Πορτογαλία Διαμονή στη Λισαβόνα

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
εμείς (επίσης 3 κορίτσια) είχαμε μείνει στο barrio alto, b. a hostel, σε 3κλινο δωμάτιο με κοινό μπάνιο. βόλεψε πολύ η τοποθεσία, ήταν πολύ κεντρικά.
 

Xrysa_227

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Δυστυχώς δεν έχει διαθέσιμα δωμάτια για τις ημερομηνίες που θέλω, κρίμα και φαίνεται καλό και οικονομικό.
Οπότε θα ψάξω σε αυτή την περιοχή αν είναι και baixa που νομίζω προτείνεται απο πολλούς.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. ;)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα ειμαι σε διλημμα για το αν ειναι καλες οι τοποθεσιες των παρακατω διαμερισματων και αν ειναι κεντρο ή οχι και σε ανηφορα:
https://www.airbnb.gr/rooms/5756016..._impression_id=p3_1572735405_moEGlrxvxK44lVgh

https://www.airbnb.gr/rooms/1109704..._impression_id=p3_1572735433_Jp31HuIGt/ZX+X8T

Να προσθεσω οτι κινουμαστε μονο με airbnb λογω κουπονιου και σ αυτο το μπατζετ περιπου..θεμα με ανηφορες δεν εχουμε διοτι θα χουμε χειραποσκευες μονο..απλα δε μπορω να προσδιορισω καθολου τι ειναι κεντρο και τι οχι και που μπορει να μας βολεψει...o_Oo_O
 

konspapa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θα πάμε Λισαβώνα τέλος Νοεμβρίου.
Στον χάρτη και στο ψάξιμο, καταλήγουμε, βάσει σχεδίων επί χάρτου' στην Baiχa στην περιοχή Santa Maria Maior. Φαίνεται κέντρο. Εχει μήπως ανηφόρες που θα μας κουράσουν? Είναι ηπιες ή είναι απότομες?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Θα πάμε Λισαβώνα τέλος Νοεμβρίου.
Στον χάρτη και στο ψάξιμο, καταλήγουμε, βάσει σχεδίων επί χάρτου' στην Baiχa στην περιοχή Santa Maria Maior. Φαίνεται κέντρο. Εχει μήπως ανηφόρες που θα μας κουράσουν? Είναι ηπιες ή είναι απότομες?
Καλημέρα. Εννοείς κοντά στον καθεδρικό (Se)? Ναι, μπορεί να έχει ανηφόρες. Έχεις βρει κάτι συγκεκριμένο;
Καλησπερα ειμαι σε διλημμα για το αν ειναι καλες οι τοποθεσιες των παρακατω διαμερισματων και αν ειναι κεντρο ή οχι και σε ανηφορα:
https://www.airbnb.gr/rooms/5756016..._impression_id=p3_1572735405_moEGlrxvxK44lVgh

https://www.airbnb.gr/rooms/1109704?adults=2&check_in=2020-03-16&check_out=2020-03-20&source_impression_id=p3_1572735433_Jp31HuIGt/ZX+X8T

Να προσθεσω οτι κινουμαστε μονο με airbnb λογω κουπονιου και σ αυτο το μπατζετ περιπου..θεμα με ανηφορες δεν εχουμε διοτι θα χουμε χειραποσκευες μονο..απλα δε μπορω να προσδιορισω καθολου τι ειναι κεντρο και τι οχι και που μπορει να μας βολεψει...o_Oo_O
Καλημέρα. Και τα δυο βρίσκονται περίπου στην ίδια περιοχή. Κέντρο είναι αλλά θα σας παίρνει περισσότερο χρόνο για να πηγαίνετε στα σημεία ενδιαφέροντος και θα χρησιμοποιείτε αρκετά τα ΜΜΜ. Καρακεντρικό σημείο για εμένα είναι η Praça da Figueira, για να σου δώσω να καταλάβεις.
Όσον αφορά στην ασφάλεια διάβασε τις κριτικές των καταλυμάτων. Για τις ανηφόρες δεν μπορώ να σου πω, αφού η ακριβής τοποθεσία δεν είναι γνωστή. Γενικά είναι δύσκολο να τις αποφύγεις :p
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπερα ειμαι σε διλημμα για το αν ειναι καλες οι τοποθεσιες των παρακατω διαμερισματων και αν ειναι κεντρο ή οχι και σε ανηφορα:
https://www.airbnb.gr/rooms/5756016..._impression_id=p3_1572735405_moEGlrxvxK44lVgh

https://www.airbnb.gr/rooms/1109704?adults=2&check_in=2020-03-16&check_out=2020-03-20&source_impression_id=p3_1572735433_Jp31HuIGt/ZX+X8T

Να προσθεσω οτι κινουμαστε μονο με airbnb λογω κουπονιου και σ αυτο το μπατζετ περιπου..θεμα με ανηφορες δεν εχουμε διοτι θα χουμε χειραποσκευες μονο..απλα δε μπορω να προσδιορισω καθολου τι ειναι κεντρο και τι οχι και που μπορει να μας βολεψει...o_Oo_O
Επειδή το airbnb δεν μου εμφανίζει την ακριβή τοποθεσια, αν τα σπίτια είναι προς τα πάνω, στην Marquis de Pombal, τότε είναι λίγο πιο μακριά από το κέντρο. Θα μπορείτε να κατεβείτε στο κέντρο με τα πόδια, αλλά να ανεβείτε μέχρι εκεί πάνω δύσκολο γιατί ναι, έχει ανηφόρες. Εγώ είχα μείνει σε δυο διαφορετικά διαμερίσματα. Το ένα ήταν κοντά στο Jardim Braancamp Freire, μας ήταν αρκετά εύκολο να φτάσουμε στο κέντρο, η επιστροφή ήταν λίγο δύσκολη λόγω της ανηφόρας :p Και το επόμενο διαμέρισμα ήταν κοντά στο Parca de Alegria, επίσης εύκολο να κατέβεις στο κέντρο αλλά είχε παρα πολλά σκαλιά και η επιστροφή ήταν επίσης δύσκολη. Γενικά τις ανηφόρες και τις κατηφόρες δεν νομίζω να τις αποφύγεις όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο και ανεβαίνεις πιο ψηλά. Αλλά στην Πορτογαλία υπάρχει Uber που είναι απίστευτα φθηνό, κάναμε ολόκληρες διαδρομές με δυο ευρώ μόνο, όποτε στην τελική παίρνετε ένα Uber και γυρίζετε σπίτι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
@katkats @alice~ Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!απ οτι εχω δει εγω ειναι κοντα στο σταθμο μετρο "Avenida" μερικα στενα πανω ή κατω δε μπορω να το προσδιορισω ουτε εγω(το ενα το δειχνει πανω στη λεωφορο de liberdade)..απο θεμα ανηφορας ή περπατηματος δεν εχουμε ιδιατερο θεμα αν σκεφτεις οτι τα σπιτια μας ειναι σε ανηφορα και καθε μερα ανεβαινουμε σκαλια 2 οροφων διοτι ανσανσερ γιοκ!απλα λιγακι τρομοκρατηθηκα στο αποτομες ανηφορες γι αυτο το σχολιασα..σκοπο να βγαλουμε ημερησιες καρτες για τα μεσα οποτε απ αυτον τον σταθμο θα μαστε κοντα κεντρο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@katkats @alice~ Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!απ οτι εχω δει εγω ειναι κοντα στο σταθμο μετρο "Avenida" μερικα στενα πανω ή κατω δε μπορω να το προσδιορισω ουτε εγω(το ενα το δειχνει πανω στη λεωφορο de liberdade)..απο θεμα ανηφορας ή περπατηματος δεν εχουμε ιδιατερο θεμα αν σκεφτεις οτι τα σπιτια μας ειναι σε ανηφορα και καθε μερα ανεβαινουμε σκαλια 2 οροφων διοτι ανσανσερ γιοκ!απλα λιγακι τρομοκρατηθηκα στο αποτομες ανηφορες γι αυτο το σχολιασα..σκοπο να βγαλουμε ημερησιες καρτες για τα μεσα οποτε απ αυτον τον σταθμο θα μαστε κοντα κεντρο?
Το θέμα με τις ανηφόρες είναι ότι θα τις συναντήσεις παντού και όχι μόνο προς ή από το κατάλυμά σου. Απλα όταν γυρνάς στο δωμάτιο η ανηφόρα σου φαίνεται γολγοθάς, όπως στου περιέγραψε η @alice~ . Με το μετρό από Avenida προφανώς και θα είστε γρήγορα στο κέντρο. 1-2 στάσεις. Πάντως μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων για τη διεύθυνσή τους. Οι περισσότεροι λένε.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
@katkats @alice~ Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!απ οτι εχω δει εγω ειναι κοντα στο σταθμο μετρο "Avenida" μερικα στενα πανω ή κατω δε μπορω να το προσδιορισω ουτε εγω(το ενα το δειχνει πανω στη λεωφορο de liberdade)..απο θεμα ανηφορας ή περπατηματος δεν εχουμε ιδιατερο θεμα αν σκεφτεις οτι τα σπιτια μας ειναι σε ανηφορα και καθε μερα ανεβαινουμε σκαλια 2 οροφων διοτι ανσανσερ γιοκ!απλα λιγακι τρομοκρατηθηκα στο αποτομες ανηφορες γι αυτο το σχολιασα..σκοπο να βγαλουμε ημερησιες καρτες για τα μεσα οποτε απ αυτον τον σταθμο θα μαστε κοντα κεντρο?
Καλά, και εγώ στο σπίτι μου το καλοκαίρι στο χωριό ανεβαίνω σκαλιά 5 ορόφων τουλάχιστον και ανηφόρα, αλλά άλλο στο σπίτι και στην καθημερινότητα σου και άλλο στο ταξίδι που θα γυρνάς πτώμα κάθε βράδυ. Συνηθισμένη ήμουν αλλά καμία όρεξη δεν είχα να ανεβαίνω σκάλες φορτωμένη με ψωνια από το σουπερμάρκετ, νερά κτλ στη Λισαβόνα :p Πάντως ειναι αρκετά μεγάλη η απόσταση από το κέντρο μέχρι την Marquis de Pombal ακόμα και αν δεν είχε ανηφόρα, καλύτερα να παίρνετε μέσο. Επίσης, δεν ξέρω αν θα είστε ζευγάρι, αλλά μερικά δρομάκια είναι αρκετά σκοτεινά και μια ανησυχία, εμεις τουλάχιστον, γιατί το ένα σπίτι ήταν σε στενό, την είχαμε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλά, και εγώ στο σπίτι μου το καλοκαίρι στο χωριό ανεβαίνω σκαλιά 5 ορόφων τουλάχιστον και ανηφόρα, αλλά άλλο στο σπίτι και στην καθημερινότητα σου και άλλο στο ταξίδι που θα γυρνάς πτώμα κάθε βράδυ. Συνηθισμένη ήμουν αλλά καμία όρεξη δεν είχα να ανεβαίνω σκάλες φορτωμένη με ψωνια από το σουπερμάρκετ, νερά κτλ στη Λισαβόνα :p Πάντως ειναι αρκετά μεγάλη η απόσταση από το κέντρο μέχρι την Marquis de Pombal ακόμα και αν δεν είχε ανηφόρα, καλύτερα να παίρνετε μέσο. Επίσης, δεν ξέρω αν θα είστε ζευγάρι, αλλά μερικά δρομάκια είναι αρκετά σκοτεινά και μια ανησυχία, εμεις τουλάχιστον, γιατί το ένα σπίτι ήταν σε στενό, την είχαμε.
Το ενα δειχνει οτι ειναι σε στενακι απεναντι απο τη σταση μετρο και το αλλο πανω στην de liberdade..μαλλον παμε γι αυτο πανω στη λεωφορο..με τα μεσα θα κινουμαστε αποκλειστικα οποτε γι αυτο ψαχνω κατι κοντα στο σταθμο μετρο ετσι ωστε να μην περπαταμε αρκετα απο και προς το σταθμο μετρο..δε νομιζω να παμε καμια μερα και να ρθουμε με τα ποδια κεντρο δηλαδη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το ενα δειχνει οτι ειναι σε στενακι απεναντι απο τη σταση μετρο και το αλλο πανω στην de liberdade..μαλλον παμε γι αυτο πανω στη λεωφορο..με τα μεσα θα κινουμαστε αποκλειστικα οποτε γι αυτο ψαχνω κατι κοντα στο σταθμο μετρο ετσι ωστε να μην περπαταμε αρκετα απο και προς το σταθμο μετρο..δε νομιζω να παμε καμια μερα και να ρθουμε με τα ποδια κεντρο δηλαδη
Όπως το περιγράφεις ανηφόρες δεν θα έχετε. Δεν είναι ανέφικτο το περπάτημα στα πιο κεντρικά σημεία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Όπως το περιγράφεις ανηφόρες δεν θα έχετε. Δεν είναι ανέφικτο το περπάτημα στα πιο κεντρικά σημεία.
Αλλαξαμε τελικα τοποθεσια(μαλλον)λογω οτι το ενα λεει στα σχολια οτι εχει φασαρια και το αλλο μυριζει μουχλα οποτε εχω καταληξει σ αυτα τα 2...
https://www.airbnb.gr/rooms/1622803..._impression_id=p3_1573085817_cxMME5i4b+ADNFTp
https://www.airbnb.gr/rooms/7345398..._impression_id=p3_1573085769_u/pmwI49p8hkBG7+
Ειναι και τα 2 ναι μεν σε οροφο αλλα το 2ο ειναι και σε λοφο μου πε..να καταληξω στο πρωτο;;o_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom