Ιταλία Διαμονή στη Βενετία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Θα συμφωνησω εδω.
Απο τη στιγμη που ταξιδευετε συστηματικα, αν κλεισεις απο Hotels.com με προσφορα που επιστρεφει το 20% του ποσου, ακομη κι αν δωσετε κατι παραπανω, το εξαργυρωνεις στο επομενο ταξιδι.
Εγω θα ημουν πιο τολμηρη μαλιστα. Στο Hotel Malibran που μειναμε την πρωτη φορα, διπλα στο Ριαλτο, εκλεισα με πρωινο και βραδινο στο εστιατοριο απο κατω. Η αρχικη εκτιμηση ειναι πως ειναι ακριβο. Οταν δεις απο κοντα ποσο κοστιζει ενα καλο δειπνο με θαλασσινα, δεν εννοω πολυτελες αλλα καλο και πληρες στη Βενετια, θα δεις οτι ειναι μια value for money επιλογη, χωρις εκπληξεις. Βαπορετο θες ενα 24ωρο για τα νησακια, οχι 3ημερη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εγώ θα σου πρότεινα - αφού έχεις δωρεάν ακύρωση- να τσεκάρεις και τίποτε άλλο έστω και μέχρι 3-4 ημέρες πριν το ταξίδι σου. Για να είμαι ειλικρινής στο Μουράνο δεν πήγα, αλλά σε κάθε περίτπωση είναι πολύ σημαντικό (και ύψιστη μαγεία) να μπορείς να γυρνάς την πόλη και με τα πόδια και όχι να εξαρτάσαι από 1-2 γραμμές βαπορέτο. Επομένως θα πρότεινα διαμονή στην κυρίως ειπείν Βενετία και κατά προτίμηση στα sestiere (συνοικίες ή "διαμερίσματα" ελληνιστί) του Santa Croce, του Cannaregio ή του Dorsoduro. Εϊναι πιο απόκεντρες, πιο αυθεντικές, και όλο και κάτι πιο ψιλοοικονομικό (όσο βέβαια είναι αυτό πλέον εφικτό στη Βενετία) μπορεί να βρεις. Επίσης κοίταξε καλύτερα B&B και γενικότερα airbnb...Και εγώ σε B&B έμεινα φέτος...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Και εγώ θα σου πρότεινα - αφού έχεις δωρεάν ακύρωση- να τσεκάρεις και τίποτε άλλο έστω και μέχρι 3-4 ημέρες πριν το ταξίδι σου. Για να είμαι ειλικρινής στο Μουράνο δεν πήγα, αλλά σε κάθε περίτπωση είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να γυρνάς και την πόλη με τα πόδια και όχι να εξαρτάσαι από 1-2 γραμμές βαπορέτο. Επομένως θα πρότεινα διαμονή στην κυρίως ειπείν Βενετία και κατά προτίμηση στα sestiere (συνοικίες ή "διαμερίσματα" στα ελληνικά) του Santa Croce, του Cannaregio ή του Dorsoduro. Εϊναι πιο απόκεντρες, πιο αυθεντικές, και όλο και κάτι πιο ψιλοοικονομικό (όσο βέβαια είναι αυτό πλέον εφικτό στη Βενετία) μπορείς να βρεις. Επίσης κοίταξε καλύτερα B&B και γενικότερα airbnb...
Εν τω μεταξυ παιζει να ειναι η πιο ακυρη παροχη το να εχεις κουζινα στο Μουρανο. Λες και θα πας να μαγειρεψεις για μεσημερι και θα επιστρεψεις στη Βενετια η θα κλειστεις το βραδυ στο δωματιο. Εγω θα εκοβα ενα βραδυ απο τη Βενετια ως εκπτωση παρα αυτο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Διαμονή στην Βενετία, μόνο κοντά στο San Marco, για να απολαύσεις το ταξίδι σου στο έπακρο.

Επίσης όταν βρίσκεις ένα ξενοδοχείο στο booking κτλ, να κοιτάς πάντα και το δικό τους site. Είχα κλείσει το hotel Canaletto όταν είχα πάει, τουλάχιστον με 150-200€ λιγότερα, κλείνοντας απευθείας από το site.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Διαμονή στην Βενετία, μόνο κοντά στο San Marco, για να απολαύσεις το ταξίδι σου στο έπακρο.

Επίσης όταν βρίσκεις ένα ξενοδοχείο στο booking κτλ, να κοιτάς πάντα και το δικό τους site. Είχα κλείσει το hotel Canaletto όταν είχα πάει, τουλάχιστον με 150-200€ λιγότερα, κλείνοντας απευθείας από το site.
Στο πρώτο σκέλος διαφωνώ λιγάκι. Κάπου νοιώθω ότι η αληθινή μαγεία της Βενετίας κρύβεται στα μικρά περιφερειακά κανάλια και στις μικρές πλατείες & δρομάκια. Από την άλλη βέβαια το μεγαλείο της θαλασσοκράτειρας επί αιώνες Βενετίας το αντιλαμβάνεσαι απόλυτα μόνο όταν περπατήσεις τη Σαν Μάρκο και δεις αυτό που ξετυλίγεσαι γύρω σου....
Στο δεύτερο σκέλος συμφωνώ απόλυτα και ισχύει παντού φυσικά σε όλα τα ξενοδοχεία- ειδικά από 4 αστέρων και πάνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τον Ιουλη που πηγαμε εκλεισα στο BB Al Campaniel απο ακυρωση με 82 το βραδυ και πρωινο, διπλα στη σταση των τραγκετι για να περνας απεναντι αν βαριεσαι το περπατημα. Με επιστροφη 20% και πρωινο για 2 ατομα που αλλου θα το πληρωναμε τουλαχιστον 20 ευρω, δεν νομιζω οτι ενα τελικο κοστος 46 ευρω για να μεινεις κατακαλοκαιρο φουλ σεζον ειναι σημαντικο ποσο. Ουτε εξοδα για βαπορετα. Καμια φορα το φθηνο ειναι πολυ ακριβο.
Για κοιταζε το μην ανοιξει ημερομηνιες γιατι το κλεινουν νωρις.
 
D

Delmem38110

Guest
για όποιον έχει ρεβολουτ ας ρίξει μια ματια στο stays μεσα στην εφαρμογή τους.
έχει ίδιες τιμές με την μπουκινγκ στα φθηνότερα της, επιστρέφει μετά την ολοκλήρωση της κράτησης μέσα στον μήνα έως και 10%. το μόνο άσχημο είναι ότι στις περισσότερες κρατήσεις παίρνει άμεσα τα χρήματα άσχετα αν είναι με δωρεάν ακύρωση.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Δεν είναι η πρώτη φορά που θα πάμε Βενετία ….βέβαια σκεπτόμενος ότι
μένοντας στο μουρανο χάνεις όλη την εμπειρία της Βενετίας.
θα σε συμβούλευα να βρεις κάτι άλλο ανάμεσα στην πλατεία Σαν Μάρκο και στο Ριαλτο. όσο πιο κοντά στην πλατεία τόσο πιο καλά. δεν ξέρω και τα οικονομικά σου αλλά σίγουρα έχει κάτι για όλους.
ΟΧΙ μουρανο.
Δεν είναι η πρώτη φορά που θα πάμε . Αλλα με το σκεπτικό ότι το Μουράνο έχει σχεδόν ολο το 24ωρο δρομολόγια και είναι κοντά πάνω σε αυτή την λογική εκανα κράτηση ….η κουζίνα δεν με ενδιαφέρει προφανώς ταξίδι και μαγείρεμα δεν το εκανα όταν ταξιδεύαμε με τα παιδιά μικρά….. Κάποια καταλύματα και Airbnb που είχαμε μεινει ήταν ήδη κλεισμένα και αλλά σε τιμές αρκετά τσιμπημένες . Προφανώς και κοιτάω αλλά υπάρχει μια βάση εάν δεν βρουμε κατι καλύτερο .Έψαξα και στα προηγούμενα που πρότεινουν αλλά κανενα δεν εχει διαθεσιμότητα .
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν είναι η πρώτη φορά που θα πάμε Βενετία ….βέβαια σκεπτόμενος ότι

Δεν είναι η πρώτη φορά που θα πάμε . Αλλα με το σκεπτικό ότι το Μουράνο έχει σχεδόν ολο το 24ωρο δρομολόγια και είναι κοντά πάνω σε αυτή την λογική εκανα κράτηση ….η κουζίνα δεν με ενδιαφέρει προφανώς ταξίδι και μαγείρεμα δεν το εκανα όταν ταξιδεύαμε με τα παιδιά μικρά….. Κάποια καταλύματα και Airbnb που είχαμε μεινει ήταν ήδη κλεισμένα και αλλά σε τιμές αρκετά τσιμπημένες . Προφανώς και κοιτάω αλλά υπάρχει μια βάση εάν δεν βρουμε κατι καλύτερο .Έψαξα και στα προηγούμενα που πρότεινουν αλλά κανενα δεν εχει διαθεσιμότητα .
Χμμμ....αφού δεν είναι η πρώτη σας φορά στη Βενετία κ έχετε ήδη μια καλή εικόνα της πόλης, ίσως το να μείνετε στο Μουρανο να αποτελεί και μια "διαφορετική" πρόταση προσέγγιση για ταξίδι στη Βενετία. 🙂. Ακολούθησε το ένστικτο σου, και - το σημαντικότερο- σκέψου σε τι θα ήθελες περισσότερο να εστιάσεις σε αυτό το ταξίδι
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Χμμμ....αφού δεν είναι η πρώτη σας φορά στη Βενετία κ έχετε ήδη μια καλή εικόνα της πόλης, ίσως το να μείνετε στο Μουρανο να αποτελεί και μια "διαφορετική" πρόταση προσέγγιση για ταξίδι στη Βενετία. 🙂. Ακολούθησε το ένστικτο σου, και - το σημαντικότερο- σκέψου σε τι θα ήθελες περισσότερο να εστιάσεις σε αυτό το ταξίδι
Είναι η 3 φορά …..αλλά πάντα υπαρχει και κατι ακόμη να δεις ….!!!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Είναι η 3 φορά …..αλλά πάντα υπαρχει και κατι ακόμη να δεις ….!!!!!!
Πες το, βρε. Την τριτη θα εμενα στο νησακι San Zaccharia απεναντι απο το Λιντο. Στο μοναστηρι. Και ποιος να μου πει τι :D
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Πες το, βρε. Την τριτη θα εμενα στο νησακι San Zaccharia απεναντι απο το Λιντο. Στο μοναστηρι. Και ποιος να μου πει τι :D
Ναι ναι ειπαμε να πάμε ενα 3μερο και χωρίς παιδιά!!!!!!χαχαχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom