Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό να το"ακούνε"όσοι λένε για "ερημιά"και νέκρα στην παλιά πόλη,
μου δίνεις τώρα το έναυσμα γι άλλη μιά φορά να υπερασπισθώ την παλιά πόλη όχι για τίποτε άλλο αλλά γι αυτά τα περί ερημιάς και νέκρας που λένε,
Τώρα εσύ "ξύνεσαι" αλλά άσ'το να πάει... :xmas_lol:
Νέκρα καθόλου, ένα σωρό τουρίστες και θαμώνες των ξενοδοχείων βλέπεις! :bleh:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τώρα εσύ "ξύνεσαι" αλλά άσ'το να πάει... :xmas_lol:
Νέκρα καθόλου, ένα σωρό τουρίστες και θαμώνες των ξενοδοχείων βλέπεις! :bleh:
πές πές ό,τι θέλεις:xmas_lol:
άντε λιγάκι ν ανάψουν τα αίματα πάλι!

κύττα απλά βγάζω το άχτι μου και ΔΕΝ θέλω κι άλλοι να υποστούν το ίδιο όπως εγώ,
γιατί ΛΑΘΟς πληροφορίες και διαστρέβλωση της πραγματικότητας διάβαζα ,αλλά κι από φίλους μου άκουγα να λένε πχ" τι να πας να κάνεις στην παλιά πόλη,ΕΡΗΜΙΑ,(αυτήν την λέξη ακριβώς),το βράδυ δεν έχει τίποτε(έτσι αόριστα),άσε που σε κάποια σημεία φοβάσαι να κυκλοφορήσεις:xmas_cheesygrin:"
είχα μείνει με την εντύπωση ότι πρόκειται για έρημο τοπίο...,

αφού αναρωτιέμαι αν όντως την έχουν ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ αρκετά την παλιά πόλη,η βλέπουν ίσως ένα τμήμα της και μετά κάνοντας και τη σύγκριση με την πολύβοη istiklal σου λένε οκ ...ψόφια και νέκρα εκεί πέρα.
κι έτσι τις πρώτες φορές που πήγαινα έμενα πάνω προς Πέραν,

μέχρι που έκανα τον"κόπο"να πάω να δώ πως είναι βράδυ η παλιά πόλη αλλά όοοοολη η περιοχή από gullane μέχρι το πάρκο την πλατεία με την ομώνυμη στάση sultanxmet και πιό πάνω και οι γύρω κάθετοι δρόμοι και από κάτω κλπ κλπ.
Κανείς απ αυτούς που μιλάνε για τη "νέκρα"δε μιλάει(και απορώ γιατί)για την ομορφιά ,το υπέροχο θέαμα του φωταγωγημένου συντριβανιού στη μέση της πλατείας,τη μαγεία των φωταγωγημένων μνημείων,τα ένα σωρό εστιατόρια από τα πιό φθηνά έως τα πιό ακριβά που έχει και ο κεντρικός δρόμος απ όπου περνάει το τράμ αλλά και οι παρακείμενοι κάθετοι δρόμοι,τα καφέ,μικρομάγαζα,
ναι οκ ίσως με τουρίστες και θαμώνες ξενοδοχείων στην πλειονότητα,
αλλά πάντως υπάρχει ζωή
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Μετά από πλήρη ανάγνωση ολων των απαντήσεων λέω να μείνω στην παλιά πόλη. και είπα να ρωτήσω. Αυτό Muhlis Bey Hotel | Istanbul το ξενοδοχείο πώς σας φαίνεται;; Το βρήκα προσφορά στο Βοοκιng 49€/βραδιά η σουίτα και μου φάνηκε πάρα πολύ καλό (η σουίτα έχει και θέα στο βόσπορο) οπότε και το έκλεισα με δικαίωμα ακύρωσης φυσικά. Λοιπόν;;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
πές πές ό,τι θέλεις:xmas_lol:
άντε λιγάκι ν ανάψουν τα αίματα πάλι!

κύττα απλά βγάζω το άχτι μου και ΔΕΝ θέλω κι άλλοι να υποστούν το ίδιο όπως εγώ,
γιατί ΛΑΘΟς πληροφορίες και διαστρέβλωση της πραγματικότητας διάβαζα ,αλλά κι από φίλους μου άκουγα να λένε πχ" τι να πας να κάνεις στην παλιά πόλη,ΕΡΗΜΙΑ,(αυτήν την λέξη ακριβώς),το βράδυ δεν έχει τίποτε(έτσι αόριστα),άσε που σε κάποια σημεία φοβάσαι να κυκλοφορήσεις:xmas_cheesygrin:"
είχα μείνει με την εντύπωση ότι πρόκειται για έρημο τοπίο...,

αφού αναρωτιέμαι αν όντως την έχουν ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ αρκετά την παλιά πόλη,η βλέπουν ίσως ένα τμήμα της και μετά κάνοντας και τη σύγκριση με την πολύβοη istiklal σου λένε οκ ...ψόφια και νέκρα εκεί πέρα.
κι έτσι τις πρώτες φορές που πήγαινα έμενα πάνω προς Πέραν,

μέχρι που έκανα τον"κόπο"να πάω να δώ πως είναι βράδυ η παλιά πόλη αλλά όοοοολη η περιοχή από gullane μέχρι το πάρκο την πλατεία με την ομώνυμη στάση sultanxmet και πιό πάνω και οι γύρω κάθετοι δρόμοι και από κάτω κλπ κλπ.
Κανείς απ αυτούς που μιλάνε για τη "νέκρα"δε μιλάει(και απορώ γιατί)για την ομορφιά ,το υπέροχο θέαμα του φωταγωγημένου συντριβανιού στη μέση της πλατείας,τη μαγεία των φωταγωγημένων μνημείων,τα ένα σωρό εστιατόρια από τα πιό φθηνά έως τα πιό ακριβά που έχει και ο κεντρικός δρόμος απ όπου περνάει το τράμ αλλά και οι παρακείμενοι κάθετοι δρόμοι,τα καφέ,μικρομάγαζα,
ναι οκ ίσως με τουρίστες και θαμώνες ξενοδοχείων στην πλειονότητα,
αλλά πάντως υπάρχει ζωή
Μπραβο romantic woman συνεχισε ναστελνεις οσο περισσοτερο κοσμο μπορεις στην παλια πολη μπας και γεμισει λιγο κοσμο η περιοχη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μπραβο romantic woman συνεχισε ναστελνεις οσο περισσοτερο κοσμο μπορεις στην παλια πολη μπας και γεμισει λιγο κοσμο η περιοχη.
Νομίζω ότι αντικαθιστώ επάξια τον XΡΙΣΤΟ71:xmas_lol:
Μ έχει αφήσει στο πόδι του...μην ακούσω να μου κακολογούν την παλιά πόλη γίνομαι...Τούρκος:xmas_cheesygrin:

Μετά από πλήρη ανάγνωση ολων των απαντήσεων λέω να μείνω στην παλιά πόλη. και είπα να ρωτήσω. Αυτό Muhlis Bey Hotel | Istanbul το ξενοδοχείο πώς σας φαίνεται;; Το βρήκα προσφορά στο Βοοκιng 49€/βραδιά η σουίτα και μου φάνηκε πάρα πολύ καλό (η σουίτα έχει και θέα στο βόσπορο) οπότε και το έκλεισα με δικαίωμα ακύρωσης φυσικά. Λοιπόν;;;
Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω,από τις φωτό μιά χαρά φαίνεται,
αλλά σαν θέση πολύ καλή!αφού είσαι στην καρδιά της παλιάς πόλης,ακριβώς πίσω από το πάρκο της Αγ.Σοφίας με το συντριβάνι,
το διασχίζεις και βρίσκεσαι στη στάση του τράμ,
αλλά και περπατητό γύρω στο 20λεπτο μέχρι γέφυρα Γαλατά.
 

nectarios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κωνσταντινουπολη

Πολλες καλησπερες.Ειμαι νέος στην παρέα,γράφω πρώτη φορα και θέλω την βοηθεια σας.Σκεφτομαστε με την κοπέλα μου να πάμε 5-6 μερες στην Πόλη προς το τελος Απριλίου.Σε πιο μερος να ψάξω για ξενοδοχείο(κάπου κεντρικά)Ευχαριστω
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλώς ήρθες και καλά ταξίδια. Η Κωνσταντινούπολη είναι σχεδόν εξαντλημένη από πληροφορίες στο φόρουμ. Κάνε μία έρευνα, οι απόψεις διίστανται μεταξύ sultanahmet kai taxim και όποιος σε πείσει. Αν μετά την έρευνα συνεχίζουν οι απορίες σου εδώ είμαστε. Πάντως ως προς τη διαμονή εμένα με έπεισαν και θα μείνω sultanahmet.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Κωνσταντινούπολη

Καλημέρα σε όλη την ταξιδιάρικη παρέα!!!

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας και ζητάω εξαρχής συγνώμη επειδή ανοίγω ένα θέμα που ξέρω ότι έχει πολυσυζητηθεί.

Είχα κλείσει τον Οκτώβρη με αφορμή μια προσφορά της Turkish εισητήρια για Κων/λη 7/2 - 11/2 μιας και πέφτει τότε και η επέτειος γάμου με το σύζυγο.
Αν και ήταν αρκετά αμφίβολο το αν θα καταφέρουμε να πάμε τελικά.

Και φτάνουμε στο σήμερα, 02/02 και ακόμα δεν έχουμε καταλήξει αν θα πάμε ή όχι. Μερικές αναποδιές με τις δουλείες, λίγο ζόρι με το θέμα των αδειών είμαστε σε δίλλημα και δυστυχώς δεν έχω και τον χρόνο που θα ήθελα να ψάξω περισσότερες πληροφορίες...

Από ότι είδα από καιρό τότε θα έχει γύρω στους 5 βαθμούς και βροχες.
Τα ξενοδοχεία που μου έκαναν κλικ κ κυμαίνονται στα χρήματα που θέλουμε είναι αυτά τα τρια Booking.com: Sultans Royal Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 89 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!


Booking.com: Best Point Hotel Old City, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 131 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!


Booking.com: The Magnaura Palace Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 350 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Γνωρίζει κανείς κάποιο από αυτά?
Καμία γνώμη?

Αν και για να είμαι ειλικρινής από ένα γρήγορο πέρασμα που έκανα στις πληροφορίες που υπάρχουν εδώ για την Κων/λη μπερδεύτηκα με το ποιά είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνεις, μήπως είναι προτιμότερο προς ταξίμ δηλαδή.

Τέλος αμφιβάλλω λιγάκι για το θέμα των συγκοινωνιών εκεί.
Θα καταφέρουμε να δούμε την πολύ με τα πόδια και με τράμ ή ότι άλλο μέσο ή δεν είναι τόσο βολικές οι συγκοινωνίες τους και σε συνδιασμό με τη βροχή κ το κρυάκι θα κάνουν την επιλογή του ταξιδιού αυτή την εποχή όχι κ τόσο ιδανική?

Προσπαθώ απεγνωσμένα να αποφασίσω τι τελικά θα κάνουμε, γιαυτό οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχετικά με τον καιρό κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί από τώρα πως ακριβώς θα είναι τότε μετά από 5-6 μέρες δηλ,οκ κρύο μάλλον θα έχει αλλά αν μιλάμε για θερμοκρασίες από 5 βαθμούς και πάνω είναι μιά χαρά!!δεν είναι και παγωνιά,έχω πάει και με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες όντως παγωνιά που όμως παλεύεται με καλό ντύσιμο και χωρίς βροχή κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα θα είναι αν βρέχει συνέχεια,η βροχή όντως περιορίζει το περπάτημα και τις μετακινήσεις,αλλά τι να πώ; νάσαι τόσο άτυχη και να βρέχει συνέχεια όλες τις μέρες;;ε δε νομίζω.
Από τα ξενοδοχεία που δίνεις το πρώτο είναι πολύ χαμηλά στην παλιά πόλη,κοντά στη μικρή αγ.σοφιά(πολύ καλη γειτονιά για βόλτα) και απομακρυσμένο από το τράμ,για να πάρεις δηλ συγκοινωνία θα πρέπει να ανηφορίσεις να περπατήσεις αρκετά πάνω οπότε δε στο συνιστώ.
Τα άλλα δύο είναι σε πολύ καλό σημείο της παλιάς πόλης ακριβώς πίσω από την πλατεία Αγ.Σοφίας όπου και κίνηση έχει με ρεστωράν κλπ και διασχίζοντας το πάρκο βρίσκεται στη στάση του τράμ δηλ γύρω στα 200-300 μέτρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τα δυο τελευταια ειναι κοντα στη σταση του τραμ.

Αλλα οπως ειδα δεν εχεις τη δυνατοτητα ακυρωσης και το λεω αυτο γιατι οπως ειπες δεν ξερεις ακομα αν θα πας σιγουρα,οποτε ειναι κριμα να χασεις τα λεφτα απο το ξενοδοχειο αν δεν πας.

Οποτε για εμενα βρες ενα που να εχει δυνατοτητα ακυρωσης σε αυτη την περιοχη,Σουλταναχμετ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom