Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Καλησπέρα,
Θα πάω στην Πόλη τέλη Απριλίου με τον άντρα μου κ σκέφτομαι να μείνω στην περιοχή του Σουλταναχμέτ. Εχώ βρει αυτό το ξενοδοχείο Hotel Amira - Boutique Hotel in Istanbul.
Εχει κάποιος από εσάς άποψη για το συγκεκριμένο?
Μετά σκέφτομαι το Maywood.
Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω Κωνσταντινούπολη.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλησπέρα,
Θα πάω στην Πόλη τέλη Απριλίου με τον άντρα μου κ σκέφτομαι να μείνω στην περιοχή του Σουλταναχμέτ. Εχώ βρει αυτό το ξενοδοχείο Hotel Amira - Boutique Hotel in Istanbul.
Εχει κάποιος από εσάς άποψη για το συγκεκριμένο?
Μετά σκέφτομαι το Maywood.
Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω Κωνσταντινούπολη.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Στην καρδιά του Sultanahmet και δίπλα στην '' Μικρή Αγία Σοφία ''
Αν και έχει λίγο ανηφόρα μέχρι την πλατεία Ιπποδρόμου μια χαρά φαίνετε σαν ξενοδοχείο στο θέμα υποδομές .
Εχω περασει αρκετές φορές απο έξω περπατώντας στα γύρω στενά .

Απο εκεί είστε και ενα βήμα απο το Κουμ Καπί με τις ψαροταβέρνες .
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Η απόφαση πάρθηκε....
Πέμπτη πρωί πετάμε για Κων/λη γιούυυυυυυυυυυυπιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!! :p

Τελικά το ξενοδοχείο που έκλεισα ήταν άλλο από αυτα που ανέφερα νωρίτερα επειδή μέχρι να αποφασίσω είχαν εξαντληθεί σε κάποια τα δωμάτια ή είχαν αλλάξει η τιμές.
Ετσι το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι αυτό Booking.com: Hotel Seraglio, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 263 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Από ότι διάβασα πρέπει να είναι κοντά σε στάση τραμ.
Ελπίζω να μην μας αλλάξει κάτι τα σχέδια μιας και ούτε αυτό είχε δωρεάν ακύρωση για τόσο λίγες μέρες που μεσολαβούν!
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
65
Γεια σας παιδιά!
Μόλις γράφτηκα και θέλω να κάνω μια ερώτηση.Σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε παρέα 6 ατόμων Κωνσταντινούπολη μέσα Απριλίου. Από όσο ξέρω οι περισσότεροι ταξιδιώτες επιλέγουν την πλατεία Ταξίμ ή το Σουλτανχαμέτ για τη διαμονή τους. Βρήκαμε ένα ξενοδοχείο στην περιοχή Ορτακιόι. Μπορεί κάποιος να μου πει αν η περιοχή είναι καλή και ασφαλής;Επίσης, θα μας εξυπηρετούν καλά οι συγκοινωνίες για τις άλλες περιοχές της πόλης;
Ευχαριστώ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
877
Η περιοχή είναι και πολύ καλή και πολύ ασφαλής. Όσον αφορά όμως τις συγκοινωνίες δεν είναι το καλύτερο μέρος, αφού δεν εξυπηρετείται από μέσα σταθερής τροχιάς. Οπότε οι λύσεις είναι είτε λεωφορείο, είτε minibus, είτε taxi.
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
65
thessaris ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τα λεωφορεία και τα minibus είναι γενικά οικονομικά και προσφέρουν καλές υπηρεσίες ή δεν έχουν τακτικά δρομολόγια και είναι συνέχεια πίτα;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γεια σας παιδιά!
Μόλις γράφτηκα και θέλω να κάνω μια ερώτηση.Σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε παρέα 6 ατόμων Κωνσταντινούπολη μέσα Απριλίου. Από όσο ξέρω οι περισσότεροι ταξιδιώτες επιλέγουν την πλατεία Ταξίμ ή το Σουλτανχαμέτ για τη διαμονή τους. Βρήκαμε ένα ξενοδοχείο στην περιοχή Ορτακιόι. Μπορεί κάποιος να μου πει αν η περιοχή είναι καλή και ασφαλής;Επίσης, θα μας εξυπηρετούν καλά οι συγκοινωνίες για τις άλλες περιοχές της πόλης;
Ευχαριστώ
Να μην το επιλεξετε. Η τοποθεσια ειναι ωραια, απο τα μερη που επιβαλλεται να δει κανεις αλλα οχι να μεινει, τουλαχιστον στο 1ο ταξιδι. Εκτος και αν εχετε τα φραγκα να μεινετε εδω Kempinski Hotels | Ciragan Palace in Istanbul. Luxury 5 Star Istanbul Accommodation - Kempinski
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να μην το επιλεξετε. Η τοποθεσια ειναι ωραια, απο τα μερη που επιβαλλεται να δει κανεις αλλα οχι να μεινει, τουλαχιστον στο 1ο ταξιδι. Εκτος και αν εχετε τα φραγκα να μεινετε εδω Kempinski Hotels | Ciragan Palace in Istanbul. Luxury 5 Star Istanbul Accommodation - Kempinski
Σωστότατος!!
Αν ήταν να μείνετε εκεί βεβαίως και με τις δικές μου ευχές!!!

Αγαπητέ reisender μιά και ρωτάς για λεωφορεία και μινιμπας απο κει από το Ορτάκιοι ναι εχει και είναι οικονομικά ΑΛΛΑ μποτιλιάρει πολύ συχνά αυτό το κομμάτι της παραλιακής μέχρι εκεί ,είναι απρόβλεπτος ο χρόνος που μπορεί να κάνει το λεωφορείο από Ταξίμ η Κabatas μέχρι εκεί πέρα παρ όλο που σαν χιλιομετρική απόσταση είναι μικρή,
αν είναι η πρώτη σας φορά που επισκέπτεσθε την Πόλη δεν θα το πρότεινα γιατί θα τρώτε πολύ χρόνο άσκοπα στο πάνε έλα και θα είστε αποκομμένοι από το κέντρο της πόλης,για κάποιον που πάει δεύτερη -τρίτη φορά ,έχει δεί τα βασικά αξιοθέατα και θέλει να δεί πιό επιλεκτικά και χαλαρά την Πόλη τότε γιατί όχι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες :D
πήγαμε μια βραδινή βόλτα στο ortakoy με λεωφορείο (πριν 2 βδομαδες) και δε θέλω ούτε να το φανταστώ να το κάναμε αυτό κάθε φορά για να πάμε στο κέντρο! Είχε τρελή κίνηση!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
romantic woman said:
Σωστότατος!!
Αν ήταν να μείνετε εκεί βεβαίως και με τις δικές μου ευχές!!!

Αγαπητέ reisender μιά και ρωτάς για λεωφορεία και μινιμπας απο κει από το Ορτάκιοι ναι εχει και είναι οικονομικά ΑΛΛΑ μποτιλιάρει πολύ συχνά αυτό το κομμάτι της παραλιακής μέχρι εκεί ,είναι απρόβλεπτος ο χρόνος που μπορεί να κάνει το λεωφορείο από Ταξίμ η Κabatas μέχρι εκεί πέρα παρ όλο που σαν χιλιομετρική απόσταση είναι μικρή,
αν είναι η πρώτη σας φορά που επισκέπτεσθε την Πόλη δεν θα το πρότεινα γιατί θα τρώτε πολύ χρόνο άσκοπα στο πάνε έλα και θα είστε αποκομμένοι από το κέντρο της πόλης,για κάποιον που πάει δεύτερη -τρίτη φορά ,έχει δεί τα βασικά αξιοθέατα και θέλει να δεί πιό επιλεκτικά και χαλαρά την Πόλη τότε γιατί όχι.
Τουλάχιστον ένα τσάι με λουκουμακι και μια πιατελα με συροπιαστα γλυκά μπορούν να δοκιμάσουν στο cafe του !!!!!
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
65
Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις πληροφορίες, με βοηθήσατε πολύ.Να είστε καλά!
 

nanigr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και απο εμένα...Ταξιδεύω για Πόλη 1 Μαιου και εχω μια ερώτηση , την Πρωτομαγια εκει όλα ειναι κλειστά δηλ.και μαγαζια και αξιοθέατα, μουσεία κλπ????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom