Διαμονή-πρόγραμμα για Δυτική και Κεντρική Μακεδονία

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Σχεδιάζω μια περιήγηση σε Δυτική και Κεντρική Μακεδονία τον άλλο μήνα με αυτοκίνητο.

Χωρίς ιδιαίτερο πρόγραμμα(από πλευράς διαμονής σε συγκεκριμένα μέρη για συγκεκριμένες μέρες) για 8-10 μέρες συνολικά.

Ξεκινάμε/επιστρέφουμε Αθήνα.

Πηγαίνοντας αξίζει μια διανυκτέρευση στα Γρεβενά ή εκεί γύρω;

Μια βάση διαμονής λέω να είναι Φλώρινα ή οι Πρέσπες;Καλοκαίρι για διαμονή οι Πρέσπες αξίζουν;Αν ναι ποιο μέρος;΄Εμεινε κανείς πρόσφατα καλοκαίρι;

Άλλη βάση διαμονής(πιο ανατολικά) για να καλύπτει ΄Εδεσσα,Νάουσα,Αριδαία,Βέροια,Βεργίνα κτλ. που να είναι;

Επιστροφή από Κατερίνη με διαμονή 1-2 ημέρες Λιτόχωρο ή Λεπτοκαρυά.

Κάθε ιδέα και πληροφορία δεκτή.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Αξίζει επίσκεψη σε Έδεσσα, Βεγορίτιδα, και Λουτρά Πόζαρ.Αν μείνεις Έδεσσα για κάποιες μέρες όλα είναι πολύ κοντά, μπορείς να κάνεις και πέρασμα απο Βέροια-Νάουσα και επίσκεψη στο πάρκο Αγ.Νικολάου.Έχω πάει αρκετές φορές καλοκαιρινούς μήνες στα μέρη που σου ανέφερα, όλα έχουν αρκετό νερό αλλά και πολλή ζέστη!Δεν ξέρω αν αξίζει να επισκεφθείτε και τον Αγ.Αθανάσιο στο Καϊμάκτσαλαν λόγω εποχής..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Αξίζει επίσκεψη σε Έδεσσα, Βεγορίτιδα, και Λουτρά Πόζαρ.Αν μείνεις Έδεσσα για κάποιες μέρες όλα είναι πολύ κοντά, μπορείς να κάνεις και πέρασμα απο Βέροια-Νάουσα και επίσκεψη στο πάρκο Αγ.Νικολάου.Έχω πάει αρκετές φορές καλοκαιρινούς μήνες στα μέρη που σου ανέφερα, όλα έχουν αρκετό νερό αλλά και πολλή ζέστη!Δεν ξέρω αν αξίζει να επισκεφθείτε και τον Αγ.Αθανάσιο στο Καϊμάκτσαλαν λόγω εποχής..
Εχεις μήπως συγκεκριμένες προτάσεις για ξενοδοχεία/ξενώνες;
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Παρεμπιπτόντως όλοι αυτοί κατεβαίνουν καθημερινά στις παραλίες της Πιερίας. Οπότε σκέψου να κάνεις το αντίθετο.
Γρεβενά φαντάζομαι εννοείς ορεινά, Πίνδο κλπ.
Βάλε μέσα και τη Καστοριά που δεν αναφέρεις καθόλου και έχει πολλά καταλύματα και μπορεί να γίνει έδρα για εξορμήσεις Πρέσπες Φλώρινα Νυμφαίο κλπ
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Εχεις μήπως συγκεκριμένες προτάσεις για ξενοδοχεία/ξενώνες;
Για Έδεσσα δυστυχώς όχι.Μόνο για Αριδαία-Λουτρά έχω ακούσει απόψεις για τα ξενοδοχεία χωρίς να τα έχω επισκεφθει όμως!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Παρεμπιπτόντως όλοι αυτοί κατεβαίνουν καθημερινά στις παραλίες της Πιερίας. Οπότε σκέψου να κάνεις το αντίθετο.
Γρεβενά φαντάζομαι εννοείς ορεινά, Πίνδο κλπ.
Βάλε μέσα και τη Καστοριά που δεν αναφέρεις καθόλου και έχει πολλά καταλύματα και μπορεί να γίνει έδρα για εξορμήσεις Πρέσπες Φλώρινα Νυμφαίο κλπ
Δεν με ενδιαφέρουν οι παραλίες.Και το Λιτόχωρο το έβαλα μήπως γίνει(ανάλογα με τις συνθήκες) κάποια πεζοπορία στον ΄Ολυμπο,

Για την Καστοριά σκεφτόμουν το ανάποδο.Να πάω(για ημερήσια) από Φλώρινα ή Πρέσπες.Για αυτό ρωτούσα σε ποιο από τα δύο να είναι η έδρα.Γενικά μου έχει "κολλήσει" να μείνω Πρέσπες αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για 4-5 μέρες(κάνοντας βέβαια εξορμήσεις και στην περιοχή και μακρύτερα).Ακόμη και Μοναστήρι ή Οχρίδα σκέπτομαι να βάλω στο πρόγραμμα(προσθέτοντας μέρες φυσικά).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Στην Έδεσσα δες τον ξενώνα Βαροσι. Δοκιμασμένος, με ωραίο πρωινό στην παλιά πόλη κοντά στους καταρράκτες. Λίγο δίπλα και ο ξενωνας Χαγιάτι στο ίδιο στιλ, λίγο πιο καλές τιμες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Στην Έδεσσα δες τον ξενώνα Βαροσι. Δοκιμασμένος, με ωραίο πρωινό στην παλιά πόλη κοντά στους καταρράκτες. Λίγο δίπλα και ο ξενωνας Χαγιάτι στο ίδιο στιλ, λίγο πιο καλές τιμες
ΟΚ.' Εδεσσα λοιπόν για δεύτερη έδρα πιο ανατολικά.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ακόμη και Μοναστήρι ή Οχρίδα σκέπτομαι να βάλω στο πρόγραμμα(προσθέτοντας μέρες φυσικά).
Σε αυτή την περίπτωση σε συμφέρει να μείνεις στην Φλώρινα παρά στις Πρέσπες.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πηγαίνοντας αξίζει μια διανυκτέρευση στα Γρεβενά ή εκεί γύρω;
Εχω βρεθεί φθινόπωρο στα όμορφα χωριά του νομού αλλά και στη Βάλια Κάλντα και πραγματικά αξίζει. Εκτός απ' την γεμάτη μαύρη πεύκη και ρόμπολα καταπληκτική φύση, η περιοχή έχει πολλά ποτάμια και ξακουστά πέτρινα γεφύρια. Για διαμονή δεν θα πρότεινα την πόλη των Γρεβενών αλλά μια βόλτα εκεί δεν βλάπτει. Οπωσδήποτε να πάρετε μανιτάρια αποξηραμένα (συσκευασμένα) που θα βρείτε σίγουρα σε μαγαζιά της πόλης. Απλώς εξαιρετικά!

Επιστροφή από Κατερίνη με διαμονή 1-2 ημέρες Λιτόχωρο ή Λεπτοκαρυά.
Προσωπικά τα παραλιακά χωριά της Πιερίας δεν μ' αρέσουν. Μεταξύ των δυο θα πρότεινα το Λιτόχωρο, αλλά έχω πολλά χρόνια να πάω (βέβαια πόσο να έχει αλλάξει; ):)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Μία ψήφος και από μένα στο Λιτόχωρο. Λεπτοκαρυά άντε να πας για κανένα μπάνιο. Ως εκεί. Μη φανταστείς και καμία τρομερή παραλία, απλά συμπαθητική. Αφού όμως δεν σε ενδιαφέρουν οι παραλίες, μάλλον απορρίπτεται.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Αξίζει διανυκτέρευση Γρεβενά. Υπέροχα χωριουδάκια, πανέμορφα τοξοτά γεφύρια, πολλές δραστηριότητες, υπέροχο φαγητό.
Αν θέλεις κόσμο θα μείνεις Φλώρινα αν όχι Πρέσπες. 4- 5 μέρες είναι πολλές. Γίνονται και συναυλίες εκεί πότε δεν ξέρω. Το χωριό Ψαράδες μου αρεσε και το Αγιος Γερμανός. Στους Ψαράδες να κάνεις βαρκάδα και στη μικρή Πρέσπα πάνω στο νησάκι ο γιός του ιδιοκτήτη μιας ταβέρνας κάνει βαρκάδες. Επέλεξε τη μεγάλη γύρα. Πανέμορφα. Μέσα απο νούφαρα, καλαμιές και σε πάει σε νησάκια που ζουν πελεκάνοι, κορμοράνοι. Μην χάσεις το Νυμφαίο με τίποτα.
Ανάμεσα σε Βέροια, Νάουσα και λοιπά επέλεξε Έδεσσα να πείς το καφεδάκι σου το πρωι στους καταρράκτες και να ξεκινησεις το τουρ σου. Ως πόλεις δεν λένε τίποτα. Τα λουτρά Πόζαρ είναι όμορφα αλλα καλοκαιριάτικα να μπείς στα ζεστά νερά δεν ξέρω. Εκτός αν μιά μπαίνεις στον κρύο δίπλα καταρράκτη και μία στα ζεστά. Αν δεν έχεις σκοπό να ξαναπάς προς τα εκεί μην το χάσεις.
Σκέψου μπας και κάνεις μια διανυκτέρευση Καστοριά είναι μοναδική. Είναι απο τις πιο όμορφες πόλεις προς τα εκεί. Να περπατήσεις το γύρο της λίμνης με τα πόδιατο φαγητό τους θεσπέσιο σε όλα τα μαγαζιά, άραξε στα κρεβάτια μπροστά στη λίμνη και δώστης τα φιλιά μου.
Λεπτοκαρυά ούτε να το συζητάς δεν έχει τίποτα. Λιτόχωρο μοναδικό. Κρεατα τρομερά. Και μην χάσεις να πάς πάνω στο φαράγγι. Θα περπατάς πάνω απο το νερό.
Στο ύψος του Πλαταμώνα είναι το χωριό Παλαιός Παντελεήμονας. Αν δεν έχεις πάει μην κάνεις το λάθος και δεν πας. Φαγητό θεσπέσιο, θα πάρεις δύο κιλά φέυγοντας, γλυκό και ελληνικό καφέ κάτω απο τα θεριά πλατάνια. Αχ ανατρίχιασα. Μην πέσεις σε Σ/Κ γίνεται της κακομοίρας. Αν αποφασίσεις να μείνεις πήγαινε στο Αγνάντι. Έχει και ταβέρνα και δωμάτια. Ρώτα για τα καινούργια δωμάτια τους θα πάθεις πλάκα. Θα κοιμηθείς σε κρεβάτι υπερπαραγωγή. Ο μεγάλος ιδιοκτήτης ο παππούς σκαλιζει ξύλο. Όλο το μαγαζί και τα δύο δωμάτια τα έχει σκαλίσει ο ίδιος. Μεγάλη μορφή ψάξτον θα σε πάει και στο εργαστηριο του. Ακόμα και η τουαλέτα είναι έργο τέχνης. Ακόμα και αν δεν την χρειαστείς πάνε μια βόλτα.
Καλό σου ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom