Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Σωστά...θα έχουν τα δικά τους φαγητα....βέβαια εγώ τρελενομαι για τουρσί ο άντρας μου όχι...μα πραγματικά έχω κάνει μια 20 ταξίδια....ε δεν έχω ζοριστει να κλείσω ξενοδοχείο τόσο...που θα πάει θα καταληξω...εχω βάλει μια 25 φίλτρα στο booking...
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί κάποιον στην Τουρκία είναι το πρωινό στο ξενοδοχείο.
Η κουλτούρα του πρωινού είναι απίστευτη εκεί, θεωρείται το σημαντικότερο γεύμα της μέρας και από πολύ νωρίς το πρωί, όλα τα μαγαζάκια προσφέρουν και πρωινό.
Ακριβώς.
Για άπειρες επιλογές μαγαζιού για πρωϊνό, τραβάτε Beşiktaş στην οδό Çelebi Oğlu και περιξ.
Kαι στο Cihangir έχει μερικά καλά μαγαζιά, αλλά δεν τα γράφω εδώ γιατί θέλω να βρίσκω τραπέζι όταν ξαναπάω :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σωστά...θα έχουν τα δικά τους φαγητα....βέβαια εγώ τρελενομαι για τουρσί ο άντρας μου όχι...μα πραγματικά έχω κάνει μια 20 ταξίδια....ε δεν έχω ζοριστει να κλείσω ξενοδοχείο τόσο...που θα πάει θα καταληξω...εχω βάλει μια 25 φίλτρα στο booking....η
μεταφορά στο αεροδρόμιο είναι το άλλο θέμα που με έχει προβληματίσει ... Γτ λένε ότι με ΜΜΕ είναι 1_45... Ενώ με αμάξι μόνο 45.....
Simit sarayi φουρνος με κουλουρια (το simit δηλαδη)φουλ σαντουιτς,σφολιατες και οτι αλλο φανταστεις..στην ταξιμ αν θυμαμαι καλα ανοιγε απο τις 6...πιστευω ειναι κριμα να πληρωσεις πρωινο σε ξενοδοχειο ενω υπαρχουν απειρες επιλογες σε μαγαζια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Simit sarayi φουρνος με κουλουρια (το simit δηλαδη)φουλ σαντουιτς,σφολιατες και οτι αλλο φανταστεις..στην ταξιμ αν θυμαμαι καλα ανοιγε απο τις 6...πιστευω ειναι κριμα να πληρωσεις πρωινο σε ξενοδοχειο ενω υπαρχουν απειρες επιλογες σε μαγαζια
Αμα θέλουμε Simit Sarayi πάμε ΛονδίνοΒερολίνο, Νέα Υόρκη, Ντουμπάι, σε 22 χώρες έχει). Για την πόλη είναι και πανάκριβο, και μέτριο σε σχέση με τις άλλες επιλογές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αμα θέλουμε Simit Sarayi πάμε ΛονδίνοΒερολίνο, Νέα Υόρκη, Ντουμπάι, σε 22 χώρες έχει). Για την πόλη είναι και πανάκριβο, και μέτριο σε σχέση με τις άλλες επιλογές.
Εμας μας βολεψε γιατι το χαμε διπλα μας και για 3μιση μερες που κατσαμε δε το πολυεψαξα να παμε αλλου!σαφως και θα εχει καλυτερα,ριξτε τα φωτα σας ντε
 

BerlinerBear

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
καλησπερα

θα παω τρεις μερες στην Κωνσταντινουπολη, Βρηκα και έκλεισα ξενοδοχειο στην περιοχη Fatih διπλα στο Gülhane Park. Το ξενοδοχειο εχει καλες κριτικες . Μιλησα ομως με μια γνωστη μου που εχει καταγωγη απο εκει και μου ειπε οτι εκει ειναι κακοφημη περιοχη και μην το σκεφτομαι καν να παω. Μου προτεινε ξενοδοχεια στο Sisli.
Η αληθεια ειναι οτι θα ταξιδεψω μονη μου και με εχει τρομοκρατησε. Εχει καποιος ἐμπειρία απο εκεινη την περιοχη;
Υπαρχει ασφαλεια στην Κων/πολη; θα νιωθω αβολα που θα ειμαι μονη μου;

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Επειδή συνήθως στην Κωνσταντινούπολη μένω Karakoy, δεν έχω εμπειρία απο εκείνη την πλευρά της πόλης. Έχοντας ταξιδέψει και μόνη μου μπορώ να σου πω ότι στη Πόλη γενικά νοιώθεις ασφάλεια. Η μόνη φορά που ένοιωσα περίεργα ήταν 1-2 φορές που αποφάσισα να γυρίσω μόνη μου στο ξενοδοχείο αργα το βράδυ με ΜΜΜ. Παρατήρησα ότι οι κοπέλες που κυκλοφορούσαν με αυτά ήταν μετρημένες στα δαχτυλα του ενός χεριού και αυτό με αγχωσε λίγο. Πάντως, αστυνομία υπάρχει παντού και φαντάζομαι αυτή τη περίοδο λόγω του πολέμου θα έχει αυξηθεί σημαντικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπερα

θα παω τρεις μερες στην Κωνσταντινουπολη, Βρηκα και έκλεισα ξενοδοχειο στην περιοχη Fatih διπλα στο Gülhane Park. Το ξενοδοχειο εχει καλες κριτικες . Μιλησα ομως με μια γνωστη μου που εχει καταγωγη απο εκει και μου ειπε οτι εκει ειναι κακοφημη περιοχη και μην το σκεφτομαι καν να παω. Μου προτεινε ξενοδοχεια στο Sisli.
Η αληθεια ειναι οτι θα ταξιδεψω μονη μου και με εχει τρομοκρατησε. Εχει καποιος ἐμπειρία απο εκεινη την περιοχη;
Υπαρχει ασφαλεια στην Κων/πολη; θα νιωθω αβολα που θα ειμαι μονη μου;

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Καλησπέρα.
Δεν θυμάμαι την περιοχή του Gulhane να είναι επικίνδυνη. Γιατί δεν μας λες ποιο είναι το ξενοδοχείο και ποιο σου προτείνανε; Νομίζω ότι το Sisli είναι μακριά από τα αξιοθέατα. Δεν ξέρω αν θα βολέψει.
 

BerlinerBear

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Επειδή συνήθως στην Κωνσταντινούπολη μένω Karakoy, δεν έχω εμπειρία απο εκείνη την πλευρά της πόλης. Έχοντας ταξιδέψει και μόνη μου μπορώ να σου πω ότι στη Πόλη γενικά νοιώθεις ασφάλεια. Η μόνη φορά που ένοιωσα περίεργα ήταν 1-2 φορές που αποφάσισα να γυρίσω μόνη μου στο ξενοδοχείο αργα το βράδυ με ΜΜΜ. Παρατήρησα ότι οι κοπέλες που κυκλοφορούσαν με αυτά ήταν μετρημένες στα δαχτυλα του ενός χεριού και αυτό με αγχωσε λίγο. Πάντως, αστυνομία υπάρχει παντού και φαντάζομαι αυτή τη περίοδο λόγω του πολέμου θα έχει αυξηθεί σημαντικά.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Γενικά δεν σκοπεύω να κυκλοφορήσω βραδυ.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
καλησπερα

θα παω τρεις μερες στην Κωνσταντινουπολη, Βρηκα και έκλεισα ξενοδοχειο στην περιοχη Fatih διπλα στο Gülhane Park. Το ξενοδοχειο εχει καλες κριτικες . Μιλησα ομως με μια γνωστη μου που εχει καταγωγη απο εκει και μου ειπε οτι εκει ειναι κακοφημη περιοχη και μην το σκεφτομαι καν να παω. Μου προτεινε ξενοδοχεια στο Sisli.
Η αληθεια ειναι οτι θα ταξιδεψω μονη μου και με εχει τρομοκρατησε. Εχει καποιος ἐμπειρία απο εκεινη την περιοχη;
Υπαρχει ασφαλεια στην Κων/πολη; θα νιωθω αβολα που θα ειμαι μονη μου;

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Έχω μείνει στο Adora hotel (μέτριο) στην περιοχή Gulhane, δεν μπορώ να πω ότι είναι κακόφημη, απεναντίας έχει πολλά ξενοδοχεία.
 

BerlinerBear

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα.
Δεν θυμάμαι την περιοχή του Gulhane να είναι επικίνδυνη. Γιατί δεν μας λες ποιο είναι το ξενοδοχείο και ποιο σου προτείνανε; Νομίζω ότι το Sisli είναι μακριά από τα αξιοθέατα. Δεν ξέρω αν θα βολέψει.
αυτο που εχω κλεισει ειναι το Taya hatun hotel και μου προτειναν το Holiday Inn στο Sisli
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom