκοτινιαζει νωρις.... Επισης, δεν ξερω καθόλου πως θα ειναι οι καιρικες συνθηκες: αν θα εχει χιονι στο δρόμο μηπως ειναι καλυτερα να αποφυγουμε τη διαμονη σε Ελατη - Περτουλι; Αν εισαι θαλασσινος το βουνο, φαινεται δύσκολο! Οποτε, να ρωτησω κιολας, θα χρειαστουμε αλυσιδες.....;
Τελος, αν ξερετε, μηπως υπαρχει στην περιοχη καποιο εθιμο -δρωμενο αυτες τις μερες ; Με ενδιαφερει πολυ η λαογραφια.
Ο,τι συμβουλη μας δωσετε θα κανει πιο ευχαριστο το ταξιδι μας!Σας ευχαριστουμε λοιπον πολυ για τις συμβουλες σας κ σας ευχομαστε πολυ καλη χρονια σε ολους!:xmas_razz:
 
Last edited by a moderator:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πρόκειται να επισκεφτούμε με μια ξαδερφη μου την ευρύτερη περιοχη των Τρικάλων (Τρίκαλα Μετέωρα Ελάτη Περτούλι) το τριήμερο των Θεοφανείων.Δεν ξερουμε καθόλου την περιοχη και προβληματιζομαστε για τη διαμονη. Που θα μας προτεινάτε να μείνουμε; Νομίζω οτι στην Ελάτη ή το Περτούλι θα είναι πιο γραφικά αλλά πιο πολυ για ζευγάρια...Ισχύει αυτο ή αξιζει πιο πολυ απο τα Τρίκαλα; (Για την Καλαμπάκα και το Καστρακι τι λετε ; )Κλίνουμε μάλλον προς τα Τρίκαλα για να εχει και πιο πολλα πραγματα να κανει κανεις αφου σκοτινιαζει νωρις.... Επισης, δεν ξερω καθόλου πως θα ειναι οι καιρικες συνθηκες: αν θα εχει χιονι στο δρόμο μηπως ειναι καλυτερα να αποφυγουμε τη διαμονη σε Ελατη - Περτουλι; Αν εισαι θαλασσινος το βουνο, φαινεται δύσκολο! Οποτε, να ρωτησω κιολας, θα χρειαστουμε αλυσιδες.....;
καλη χρονια και σε σενα!
Λοιπον η γνωμη μου ειναι οχι Τρικαλα , δεν θα πατε διακοπες να δειτε μια πολη θα πατε να δειτε κατι διαφορετικο!
Η Ελατη θα εχει περισσοτερα πραγματα απο το Περτουλι να κανετε αφου δεν θελετε να απομονωθειτε τελειως ! και σε μιση ωρα το παρα πολυ θα ειστε Περτουλι και σε ενα τεταρτο στο χιονοδρομικο!Απο δωματια δεν εχει χρειαστει να ψαξω ποτε αλλα υπαρχουν αρκετα!
Καφεδακι οπωσδηποτε στο Ξυλινο χωριο Ελατη - Περτουλι. Διαμονη (απο Ελατη προς Περτουλι στη διασταυρωση για Καλαμπακα στριβεις δεξια και θα δεις ταμπελα!
Φαγητο στο Νιαβη κλασσικα , θα σας το πουν πολλοι και στην Ελατη στον Δειπνοσοφιστη (εμενα ειναι το αγαπημενο μου ! )
BAR καφε αρκουδα στην Ελατη
Οσ αναφορα τους δρομους μην φοβασαι , μονο εντος των χωριων υπαρχει καμια φορα δυσκολια , οι κεντρικοι δρομοι ειναι ανοιχτοι και μαλιστα χωρις αλυσιδες πολλες φορες, μην φοβαστε!
οτι αλλο θες πες...
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.412
Likes
7.739
Έχω την εντύπωση, elenara88, πώς εφόσον πάει με την ξαδέρφη της, Ελάτι-Περτούλι για διανυκτέρευση θα κόψει φλέβα...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην ο μονος τρικαλων ειναι καταπληκτικος..εφοσον θα ειστε 3 μερες και θα εχετε αυτοκινητο να γυρισετε ολες τις ομορφιες.

οικονομικη διαμονη παντως θα βρειτε στην καλαμπακα..πιο ομορφα και γραφικα φυσικα σε περτουλι και ελατη..

δες αυτο το πολυ χρησιμο site για την περιοχη
Ελατη - Περτουλι (elati-pertouli). Ν.Τρικάλων

μη χασεις το γεφυρι της πυλης και της παλαιοκαρυας....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Έχω την εντύπωση, elenara88, πώς εφόσον πάει με την ξαδέρφη της, Ελάτι-Περτούλι για διανυκτέρευση θα κόψει φλέβα...
Μπα τιγκα στον κοσμο θα ειναι........... Και ειδικα στο Bar Αρκουδα το οποιο γεμιζει τα βραδια , θα περασει σουπερ
Για τον Δειπνοσοφιστη +1 και απο μενα
Εκτος απο το Ξυλινο Χωριο , αν θελετε διαμονη μεσα στην Ελατη προτεινω το εξης:
www.HotelPapanastasiou.gr
Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι , προκειται για μια οικογενιακη επιχειρηση που σεβεται τους πελατες της.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Κι εγώ Ελάτη είχα μείνει, είναι πολύ γραφικά και όμορφα..Πιστεύω ότι θα έχει πολύ κόσμο εκείνη την εποχή. Τώρα από άποψη καιρού, επειδή λένε για χιόνια προς το τέλος της εβδομάδας, νομίζω ότι θα ήταν καλό να έχετε αλυσίδες. Επίσης, υπόψιν ότι στα μέρη αυτά πέφτει πάαρα πολύ συχνά ομίχλη. Από διαμονή εμείς μείναμε στον ξενώνα Κρούπη, πολύ όμορφο και αρκετά οικονομικό σε σύγκριση με άλλα.
http://www.kroupi.gr/index.html
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
Δεν χρειαζεται να μπαινεις σε διλημα.Οποια και να ειναι η επιλογη σου για διαμονη θα περασεις τελεια.Εαν μπορεσεις να κανεις ενα συνδυασμο (διαμονης) αυτων των προορισμων σιγουρα θα ειναι καλυτερα για να παρεις μια γευση του νομου.Οποτε η προταση μου ειναι, ολες τις ημερες μενεις στον ορεινο ογκο των τρικαλων και τα θεοφανεια κατεβαινεις στην πολη που θα γινεται χαμος απο κοσμο και μπορεις μπορεις ανετα να την συνδυασεις και με μια επισκεψη στα μετεωρα.
Extra tip: για τις ορδες των τουριστων υπαρχει η πανεμορφη ελατη αλλα για τους γνωστες υπαρχουν τα χωρια του ασπροποταμου λιγο πιο πανω τα οποια βρισκονται μια ανασα απο περτουλι και προσφερουν πιο φθηνα-καλυτερα καταλυματα και απο ομορφια τοπιου .....αλλο να λεω και αλλο να δεις...Φιλικο μου ζευγαρι εχει μεινει εδω acheloideshotel και μου εχει πει τα καλυτερα.
Extra tip 2 Δεν ξερω εαν το ¨παρκο των ξωτικων¨ θα ειναι μεχρι τοτε ανοιχτο αλλα εαν ειναι μην το χασεις με τιποτα.(παρκο ξωτικων=ενας διατηρητεο παρκο των τρικαλων που υπαρχουν καποια παλια διατηρητεα κτηρια (μυλοι) και ειναι το χριστουγεννιατικο παρκο των τρικαλων.Λειτουργει φετος για πρωτη χρονια και ειναι εφαμιλο σε ομορφια με αυτο της δραμας.Το επισκεφθηκα πριν τα χριστουγεννα και εχω να πω οτι τετοιο παρκο δεν υπαρχει ουτε στην Αθηνα!
 
Last edited by a moderator:

nassi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και παλι καλη χρονια με υγεια κ οσα περισσοοοτερα ταξιδια μπορουμε!Σας ευχαριστώ πολυ για τις χρησιμες συμβουλές σας!!!Και μια και ειμαι και καινουργια στο σαιτ, πρεπει να δωσω και τα συγχαρητηρια στους δημιουργους του!:xmas_wink:
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
127
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Να πω και εγω με την σειρα μου οτι σιγουρα στην ελατη θα εχει κοσμο και το βραδυ σε καποιο μπαρακι (αρκουδα του γιωργου-εφη). Απο διαμονη για μενα καλυτεραΕλατη και εχει πολλες επιλογες (κανε τηλεφωνο ή ζητα καλυτερη τιμη). Η αποσταση απο τρικαλα ειναι ενα καλος δρομος 35-40 λεπτα (αν δεν εχεις πιει ειναι πολυ ευκολος) οποτε το βραδυ καντε την εξοδο σας στα Τρικαλα και επιστροφη Ελατη. Αν κατσετε μερες εχει πολλα να δειτε και να κανετε διαδρομες αρκετες. Ελατη-περτουλι-νεραιδοχωρι-κρανια-καστανια-καλαμπακα. Επισης Μετεωρα. Λιμνη Πλαστηρα κλπ. Τρικαλα στην Ασκληπιου στα μπαρακια ή πισω στη πλατεια ΟΤΕ και μαναβικα για φαγητο. 8 Ιανουαριου κλεινουν το "μυλο των ξωτικων".
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εγω θα πρότεινα να μείνετε Τρίκαλα και να κάνετε ημερήσιες εκδρομές π.χ. Περτούλι-Ελάτη Πύλη και Λίμνη Πλαστήρα & επιστροφή το βράδυ Τρίκαλα για βόλτα στα μαναβικα (πίσω από τον ΟΤΕ έχει ωραία μπαράκια) & Ασκληπειου (αν θέλετε πολύ βαβούρα). Οι τιμές στο Αχίλλειον που είναι το πιο value for money (σε σχέση με το Αετών Μελαθρον) είναι γύρω στα 80Ε.(Δεν ξέρω φέτος με τον Μύλο των Ξωτικών αν τρελάθηκαν οι τιμές).
Κόσμο έχει και πάνω σίγουρα αλλά προσωπικά θα προτιμούσα Τρίκαλα γιατί δεν είμαι πολύ του βουνού...Επιπλέον στην Ελάτη έχω ακούσει να χτυπάνε τρελές τιμές! Προς Καστράκι - Μετέωρα να πάτε για βόλτα αλλά με τίποτα διαμονή εκεί.
Τα Τρίκαλα είναι για μένα αρκετα όμορφη πόλη. Έχει το ποτάμι, το φρούριο, την συνοικία Βαρούσι, τον μύλο (που ούτως ή άλλως ήταν ωραίο πάρκο) οπότε ενδείκνυται για ολιγοήμερη διαμονή. :xmas_lol:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δεν χρειαζεται να μπαινεις σε διλημα.Οποια και να ειναι η επιλογη σου για διαμονη θα περασεις τελεια.Εαν μπορεσεις να κανεις ενα συνδυασμο (διαμονης) αυτων των προορισμων σιγουρα θα ειναι καλυτερα για να παρεις μια γευση του νομου.Οποτε η προταση μου ειναι, ολες τις ημερες μενεις στον ορεινο ογκο των τρικαλων και τα θεοφανεια κατεβαινεις στην πολη που θα γινεται χαμος απο κοσμο και μπορεις μπορεις ανετα να την συνδυασεις και με μια επισκεψη στα μετεωρα.
Extra tip: για τις ορδες των τουριστων υπαρχει η πανεμορφη ελατη αλλα για τους γνωστες υπαρχουν τα χωρια του ασπροποταμου λιγο πιο πανω τα οποια βρισκονται μια ανασα απο περτουλι και προσφερουν πιο φθηνα-καλυτερα καταλυματα και απο ομορφια τοπιου .....αλλο να λεω και αλλο να δεις...Φιλικο μου ζευγαρι εχει μεινει εδω acheloideshotel και μου εχει πει τα καλυτερα.
Extra tip 2 Δεν ξερω εαν το ¨παρκο των ξωτικων¨ θα ειναι μεχρι τοτε ανοιχτο αλλα εαν ειναι μην το χασεις με τιποτα.(παρκο ξωτικων=ενας διατηρητεο παρκο των τρικαλων που υπαρχουν καποια παλια διατηρητεα κτηρια (μυλοι) και ειναι το χριστουγεννιατικο παρκο των τρικαλων.Λειτουργει φετος για πρωτη χρονια και ειναι εφαμιλο σε ομορφια με αυτο της δραμας.Το επισκεφθηκα πριν τα χριστουγεννα και εχω να πω οτι τετοιο παρκο δεν υπαρχει ουτε στην Αθηνα!
Σε ευχαριστω πολυ που μου δινεις πασα να αναφερω και γω τα χωρια του Ασπροποταμου στα οποια πηγα το 3ημερο των Φωτων.
Αγνωστα στους περισσοτερους εφοσον τα Ελατη-Περτουλι συγκεντρωνουν ολα τα φωτα.
Και ομως παιδια τα μερη αυτα στα συνορα νομου Τρικαλων-Ιωαννινων ειναι απιστευτα!Μου αρεσαν πολυ παραπανω απο Ελατη-Περτουλι-Νεραιδοχωρι.Ο ποταμος Αχελωος (Ασπροποταμος) ρεει μεσα στα ελατα..υπεροχες βουνοκορφες καταλευκες ..μικρα γεφυρακια πανω στο ποταμι και διαμορφωμενοι χωροι αναψυχης...φανταζομαι το καλοκαιρι θα ειναι υπεροχα.
Παραθετω ενα σαιτ της περιοχης

, , aspropotamos, trikala, ecotourism in Greece,
Eμεις μειναμε σε ενα εκπληκτικο ξενωνα διπλα ακριβως στο ποταμι
Πύργος Μαντάνια - Ασπροπόταμος
τιμη για τρικλινο 130 τη βραδια με ημιδιατροφη
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom