Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Οκ Φεβρουάριο θα κλείσω , καθώς τα εισιτήρια από Γενεύη είναι στα 110€ (νομίζω αρκετά καλή τιμή)

Μερικές ερωτήσεις για Κωνσταντινούπολη.

Καθώς έχω διαβάσει άπειρα "σεντόνια" για Taξίμ vs Σουλταναχμέτ , αποφασίσαμε να μείνουμε στο Σουλταναχμέτ.
5* ξενοδοχεία με πρωινό κοντά σε εκείνη την περιοχή και κοντά στο budget μας δεν βρίσκουμε πολλά.

https://www.booking.com/hotel/tr/sura-hagia-sophia.el.html (δίπλα σε όλα)
https://www.booking.com/hotel/tr/doubletree-by-hilton-istanbul-old-city.el.html (κοντά στο μεγάλο παζάρι)
https://www.booking.com/hotel/tr/world-park.el.html (λίγο πιο έξω)

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το
https://www.booking.com/hotel/tr/novotel-istanbul-bosphorus.el.html
Αν μείνουμε στο novotel θα έχουμε θέμα να μετακινηθούμε στα αξιοθέατα? (δεν θα νοικιάσουμε αμάξι)
και γενικά το περπάτημα στην διαδρομή έχει κάποιο θέμα ασφάλειας ή όλα είναι οκ?
Έχω μείνει στο Novotel και ήταν πολυ ωραια Έχει περπάτημα για Σουλταναχμέτ αλλά περπατιετε εγω πάντως προτιμώ να μένω κοντά στην ταξιμ η στη συνοικία του πέρα όποτε πάω,να προτείνω για πρωινό το lades menemen αυγά σε σαγανάκι κ ψωμί ζεστό,bilice kebab για δίσκο με ορεκτικά κ σούβλες κοτόπουλο η αρνί ,hatay και haci abdulahh παραδοσιακό τουρκικό φαγητό κ από γλυκα σίγουρα το hafiz Mustafa καλά να περάσετε!
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Έχω να προτείνω το Walton Hotels Taksim Pera μας έδωσαν συσκευή με την οποία είχαμε δωρεάν ίντερνετ τις 4 ημέρες που μείναμε στην Πόλη.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Καλημερα και συγγνωμη αν επαναλαμβανω ερωτηση που εχει ηδη τεθει αλλα οι πληροφοριες για την Πολη ειναι απειρες και πολυ δυσκολο για να φιλτραριστουν.

Ποια ειναι θεωρητικα η καλυτερη περιοχη να μεινεις, απο αποψη ασφαλειας, κοστους και αποστασης?
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλημερα και συγγνωμη αν επαναλαμβανω ερωτηση που εχει ηδη τεθει αλλα οι πληροφοριες για την Πολη ειναι απειρες και πολυ δυσκολο για να φιλτραριστουν.

Ποια ειναι θεωρητικα η καλυτερη περιοχη να μεινεις, απο αποψη ασφαλειας, κοστους και αποστασης?
Δεν θα νιώσεις πουθενά τουλάχιστον στο κέντρο ανασφάλεια, υπάρχει τρομερή αστυνόμευση, ήρθα πριν μια εβδομάδα. Θα σε πρότεινα στους κάθετους γύρω από Ίστικλαρ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εχω φιλη η οποια παει για γαμηλιο ταξιδι στην πολη..ποιο μερος να της προτεινω για διαμονη;κοιταμε αυστηρα και μονο airbnb διοτι ειναι πολυ περιορισμενου budget..εμεις ειχαμε μεινει taksim και μας ειχε βολεψει αλλα πιστευω οτι δε θα της πολυαρεσει..μεσα στο κεντρο σε ποιες περιοχες να κοιταω;;ευχαριστω!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μιλάς βέβαια για γαμήλιο ταξίδι, αλλά και από την άλλη για πολύ περιορισμένο budget οπότε δεν ξέρω πώς να τα συνδυάσετε.. Καλές τιμές πάντως, πολύ κεντρικά αλλά και αυξημένη διαθεσιμότητα θα βρεις στην περιοχή του Karakoy κάτω από τον Γαλατά..
Πρώην κακόφημη γειτονιά, συμβαίνει τώρα εκεί μια μεγάλη ανάπλαση του λιμανιού και γίνεται το νέο ανερχόμενο κέντρο. Έχουν κλείσει οι περισσότερες μικρές βιοτεχνίες και άνοιξαν μπαράκια, εστιατόρια και μικρές μπουτίκ. Όσοι τούρκοι το είχαν ψυλλιαστεί, είχαν αγοράσει ακίνητα σε χαμηλές τιμές και τα μετέτρεψαν σε airbnb...
Η ανάπλαση βέβαια συνεχίζεται και όλη η παραλιακή πρόσοψη είναι κλειστή για εργασίες που θα τελειώσουν λένε τον ερχόμενο Μάρτιο, αλλά όπως και να έχει είναι καλή περίπτωση, κεντρικά με εύκολη πρόσβαση παντού με το τραμ στα γνωστά μέρη, και κυρίως φτηνά..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μιλάς βέβαια για γαμήλιο ταξίδι, αλλά και από την άλλη για πολύ περιορισμένο budget οπότε δεν ξέρω πώς να τα συνδυάσετε.. Καλές τιμές πάντως, πολύ κεντρικά αλλά και αυξημένη διαθεσιμότητα θα βρεις στην περιοχή του Karakoy κάτω από τον Γαλατά..
Πρώην κακόφημη γειτονιά, συμβαίνει τώρα εκεί μια μεγάλη ανάπλαση του λιμανιού και γίνεται το νέο ανερχόμενο κέντρο. Έχουν κλείσει οι περισσότερες μικρές βιοτεχνίες και άνοιξαν μπαράκια, εστιατόρια και μικρές μπουτίκ. Όσοι τούρκοι το είχαν ψυλλιαστεί, είχαν αγοράσει ακίνητα σε χαμηλές τιμές και τα μετέτρεψαν σε airbnb...
Η ανάπλαση βέβαια συνεχίζεται και όλη η παραλιακή πρόσοψη είναι κλειστή για εργασίες που θα τελειώσουν λένε τον ερχόμενο Μάρτιο, αλλά όπως και να έχει είναι καλή περίπτωση, κεντρικά με εύκολη πρόσβαση παντού με το τραμ στα γνωστά μέρη, και κυρίως φτηνά..
Τονισα το budget και το airbnb για να μην προταθουν ξενοδοχεια!!εγω απλα θελω ονοματα περιοχων οι οποιες αξιζουν,ειναι ομορφες και κοντα σε αξιοθεατα και αναλογως την τιμη θα κρινουν αν το θελουν ή οχι..δυστηχως ή ευτηχως δε περισσευουν σ ολους να βαλουν υπερογκα ποσα για γαμηλια οποτε απο το ολοτελα καλη και η παναγιωτενα που λενε:haha:
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Στην περιοχή που σου είπα (αλλά και στην ευρύτερη περιοχή, Galata, Tophane κλπ.), μπορείς να βρεις τώρα δωμάτια με 20 ευρώ.. Όλα αυτά με το που αποκαλυφθεί το παραλιακό μέτωπο και το καινούριο τέρμιναλ για τα κρουαζιερόπλοια του χρόνου, θα πάρουν 30% τουλάχιστον επάνω.. Είναι κατά τη γνώμη η πιο συμφέρουσα περιοχή σε σχέση τιμής/τοποθεσίας αυτό το διάστημα..
Αν ήταν για μένα, θα προτιμούσα να μείνω στην ασιατική πλευρά, στο Καντίκιοϊ ή στο Μόδι που έχει τα πάντα και μόνο για τουρισμό περνάς απέναντι....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στην περιοχή που σου είπα (αλλά και στην ευρύτερη περιοχή, Galata, Tophane κλπ.), μπορείς να βρεις τώρα δωμάτια με 20 ευρώ.. Όλα αυτά με το που αποκαλυφθεί το παραλιακό μέτωπο και το καινούριο τέρμιναλ για τα κρουαζιερόπλοια του χρόνου, θα πάρουν 30% τουλάχιστον επάνω.. Είναι κατά τη γνώμη η πιο συμφέρουσα περιοχή σε σχέση τιμής/τοποθεσίας αυτό το διάστημα..
Αν ήταν για μένα, θα προτιμούσα να μείνω στην ασιατική πλευρά, στο Καντίκιοϊ ή στο Μόδι που έχει τα πάντα και μόνο για τουρισμό περνάς απέναντι....
Βρισκω fatih και balat κατι διαμαντακια ειναι καλες/κεντρικες περιοχες??θα ψαξω και σ αυτες που μου προτεινες
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Βρισκω fatih και balat κατι διαμαντακια ειναι καλες/κεντρικες περιοχες??θα ψαξω και σ αυτες που μου προτεινες
Για γαμήλιο? Χεράκι χεράκι? Balat? Forget about it!
Για κάποιον που έχει πάει 2-3 φορές στην Πόλη να το συζητήσουμε...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για γαμήλιο? Χεράκι χεράκι? Balat? Forget about it!
Για κάποιον που έχει πάει 2-3 φορές στην Πόλη να το συζητήσουμε...
Ωχ καλε γιατι τι εχει η περιοχη;fatih ειναι τα περισσοτερα και ενα στο balat οποτε μαλλον στη πρωτη περιοχη κοβω να τους κλεινω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι λίγο πιο "μουσουλμανική" γειτονιά, ιδιαίτερο χρώμα μεν, ακατάλληλη για το σκοπό που τη θες δε (συνδυασμός πρώτη φορά στην Πόλη + γαμήλιο).
Το Fatih είναι πολύ μεγάλη περιοχή, εξαρτάται το ακριβές σημείο που θα κλείσεις.
Η πιο safe επιλογή για μένα είναι στην ευρύτερη περιοχή του Πέρα (από taskim μέχρι karakoy), ενώ οικονομικά δωμάτια μπορείς να βρεις και πίσω από την taksim.
Υπάρχουν πολλά μικρά ξενοδοχεία τύπου bed+breakfast, μπορείς άνετα να βρεις οικονομικά δωμάτια, τα οποία μπορείς να τα κλείσεις από booking, expedia κλπ.
Για τι budget μιλάμε και για ποια περίοδο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom