Βέλγιο Διαμονή στις Βρυξέλλες

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γενικά οι Βρυξέλλες τα σαββατοκύριακα, αργίες και το καλοκαίρι, όπου λοίπουν όσοι εργάζονται στους οργανισμούς της Ε.Ε και στις διάφορες επιχειρήσεις, είναι αρκετά φθηνές όσον αφορά τη διαμονή, με ξενοδοχεία 4 και 5 αστέρων ακόμη και στο κέντρο της πόλης γύρω στα 100 ευρώ.
Nαι, ακριβώς έτσι είναι, η διαμονή ΠΣΚ συμφέρει γενικά στις Βρυξέλλες. Τις καθημερινές που γεμίζει η πόλη από τους εργαζόμενους είναι απλησιαστα. ΣΚ όμως που γυρνάνε σπίτια τους βρίσκεις πολύ καλές ευκαιρίες. Σε αυτό που έμεινα εγώ η τιμή ήταν 75 τη βραδιά μαζι με πρωινό που μόνο του τις άλλες μέρες κοστιζει 27 ευρώ, πανακριβα δηλαδή ακόμα και για Βρυξέλλες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστούμε για την πληροφορία Echo2011! Η περιοχή είναι στο European Quarter, όπου είναι όλοι οι ευρωπαϊκοί οργανισμοί, σωστά; Για όσους μείνουν εκεί προτείνω μια βόλτα από τη Place de Luxembourg απέναντι από το Ευρωκοινοβούλιο - και συγκεκριμένα το Ralph's Bar που γίνεται ο κακός χαμός από τις 5 που σχολάνε όλοι έως τις 9-10 το βράδυ. Πολύ ωραίο μπαράκι! Μετά νεκρώνει όλη η πλατεία. Φάτε Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο ντονέρ στην οδό Rue de Treves παραπλέυρως της Place Lux. Πεντακάθαρο, το έχει Πολωνός και αν είστε κοπέλες κερνάει και σφηνάκια τρομερής πολωνικής βότκας όσο περιμένετε ;)
Σωστά! Είναι 2 λεπτα από το Ευρωκοινοβούλιο, επίσης 5 λεπτά με τα πόδια από το πάρκο Cinquantenaire όπου βρίσκεται η αψίδα θριάμβου, πολύ όμορφο αξιοθέατο!
Επίσης για τα τρένα που υπήρχαν διάφορες απορίες θέλω να επιβεβαιώσω και εγώ ότι είναι πολύ οργανωμένα,άνετα και οικονομικά. Πήγα Μπριζ, Γάνδη και Άμστερνταμ και δε ταλαιπωρήθηκα καθόλου. Επίσης οι τιμές κυρίως τα ΣΚ είναι πολύ καλές και εισητήρια κλείνεις απευθείας χωρίς κανένα πρόβλημα!
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Ναί! 12/10 με Aegean. Τώρα ψάχνω διαμονή.Ψάχνοντας βρήκα αυτή τη σελίδα 350 Bed and Breakfat à Bruxelles | Chambre d'hôtes B&B Room Guest House @ BRUSSELS. Έχει διαμερίσματα όχι ξενοδοχεία. Εγώ το βρήκα ενδιαφέρον. Σκέφτομαι να κλείσω κάτι από εκεί.
Ωραία θα γίνει μπυρό συνάντηση χεχεχεχε πότε γυρνάτε?
Δεν έχω μείνει ποτέ εξωτερικό σε διαμέρισμα....δεν ξέρω πως ειναι....
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
axilleaslarisa έκλεισες ξενοδοχείο? Λέω να κλείσω το Argus. Κουράστηκα να ψάχνω και δε νομίζω να βρω κάτι καλύτερο...
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
axilleaslarisa έκλεισες ξενοδοχείο? Λέω να κλείσω το Argus. Κουράστηκα να ψάχνω και δε νομίζω να βρω κάτι καλύτερο...

Εγώ λέω να περιμένω λίγο ακόμα.....κάτι θα προκύψει ..... πόσες μέρες θα μείνετε?
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Μέχρι το Σαββάτο 15/10. Εγώ έκλεισα το Argus sta 355E για 3 μέρες με πρωινό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η περιοχή του φαίνεται σχετικά καλή, αλλά στο booking παίρνει 7.3 σε 616 σχόλια που είναι κάπως μέτριο. Εγώ θα έψαχνα κι άλλο..Και λίγο πιο μακριά να'ναι απ'το κέντρο προσωπικά το προτιμώ αν είναι να'χω άνετη διαμονή. Οπωσδήποτε βέβαια να'ναι κοντα σε μετρό. Στις Βρυξέλλες έχουν κάρτες διαδρομών που κοστίζουν 7-κάτι για 5 διαδρομές και 12-κάτι για 10 διαδρομές.Το απλό εισητήριο κοστίζει 1.80 οπότε συμφέρουν αρκετά οι κάρτες.
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Υπάρχουν επίσης και κάρτες για 24, 48 ή 72 ώρες με ελεύθερη είσοδο σε μουσεία και πολλά άλλα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η περιοχή του φαίνεται σχετικά καλή, αλλά στο booking παίρνει 7.3 σε 616 σχόλια που είναι κάπως μέτριο. Εγώ θα έψαχνα κι άλλο..Και λίγο πιο μακριά να'ναι απ'το κέντρο προσωπικά το προτιμώ αν είναι να'χω άνετη διαμονή. Οπωσδήποτε βέβαια να'ναι κοντα σε μετρό. Στις Βρυξέλλες έχουν κάρτες διαδρομών που κοστίζουν 7-κάτι για 5 διαδρομές και 12-κάτι για 10 διαδρομές.Το απλό εισητήριο κοστίζει 1.80 οπότε συμφέρουν αρκετά οι κάρτες.
Η περιοχή του χωρίς να είναι επικίνδυνη, αλλά κάπως υποβαθμισμένη, δεν είναι και η καλύτερη, καθώς βρίσκεται κοντά στο Gare du Nord. Καλύτερα να κοιτάξεις για κάτι άλλο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Είναι καλά από άποψη απόστασης απ'το κέντρο αλλά όντως κοντά στο σταθμό είναι σχετικά υποβαθμισμένη περιοχή. Οταν περνάγαμε με το τρενο πάνω από τον σταθμό nord είδαμε πως ακριβώς από κάτω έχει οίκους ανοχής (βιτρίνες όπως στο Άμστερνταμ). Δε πιστεύω και γω να'ναι επικίνδυνα αλλά καλύτερα κάπου αλλού.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom