Πορτογαλία Διαμονή στη Λισαβόνα

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
καλημέρα !

εγώ έμεινα σε αυτό την προηγούμενη εβδομάδα .
Turim Terreiro do Paço Hotel
πολύ καλή τοποθεσία κοντά σε όλα με τα πόδια , διπλα στον Τάγο , και σε στάση μετρό (αν και δεν το πήραμε ούτε μία φορά).
τιμή γύρω στα 100 ευρώ/νυχτα μέσω κάποιων προσφορών που είχα στο booking.

επίσης να σημειώσω ότι παίζει πάααρα πολύ το ηλεκτρικό πατίνι στην Λισαβόνα (lime, bird, link)
το παιρνεις πολύ εύκολα και το αφήνεις όπου θες - τιμές περίπου 0,25 ευρώ / λεπτό.

αλλά αυτό που πραγματικά συμφέρει πολύ είναι το cooltra. ηλεκτρικό σκουτεράκι, κατεβάζεις την εφαρμογή , βάζεις το δίπλωμα οδήγησης και πολύ έυκολα νοικιάζεις το μηχανακι με μια χρέωση 0,20 ευρώ/λεπτό και γυρνάς την πόλη. βολεύει περισσότερο από το πατίνι γιατι ανεβαίνεις πιο γρήγορα και πιο άνετα τις ανηφόρες ... ακόμη και δικάβαλο.

εμείς το πήραμε και πήγαμε στη Belem με αυτό.
 
  • Like
Reactions: GTS

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ άρτι αφιχθείσα από Λισαβόνα έμεινα σε 2 διαφορετικά ξενοδοχεία (γιατί στην αρχή έκλεισα για 3 διανυκτερεύσεις που αργότερα τις έκανα 5-ευτυχώς γιατί κ αυτές δε μου καλοέφτασαν-κ οι τιμές στο ήδη κλεισμένο είχαν πάρει την μεγάλη ανιούσα) ένα στη πλατεία Figueira (κοντά στη στάση Rossio) και ένα στη περιοχή Cais do Sodre (κοντά στη πλατεία Comercio). Αν και πολύ καλά και τα δύο, και οι τοποθεσίες καλές (και επίπεδες σημαντικό χαχα) για μένα στάνταρ η πρώτη τοποθεσία (Figueira/Rossio) είναι η βολικότερη. Ειδικά αν έχεις σκοπό να κινηθείς με ΜΜΜ. Μετρό, αφετηρίες τραμ και λεωφορείων στα πόδια σου (για να βρίσκεις κ εύκολα θέση ειδικά στα μικρά τραμ).

Και η άλλη περιοχή καλή ήταν δε λέω αλλά αν ξαναπήγαινα θα έμενα στη πρώτη τοποθεσία.

Α, επίσης, αν και δεν έμεινα εκεί μου άρεσε πολύ για διαμονή η Avenida da Liberdade.. Ωραία και στιλάτη περιοχή, με στάσεις μετρό και αναλόγως σε ποιο σημείο θα μείνεις, πολύ κοντά και με τα πόδια στο κέντρο
 
Last edited:

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Μόλις επέστρεψα από Λισσαβόνα. Έμεινα στο My Story Hotel Tejo και νομίζω δεν μπορούσα να κάνω καλύτερη επιλογή. Καθαρό, ήσυχο τίμιο πρωινό (αν σε ενδιαφέρει), αλλά το βασικό του πλεονέκτημα είναι η τοποθεσία. Κοντά στα περισσότερα αξιοθέατα καθως και στον σταθμό τραίνου Rossio που σε πάει Sintra. Εγώ έχω κάποιες εκπτώσεις στο Booking, οπότε το δίκλινο με πρωινό μας ήρθε 90€ το βράδυ. Αν σε παίρνει οικονομικά το προτείνω ανεπιφύλακτα
Επειδή οι τιμές φέτος το καλοκαίρι έχουν ξεφύγει (όχι μόνο εδώ βέβαια, γενικό το θέμα)

Έχει κάποιο μειονέκτημα η περιοχή;

Το ξενοδοχείο φαίνεται πολύ τίμιο για τα λεφτά του

Το θέλουμε για 3 βράδια
 
D

Delmem38110

Guest
Επειδή οι τιμές φέτος το καλοκαίρι έχουν ξεφύγει (όχι μόνο εδώ βέβαια, γενικό το θέμα)

Έχει κάποιο μειονέκτημα η περιοχή;

Το ξενοδοχείο φαίνεται πολύ τίμιο για τα λεφτά του

Το θέλουμε για 3 βράδια
πιο επίπεδο μέρος τη Λισσαβόνα πεθαίνεις.
τσίμπα το.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Επειδή οι τιμές φέτος το καλοκαίρι έχουν ξεφύγει (όχι μόνο εδώ βέβαια, γενικό το θέμα)
Από χρόνια έχουν ξεφύγει οι τιμές διαμονής στη Λισσαβώνα.Το έχω ξαναπεί.Με τα ίδια λεφτά που έμενες προ 10ετιας σε σούπερ πεντάστερο με γυμναστήριο,πρωινάρα,king size κρεβάτι σε μεσαία εποχή, προ 4 ετιας έβρισκες σε ξενώνα,χωρίς το ασανσέρ να φτάνει σε όλα τα δωμάτια, σε εποχή low season και καμιά φορά δεν ήταν ζεστό και το νερό. Απλώς ήταν καθαρό και κεντρικό.

Μέσα σε 6 χρόνια τεράστια διαφορά.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Επειδή οι τιμές φέτος το καλοκαίρι έχουν ξεφύγει (όχι μόνο εδώ βέβαια, γενικό το θέμα)

Έχει κάποιο μειονέκτημα η περιοχή;

Το ξενοδοχείο φαίνεται πολύ τίμιο για τα λεφτά του

Το θέλουμε για 3 βράδια
Κανένα μειονέκτημα δεν έχει η περιοχή
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
αυτό συμβαίνει πάντα σε μέρη που ξαφνικά γίνονται hot προορισμοί - πριν 10 χρόνια ποιος πήγαινε Πορτογαλία; σίγουρα (πολύ) πολύ λιγότεροι απ'οτι σημερα

αλλά 130 ή 150 ευρώ το βράδυ για ένα συμπαθητικό διαμέρισμα ή ένα απλό δωμάτιο σε ένα απλά καλό ξενοδοχείο είναι εκτός λογικής σε μια χώρα με μισθούς λίγο πάνω από τους Ελληνικούς

αλλά φέτος ειδικά, όπου και αν κοιτάξω, οι τιμές είναι εξωπραγματικές για αυτά που προσφέρουν - και Γαλλία και Πορτογαλία και Ελλάδα τα ίδια

λογικό ίσως αν σκεφτεί κανείς ότι είναι το πιο νορμάλ καλοκαίρι από το '19
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
αυτό συμβαίνει πάντα σε μέρη που ξαφνικά γίνονται hot προορισμοί - πριν 10 χρόνια ποιος πήγαινε Πορτογαλία; σίγουρα (πολύ) πολύ λιγότεροι απ'οτι σημερα

αλλά 130 ή 150 ευρώ το βράδυ για ένα συμπαθητικό διαμέρισμα ή ένα απλό δωμάτιο σε ένα απλά καλό ξενοδοχείο είναι εκτός λογικής σε μια χώρα με μισθούς λίγο πάνω από τους Ελληνικούς

αλλά φέτος ειδικά, όπου και αν κοιτάξω, οι τιμές είναι εξωπραγματικές για αυτά που προσφέρουν - και Γαλλία και Πορτογαλία και Ελλάδα τα ίδια

λογικό ίσως αν σκεφτεί κανείς ότι είναι το πιο νορμάλ καλοκαίρι από το '19
Θα παμε Πορτο και Κοιμπρα τον Ιουλη. Οι τιμες κρατιουνται σε πολυ καλα επιπεδα, πριν 10 μερες εκλεισα με κατω απο 60 ευρω το δικλινο. Πορτογαλια δεν ειναι μονο η Λισαβωνα, που ακριβως λογω του κοσμου που μαζευει τα καλοκαιρια δεν μου ειναι πλεον ευχαριστη ουτε νιωθω οτι κανεις διακοπες.
Πρωτη φορα ειχα παει πριν 20 χρονια, νταξει δεν συγκρινεται απλα. Δεν υπηρχε ουρα πουθενα και σε τιποτε, Ιουλη μηνα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Θα παμε Πορτο και Κοιμπρα τον Ιουλη. Οι τιμες κρατιουνται σε πολυ καλα επιπεδα, πριν 10 μερες εκλεισα με κατω απο 60 ευρω το δικλινο. Πορτογαλια δεν ειναι μονο η Λισαβωνα, που ακριβως λογω του κοσμου που μαζευει τα καλοκαιρια δεν μου ειναι πλεον ευχαριστη ουτε νιωθω οτι κανεις διακοπες.
Πρωτη φορα ειχα παει πριν 20 χρονια, νταξει δεν συγκρινεται απλα. Δεν υπηρχε ουρα πουθενα και σε τιποτε, Ιουλη μηνα.
Επειδή κοιτάω τις τιμές στο Πόρτο επί μήνες, έχω να δηλώσω ότι εξαρχής ήταν απλησίαστες στα ξενοδοχεία και ακριβές ως πανάκριβες στα δωμάτια, στα οποία, ωστόσο, έβρισκες και καμιά ευκαιρία. Όσο πλησιάζει ο καιρός, δεν βρίσκεις τίποτα σε χαμηλή τιμή που να μην έχει κάποιο πρόβλημα, μάλλον στάθηκες τυχερή...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Επειδή κοιτάω τις τιμές στο Πόρτο επί μήνες, έχω να δηλώσω ότι εξαρχής ήταν απλησίαστες στα ξενοδοχεία και ακριβές ως πανάκριβες στα δωμάτια, στα οποία, ωστόσο, έβρισκες και καμιά ευκαιρία. Όσο πλησιάζει ο καιρός, δεν βρίσκεις τίποτα σε χαμηλή τιμή που να μην έχει κάποιο πρόβλημα, μάλλον στάθηκες τυχερή...
Η αληθεια ειναι οτι κοιταζα ως 2 στασεις διπλα στο μετρο. Στην Πορτογαλια θεωρω μεγαλο προβλημα τις ανηφορες, την εχω ξαναπατησει και δεν εχω σκοπο να μας βγαινει η γλωσσα το βραδυ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εν τω μεταξύ πως την παλεύετε καλοκαιριατικα στη Λισσαβώνα; Άντε κάνα Cascais να το δεχτώ.
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καθώς έκλεισα για Λισαβόνα με την προσφορά της Aegean σε εξευτελιστική τιμή και δεν γνωριζώ καθόλου τον προορισμό, θα ήθελα μια γνώμη παρακαλώ για το παρακάτω ξενοδοχείο που φαίνεται vfm.

★★★ Empire Lisbon Hotel, Lisbon, Portugal
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom