Πορτογαλία Διαμονή στη Λισαβόνα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αλλαξαμε τελικα τοποθεσια(μαλλον)λογω οτι το ενα λεει στα σχολια οτι εχει φασαρια και το αλλο μυριζει μουχλα οποτε εχω καταληξει σ αυτα τα 2...
https://www.airbnb.gr/rooms/16228038?adults=2&check_in=2020-03-16&check_out=2020-03-20&source_impression_id=p3_1573085817_cxMME5i4b+ADNFTp
https://www.airbnb.gr/rooms/7345398?adults=2&check_in=2020-03-16&check_out=2020-03-20&source_impression_id=p3_1573085769_u/pmwI49p8hkBG7+
Ειναι και τα 2 ναι μεν σε οροφο αλλα το 2ο ειναι και σε λοφο μου πε..να καταληξω στο πρωτο;;o_O
Και τα δυο σε λόφο είναι. Μου αρέσει πιο πολύ η τοποθεσία του 2ου. Το πρώτο είναι πιο μακριά από το κέντρο, κοντά όμως σε κάποια αξιοθέατα, ενδέχεται να βρίσκεται σε τεράστια ανηφόρα (δίνει οδό όχι όμως αριθμό). Το δεύτερο είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο (πας με τα πόδια άνετα) και ναι είναι σε λόφο, αλλά όταν θα γυρνάτε το βράδυ δεν θα σας φαίνεται τόσο γιατί βρίσκεται στον ίδιο λόφο με το Bairro Alto που έχει νυχτερινή ζωή. Το πρώτο βρίσκεται στον ίδιο λόφο με την Alfama που επίσης έχει νυχτερινή ζωή (αλλά θέλει λίγο προσοχή στα στενά το βράδυ). Έτσι με σωστό προγραμματισμό δεν θα κουράζεστε πολύ ό,τι και να διαλέξετε. Το σημαντικό στη Λισσαβόνα είναι να αποφεύγεις τις άσκοπες μετακινήσεις :haha: Η έλλειψη ασανσέρ και το ότι και τα δυο είναι στον 4ο θα αποτελέσει ένα καλό τεστ αντοχής. Αλλά δύσκολο να βρεις ασανσέρ στο κέντρο της Λισσαβόνας. Μόνο ανηφόρες και σκαλιά :bleh:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Και τα δυο σε λόφο είναι. Μου αρέσει πιο πολύ η τοποθεσία του 2ου. Το πρώτο είναι πιο μακριά από το κέντρο, κοντά όμως σε κάποια αξιοθέατα, ενδέχεται να βρίσκεται σε τεράστια ανηφόρα (δίνει οδό όχι όμως αριθμό). Το δεύτερο είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο (πας με τα πόδια άνετα) και ναι είναι σε λόφο, αλλά όταν θα γυρνάτε το βράδυ δεν θα σας φαίνεται τόσο γιατί βρίσκεται στον ίδιο λόφο με το Bairro Alto που έχει νυχτερινή ζωή. Το πρώτο βρίσκεται στον ίδιο λόφο με την Alfama που επίσης έχει νυχτερινή ζωή (αλλά θέλει λίγο προσοχή στα στενά το βράδυ). Έτσι με σωστό προγραμματισμό δεν θα κουράζεστε πολύ ό,τι και να διαλέξετε. Το σημαντικό στη Λισσαβόνα είναι να αποφεύγεις τις άσκοπες μετακινήσεις :haha: Η έλλειψη ασανσέρ και το ότι και τα δυο είναι στον 4ο θα αποτελέσει ένα καλό τεστ αντοχής. Αλλά δύσκολο να βρεις ασανσέρ στο κέντρο της Λισσαβόνας. Μόνο ανηφόρες και σκαλιά :bleh:
Τελικα κλεισαμε στο πρωτο διοτι ειχε μια πολυ μικρη ανηφοριτσα και ηταν 3 λεπτα με τα ποδια απο το μετρο martin moniz ενω το 2ο ηταν 5 λεπτα απο το restauradores αλλα πολυ χωμενο και πιο ανηφορικο σε σχεση με το πρωτο..ευελπιστω να μας βολεψει!εχουμε 3 μερες ολοκληρες στη λισαβονα,μας παιρνει να κανουμε και μια μονοημερη σιντρα ή δε θα μας φτασουν ουτε για λισαβονα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τελικα κλεισαμε στο πρωτο διοτι ειχε μια πολυ μικρη ανηφοριτσα και ηταν 3 λεπτα με τα ποδια απο το μετρο martin moniz ενω το 2ο ηταν 5 λεπτα απο το restauradores αλλα πολυ χωμενο και πιο ανηφορικο σε σχεση με το πρωτο..ευελπιστω να μας βολεψει!εχουμε 3 μερες ολοκληρες στη λισαβονα,μας παιρνει να κανουμε και μια μονοημερη σιντρα ή δε θα μας φτασουν ουτε για λισαβονα?
Μισή μέρα Σίντρα γίνεται, αλλά ας το συζητήσουμε σε άλλο θέμα ;)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
3η προσπάθεια για Λισαβόνα τον Σεπτέμβρη. Λοιπόν βρήκα αυτό Home Lisbon Hostel, Λισαβόνα, Πορτογαλία, ιδιωτικό δωμάτιο με δικο του μπάνιο - 4 βράδια 400€.

Περιμένω την άποψη σας.. παω να βρω και νήμα για τη διαμονή στο Πόρτο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
3η προσπάθεια για Λισαβόνα τον Σεπτέμβρη. Λοιπόν βρήκα αυτό Home Lisbon Hostel, Λισαβόνα, Πορτογαλία, ιδιωτικό δωμάτιο με δικο του μπάνιο - 4 βράδια 400€.

Περιμένω την άποψη σας.. παω να βρω και νήμα για τη διαμονή στο Πόρτο..
Μια μικρη επιφυλαξη: επειδη εχει και δωματια κοιτωνες, αν πας με οικογενεια υπαρχει περιπτωση να μην εχει "οικογενειακο κλιμα", να μαζευονται μεγαλες παρεες που δεν ειναι ησυχες τα βραδια.
Αφου ειναι νωρις ακομη, πιστευω πως με 100 ευρω το βραδυ θα βρεις κατι σε bb ωστε να εχει εγγυημενη ησυχια.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Μια μικρη επιφυλαξη: επειδη εχει και δωματια κοιτωνες, αν πας με οικογενεια υπαρχει περιπτωση να μην εχει "οικογενειακο κλιμα", να μαζευονται μεγαλες παρεες που δεν ειναι ησυχες τα βραδια.
Αφου ειναι νωρις ακομη, πιστευω πως με 100 ευρω το βραδυ θα βρεις κατι σε bb ωστε να εχει εγγυημενη ησυχια.
μμμ σωστή παρατήρηση, με φίλη πάω αλλα δεν ειναι και το καλυτερο μου η φασαρία (μεγάλωσα πια )
θα κοιτάξω κατι άλλο εχεις δίκιο. Εχω και ερώτηση για Πόρτο... άνοιξα νήμα..για πέρνα κι απο κει..εχεις κάποια εμπειρία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Έχετε ξαναμείνει/γνωρίζετε γενικά την ατμόσφαιρα των hostels; Γιατί το οικογενειακό κλίμα σίγουρα δεν είναι ένα από τα πράγματα που τα διακρίνουν :lol:
Θα είστε ανάμεσα σε νεαρές-ως επί το πλείστον-ηλικίες και λογικά θα υπάρχει αρκετή οχλαγωγία.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Έχετε ξαναμείνει/γνωρίζετε γενικά την ατμόσφαιρα των hostels; Γιατί το οικογενειακό κλίμα σίγουρα δεν είναι ένα από τα πράγματα που τα διακρίνουν :lol:
Θα είστε ανάμεσα σε νεαρές-ως επί το πλείστον-ηλικίες και λογικά θα υπάρχει αρκετή οχλαγωγία.
Καλά που ρώτησα και δεν με εμπιστεύτηκα.... και έχω και τόσο χρονο μπροστά μου και να κλεισω και να απογοητευτώ κρίμα δεν ειναι;;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλά που ρώτησα και δεν με εμπιστεύτηκα.... και έχω και τόσο χρονο μπροστά μου και να κλεισω και να απογοητευτώ κρίμα δεν ειναι;;;
Κεντρικό και πεδινό ήταν πάντως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Θα προσπαθησω να βρω αυτο που μειναμε. Ηταν διπλα σε μετρο, πολυ ησυχο, πολλα δωματια αρα και πολυ προσωπικο , πολυ καλοι επαγγελματιες ολο το 24ωρο, μπαλκοναρα με σχετικη θεα στο καστρο, κλιματισμο, πεντακαθαρο, φυλαξη αποσκευων. Δεν θα το αλλαζα και τιμη πιο κατω απο 100 το δικλινο κατακαλοκαιρο και θα σου στειλω pm.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
3η προσπάθεια για Λισαβόνα τον Σεπτέμβρη. Λοιπόν βρήκα αυτό Home Lisbon Hostel, Λισαβόνα, Πορτογαλία, ιδιωτικό δωμάτιο με δικο του μπάνιο - 4 βράδια 400€.

Περιμένω την άποψη σας.. παω να βρω και νήμα για τη διαμονή στο Πόρτο..
Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες. Καλή τοποθεσία αλλά 100 ευρώ για υβριδικό hostel μου φαίνονται πολλά για Λισαβώνα, κι ας αυξάνονται οι τιμές κάθε χρόνο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
3η προσπάθεια για Λισαβόνα τον Σεπτέμβρη. Λοιπόν βρήκα αυτό Home Lisbon Hostel, Λισαβόνα, Πορτογαλία, ιδιωτικό δωμάτιο με δικο του μπάνιο - 4 βράδια 400€.

Περιμένω την άποψη σας.. παω να βρω και νήμα για τη διαμονή στο Πόρτο..
Η τοποθεσία άριστη, η τιμή απαράδεκτη.
Μείναμε 4 άτομα σε καλό διαμέρισμα, πλήρως εξοπλισμένο, για 4 ημέρες με συνολικό κόστος 360€.
45€ το ζευγάρι ανά βραδιά.
Το ταξίδι ήταν αρχές Ιουνίου του 2018 δηλαδή όχι και τόσο παλιά. Η μόνη διαφορά ήταν ότι το δικό μας ήταν λίγο μακρυά από το κέντρο στην περιοχή Estela αλλά με στάση του Τραμ 28Ε στα 10 μέτρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom