Μαυριτανία Διασχίζοντας τη Σαχάρα με το μεγαλύτερο εμπορικό τρένο του κόσμου

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.345
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μην τρομάζεις φίλε μου, όταν δεν κοιμάται σε περίεργα τρένα με τιρμπάν και γυαλιά σαν τρομοκράτης, είναι όμορφη και συμπαθητική κοπέλα :haha:
Αν είστε και φίλες, δεν έχω καμιά αμφιβολία!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Κοίτα: έχει βαγόνι για επιβάτες, κι εσύ επιλέγεις το βαγόνι με το σιδηρομετάλλευμα, ξέροντας ότι θα περάσεις μια δύσκολη νύχτα. ΟΚ. Το έχει κάνει κανένας άλλος εδώ; Δε νομίζω, αν και δεν είναι απίθανο. Αυτό θέλω να πω και δε θεωρώ ότι είναι κακό, αφού όπως λες κι εσύ, δεν έτυχε κάτι ανεπανόρθωτο.
Μάλλον είναι και θέμα, πρώτον: άποψης για τα ταξίδια, αλλά και δεύτερον: θέμα ηλικίας.
Χαίρομαι που μοιράζεσαι μαζί μας το ταξίδι σου. Ελπίζουμε να μη μείνεις μόνο στο τρένο, αλλά να μας πεις και για το πριν και το μετά.
Ναι. Τουλαχιστον 2 ξερω εγω. Ο ενας δεν γραφει πλεον εδω, ο αλλος δεν γραφει ιστοριες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δεν θα το πίστευα εάν δεν έβλεπα φωτογραφίες κι αν δεν ήξερα πως στο φόρουμ υπάρχουν κι άλλοι ωραίοι τρελοί (ο καθένας με τον δικό του τρόπο). :)
Κοπελιά, εύχομαι να μπορείς να πραγματοποιείς αυτό που λέει η ψυχή σου και κυρίως να έχεις πάντα την τύχη με το μέρος σου.
Μην την προκαλείς όμως και τόοοοσο πολύ! o_O
Τώρα - ξέρω - μιλάω ως μανούλα :p
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Κοίτα: έχει βαγόνι για επιβάτες, κι εσύ επιλέγεις το βαγόνι με το σιδηρομετάλλευμα, ξέροντας ότι θα περάσεις μια δύσκολη νύχτα. ΟΚ. Το έχει κάνει κανένας άλλος εδώ; Δε νομίζω, αν και δεν είναι απίθανο. Αυτό θέλω να πω και δε θεωρώ ότι είναι κακό, αφού όπως λες κι εσύ, δεν έτυχε κάτι ανεπανόρθωτο.
Μάλλον είναι και θέμα, πρώτον: άποψης για τα ταξίδια, αλλά και δεύτερον: θέμα ηλικίας.
Χαίρομαι που μοιράζεσαι μαζί μας το ταξίδι σου. Ελπίζουμε να μη μείνεις μόνο στο τρένο, αλλά να μας πεις και για το πριν και το μετά.
Με αυτό το τρένο ταξιδεύεις μόνο γι'αυτό το σκοπό, και όχι για άλλο λόγο. Δεν επιλέγει κανένας το βαγόνι των επιβατών, γιατί το ταξίδι πάνω στο ανοιχτό βαγόνι με τον σίδηρο ανήκει πλέον στο τουριστικό κομμάτι της Μαυριτανίας. Το αναφέρω και εδώ (εκτός φυσικά από το μπλογκ μου και τα δικά μου σόσιαλ μίντια), γιατί από πέρσυ που το έκανα τέτοιον καιρό, μου ζητάνε συνέχεια πληροφορίες. Φέτος ειδικά, έχει γίνει το νο.1 τοπ αξιοθέατο στη λίστα της χώρας, περισσότερο και από τις αρχαίες πόλεις που ήταν γνωστές μέχρι τώρα. Ειδικά οι ξένοι, ταξιδεύουν μέχρι εκεί ξοδεύοντας πολλά χρήματα σε τουρ.γραφεία, μόνο και μόνο για να ζήσουν αυτή την εμπειρία, την οποία εγώ θεωρώ υπερεκτιμημένη.
Παρ'όλα αυτά, είναι κάτι ιδιαίτερο, και γίνεται ήδη ντόρος στα διεθνή μίντια. Σύντομα θα ακουστεί και στη χώρα μας.
Υ.Γ. Ναι, το έχουν κάνει και άλλοι Έλληνες από όσο ξέρω, γνωρίζω τους 2. Ο ένας μάλιστα το έκανε λίγες μέρες πριν από μένα, αλλά δυστυχώς δεν βόλεψε το πρόγραμμα για να το κάνουμε μαζί.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.345
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Ναι. Τουλαχιστον 2 ξερω εγω. Ο ενας δεν γραφει πλεον εδω, ο αλλος δεν γραφει ιστοριες.
Αναφέρεσαι στον Στέφανο και στον Αλέξανδρο εάν δεν κάνω λάθος.
Με τον Στέφανο βρεθήκαμε τυχαία στην όαση Τερζιτ, μείναμε μαζί εκείνο το βράδυ στο καμπ και την άλλη μέρα αναχωρήσαμε μαζί για την πόλη Ατάρ. Αυτός έφυγε με έναν φίλο για το τρένο, κι εγώ για την Ουαντάν.
Ξαναβρεθήκαμε με τον Στέφανο στη Ντακάρ (Σενεγάλη) λίγες μέρες μετά και πήγαμε για ποτά, γιατί στη Μαυριτανία δε βρίσκεις σταγόνα αλκοόλ! :lol: :lol: :lol: :lol:
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Μην τρομάζεις φίλε μου, όταν δεν κοιμάται σε περίεργα τρένα με τιρμπάν και γυαλιά σαν τρομοκράτης, είναι όμορφη και συμπαθητική κοπέλα :haha:
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, ναι, και όταν δεν κάνω και άλλες κουλαμάρες, καλή ειμαι (λέμε τώρα....) :clap::clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Αναφέρεσαι στον Στέφανο και στον Αλέξανδρο εάν δεν κάνω λάθος.
Με τον Στέφανο βρεθήκαμε τυχαία στην όαση Τερζιτ, μείναμε μαζί εκείνο το βράδυ στο καμπ και την άλλη μέρα αναχωρήσαμε μαζί για την πόλη Ατάρ. Αυτός έφυγε με έναν φίλο για το τρένο, κι εγώ για την Ουαντάν.
Ξαναβρεθήκαμε με τον Στέφανο στη Ντακάρ (Σενεγάλη) λίγες μέρες μετά και πήγαμε για ποτά, γιατί στη Μαυριτανία δε βρίσκεις σταγόνα αλκοόλ! :lol: :lol: :lol: :lol:
Πωπω , τυχαια το ειπα γιατι ειδα φωτογραφιες στα σοσιαλ!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Δεν θα το πίστευα εάν δεν έβλεπα φωτογραφίες κι αν δεν ήξερα πως στο φόρουμ υπάρχουν κι άλλοι ωραίοι τρελοί (ο καθένας με τον δικό του τρόπο). :)
Κοπελιά, εύχομαι να μπορείς να πραγματοποιείς αυτό που λέει η ψυχή σου και κυρίως να έχεις πάντα την τύχη με το μέρος σου.
Μην την προκαλείς όμως και τόοοοσο πολύ! o_O
Τώρα - ξέρω - μιλάω ως μανούλα :p
Ευχαριστώ πολύ!!! :D :D

Συνηθισμένη, τα ίδια μου λέει και η αγαπημένη μου @evaT :twisted:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom