Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Η τοποθεσία δεν είναι και η πιο βολική, ειδικά για κάποιον που επισκέπτεται την Πόλη πρώτη φορά. Χρειάζεσαι συγκοινωνία (σχεδόν) όπου και να θέλεις να πας
Eυχαριστώ για τη σημαντική επισήμανση, θα δω μήπως μπορώ να βρω πιο κοντά στη πλατεία ταξίμ μια και δεν έχουμε ακυρωτικά.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών της Πόλης σχετικά με διαμονή. Λοιπόν τα εισητήρια μόλις κλείστηκαν για 25 με 29 Μάρτη και δεν μπορώ να αποφασίσω που θα κλείσω. Ο σύντροφος μου που έχει ξαναπάει στο παρελθόν θέλει στην περιοχή πέριξ του Πύργου του Γαλατά, εγώ σκέφτομαι και την περιοχή Karaköy που είναι βολικά για Γαλατά. Επίσης να πω ότι μας αρέσει πολύ να περπατάμε και να πηγαίνουμε βολτες με τα πόδια τα βράδυα. Θα προτιμούσα ξενοδοχείο που να έχει και πρωινό ή κάποιο καλό bed and breakfast. Budget 100 ευρώ το βράδυ με πρωινό.
Έχω δει και μου άρεσαν τα εξής:
Novotel Bosphorus
https://www.booking.com/hotel/tr/no...l;search_form_id=6d41637dd31200e7;type=total&Momento Golden Horn
https://www.booking.com/hotel/tr/mo...02;srpvid=0314639cb0cc0055;type=total;ucfs=1&Snog rooms & suites.
https://www.booking.com/hotel/tr/sn...43;srpvid=fc9663b1966a003c;type=total;ucfs=1&Κάποιος που να έχει μείνει εκεί ή εχει
Κάποια παρόμοια πρόταση;
Θα επανελθω και θα προσπαθήσω να βάλω και λίνκ.
Ευχαριστώ θερμά!
Γεια σου
κι εγώ έχω κλείσει στο Momento για Απρίλιο.πιστευω είναι καλή σε καλή θέση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
(Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου γιατί δε βρίσκω άλλο σχετικό και πρόσφατο νήμα και παρακαλώ οι mods να το μετακινήσουν αλλού αν το κρίνουν σκόπιμο)

Ποια η γνώμη σας για διαμονή στην περιοχή μεταξύ του British Consulate και του Sururi Park (στα αριστερά του Beyoglou δηλαδή) στην Κωνσταντινούπολη; Από άποψη ασφάλειας ρωτάω.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Η περιοχή του British Consulate ειναι δίπλα στην οδό Istiklal (η οποια την ενωνει ουσιαστικά με την πλατεια Taksim), που ειναι αρκετα εμπορικό και κεντρικό σημειο, και δίπλα σε στασεις μετρό και γενικά μμμ, οπότε δεν υπαρχει θεμα ασφαλειας. Τώρα για το Sururi Park, δεν εχω πάει, ειναι κάπως πιο ψηλά από τα κεντρικά σημεία, μηπως δυσκολευτεις στα πήγαινε-έλα...Δεν βρω λόγο να μείνεις τόσο πάνω, άποψη μου πάντα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η περιοχή του British Consulate ειναι δίπλα στην οδό Istiklal (η οποια την ενωνει ουσιαστικά με την πλατεια Taksim), που ειναι αρκετα εμπορικό και κεντρικό σημειο, και δίπλα σε στασεις μετρό και γενικά μμμ, οπότε δεν υπαρχει θεμα ασφαλειας. Τώρα για το Sururi Park, δεν εχω πάει, ειναι κάπως πιο ψηλά από τα κεντρικά σημεία, μηπως δυσκολευτεις στα πήγαινε-έλα...Δεν βρω λόγο να μείνεις τόσο πάνω, άποψη μου πάντα!
Αν έχω καταλάβει σωστά η περιοχή που περιέγραψα είναι η Tarlabasi, για την οποία διαβάζω ότι είναι από τις χειρότερες/πιο επικίνδυνες. Είναι πιο κοντά στο British Consulate το κομμάτι που κοιτάω.
Επειδή δεν ξέρω καλά τις γειτονιές της Πόλης όμως (είχα πάει πριν πολλά χρόνια), προβληματίζομαι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το Sururi park δεν είναι βολικό σαν περιοχή, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κι επικίνδυνα.
Γύρω από το British Consulate είναι ΟΚ, γενικότερα καλό είναι να προτιμήσεις δεξιά της Tarlabasi ή εναλλακτικά (και λίγο πιο οικονομικά) κοντά και βόρεια της Taksim (Feridiye και πέριξ)
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
(Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου γιατί δε βρίσκω άλλο σχετικό και πρόσφατο νήμα και παρακαλώ οι mods να το μετακινήσουν αλλού αν το κρίνουν σκόπιμο)

Ποια η γνώμη σας για διαμονή στην περιοχή μεταξύ του British Consulate και του Sururi Park (στα αριστερά του Beyoglou δηλαδή) στην Κωνσταντινούπολη; Από άποψη ασφάλειας ρωτάω.
Έμεινα στο Walton Gardens Pera Daily Sterilized δίπλα στο British Consulate κανένα πρόβλημα ασφάλειας
γενικότερα στην Πόλη. Το Sururi Park είναι όντως στο Ταρλάβασι μια όχι τόσο ήσυχη γειτονιά,
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτό που κοιτάω είναι πέριξ της German Protestant Church, αριστερά της Tarlabasi. Δε μ' ενδιαφέρει καθόλου η απόσταση από τα κύρια αξιοθέατα, απλά να υπάρχει μια αίσθηση ασφάλειας στην περιοχή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Αυτό που κοιτάω είναι πέριξ της German Protestant Church, αριστερά της Tarlabasi. Δε μ' ενδιαφέρει καθόλου η απόσταση από τα κύρια αξιοθέατα, απλά να υπάρχει μια αίσθηση ασφάλειας στην περιοχή.
Δες πιο ανατολικά, η περιοχή δεν πολυλέει και οι διαφορές τιμής δεν είναι μεγάλες.
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Αυτό που κοιτάω είναι πέριξ της German Protestant Church, αριστερά της Tarlabasi. Δε μ' ενδιαφέρει καθόλου η απόσταση από τα κύρια αξιοθέατα, απλά να υπάρχει μια αίσθηση ασφάλειας στην περιοχή.
Eίναι πολύ κοντά στο ξενοδοχείο που έμεινα ούτε 100μ (Walton Gardens Pera) , αλλά προσωπικά δεν θα έμενα γιατί έκανα μια μικρή βόλτα πέριξ και τα κτίρια είναι αυτά που άφησαν οι Ρωμιοί και σε πιάνει κατάθλιψη, εάν υπάρχει κάποιος/α που γνωρίζει καλύτερα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα. Επειδή προτείνονται αρκετές περιοχές και μπερδεύομαι, ποια είναι τελικά η ποιο βολική τοποθεσία για κάποιον που πηγαίνει πρώτη φορά;

Σκοπός είναι να δούμε βασικά αξιοθέατα, βόλτες σε γραφικές γειτονιές, παζάρια και βόλτα στον κόσμο Βόσπορο με καραβακι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom