Πορτογαλία Διαμονή στη Λισαβόνα

kons30208

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μπουενος Αιρες-Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Αιρες
γεια σας....θα ηθελα να μου δωσετε μια βοηθεια.θα παω το καλοκαιρι λισαβονα κ θελω να κλεισω ξενοδοχεια.ποια περιοχη μου προτεινετε?(Αλφαμα,μπαιρο αλτο,Μπαιξα?)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Για αρχή μην ποστάρεις σε εκατό διαφορετικά θέματα. Ένα αρκεί. :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
γεια σασ....θα ηθελα να μου δωσετε μια βοηθεια.θα παω το καλοκαιρι λισαβονα κ θελω να κλεισω ξενοδοχεια.ποια περιοχη μου προτεινετε?(Αλφαμα,μπαιρο αλτο,Μπαιξα?
)
Εγώ είχα μείνει Baixa και εκεί προτείνω για καλύτερη πρόσβαση παντού. Δεύτερη επιλογή Bairro Alto.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
γεια σασ....θα ηθελα να μου δωσετε μια βοηθεια.θα παω το καλοκαιρι λισαβονα κ θελω να κλεισω ξενοδοχεια.ποια περιοχη μου προτεινετε?(Αλφαμα,μπαιρο αλτο,Μπαιξα?
)
Baixa είναι το κέντρο της πόλης και νομίζω ότι είναι και το πιο βολικό.Εμείς μέναμε στην πλατεία Marques de Pombal .Γενικά άν είσαι κοντά σε μετρό είσαι καλά!Επίσης και τα τραμ είναι εξαιρετικά εξυπηρετικά!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κι εγώ θα πρότεινα την Baixa ως πρώτη επιλογή και μετά κάτι κοντά στο νότιο τμήμα της Avenida da Liberdade. Καλύτερη πρόσβαση σε όλα τα αξιοθέατα και τις μεταφορές. Έπειτα θα διάλεγα το Bairro Alto, αλλά με εμφανή προτίμηση σε κάτι γύρω από τη Rua Garrett, δηλαδή στην περιοχή που είναι πιο γνωστή ως Chiado μιας και είναι πιο ήσυχη τα βράδια. Η Alfama θα ήταν από τις τελευταίες μου επιλογές.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γύρω από την πλατεία Restauradores και Rossio είναι το κέντρο.Η κάτω πόλη είναι η πιο βολική για τους επισκέπτες. Εγώ έμεινα δίπλα στην Restauradores εκεί που αρχίζει η ανηφόρα του Elevador da Gloria. Από εκεί το Βairro Alto είναι πολύ κοντά αλλά η ανηφόρα με τα πόδια ζόρικη αλλά μέχρι τις 23:30 νομίζω λειτούργεί το Elevador.
Είναι άριστο σημείο για να συνδιάζεις και μπαρότσαρκες στα στενά του Βairro Alto μέχρι αργά!
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Γύρω από την πλατεία Restauradores και Rossio είναι το κέντρο.Η κάτω πόλη είναι η πιο βολική για τους επισκέπτες. Εγώ έμεινα δίπλα στην Restauradores εκεί που αρχίζει η ανηφόρα του da Gloria. Από εκεί το Βairro Alto είναι πολύ κοντά αλλά η ανηφόρα με τα πόδια ζόρικη αλλά μέχρι τις 23:30 νομίζω λειτούργεί το Elevador.
Είναι άριστο σημείο για να συνδιάζεις και μπαρότσαρκες στα στενά του Βairro Alto μέχρι αργά!
Συμφωνώ η κάτω πόλη είναι πιο καλά για διαμονή..είχα πάει πρόπερσυ τον αύγουστο και εμείνα στο
TURIM Suisso Atlantico Hotel..ειναι ακριβως διπλα στη σταση του Elevador da Gloria.στο τέλος της διαδρομής του Elevador da Gloria υπαρχει ενα υπέροχο "μιραντούρο",ετσι λεγονται τα σημεια με πολυ ωραια θεα...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κι εγώ στο ίδιο έμεινα :) Αξιοπρεπές, καθαρό, ανακαινισμένο, με πολύ μικρά δωμάτια όμως αλλά κεντρικότατο και οικονομικό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ωραία η πρόταση της Ευαγγελίας. Λίγο πιο πάνω, στην επόμενη στάση του μετρό, βρίσκεται αυτό:

http://www.hotellisboa.com.pt/HotelLisboa.html

ένα μοντέρνο, ντιζαϊνάτο, τετράστερο μπουτίκ ξεν/χείο που μας ενθουσίασε - στα ίδια επίπεδα τιμών με αυτό της Ευαγγελίας. Εξαιρετικό value for money κατά την προσωπική μου άποψη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν έχω μείνει στο συγκεκριμένο αλλά είναι σε βολική και κεντρική τοποθεσία. Τώρα για την ασφάλεια γενικά δεν τίθεται ζήματα, αλλά λάβετε υπόψη ότι δεν είναι και το καλύτερο σημείο του κέντρου και είναι λίγο χωμένο σε κάτι θεόστενα, οπότε πολύ αργά το βράδυ να είστε προσεκτικοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom