Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Είχα ενδοιασμούς για το αν έμενα εκεί ή στο Sultanahmet, επειδή ήταν η πρώτη μου φορά στην Κων/πολη, αλλά από τη στιγμή που είδα τη θέα από το μπαλκόνι του δωματίου ήξερα πως είχα επιλέξει ορθά.
και καλά έκανες !!!!!!!!!! αλλά πές και σε αυτούς που σε διαβάζουν πόσο πλήρωσες το δίκλινο και ποιά εποχή ????
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Καλησπέρα,
Αρχές Ιανουαρίου θα επισκεφτούμε την Κων/πολη και κοιτάζοντας ξενοδοχεία σε διάφορα sites, βρήκα κάποια πάρα πολύ φτηνά (35-65) το δίκλινο κι επειδή είναι τόσο φτηνά αναρωτιέμαι ποιο λάκκο έχει η φάβα...Εντάξει,δεν περιμένω να βρω και το τέλειο ξενοδοχείο με τόσα λίγα χρήματα αλλά αν μπορεί, ας ρίξει κάποιος 1 ματιά σε μερικά που θα ποστάρω για να δούμε αν αξίζει να κλείσω (ή να απο-κλείσω) κάποιο.
1. Booking.com: Ayasofya Apart Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

2.Booking.com: Asmali Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 239 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! (εδώ,μας ενδιαφέρει κάποιο από τα υπόλοιπα δωμάτια-όχι το υπόγειο.)

3. Booking.com: Hatay Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 145 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

4. Booking.com: Ersu Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 287 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
βενια ,τους εριξα μια ματια...δε φαινεται να υπαρχει κατι αρνητικο....εφοσον έχεις επιλεξει να μεινεις στην παλια πολη ολα ειναι σε πολύ καλα σημεια....κι εμενα μου κανει εντυπωση η τιμη...ενταξει ,ο ιανουαριος ειναι χαμηλη περιοδος αλλα οντως οι τιμες ειναι χαμηλες....μηπως πας καθημερινες?βεβαια γενικά το σουλταν αχμετ και γενικά η παλια όλη έχει πιο φτηνα ξενοδοχεια απο το περαν ....πολλα ξενοδοχεια που βρισκει κανεις σε καλη τιμη στην κωνσταντινουπολη δεν έχουν lobby και έχουν χαλια πρωινο,ή δεν έχουν ασανσερ,πραγματα οχι ιδιαιτερα σημαντικά κατα τη γνωμη μου αν θελεις να κρατησεις χαμηλα το μπατζετ ....προσωπικά μου αρεσε περισσοτερο το τελευταιο απο αυτα που παρεθεσες....:D

α,επισης προσεξε και τον τυπο δωματιου...το πρωτο για παραδειγμα δινει το economy room,60 ευρω και το στανταρ 80....υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια που τα δωματια ειναι πραγματικά πολύ πολύ μικρα....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλησπέρα,
Αρχές Ιανουαρίου θα επισκεφτούμε την Κων/πολη και κοιτάζοντας ξενοδοχεία σε διάφορα sites, βρήκα κάποια πάρα πολύ φτηνά (35-65) το δίκλινο κι επειδή είναι τόσο φτηνά αναρωτιέμαι ποιο λάκκο έχει η φάβα...Εντάξει,δεν περιμένω να βρω και το τέλειο ξενοδοχείο με τόσα λίγα χρήματα αλλά αν μπορεί, ας ρίξει κάποιος 1 ματιά σε μερικά που θα ποστάρω για να δούμε αν αξίζει να κλείσω (ή να απο-κλείσω) κάποιο.
1. Booking.com: Ayasofya Apart Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

2.Booking.com: Asmali Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 239 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! (εδώ,μας ενδιαφέρει κάποιο από τα υπόλοιπα δωμάτια-όχι το υπόγειο.)

3. Booking.com: Hatay Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 145 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

4. Booking.com: Ersu Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 287 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
δεν υπάρχει κανένας λάκος και κανένα πιάτο με φάβα Οι τιμές είναι λογικές για την εποχή ( low season ) ειδικά το ersu εχει σχολιαστεί λίγα μνμ παραπάνω .Αν δεν θέλεις φθηνό στο Sultanahmet μπορείς να πάς στο Πέραν και να κλείσεις στο Pera Palace που έχει και lobby και έχει και υπέροχο πρωινό .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
α,επισης προσεξε και τον τυπο δωματιου...το πρωτο για παραδειγμα δινει το economy room,60 ευρω και το στανταρ 80....υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια που τα δωματια ειναι πραγματικά πολύ πολύ μικρα....[/quote]


το πόσο μικρα ειναι τα δωματια ειναι εκνευριστικο ...
Πριν χρονια που δεν υπηρχε booking , εμεινα σε ενα δωματιο τόσο στενό που δεν χωραγανε ουτε οι βαλιτσες ...
Τωρα που εκλεισα κοιταγα τα τμ του δωματιου και ευτυχως βρηκα ενα με 22 τμ ...και για καπνιζοντες πραγμα βασικο για μενα ..
οταν γυρισω θα σας πω εντυπωσεις ....
Dafni εσυ που το κατεχεις το θεμα μπορεις να μου πεις αν ειναι σε καλο σημειο στο Beyoglou ;:roll:
το ξενοδοχειο λεγεται Jakaranda hotel
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
βενια ,τους εριξα μια ματια...δε φαινεται να υπαρχει κατι αρνητικο....εφοσον έχεις επιλεξει να μεινεις στην παλια πολη ολα ειναι σε πολύ καλα σημεια....κι εμενα μου κανει εντυπωση η τιμη...ενταξει ,ο ιανουαριος ειναι χαμηλη περιοδος αλλα οντως οι τιμες ειναι χαμηλες....μηπως πας καθημερινες?βεβαια γενικά το σουλταν αχμετ και γενικά η παλια όλη έχει πιο φτηνα ξενοδοχεια απο το περαν ....πολλα ξενοδοχεια που βρισκει κανεις σε καλη τιμη στην κωνσταντινουπολη δεν έχουν lobby και έχουν χαλια πρωινο,ή δεν έχουν ασανσερ,πραγματα οχι ιδιαιτερα σημαντικά κατα τη γνωμη μου αν θελεις να κρατησεις χαμηλα το μπατζετ ....προσωπικά μου αρεσε περισσοτερο το τελευταιο απο αυτα που παρεθεσες....:D

α,επισης προσεξε και τον τυπο δωματιου...το πρωτο για παραδειγμα δινει το economy room,60 ευρω και το στανταρ 80....υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια που τα δωματια ειναι πραγματικά πολύ πολύ μικρα....

Ναι, κι εμάς το Ersu μας αρέσει περισσότερο. Μίλησα με το ξενοδοχείο και μου είπαν ότι μέχρι 2/1 είχε 60 ευρώ το δίκλινο αλλά στις 3/1 που θα πάμε, έχει 40 γιατί πέφτει σε low season! Και ναι, πάμε καθημερινές.

Το πρωινό δε μας πολυνοιάζει αφού υπάρχουν τόσα ζαχαροπλαστεία εκεί έξω :D. Αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι να βρίσκεται κάπου κεντρικά και τα δωμάτια να είναι καθαρά κι όμορφα. Αξιοπρεπή δηλαδή- δε ζητάμε ούτε πολυτέλειες αλλά ούτε και να νιώθουμε μίζερα. Και το συγκεκριμένο μου φαίνεται πολύ συμπαθητικό.

Θα ψάξω μόνο όπως είπες κι εσύ, αν έχει ασανσέρ γιατί το να πρέπει π.χ να κουβαλήσεις βαλίτσες στον τρίτο από τη σκάλα, δε θα ήταν ό,τι καλύτερο!!

Οπότε,θα ρίξω 1 τελευταία ματιά μήπως μου ξέφυγε κάποιο και μάλλον θα καταλήξουμε στο Ersu!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Dafni για τον κόπο και τις συμβουλές σου!!!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
δεν υπάρχει κανένας λάκος και κανένα πιάτο με φάβα Οι τιμές είναι λογικές για την εποχή ( low season ) ειδικά το ersu εχει σχολιαστεί λίγα μνμ παραπάνω .Αν δεν θέλεις φθηνό στο Sultanahmet μπορείς να πάς στο Πέραν και να κλείσεις στο Pera Palace που έχει και lobby και έχει και υπέροχο πρωινό .

Ωραία. Όπως είπα και στη Δάφνη, μάλλον το Ersu θα κλείσουμε.Διάβασα θετικά σχόλια, οι φωτογραφίες το δείχνουν ωραίο (εύχομαι μόνο να αντιστοιχούν στην πραγματικότητα) και στοιχίζει μόνο 40 ευρώ. Στο κάτω-κάτω, λίγα βράδια θα μείνουμε.Δε θα το αγοράσουμε :bleh:

Όσο γι'αυτό που μου προτείνεις, αν εννοούμε το ίδιο, μας πέφτει λίγο ακριβό δεδομένου του ότι απο νέο έτος θα έχουμε μπόλικα έξοδα (γάμος ενόψει γαρ), οπότε είπαμε να πάμε κάπου οικονομικά!

Σε ευχαριστώ και σένα πολύ! Διάβασα ήδη και τις ιστορίες σου και τώρα θα τις ξαναδώ για να σημειώσω τα χρήσιμά σου tips :clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
venia,πολύ καλα θα κανεις να το κλεισεις...για να μην παρεξηγηθω να σου πω οτι κι εγω έχω κλεισει στο παρελθον ξενοδοχεια αναλογα που ειτε δεν ειχαν πρωινο ειτε το πρωινο ηταν χαλια,και εχω κλεισει ξενοδοχειο χωρις ασανσερ (με λιγους οροφους)γιατι ηθελα να βρω κατι οικονομικο απλως αναφερα διαφορα χαρακτηριστικά που μπορει να έχει ένα ξενοδοχειο με χαμηλη τιμη για να ξερουμε τι παιρνουμε και να αποφασισουμε αναλογα....συμφωνω οτι σε αυτη την περιπτωση το σημαντικοτερο ειναι να ειναι ένα καθαρο δωματιο αφου ολη τη μερα την περναμε εξω...οσο για αυτο που προτεινα ,αν εννοιεις αυτο που ειχα ανφερει στην ιστορια που ειχα γραψει,το mia pera,οντως βγαινει ακριβο...εγω την πρωτη φορα το ειχα πετυχει στα 85 ευρω αλλα απο τοτε οι τιμες έχουν ανεβει αρκετα...
Κική,ζητας τη δική μου γνωμη?αστειευεσαι φανταζομαι...εσυ εισαι αστερι σε κατι τετοια...παντως αφου με ρωτας να σου οτι για μενα αυτο το σημειο ειναι σουπερ....κατεβαινεις με τα ποδια στο γαλατα (δυο βηματα,εκει γυρω η περιοχη ειναι πολύ γραφική με παλια μαγαζια αλλα και συγχρονα μεταμεταμοντερα,γκαλερι,κ.τ.λ.)πας με τα ποδια στην παλια πολη(στο ανεβασμα μονο που ειναι πολύ ανηφορα παιρνεις το τουνελ),και εχεις και το μετρο στην ταξιμ αν θες να πας προς νισαντασι....αντε κοντευουν οι μερες...:clap:
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Πριν 3 εβδομαδες που πηγα για πρωτη φορα στην Πόλη, εμεινα στο Faros Hotel... πολύ καλο service, όμορφα δωματια και σχετικα καλη τιμη. ΕΠισης το πρωινο πολύ καλό. Ειναι ακριβως μπροστα απο τη σταση Sultanahmet, οποτε δεν χρειαζεται να πω ποσο κεντρικο ειναι:D
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
istanbul hotels, hotels in istanbul istanbul ersu hotel
Ωραιοτατο , με καλες κριτικες και παμφθηνο
Ποτε εχω μεινει εγω σε πατο? (εκτος απο τον Λιβανο )
istanbul hotels, hotels in istanbul istanbul ersu hotel

Ήθελα να σας ρωτήσω για να ρωτησω για διαθεσιμότητα πρεπει να τους στειλω απλα μειλ και οχι να συμπληρώσω τη φορμα (Reservation Request) σωστα;

Επίσης μηπως ξερετε αν προσφερουν δωρεάν μεταφορα απο και προς το αεροδρόμιο ή μονο όταν φθανεις Κωνσταντινουπολη σε παιρνουν δωρεάν;

Επίσης για να κλεισω δινω στοιχεία πιστωτικής ή όταν παω εκει τους δινω μετρητά;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
istanbul hotels, hotels in istanbul istanbul ersu hotel

Ήθελα να σας ρωτήσω για να ρωτησω για διαθεσιμότητα πρεπει να τους στειλω απλα μειλ και οχι να συμπληρώσω τη φορμα (Reservation Request) σωστα;

Επίσης μηπως ξερετε αν προσφερουν δωρεάν μεταφορα απο και προς το αεροδρόμιο ή μονο όταν φθανεις Κωνσταντινουπολη σε παιρνουν δωρεάν;

Επίσης για να κλεισω δινω στοιχεία πιστωτικής ή όταν παω εκει τους δινω μετρητά;
Δοκίμασε και στο booking να δεις αν το έχει
Αν θες να κλείσεις απο το site του , στείλε τους καλύτερα ένα mail
Αν δεν αναφέρει στο site για δωρεάν μεταφορά , τοτε δεν ισχύει
Δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου για την κράτηση και όταν φύγεις πληρώνεις είτε με μετρητά είτε με κάρτα όπως γίνεται σε ΌΛΟ τον κόσμο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom