Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλά έχουν ξεφύγει και αυτοί με τις τιμές τους... Ειδικά περίοδοι εορτών!! Την αλλη εβδομαδα παω στο www.theconstantinehotel.com μου έχει δώσει το δίκλινο με πρωινό 35,00 ευρώ στη booking το ιδιο για το Πασχα το δινει 130,00 !!! δηλαδή τρελά πράγματα. Νομίζω όμως ότι αν τους πάρετε τηλ ή στείλετε mail θα πετύχετε πιο καλή τιμη. Εννοώ γενικώς όποιο ξενοδοχείο σας αρέσει...Πάντως απο τα μικρα- μεσαία ξενοδοχεία ειδικά στη περιοχή Soultanahmet μην περιμένετε πολυτέλειες. Συνήθως προσφέρουν ένα μικρο καθαρό δωμάτιο με μικρο μπάνιο και ζεστό νερό και ενα τουρκικο πρωινό . Αξιοπρεπές μεν αλλα καμμία σχεση με τα λεφτα 100,00 + ευρώ η βραδιά. Είναι σαν να πας στην Κρήτη σε ένα ξενοδοχείο των 35-40 ευρώ. Μην τους τα δίνετε κάντε παζάρια. Εγώ πάω τουλάχιστον 3 φορές τον χρόνο..."Αγαπάω Πόλη"...αλλα οχι και παράλογες τιμές!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Και μένα αυτό με προβληματίζει...Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί..Έχω διαβάσει όλα τα threads στο travelstories για τη διαμονή και επειδή πάω ακριβώς πάνω στο Πάσχα οι τιμές είναι απλησίαστες..Ξενοδοχεία που άλλες εποχές κάνουν 50 ευρώ τώρα έχουν 230..

Pada2012 ευχαριστώ για την πρόταση, το ξενοδοχείο αυτό δεν έχει διαθεσιμότητα για τότε που το θέλω..
Vickokka το κοίταξα, μου το βγάζει 150 ++ ευρώ τη βραδιά το Πάσχα..
Δες και αυτα ..εχω μεινει και στα δυο "αξιοπρεπεστατα" χωρίς πολυτέλειες ομως..
http://www.booking.com/hotel/tr/ers...id=612b7f9933175bd13019c46ab370e01be21c1827X2

http://www.booking.com/hotel/tr/hur...id=612b7f9933175bd13019c46ab370e01be21c1827X4
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Και μένα αυτό με προβληματίζει...Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί..Έχω διαβάσει όλα τα threads στο travelstories για τη διαμονή και επειδή πάω ακριβώς πάνω στο Πάσχα οι τιμές είναι απλησίαστες..Ξενοδοχεία που άλλες εποχές κάνουν 50 ευρώ τώρα έχουν 230..

Pada2012 ευχαριστώ για την πρόταση, το ξενοδοχείο αυτό δεν έχει διαθεσιμότητα για τότε που το θέλω..
Vickokka το κοίταξα, μου το βγάζει 150 ++ ευρώ τη βραδιά το Πάσχα..
Δες και αυτό http://www.booking.com/hotel/tr/res...id=ae5ddc31519e9dc7f8b30ab7ab30406de9cf1368X1
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αυτο μάλιστα ! Εχω μείνει πολλάκις ( δεν ειναι κατι το φοβερο , αλλα ειναι φθηνό , αξιοπρεπές και στη σωστή τοποθεσια )
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Κι εγώ ψηφίζω Beyoglu...
Αλλά νομίζω ότι για κάποιον που πάει πρώτη φορά, το Σουλταναχμέτ
είναι πιο ενδεδειγμένο για να πάρει «μυρωδιά» (και ό,τι σημαίνει αυτό).
Πάντως, όπου και να μείνει κανείς, ένα high tea στο Four Seasons
Sultanahmet αξίζει...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπητοί συμφορουμίτες SOS τη βοήθειά σας. Ύστερα από ατελείωτο ψάξιμο στο ίντερνετ για επιλογή ξενοδοχείου στην Πόλη, βρήκα αυτό, το οποίο φαίνεται καλό, καινούριο και ωραίο. Με προβληματίζει όμως ότι δεν έχει ιστοσελίδα (μάλλον άνοιξε μόλις τώρα ή ανακαινίστηκε πρόσφατα, γιατί δεν υπάρχουν κριτικές πριν τον Ιανουάριο του 14). Δυστυχώς δεν βρήκα κριτικές στο tripadvisor, μόνο στο booking.
Ποια είναι η γνώμη σας; Πώς σας φαίνεται η περιοχή (έχω καταλήξει ότι θέλω να μείνω Sultanahmet). Δεδομένου ότι δεν έχει σάιτ, πώς θα συνεννοηθώ αν θέλω κάτι (πχ για τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο);

http://www.agoda.com/hotel-ottoman-luxury/hotel/istanbul-tr.html

Να το ρισκάρω ή να εμπιστευτώ κάποιο ξενοδοχείο που έχει ήδη αρκετές κριτικές (όχι ότι βρήκα κανένα που να με καλύπτει απόλυτα, δεδομένου ότι θα πάω Πάσχα και οι τιμές έχουν κυριολεκτικά εκτοξευτεί στα ύψη σε όλα τα ξενοδοχεία..);
Διάβασα τις κριτικές που έχει στο Booking το συγκεκριμένο ξενοδοχείο. Λίγες, 5 μόνο, και τίποτ' αρνητικό σε καμμία. Too good to be true? Πολύ πιθανόν. Να έχεις υπόψη σου ότι κάθε ξενοδοχείο έχει "δικαίωμα" να "αγοράσει" κριτικές - συνήθως μέχρι καμμιά δεκαριά. Για περισσότερες δυσκολεύει το πράγμα. Οπότε, για να βρίσκεσαι "στην ασφαλή πλευρά", καλό είναι οι κριτικές που υπάρχουν να είναι αρκετά περισσότερες (πάνω από 20, π.χ.). Βέβαια, αυτό δεν είναι υποχρεωτικό να το τηρείς με ευλάβεια (π.χ. σ' ένα μικρό μέρος, με λίγους τουρίστες, ε, πόσες κριτικές να έχει ένα νέο κατάλυμα; ), αλλά καταλαβαίνεις - φαντάζομαι.
Από την άλλη, πρέπει να πούμε ότι στην περιοχή υπάρχει οργασμός ανακαινίσεων παλαιών κτιρίων που πολλά μετατρέπονται σε μικρά ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα δωμάτια/διαμερίσματα και μπορεί το συγκεκριμένο να είναι ένα από αυτά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οργασμος ..ανακαινισεων διαβάζω .. Ε εάν κρίνουμε απο το λαό στο φόρουμ που ψάχνει μονο στο Σουλταναχμετ , τωρα θα βρίσκει πιο εύκολα :p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οργασμος ..ανακαινισεων διαβάζω .. Ε εάν κρίνουμε απο το λαό στο φόρουμ που ψάχνει μονο στο Σουλταναχμετ , τωρα θα βρίσκει πιο εύκολα :p
Είναι επειδή ψάχνουν στην ... "ασφαλή πλευρά" (on the safe side - αγγλιστί) :bleh:, αλλά το ερμηνεύουν κυριολεκτικά! ;)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Inertia79, LIK και Vegerazaros ευχαριστώ πολύ για τις συστάσεις. Δυστυχώς, για τις ημερομηνίες που θέλω οι τιμές γενικά είναι απλησίαστες..Δεν το περίμενα κάτι τέτοιο.

Babaduma η απάντησή σου ήταν εύστοχη και πολύ βοηθητική..Σ' ευχαριστώ..Θα το κοιτάξω λίγο ακόμα, γιατί τα περιθώρια στενεύουν. Αν και μιλάμε για 3,5 μήνες μετά, ήδη οι διαθεσιμότητες μειώνονται μέρα με τη μέρα και οι τιμές ανεβαίνουν..κ ο Θεός/Αλλάχ βοηθός.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
http://www.agoda.com/hotel-ottoman-luxury/hotel/istanbul-tr.html

Να το ρισκάρω ή να εμπιστευτώ κάποιο ξενοδοχείο που έχει ήδη αρκετές κριτικές (όχι ότι βρήκα κανένα που να με καλύπτει απόλυτα, δεδομένου ότι θα πάω Πάσχα και οι τιμές έχουν κυριολεκτικά εκτοξευτεί στα ύψη σε όλα τα ξενοδοχεία..);
Γιατί δε το κλείνεις με δωρεάν ακύρωση; Από τις photos στο booking και τα ελάχιστα σχόλια μια χαρά φαίνεται.. Αν εντωμεταξύ βρεις κάτι καλύτερο σε λογική τιμή το ακυρώνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom