Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Είναι λίγο πιο "μουσουλμανική" γειτονιά, ιδιαίτερο χρώμα μεν, ακατάλληλη για το σκοπό που τη θες δε (συνδυασμός πρώτη φορά στην Πόλη + γαμήλιο).
Το Fatih είναι πολύ μεγάλη περιοχή, εξαρτάται το ακριβές σημείο που θα κλείσεις.
Η πιο safe επιλογή για μένα είναι στην ευρύτερη περιοχή του Πέρα (από taskim μέχρι karakoy), ενώ οικονομικά δωμάτια μπορείς να βρεις και πίσω από την taksim.
Υπάρχουν πολλά μικρά ξενοδοχεία τύπου bed+breakfast, μπορείς άνετα να βρεις οικονομικά δωμάτια, τα οποία μπορείς να τα κλείσεις από booking, expedia κλπ.
Για τι budget μιλάμε και για ποια περίοδο?
Δε θελουμε ξενοδοχεια απο αλλες πλατφορμες μονο απο airbnb γι αυτο το τονισα(λογω εκπτωτικου κωδικου)..για 8-13 οκτωβρη το πολυ 200ε..εχω βρει αυτα σ αυτη την περιοχη
Screenshot_20190911-210918_Airbnb.jpg
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
καλημερα φιλοι μου
θα ηθελα και παλι την πολυτιμη βοηθεια σας....
ετοιμαζω ταξιδακι για την κωνσταντινουπολη... βασικα εχω κλεισει μονο τα εισητηρια... κ νομιζω οτι ενα μηνα πριν πρπει να αρχιζω να οργανονομαι...
διαβασα για τις δημοφιλης περιοχες για ξενοδοχειο... τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?? σκεφτομαι για φαχιτ....
βρηκα αυτο το ξενοδοχειο...Grand Asiyan Hotel.... κ μου καλοαρεσε μπορω να πω
σκεφτομαι να ρωτησω κ για μεταφορα αεροδρμιο... αξιζει χρονικα για να μην χανουμε τσαμπα ωρες...γτ ειδα οτι ειναι με τα μεσα περιππου 2 ωρες... ενω με αμαξι 45 λεπτα...
θα μεινουμε 4 φουλ ημερες....την πεμπτη ημερα φευγουμε αμεσως μετα το πρωινο( αν προλαβουμε) θα την δουμε την πολη ή θα μας βγει η ψυχη???
θελω κ μια βολτα στα πριγκιπονησια.... να το επιχειρησω αραγε???
σας ευχαριστω για τον χρονο σας...
θα ριξω το διαβασμα μου...αλλα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το ξενοδοχείο δεν το ξέρω, αλλά το location δεν είναι καλό. Θα σου έλεγα να ψάξεις πιο κεντρικά
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Το ξενοδοχείο δεν το ξέρω, αλλά το location δεν είναι καλό. Θα σου έλεγα να ψάξεις πιο κεντρικά
Αχ αχ.... Δεν ξέρω γιατί έχω πελαγωσει...λες κ είναι η 1 φορά που κλείνω ξενοδοχείο.... Ποιο κεντρικά δλδ????
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Αχ αχ.... Δεν ξέρω γιατί έχω πελαγωσει...λες κ είναι η 1 φορά που κλείνω ξενοδοχείο.... Ποιο κεντρικά δλδ????[
Συμφωνώ έχει καλύτερες περιοχές αν θα πας Οκτώβριο κλείσε από την εφαρμογή του κινητού σου (Booking) τις τελευταίες ημέρες πολλά ξενοδοχεία δίνουν στην εφαρμογή του κινητού επιπλέον έκπτωση 10. Θα σε πρότεινα να πας Kadikoy μια περιοχή στην ασιατική πλευρά γεμάτη νεολαία και κάθε είδους κέντρα.
 
Last edited by a moderator:

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Συμφωνώ έχει καλύτερες περιοχές αν θα πας Οκτώβριο κλείσε από την εφαρμογή του κινητού σου (Booking) τις τελευταίες ημέρες πολλά ξενοδοχεία δίνουν στην εφαρμογή του κινητού επιπλέον έκπτωση 10. Θα σε πρότεινα να πας Kadikoy μια περιοχή στην ασιατική πλευρά γεμάτη νεολαία και κάθε είδους κέντρα.
Πάμε 19 με 23 Οκτωβρίου.... Δεν έχω την εφαρμογή...μάλλον θα την κατεβάσω...τώρα είδα κ ενα άλλο κ μου άρεσε...νομίζω σε καλή περιοχή...
https://www.booking.com/hotel/tr/am...40;srpvid=01846dd811d6039f;type=total;ucfs=1&
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε φανατικοί του περπατηματος...να βλέπουμε όσα πιο πολλά μπορούμε από την ζωή των κατοίκων...κ του φαγητού...άρα όπως καταλάβενεις 10 Μαξ πέφτουμε ξερή για ύπνο....
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Πάμε 19 με 23 Οκτωβρίου.... Δεν έχω την εφαρμογή...μάλλον θα την κατεβάσω...τώρα είδα κ ενα άλλο κ μου άρεσε...νομίζω σε καλή περιοχή...
https://www.booking.com/hotel/tr/amber-istanbul.el.html?aid=311101;label=ersu-0M3ItCMaFj783CNm*F305AS2723190227:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=cfd3d824ec7c2660512c7141d90c3b71;all_sr_blocks=18664201_94338157_2_41_0;checkin=2019-10-19;checkout=2019-10-23;dest_id=-755070;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;highlighted_blocks=18664201_94338157_2_41_0;hpos=1;matching_block_id=18664201_94338157_2_0_0;no_rooms=1;ref_is_wl=1;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1568389040;srpvid=01846dd811d6039f;type=total;ucfs=1&
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε φανατικοί του περπατηματος...να βλέπουμε όσα πιο πολλά μπορούμε από την ζωή των κατοίκων...κ του φαγητού...άρα όπως καταλάβενεις 10 Μαξ πέφτουμε ξερή για ύπνο....
Κοντά στην Αγ. Κυριακή και στο hamam kadirga είναι μια υποβαθμισμένη περιοχή, αν θέλεις ψάξε κοντά στο σταθμό Sirkeci όπου μπορείς να φτάσεις και στην Ίστικλαρ με τα πόδια.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Κοντά στην Αγ. Κυριακή και στο hamam kadirga είναι μια υποβαθμισμένη περιοχή, αν θέλεις ψάξε κοντά στο σταθμό Sirkeci όπου μπορείς να φτάσεις και στην Ίστικλαρ με τα πόδια.
Γενικά περπατιεται σαν πόλη??? Σαν ζευγάρι περπατάμε πολύ....είναι σχετικά κοντινά τα αξιοθέατα??? Θα ήθελα το ξενοδοχείο να έχει ένα καλό πρωινό....να είναι καθαρό...κ σε ασφαλή περιοχή....ειχαμε πάει παλιά με τον σύζυγό μου στο Μόναχο...κ μόνο το πτώμα έλειπε από το πάτωμα....μην την πατήσω πάλι έτσι....θα με χωρίσει... χιχιχι
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Γενικά περπατιεται σαν πόλη??? Σαν ζευγάρι περπατάμε πολύ....είναι σχετικά κοντινά τα αξιοθέατα??? Θα ήθελα το ξενοδοχείο να έχει ένα καλό πρωινό....να είναι καθαρό...κ σε ασφαλή περιοχή....ειχαμε πάει παλιά με τον σύζυγό μου στο Μόναχο...κ μόνο το πτώμα έλειπε από το πάτωμα....μην την πατήσω πάλι έτσι....θα με χωρίσει... χιχιχι
Πάω 3 συνεχόμενα χρόνια, δεν την χορταίνω, όρεξη να έχετε να περπατάτε τον Αύγουστο που πήγαμε 4 ημ. κάθε ημέρα γράφαμε πάνω από 8-10 χλμ την ημέρα και τις τρεις φορές πηγαίναμε από Ίστικλαρ (Galatasaray) μέχρι Αιγυπτιακή αγορά και επιστροφή πίσω με τα πόδια(έχει αρκετή κατηφόρα και ανηφόρα στην επιστροφή) Είναι πολύ φτηνό το φαγητό τρώγαμε με 6 με 7 euro τα 2 άτομα σε τούρκικα εστιατόρια, στα τουριστικά τρως με τιμές Ελλάδος. Αν θες περισσότερες πληροφορίες εμένα με βοήθησε το http://mykonstantinoupoli.blogspot.com/
 
Last edited:

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Πάω 3 συνεχόμενα χρόνια, δεν την χορταίνω, όρεξη να έχετε να περπατάτε τον Αύγουστο που πήγαμε 4 ημ. κάθε ημέρα γράφαμε πάνω από 8-10 χλμ την ημέρα και τις τρεις φορές πηγαίναμε από Ίστικλαρ (Galatasaray) μέχρι Αιγυπτιακή αγορά και επιστροφή πίσω με τα πόδια(έχει αρκετή κατηφόρα και ανηφόρα στην επιστροφή) Είναι πολύ φτηνό το φαγητό τρώγαμε με 6 με 7 euro τα 2 άτομα σε τούρκικα εστιατόρια, στα τουριστικά τρως με τιμές Ελλάδος. Αν θες περισσότερες πληροφορίες εμένα με βοήθησε το http://mykonstantinoupoli.blogspot.com/
Έχω να ρίξω διάβασμα.....μόνο 37 σελίδες έχω ανοικτές παράλληλα... Ελπίζω να βρω άκρη!!!!! Ωραία ..δεν ξέρω γτ αλλά είναι ένα ταξίδι που με φοβησε λίγο . Αν κ σε όλα μας ταξιδια τα κανονίζω όλα μόνη.. .τώρα ανχοθηκα λίγο...
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Έχω να ρίξω διάβασμα.....μόνο 37 σελίδες έχω ανοικτές παράλληλα... Ελπίζω να βρω άκρη!!!!! Ωραία ..δεν ξέρω γτ αλλά είναι ένα ταξίδι που με φοβησε λίγο . Αν κ σε όλα μας ταξιδια τα κανονίζω όλα μόνη.. .τώρα ανχοθηκα λίγο...
Ένα είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας, μόνο να έχετε καλό καιρό.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Μετα από 2 ώρες διάβασμα χθες βράδυ...εμενειναν μόνο 23 σελίδες με ιστορίες από φίλους εδώ μέσα....πάντως ξε-ανχοθηκα.... Γενικά έχει προταθεί πολύ το ξενοδοχείο maywood το αγαπάτε εδώ μέσα!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom