Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιον λόγο θεωρείται καλύτερο να μείνεις στην περιοχή του Sultanahmet σε σχέση με το Taksim/Beyoglu. Το Sultanahmet ασφαλώς και έχει όλα τα μνημεία δίπλα, από την άλλη όμως είναι μια νεκρή περιοχή, ειδικά το βράδυ. Αν μείνει κάποιος στο Taksim έχει τη δυνατότητα:
-να πάει εύκολα στην περιοχή της ιστορικής χερσονήσου (δηλ, Sultanahmet κλπ) με το Funiluler και το τραμ.
-να βγαίνει κάθε βράδυ εκεί που χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής Πόλης (Beyoglu, Tunelμ Cinhangir, Cukurcuma) και να τρώει στα καλύτερα εστιατόρια σε απόσταση βολής.
-να πάει εύκολα με τα πόδια(κανά 20λεπτο το πολύ περπάτημα) στην πιο σικ περιοχή της Πόλης (Nisantasi)
-να πάρει το μετρό από το την πλατεία Taksim και να πάει όπου πάει το μετρό (πχ στα πολύ ενδιαφέροντα εμπορικά κέντρα του Sisli, του Levent και του Maslak.

To Sultanahmet ασφαλώς και έχει πολύ ωραία ξενοδοχεία, όμως για μένα είναι μια καταθλιπτική περιοχή, ΕΙΔΙΚΑ το βράδυ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιον λόγο θεωρείται καλύτερο να μείνεις στην περιοχή του Sultanahmet σε σχέση με το Taksim/Beyoglu. Το Sultanahmet ασφαλώς και έχει όλα τα μνημεία δίπλα, από την άλλη όμως είναι μια νεκρή περιοχή, ειδικά το βράδυ. Αν μείνει κάποιος στο Taksim έχει τη δυνατότητα:
-να πάει εύκολα στην περιοχή της ιστορικής χερσονήσου (δηλ, Sultanahmet κλπ) με το Funiluler και το τραμ.
-να βγαίνει κάθε βράδυ εκεί που χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής Πόλης (Beyoglu, Tunelμ Cinhang
-να πάει εύκολα στην περιοχή της ιστορικής χερσονήσου (δηλ, Sultanahmet κλπ) με το Funiluler και το τραμ.
ir, Cukurcuma) και να τρώει στα καλύτερα εστιατόρια σε απόσταση βολής.
-να πάει εύκολα με τα πόδια(κανά 20λεπτο το πολύ περπάτημα) στην πιο σικ περιοχή της Πόλης (Nisantasi)
-να πάρει το μετρό από το την πλατεία Taksim και να πάει όπου πάει το μετρό (πχ στα πολύ ενδιαφέροντα εμπορικά κέντρα του Sisli, του Levent και του Maslak.

To Sultanahmet ασφαλώς και έχει πολύ ωραία ξενοδοχεία, όμως για μένα είναι μια καταθλιπτική περιοχή, ΕΙΔΙΚΑ το βράδυ.

Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιον λόγο θεωρείται καλύτερο να μείνεις στην περιοχή του Sultanahmet σε σχέση με το Taksim/Beyoglu. Το Sultanahmet ασφαλώς και έχει όλα τα μνημεία δίπλα, από την άλλη όμως είναι μια νεκρή περιοχή, ειδικά το βράδυ. Αν μείνει κάποιος στο Taksim έχει τη δυνατότητα:
Για το λόγο οτι το sultanahmet είναι το ιδανικό μέρος για κάποιον που πάει πρώτη φορά στην Πόλη .Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να ξυπνάς το πρωί και σε 5' να είσαι ανάμεσα σε Αγια Σοφιά και Μπλέ Τζαμί
Νεκρή περιοχή πώς το ξέρεις έχεις μείνει ???
Και τις 2 φορές που πήγα( ειδικά καλοκαίρι ) σε πληροφορώ οτι και στο Sultan είχε αρκετά μαγαζιά ανοικτά μεχρι αργά το βράδυ .
Που είσαι Latina ???

-να πάει εύκολα στην περιοχή της ιστορικής χερσονήσου (δηλ, Sultanahmet κλπ) με το Funiluler και το τραμ.
To ίδιο γίνετε και αντίστροφα ;) αρα που είναι το λάθος ???

-να βγαίνει κάθε βράδυ εκεί που χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής Πόλης (Beyoglu, Tunelμ Cinhang, Cukurcuma) και να τρώει στα καλύτερα εστιατόρια σε απόσταση βολής.
Συμφωνώ οτι εκεί χτυπάει η καρδιά της πόλης αλλά απο που προκύπτει οτι έκει είναι τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης ??, μάλλον το αντίθετο ισχύει !!!!!!
( Τα περισσότερα φαγάδικα είναι απο ακριβά εώς πολύ ακριβά ακόμα και αυτά που σερβίρουν μόνο μεζεδάκια με ρακί .

[/QUOTE]
-να πάει εύκολα με τα πόδια(κανά 20λεπτο το πολύ περπάτημα) στην πιο σικ περιοχή της Πόλης (Nisantasi)
[/QUOTE]

Σικ το πρωί μέν ερημιά το βράδυ δε .

-να πάρει το μετρό από το την πλατεία Taksim και να πάει όπου πάει το μετρό (πχ στα πολύ ενδιαφέροντα εμπορικά κέντρα του Sisli, του Levent και του Maslak

Αν ντε και καλά θέλει να πάει κάποιος εκει που προτείνεις μπορεί με Tram και metro να πάει !!
Συγνώμη αλλά προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ και για κανέναν απολύτως λόγο στην Κωνσταντινούπολη για να ξοδέυω τον χρόνο μου εντός απρόσωπων εμπορικών κέντρων με φίρμες που τις βρίσκεις και εδώ .
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
παρντον χρηστο αλλα δε θα μπορουσα παρα να συμφωνησω απολυτα με τον thessaris...έχει ξαναγινει και οχι μια φορα παρομοια συζητηση...εγω σεβομαι ολες τις επιλογες αλλα αντικειμενικά η σημερινη κωνσταντινουπολη δεν ειναι στο σουλταναχμετ...και καλα να παει καποιος την πρωτη φορα αν έχει σαν πρωτη και μοναδική προτεραιοτητα τα αξιοθεατα ....αλλα οταν τα έχει δει ,δε βρισκω πια κανενα λογω να μεινει εκει...το νισαντασι εχει και το βραδυ ζωη και παρα πολυ ωραια μαγαζια,το ορτακοι ειναι γεματο ζωντανια ιδιαιτερα το βραδυ,και περιοχες οπως το λεβεντ,σισλι,ετιλερ,ουζουλ,μπεμπεκ ,ειναι η κωνσταντινουπολη του σημερα που πραγματικά αξιζει να την ανακαλυψει κανεις...ισως δεν προλαβει την πρωτη φορα αλλα οταν πηγαινει και ξαναπηγαινει γιατι να κολλαει στο σουλταναχμετ?εγω το εγραψα και σε αλλο θεμα,την τελευταια φορα που πηγα στην κωνσταντινουπολη πηγα στο πασαζαντε που ειναι οντως πολύ καλο μαγαζι στην παλια πολη αλλα με επιασε ψυχοπλακωμα....κατι λιγοι ,σκορπιοι τουριστες που ειχαν ξεμεινει εξω μετα τις 9.30 και τιποτα αλλο...σκοταδι και ερημια....τελος παντων ,ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες οπως ειπα ...εγω παντως την επομενη φορα θα ηθελα να μεινω στο νισαντασι ή φυσικά καπου κατα μηκος του βοσπορου(αν βρω καλη τιμη φυσικά γιατι εκει παιρνουν κεφαλια)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
παρντον χρηστο αλλα δε θα μπορουσα παρα να συμφωνησω απολυτα με τον thessaris...έχει ξαναγινει και οχι μια φορα παρομοια συζητηση...εγω σεβομαι ολες τις επιλογες αλλα αντικειμενικά η σημερινη κωνσταντινουπολη δεν ειναι στο σουλταναχμετ...και καλα να παει καποιος την πρωτη φορα αν έχει σαν πρωτη και μοναδική προτεραιοτητα τα αξιοθεατα ....αλλα οταν τα έχει δει ,δε βρισκω πια κανενα λογω να μεινει εκει...το νισαντασι εχει και το βραδυ ζωη και παρα πολυ ωραια μαγαζια,το ορτακοι ειναι γεματο ζωντανια ιδιαιτερα το βραδυ,και περιοχες οπως το λεβεντ,σισλι,ετιλερ,ουζουλ,μπεμπεκ ,ειναι η κωνσταντινουπολη του σημερα που πραγματικά αξιζει να την ανακαλυψει κανεις...ισως δεν προλαβει την πρωτη φορα αλλα οταν πηγαινει και ξαναπηγαινει γιατι να κολλαει στο σουλταναχμετ?εγω το εγραψα και σε αλλο θεμα,την τελευταια φορα που πηγα στην κωνσταντινουπολη πηγα στο πασαζαντε που ειναι οντως πολύ καλο μαγαζι στην παλια πολη αλλα με επιασε ψυχοπλακωμα....κατι λιγοι ,σκορπιοι τουριστες που ειχαν ξεμεινει εξω μετα τις 9.30 και τιποτα αλλο...σκοταδι και ερημια....τελος παντων ,ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες οπως ειπα ...εγω παντως την επομενη φορα θα ηθελα να μεινω στο νισαντασι ή φυσικά καπου κατα μηκος του βοσπορου(αν βρω καλη τιμη φυσικά γιατι εκει παιρνουν κεφαλια)

Φυσικά και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές ,δεν είμαστε ολοι ίδιοι εξάλου .

Σου τόνισα με bolt αυτά που έγραψες και εσύ .Οταν πάει κάποιος ειδικά πρώτη φορά επιβάλλετε να μεινει Sultanahmet .

Σαφέστατα και το Ortakoi και τα υπόλοιπα μέρη έχουν περισσότερο βραδυνή ζωή και κίνηση αλλά επίτρεψε μου να θέλω να πιώ το κρασί μου η την μπύρα βράδυ απο μια ταράτσα του Sultanahmet με θέα την φωτισμένη Αγια Σοφιά και το Μπλέ Τζαμί .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
παρντον χρηστο αλλα δε θα μπορουσα παρα να συμφωνησω απολυτα με τον thessaris...έχει ξαναγινει και οχι μια φορα παρομοια συζητηση...εγω σεβομαι ολες τις επιλογες αλλα αντικειμενικά η σημερινη κωνσταντινουπολη δεν ειναι στο σουλταναχμετ...και καλα να παει καποιος την πρωτη φορα αν έχει σαν πρωτη και μοναδική προτεραιοτητα τα αξιοθεατα ....αλλα οταν τα έχει δει ,δε βρισκω πια κανενα λογω να μεινει εκει...το νισαντασι εχει και το βραδυ ζωη και παρα πολυ ωραια μαγαζια,το ορτακοι ειναι γεματο ζωντανια ιδιαιτερα το βραδυ,και περιοχες οπως το λεβεντ,σισλι,ετιλερ,ουζουλ,μπεμπεκ ,ειναι η κωνσταντινουπολη του σημερα που πραγματικά αξιζει να την ανακαλυψει κανεις...ισως δεν προλαβει την πρωτη φορα αλλα οταν πηγαινει και ξαναπηγαινει γιατι να κολλαει στο σουλταναχμετ?εγω το εγραψα και σε αλλο θεμα,την τελευταια φορα που πηγα στην κωνσταντινουπολη πηγα στο πασαζαντε που ειναι οντως πολύ καλο μαγαζι στην παλια πολη αλλα με επιασε ψυχοπλακωμα....κατι λιγοι ,σκορπιοι τουριστες που ειχαν ξεμεινει εξω μετα τις 9.30 και τιποτα αλλο...σκοταδι και ερημια....τελος παντων ,ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες οπως ειπα ...εγω παντως την επομενη φορα θα ηθελα να μεινω στο νισαντασι ή φυσικά καπου κατα μηκος του βοσπορου(αν βρω καλη τιμη φυσικά γιατι εκει παιρνουν κεφαλια)
και εγω συμφωνω μαζι σου
θα ηθελα κατα μηκος του Βοσπορου
Ας ειμαστε καλά να επισκεπτομαστε την ομορφη αυτη πόλη και ας μενει ο καθενας οπου θελει :lol:
αντε και την επομενη να εχουμε όλοι μας τόσα φραγκα που να μεινουμε στο ciragan palace :lol:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
και εγω συμφωνω μαζι σου
θα ηθελα κατα μηκος του Βοσπορου
Ας ειμαστε καλά να επισκεπτομαστε την ομορφη αυτη πόλη και ας μενει ο καθενας οπου θελει :lol:
αντε και την επομενη να εχουμε όλοι μας τόσα φραγκα που να μεινουμε στο ciragan palace :lol:
ΚΙΚΙ μου και ποιός δεν θα ήθελε να μείνει εδώ

Four Seasons Hotel Istanbul at Bosphorus - A Luxury Hotel in Istanbul, Turkey

εδώ

Radisson Blu Bosphorus Hotel, Istanbul. Istanbul hotels. Rates from TRY467

εδώ που ξέρω οτι αρέσει και στην Ερση

Les Ottomans Luxury Hotels

εδώ

A'jia Hotel in Istanbul, Turkey

εδώ

Deris Bosphorus Lodge in Istanbul, Turkey


Οποιος μπορεί εδω είμαστε να διαβάσουμε την ιστορία του ...........
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ΚΙΚΙ μου και ποιός δεν θα ήθελε να μείνει εδώ

Four Seasons Hotel Istanbul at Bosphorus - A Luxury Hotel in Istanbul, Turkey

εδώ

Radisson Blu Bosphorus Hotel, Istanbul. Istanbul hotels. Rates from TRY467

εδώ που ξέρω οτι αρέσει και στην Ερση

Les Ottomans Luxury Hotels

εδώ

A'jia Hotel in Istanbul, Turkey

εδώ

Deris Bosphorus Lodge in Istanbul, Turkey


Οποιος μπορεί εδω είμαστε να διαβάσουμε την ιστορία του ...........
Είχα την τύχη να μείνω στο Radisson το καλοκαίρι που μας πέρασε. Μακράν το καλύτερο Radisson, από αυτά που έχω δει. Εξυπηρέτηση 5 άστερων, ευρύχωρα δωμάτια, με μία υπέροχη θέα στο Βόσπορο από ορισμένα, και στη γέφυρα Ataturk με το τζαμί του Ortakoy από το πρωινό του. Είχα ενδοιασμούς για το αν έμενα εκεί ή στο Sultanahmet, επειδή ήταν η πρώτη μου φορά στην Κων/πολη, αλλά από τη στιγμή που είδα τη θέα από το μπαλκόνι του δωματίου ήξερα πως είχα επιλέξει ορθά. Το βράδυ δε χρειαζόταν να κατευθυνθώ μακριά από το ξενοδοχείο, καθώς το Ortakoy έσφιζε από ζωή!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιον λόγο θεωρείται καλύτερο να μείνεις στην περιοχή του Sultanahmet σε σχέση με το Taksim/Beyoglu. Το Sultanahmet ασφαλώς και έχει όλα τα μνημεία δίπλα, από την άλλη όμως είναι μια νεκρή περιοχή, ειδικά το βράδυ. Αν μείνει κάποιος στο Taksim έχει τη δυνατότητα:
-να πάει εύκολα στην περιοχή της ιστορικής χερσονήσου (δηλ, Sultanahmet κλπ) με το Funiluler και το τραμ.
-να βγαίνει κάθε βράδυ εκεί που χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής Πόλης (Beyoglu, Tunelμ Cinhangir, Cukurcuma) και να τρώει στα καλύτερα εστιατόρια σε απόσταση βολής.
-να πάει εύκολα με τα πόδια(κανά 20λεπτο το πολύ περπάτημα) στην πιο σικ περιοχή της Πόλης (Nisantasi)
-να πάρει το μετρό από το την πλατεία Taksim και να πάει όπου πάει το μετρό (πχ στα πολύ ενδιαφέροντα εμπορικά κέντρα του Sisli, του Levent και του Maslak.

To Sultanahmet ασφαλώς και έχει πολύ ωραία ξενοδοχεία, όμως για μένα είναι μια καταθλιπτική περιοχή, ΕΙΔΙΚΑ το βράδυ.
+1 κι ασε το Χρηστο να λεει. Καλυτερο μερος απο την Ιστικλαλ δεν εχει...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;
Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι για πρώτη φορά καλύτερα είναι να μείνει κανείς στο Σουλτάναχμέτ, αν τον ενδιαφέρει να επισκεφθεί τα μνημεία. Από εκεί και πέρα, για τις επόμενες είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου του καθενός.
Εγώ 2 φορές έμεινα Σουλτάναχμέτ και νομίζω ότι τουλάχιστον μέχρι την 10η ή και 20ή ή μέχρι να πάω να μείνω μόνιμα στην Πόλη (οπότε θα τα ξανασκεφτόμουν), πάλι εκεί θα μένω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom