Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Προγραμματιζω κι εγω ενα ταξιδι στην Πολη. Εισητηρια ηδη εκλεισα για 4/8-10/8.
Τωρα κοιταζω για διαμονη.
Δεν εχω ξαναταξιδεψει εκει, και δεν γνωριζω καλα τα μερη, μονο οτι βλεπω απο τον χαρτη και φυσικα οτι διαβαζω εδω. Ενω αρχικα, ειχα αποφασισει να μεινω soultanahmet, τωρα αναθεωρησα και νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να μεινω εκει κοντα στην περιοχη του γαλατα, ή και λιγο πιο πανω, ετσι ωστε να ειμαι και κοντα στην ταξιμ, αν θελησω να βγω καμια βολτα το βραδυ αλλα και να μπορω ευκολα να παω προς soultanahmet. Αν μεινω γαλατα, θα εχω προσβαση και στο τραμ αλλα και στην σταση μετρο sishane, ωστε να μπορω ευκολα να παω και προς ταξιμ μερια. Δηλ περιπου στην τοποθεσια που ειναι αυτo το hotel: http://www.booking.com/hotel/tr/duo-galata.el.html?sid=cab406552b9d58422e0379875f64bb18;dcid=1 ή και πιο πανω, π.χ. εδω: http://www.booking.com/hotel/tr/urb...l?sid=cab406552b9d58422e0379875f64bb18;dcid=4, οπου εδω εχω σχετικα κοντα την σταση τραμ, αλλα και περπατωντας φτανω ως την ταξιμ.
Πως σας φαινεται το σκεπτικο μου;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Προγραμματιζω κι εγω ενα ταξιδι στην Πολη. Εισητηρια ηδη εκλεισα για 4/8-10/8.
Τωρα κοιταζω για διαμονη.
Δεν εχω ξαναταξιδεψει εκει, και δεν γνωριζω καλα τα μερη, μονο οτι βλεπω απο τον χαρτη και φυσικα οτι διαβαζω εδω. Ενω αρχικα, ειχα αποφασισει να μεινω soultanahmet, τωρα αναθεωρησα και νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να μεινω εκει κοντα στην περιοχη του γαλατα, ή και λιγο πιο πανω, ετσι ωστε να ειμαι και κοντα στην ταξιμ, αν θελησω να βγω καμια βολτα το βραδυ αλλα και να μπορω ευκολα να παω προς soultanahmet. Αν μεινω γαλατα, θα εχω προσβαση και στο τραμ αλλα και στην σταση μετρο sishane, ωστε να μπορω ευκολα να παω και προς ταξιμ μερια. Δηλ περιπου στην τοποθεσια που ειναι αυτo το hotel: http://www.booking.com/hotel/tr/duo-galata.el.html?sid=cab406552b9d58422e0379875f64bb18;dcid=1 ή και πιο πανω, π.χ. εδω: http://www.booking.com/hotel/tr/urb...l?sid=cab406552b9d58422e0379875f64bb18;dcid=4, οπου εδω εχω σχετικα κοντα την σταση τραμ, αλλα και περπατωντας φτανω ως την ταξιμ.
Πως σας φαινεται το σκεπτικο μου;
μείνε οπου βρεις καλλίτερη τιμη στο ξενοδοχειο..αν και Αυγουστο τσιμπουν οι τιμες... αν μεινεις sto A ξενοδοχειο πιο γρηγορα θα εισαι Ταξιμ με τα ποδια παρα να πας στο Sishane :) Αν δεν τοχεις με το περπατημα ομως, να ξερεις οτι η περιοχή εχει πολλές ανηφόρες και ειναι δύσκολη η επιστροφη αν θα εισαι στη περιoχή της Εμινονου . ή θα πρεπει να ανεβαινεις ανηφόρες ή θα πρεπει να παιρνεις το "Tunel" ( το μικρο κοκκινο τρενακι) απο το Καρακιόυ και να βγαινεις στην Ιστικλαλ και να κατεβαινεις στο hotel. To B εχει πιο πολυ ποδαροδρομο προς το τραμ (σταση Findikli) και θα πρεπει καθε μερα να πηγαινεις Ταξιμ για να παίρνεις το F1 ( το αλλο μικρο μπλε τρενακι) να βγαινεις Καμπατας και απο εκει το τραμ για Εμινονου. Εστιαζω στην Εμινονου γιατι σχεδον ολα ξεκινουν απο εκει για τις κλασικες επισκεψεις . Παντως η Πολη περπατιέται και ολα ειναι σχετικα κοντα :) και εχεις και αρκετες μερες για να σπαταλήσεις και λιγο χρονο παραπανω στις μετακινήσεις... Αν ειχες μονο 3-4 μερες θα σου ελεγα κάθετα να μεινεις στην περιοχή sultanahmet για να μην χανεις χρονο. Συμπερασμα μείνε οπου βρεις πιο καλή τιμη .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@LIONOR Το πρώτο από αυτά που λες είναι σε καλό σημείο. Προσωπικά αυτή η περιοχή μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι ψηλά, οπότε θα χρησιμοποιείς το tunel για να ανεβοκατεβαίνεις (ή να ανεβαίνεις μόνο ;) ) Στο δεύτερο μου φαίνεται πιο δύσκολες οι μετακινήσεις και θα το θεωρούσα λίγο ξεκομμένο.
To B εχει πιο πολυ ποδαροδρομο προς το τραμ (σταση Findikli) και θα πρεπει καθε μερα να πηγαινεις Ταξιμ για να παίρνεις το F1 ( το αλλο μικρο μπλε τρενακι) να βγαινεις Καμπατας και απο εκει το τραμ για Εμινονου. Εστιαζω στην Εμινονου γιατι σχεδον ολα ξεκινουν απο εκει για τις κλασικες επισκεψεις.
Μήπως είναι λίγο άσκοπο ανεβοκατέβασμα Ταξίμ - Κάμπατας; Καλύτερα Κάμπατας με τα πόδια που θα είναι και κατηφόρα και μετά κατευθείαν τραμ.
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
@LIONOR Το πρώτο από αυτά που λες είναι σε καλό σημείο. Προσωπικά αυτή η περιοχή μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι ψηλά, οπότε θα χρησιμοποιείς το tunel για να ανεβοκατεβαίνεις (ή να ανεβαίνεις μόνο ;) ) Στο δεύτερο μου φαίνεται πιο δύσκολες οι μετακινήσεις και θα το θεωρούσα λίγο ξεκομμένο.

Μήπως είναι λίγο άσκοπο ανεβοκατέβασμα Ταξίμ - Κάμπατας; Καλύτερα Κάμπατας με τα πόδια που θα είναι και κατηφόρα και μετά κατευθείαν τραμ.
Στο Findikli κατεβαινεις απο το ξενοδοχειο..ειναι πιο κοντα απο Καμπατας..αλλα πιστευω οτι ο φιλος θα βρει τον δρομο του.. :) :) :)
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Χειροτερα με μπερδεψατε τωρα :( ...

Καταρχην να διαχωρισω κατι. Αλλο soultnahmet, αλλο taxim. Το 1ο το θελω για την ημερα και το 2ο για κανα απογευματακι προς βραδυ.

Η πρωτη μου επιλογη εχει να κανει με το σκεπτικο, οτι αν μεινω κοντα στον πυργο του γαλατα, η αποσταση πυργος γαλατα-σταση τραμ καρακου ειναι συμφωνα με το google maps, 500μ. Οποτε, αν μεινω εκει κοντα, ευκολα παιρνω το τραμ και παω προς soultanahmet ή kabatas. Αν παλι θελησω να παω προς ταξιμ, παω με τα ποδια που ειναι μολις 350 μ. μεχρι την σταση sishane, και παιρνω μετρο ή tunel. Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου; δηλ. να ειμαι καπου αναμεσα σε soultanhmet-taxim

Στην δευτερη επιλογη το hotel, ειναι 450μ. αποσταση απο την σταση τραμ findhkh, οποτε φτανοντας εκει, παιρνω τραμ και παω προς soultanahmet και 600μ. ως την ταξιμ, που μπορω να το κανω με τα ποδια.

Οι ανηφορες, εχουν αποτομη κλιση, ή ειναι απλα μεγαλες σαν διαδρομη;
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Χειροτερα με μπερδεψατε τωρα :( ...

Καταρχην να διαχωρισω κατι. Αλλο soultnahmet, αλλο taxim. Το 1ο το θελω για την ημερα και το 2ο για κανα απογευματακι προς βραδυ.

Η πρωτη μου επιλογη εχει να κανει με το σκεπτικο, οτι αν μεινω κοντα στον πυργο του γαλατα, η αποσταση πυργος γαλατα-σταση τραμ καρακου ειναι συμφωνα με το google maps, 500μ. Οποτε, αν μεινω εκει κοντα, ευκολα παιρνω το τραμ και παω προς soultanahmet ή kabatas. Αν παλι θελησω να παω προς ταξιμ, παω με τα ποδια που ειναι μολις 350 μ. μεχρι την σταση sishane, και παιρνω μετρο ή tunel. Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου; δηλ. να ειμαι καπου αναμεσα σε soultanhmet-taxim

Στην δευτερη επιλογη το hotel, ειναι 450μ. αποσταση απο την σταση τραμ findhkh, οποτε φτανοντας εκει, παιρνω τραμ και παω προς soultanahmet και 600μ. ως την ταξιμ, που μπορω να το κανω με τα ποδια.

Οι ανηφορες, εχουν αποτομη κλιση, ή ειναι απλα μεγαλες σαν διαδρομη;
:) :) γυναίκες παιδι μου..τι περιμένεις ?? ( για μενα λεω μην παρεξηγηθώ) ...μονο περδεματα.! :).. Εχει ανηφορες πολλών μετρων και κλισεων, απαγορευτηκες στον γυρισμο με τα πόδια απο την μερια της γεφυρας του Γαλατα...το Β δεν μου φαίνονται οι αποστάσεις μονο για 500 μετρα γιατι εχει στενάκια και νομιζω βγαινει παραπανω απο αυτα τα μ που αναφερεις... αλλα πιο ευκολο περπατημα.... Καλα ειναι και τα δυο .Οι ψιλολεπτομερειες αλήθεια μπερδευουν...διαλεξε ενα ξενοδοχειο ετσι και αλλιώς μονο για υπνο θα πηγαινεις...:)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τελικα εκλεισα αυτο: http://www.booking.com/hotel/tr/urb...l?sid=99a969914e8b84c3db103b6a79f1e2ea;dcid=4 με 77 ευρω την ημερα το apartment (εχω κανει και κρατηση σε 1-2 ακομα, μην τυχον αλλαξω γνωμη), αλλα ανησυχω εντονα πλεον με τα τοσα που γινονται εκει, φασαριες-σεισμοι...
Τιποτα δεν συμβαινει εδω.οκ εγινε ενας σεισμος αλλα ηταν οπως οταν περναει τι τραμ διπλα σου. Οι περισσοτεροι το καταλαβαν απο τις ειδησεις.
Οποτε αυτο που συμβαινει ειναι βολτες και πολυ φαγητο,γλυκο και αλμυρο!!
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Εγω παντως που μενω Αθηνα, τον καταλαβα μια χαρα, σε σημειο που εφτασα μεχρι την σκαλα της πολυκατοικιας για να βγω εξω... Οπως και να χει, με φοβιζει ενα πιθανο ντομινο, το ρηγμα της ανατολιας δεν αστειευεται... Τεσπα, μεχρι τον αυγουστο που ειναι να φυγω, θα δω τι θα κανω
 
Last edited:

pallini

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας και απο εμενα επειδη ειμαι καινουργια στο φορουμ , μηπως γνωριζετε μεταξυ sirkeci mansion hotel ,white house hotel ,και misafir suites 8 ποιο ειναι καλυτερο για 3 ενηλικες (ενας μεγαλυτερης ηλικιας οχι πολυ περπατημα) 7 ημερες κωνσταντινουπολη πρωτη φορα.
ευχαριστω.
δεν ξερω καν εαν γραφω στο σωστο σημειο
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Γεια σας και απο εμενα επειδη ειμαι καινουργια στο φορουμ , μηπως γνωριζετε μεταξυ sirkeci mansion hotel ,white house hotel ,και misafir suites 8 ποιο ειναι καλυτερο για 3 ενηλικες (ενας μεγαλυτερης ηλικιας οχι πολυ περπατημα) 7 ημερες κωνσταντινουπολη πρωτη φορα.
ευχαριστω.
δεν ξερω καν εαν γραφω στο σωστο σημειο
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Και τα 3 έχουν καλές κριτικές (χωρίς να τα ξέρω προσωπικά), μόνο και μόνο λόγω τοποθεσίας θα διάλεγα το Sirkeci Mansion, το οποίο είναι πιο κοντά στο Eminonu, από το οποίο ξεκινούν τα περισσότερα λεωφορεία, καραβάκια κλπ., ενώ είναι κοντά σε στάση τραμ, καθώς και στα περισσότερα μνημεία (Αγια-Σοφιά κλπ.).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom