Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Να'σαι καλά βρε dorita☺...θελω θελω :bleh:οι πεταλούδες είναι αλήθεια ότι τείνουν να λιγοστεύουν τέλη Σεπτεμβρίου αν κ εξαρτάται κ από τη χρονιά. Πάντως κ για μια απλή βόλτα κ καφεδάκι αξίζει η επίσκεψη στην κοιλάδα
Ωραία!! Λίγο όπως είπα και παραπάνω με προβληματίζει ο καιρός πχ η βροχή με βλέπω με το πέδιλο και μέσα στη βροχή. Το ενυδρέιο αξίζει τον κόπο;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μην σε προβληματίζει ο καιρός...ακόμα και να βρέξει θα είναι σύντομο κ δεν θα διαρκέσει όλη την ημέρα. Όσο για το ενυδρείο, εάν γενικώς δεν έχεις πάει ποτέ σε ενυδρείο αξίζει. Εάν πάλι έχεις πάει στου Ηρακλείου η σε αντίστοιχα του εξωτερικού το πιθανότερο είναι ότι θα το βρεις μικρό κ λίγο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τις μετακινήσεις.
Παίζει κάποιο λεωφορείο από τη Πόλη προς Κάμειρο Σκάλα, γιατί δε μπορώ να βρω άκρη με το πρόγραμμα του ΚΤΕΛ.
Ξέρω ότι είναι αρκετά μακρινή η απόσταση, αλλά δε πρέπει να υπάρχει κάτι λόγω δρομολογίων με τα καραβάκια;
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Μην σε προβληματίζει ο καιρός...ακόμα και να βρέξει θα είναι σύντομο κ δεν θα διαρκέσει όλη την ημέρα. Όσο για το ενυδρείο, εάν γενικώς δεν έχεις πάει ποτέ σε ενυδρείο αξίζει. Εάν πάλι έχεις πάει στου Ηρακλείου η σε αντίστοιχα του εξωτερικού το πιθανότερο είναι ότι θα το βρεις μικρό κ λίγο
Έχω πάει σε ζοωλογικούς κήπους στο εξωτερικό που είχαν και τύπου ενυδρεία μέσα. Θα το σκευτώ και αν χωράει στο πρόγραμμα θα το βάλω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τις μετακινήσεις.
Παίζει κάποιο λεωφορείο από τη Πόλη προς Κάμειρο Σκάλα, γιατί δε μπορώ να βρω άκρη με το πρόγραμμα του ΚΤΕΛ.
Ξέρω ότι είναι αρκετά μακρινή η απόσταση, αλλά δε πρέπει να υπάρχει κάτι λόγω δρομολογίων με τα καραβάκια;
Η Ρόδος έχει δυο εταιρίες ΚΤΕΛ: μια που καλύπτει την πόλη και τη δυτική πλευρά και μια που καλύπτει την ανατολική. Δες εδώ: http://www.rhodes.gr/?page_id=2827
Λογικά πάει, αλλά κι εγώ δεν έβγαλα άκρη. Φανές, Καλαβάδρα που δίνει στο πρόγραμμα είναι πολύ κοντά. Δεν το αποφεύγεις το τηλέφωνο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η Ρόδος έχει δυο εταιρίες ΚΤΕΛ: μια που καλύπτει την πόλη και τη δυτική πλευρά και μια που καλύπτει την ανατολική. Δες εδώ: http://www.rhodes.gr/?page_id=2827
Λογικά πάει, αλλά κι εγώ δεν έβγαλα άκρη. Φανές, Καλαβάδρα που δίνει στο πρόγραμμα είναι πολύ κοντά. Δεν το αποφεύγεις το τηλέφωνο...
Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα είναι να αποφύγω το ταξι, το τηλέφωνο δε πειράζει :haha::haha:
Δείχνει να βγαίνει άκρη. Λογικά είναι η ίδια εταιρεία λεωφορείων που πραγματοποιεί και τα δρομολόγια από/προς αεροδρόμιο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα είναι να αποφύγω το ταξι, το τηλέφωνο δε πειράζει :haha::haha:
Δείχνει να βγαίνει άκρη. Λογικά είναι η ίδια εταιρεία λεωφορείων που πραγματοποιεί και τα δρομολόγια από/προς αεροδρόμιο.
Ναι είναι η ίδια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τις μετακινήσεις.
Παίζει κάποιο λεωφορείο από τη Πόλη προς Κάμειρο Σκάλα, γιατί δε μπορώ να βρω άκρη με το πρόγραμμα του ΚΤΕΛ.
Ξέρω ότι είναι αρκετά μακρινή η απόσταση, αλλά δε πρέπει να υπάρχει κάτι λόγω δρομολογίων με τα καραβάκια;
http://desroda.gr/test/
Αναφέρει ξεκαθαρα στη δεύτερη σελίδα κ τη σκάλα καμειρου. Απ'όσο θυμάμαι από παλια έχει συνήθως ανταπόκριση με το καραβάκι για Χάλκη. Προσοχή μην το μπερδεψεις με τα δρομολόγια για τον αρχαιολογικο χώρο της Καμειρου που είναι αλλού (και ειρήσθω εν παρόδω αξίζει κανείς να τον επισκεφθεί)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
http://desroda.gr/test/
Αναφέρει ξεκαθαρα στη δεύτερη σελίδα κ τη σκάλα καμειρου. Απ'όσο θυμάμαι από παλια έχει συνήθως ανταπόκριση με το καραβάκι για Χάλκη. Προσοχή μην το μπερδεψεις με τα δρομολόγια για τον αρχαιολογικο χώρο της Καμειρου που είναι αλλού (και ειρήσθω εν παρόδω αξίζει κανείς να τον επισκεφθεί)
Πολύ ωραία, σ ευχαριστώ.
Δε δείχνει κάτι βέβαια για επιστροφή (Κυριακή) οπότε μάλλον δε γλιτώνουμε το ταξι!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όντως δεν έχει δυστυχώς δρομολόγιο την Κυριακή. Για να μη σας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι, εαν εχετε ανεση χρονου πάρτε καλύτερα ταξί μέχρι το χωριό Καλαβαρδα και από τα Καλαβαρδα το Κτελ (έχει συχνά)
 

ThRoula

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων μπορούμε να προγραμματίζουμε τις διακοπές μας μετα τα μέσα Οκτωβρίου.
Έτσι και φέτος θα θέλαμε να πραγματοποιήσουμε οικογενειακές διακοπές μαζί με τα δυο μας παιδιά στη Ελλάδα.
Επειδή λόγω εποχής συνήθως ταξιδεύουμε είτε σε χειμερινούς προορισμούς, είτε εκτός Ελλάδας, σκεφτόμαστε αυτή τη φορά να επισκεφτούμε νησί (έχουμε πάει μόνο Κρήτη, Σπέτσες και Κεφαλονιά).
Μας γοητεύει σαν προορισμός η Ρόδος για μια εβδομάδα τα τέλη Οκτωβρίου.
Το ερώτημα μου ειναι αξίζει να κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι αυτήν την εποχή;
Τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε;
Θα ήθελα τι γνώμη και τις εμπειρίες σας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στο site θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες και αρκετά threads σχετικά με αξιοθέατα, διαμονή και μετακινήσεις στη Ρόδο. Το μόνο που μπορώ προσωπικά να σου πω εδώ είναι "ναι, αξίζει με χίλια" το νησί και στα τέλη Οκτωβρίου (ίσως περισσότερο και από τον Αϋγουστο). Και πιο ήρεμα θα απολαύσεις τα τόσο ωραία μέρη του νησιού, και λιγότερη κίνηση θα έχει στους δρόμους, και-κατά πάσα πιθανότητα- και τα μπανάκια σου μπορείς ακόμα να ευχαριστηθείς (τα νερά είναι εξαιρετικά ζεστά μέχρι τον Οκτώβριο-ειδικά στα ανατολικά και νότια του νησιού)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom