Διατροφή, λαοί και άλλα.

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Χαχαχα είστε όλοι θεουληδες ...άλλο έψαχνα αλλά διάβασα...πως να ζητήσω καφέ στην Ιταλία ρε παιδιά γλυκό με γάλα;δε με νοιάζει αν είναι ζεστός ή κρύος γλυκός με γάλα να ναι ...θα τον πιω ...πάντως η διαμάχη Αθήνας Θεσσαλονίκης δεν έχει Πειραιά μέσα δε παίζω...που ακόμα και στην Αθήνα να πάμε λέμε που να τρέχω εκεί πάνω;βήμα αργό σκυθρωπό και τεμπέλικο του Πειραιώτη...πας για σουβλάκι λες απλά ένα κρέας απ' όλα κ ξέρει αυτός....ένα φραπογαλο για τον καφέ ....κι άμα πάρεις ταξί από Αθήνα και πεις Πειραιά σου λέει που να μπλέκω στα στενά; Εγώ εντομεταξί μένω Πάτμο κατά λάθος 30 χρόνια χαχαχα....αχ ρε παλιό μισοφορ γιατί τραβαριασες τ αγορ γιατί τραβαριασες τα αγόρια....όποιος θέλει μου λέει εντομεταξί πως ζητάω καφέ γλυκό με γάλα στην Ιταλία ε;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Χαχαχα είστε όλοι θεουληδες ...άλλο έψαχνα αλλά διάβασα...πως να ζητήσω καφέ στην Ιταλία ρε παιδιά γλυκό με γάλα;δε με νοιάζει αν είναι ζεστός ή κρύος γλυκός με γάλα να ναι ...θα τον πιω ...πάντως η διαμάχη Αθήνας Θεσσαλονίκης δεν έχει Πειραιά μέσα δε παίζω...που ακόμα και στην Αθήνα να πάμε λέμε που να τρέχω εκεί πάνω;βήμα αργό σκυθρωπό και τεμπέλικο του Πειραιώτη...πας για σουβλάκι λες απλά ένα κρέας απ' όλα κ ξέρει αυτός....ένα φραπογαλο για τον καφέ ....κι άμα πάρεις ταξί από Αθήνα και πεις Πειραιά σου λέει που να μπλέκω στα στενά; Εγώ εντομεταξί μένω Πάτμο κατά λάθος 30 χρόνια χαχαχα....αχ ρε παλιό μισοφορ γιατί τραβαριασες τ αγορ γιατί τραβαριασες τα αγόρια....όποιος θέλει μου λέει εντομεταξί πως ζητάω καφέ γλυκό με γάλα στην Ιταλία ε;
Caffe latte αν θελεις espresso αλλιως cappuccino
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Caffe latte αν θελεις espresso αλλιως cappuccino
Αυτά τα ξέρω αν ζητήσω ζάχαρη θα πω Dolce? Η απλά θα πω sugar please?έχω ξαναπάει στην Ιταλία ενώ κάνουν τέλειο καφέ δε βάζουν ζάχαρη.και τον πίνω γλυκό.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
zucchero θα ζητησεις.Παιρνεις οσες μεριδες θες και βαζεις μονη σου.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μια άλλη μαγειρικη vegan προσεγγιση ειναι αντι για μακαρονια με κυμα, τα μακρονια με σαλτσα λαχανικων.. ειναι παλιά θα πειτε πολλοι αλλά εγω (η γυναικα μου δηλαδη) τα κανει τα τελευταια 6-7 χρόνια... οταν μου ειπε για πρωτη φορα οτι θα επιχειρησει κατι τετοιο σκέφτηκα "πεινασμενος θα μεινω", ομως το τελικο αποτέλεσμα με διέψευσε πλήρως.. μη σας πω οτι τα προτιμώ κιολας, ειδικά το καλοκαιρι..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
να κάνω μια παρατηρηση ότι ο καφες δεν πρεπει να πίνεται γλυκός .... γιατι αυτή η πολύ γλυκιά γεύση επισκιάζει την γευση του καφε.. δηλαδη μεχρι μια κουταλιά σε κουπα (σερμπέτι για μένα) νομιζω ειναι οκ απο κει και πάνω ανηκει στην οικογένεια των σοροπιαστών... αλλά περι ορεξεως !!!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
να κάνω μια παρατηρηση ότι ο καφες δεν πρεπει να πίνεται γλυκός .... γιατι αυτή η πολύ γλυκιά γεύση επισκιάζει την γευση του καφε.. δηλαδη μεχρι μια κουταλιά σε κουπα (σερμπέτι για μένα) νομιζω ειναι οκ απο κει και πάνω ανηκει στην οικογένεια των σοροπιαστών... αλλά περι ορεξεως !!!
καφε και αντρα μαυρο ... :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μια άλλη μαγειρικη vegan προσεγγιση ειναι αντι για μακαρονια με κυμα, τα μακρονια με σαλτσα λαχανικων.. ειναι παλιά θα πειτε πολλοι αλλά εγω (η γυναικα μου δηλαδη) τα κανει τα τελευταια 6-7 χρόνια... οταν μου ειπε για πρωτη φορα οτι θα επιχειρησει κατι τετοιο σκέφτηκα "πεινασμενος θα μεινω", ομως το τελικο αποτέλεσμα με διέψευσε πλήρως.. μη σας πω οτι τα προτιμώ κιολας, ειδικά το καλοκαιρι..
Τι εννοείς δηλαδή, ότι μέχρι πριν 6-7 χρόνια έτρωγες τα μακαρόνια μόνο με κιμά ??!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
να κάνω μια παρατηρηση ότι ο καφες δεν πρεπει να πίνεται γλυκός .... γιατι αυτή η πολύ γλυκιά γεύση επισκιάζει την γευση του καφε.. δηλαδη μεχρι μια κουταλιά σε κουπα (σερμπέτι για μένα) νομιζω ειναι οκ απο κει και πάνω ανηκει στην οικογένεια των σοροπιαστών... αλλά περι ορεξεως !!!
Εγώ πίνω γαλακτομπούρεκο συμφωνώ με την άποψη σου αλλά σκέτο καφέ δεν μπορώ...τίγκα στο γάλα και ζάχαρη λάθος αλλά Μ αρέσει.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τι εννοείς δηλαδή, ότι μέχρι πριν 6-7 χρόνια έτρωγες τα μακαρόνια μόνο με κιμά ??!
ε οχι μονο με κυμα.. ωγκραντεν, σκετα με τριμμένο τυρι, με σαλτσα αλλά κυριως με κυμα 5 με 6 στις 10 ας πούμε... τωρα 1 με 2 στις 10.. και αυτη με γαριδες ξέχασα και με μανιταρια.. ε ειναι πολλές..
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ε οχι μονο με κυμα.. ωγκραντεν, σκετα με τριμμένο τυρι, με σαλτσα αλλά κυριως με κυμα 5 με 6 στις 10 ας πούμε... τωρα 1 με 2 στις 10..
Τώρα το καλοκαίρι να δοκιμάσετε και πεστο με ζυμαρικά. Με πλατύφυλλο βασιλικό όμως. Γίνεται γρήγορα και γλιτώνεις το μαγείρεμα της σάλτσας. ;)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τώρα το καλοκαίρι να δοκιμάσετε και πεστο με ζυμαρικά. Με πλατύφυλλο βασιλικό όμως. Γίνεται γρήγορα και γλιτώνεις το μαγείρεμα της σάλτσας. ;)
ναι και αυτη.. ειδικά ενα απο τα παιδια μου εχει τρελλα με το πέστο.. οταν οι βασιλικοι μου μου φτανουν στη μέση κανει βαζα η γυναικα μου.. φυτευω πολύ βασιλικό και κατιφεδες στον μπαχτσε γιατι διωχνει λένε τα βλαβερα εντομα και κάποιες φορές γινονται τεραστιοι οποτε εχουμε παραγωγη πεστο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom