Διεθνής ασφάλεια (Πράσινη κάρτα)

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Χαιρετώ τα μέλη του γκρουπ. Επειδή αύριο θα πάω μια ολιγόωρη βόλτα στην Αδριανούπολη, πέρασα από την ασφαλιστική μου να πάρω νέα πράσινη κάρτα. Σε σχετική ερώτησή μου για τις καλύψεις η κοπέλλα του γραφείου - έλειπε το αφεντικό - μου είπε ότι καλύπτει μόνον σωματικές βλάβες και υλικές ζημίες σε τρίτους. Ομολογώ την έκπληξή μου γιατί μέχρι τώρα πίστευα ότι έχεις τις ίδιες καλύψεις με την εδώ ασφάλεια, ενδεχομένως π.χ. πυρός, κλοπής, σωματικές βλάβες επιβαινόντων κλπ. Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος περισσότερα σχετικά ;
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Χαιρετώ τα μέλη του γκρουπ. Επειδή αύριο θα πάω μια ολιγόωρη βόλτα στην Αδριανούπολη, πέρασα από την ασφαλιστική μου να πάρω νέα πράσινη κάρτα. Σε σχετική ερώτησή μου για τις καλύψεις η κοπέλλα του γραφείου - έλειπε το αφεντικό - μου είπε ότι καλύπτει μόνον σωματικές βλάβες και υλικές ζημίες σε τρίτους. Ομολογώ την έκπληξή μου γιατί μέχρι τώρα πίστευα ότι έχεις τις ίδιες καλύψεις με την εδώ ασφάλεια, ενδεχομένως π.χ. πυρός, κλοπής, σωματικές βλάβες επιβαινόντων κλπ. Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος περισσότερα σχετικά ;
Καλωσόρισες McElk στην παρέα του γκρουπ και καλά ταξίδια.
Για το θέμα της ασφάλειας με την πράσινη κάρτα που ρωτάς, δυστυχώς έτσι είναι. Κάποτε που είχα ρωτήσει τι χρειάζεται για να ισχύουν όλες οι καλύψεις, μου είχαν πει ότι έπρεπε να κάνω ειδική ασφάλεια αλλά κόστιζε πολλά χρήματα και δεν την έκανα.
Ρώτησε λεπτομέρειες στην ασφαλιστική σου εταιρία, γιατί κάθε μία έχει δικούς της όρους._
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Χαιρετώ τα μέλη του γκρουπ. Επειδή αύριο θα πάω μια ολιγόωρη βόλτα στην Αδριανούπολη, πέρασα από την ασφαλιστική μου να πάρω νέα πράσινη κάρτα. Σε σχετική ερώτησή μου για τις καλύψεις η κοπέλλα του γραφείου - έλειπε το αφεντικό - μου είπε ότι καλύπτει μόνον σωματικές βλάβες και υλικές ζημίες σε τρίτους. Ομολογώ την έκπληξή μου γιατί μέχρι τώρα πίστευα ότι έχεις τις ίδιες καλύψεις με την εδώ ασφάλεια, ενδεχομένως π.χ. πυρός, κλοπής, σωματικές βλάβες επιβαινόντων κλπ. Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος περισσότερα σχετικά ;

Καλός ήρθες στο γκρουπ McElk

Αν και απαντώ καθυστερημένα στο μήνυμα σου μιας και ήδη θα έχεις πάει Ανδριανούπολη το συνεχίζω γιατί είναι κάτι που αφορά όλους μας σε μόνιμη βάσει .

Κατά αρχήν να πω ότι πράσινη κάρτα βγάζω ετήσια με την έναρξη του συμβολαίου μιας και ποτέ δεν ξέρεις τη μπορεί να σου προκύψει .
Η κάλυψη για κλοπή στο εξωτερικό είναι κάτι που το προσπαθώ εδώ και αρκετά χρόνια , και επιτέλους τα τελευταία περίπου πέντε χρόνια απέδωσε καρπούς (π.χ. πέρυσι στην Βουλγαρία κάλυψη 50% φέτος στο ίδιο μέρος κάλυψη 80% ……...)

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι τον σημαντικότερο ρόλο τον παίζει ο ασφαλιστής ανάλογα τα συμβόλαια που έχει , και την πίεση που θα ασκήσει σε μία ασφαλιστική εταιρία παρά η ίδια εταιρία που είναι ασφαλισμένο το όχημα , και δευτερεύον λόγο έχει ο προορισμός του ταξιδευτή , αρκεί να σα πω πως σε κάποιες περιπτώσεις στο παρελθών την ασφαλιστικές καλύψεις κλοπής της πέτυχα κατά εξαίρεση με υπογραφή του διευθυντή της εταιρείας μιας και η συγκεκριμένες καλύψεις δεν υπήρχαν στα πακέτα τους ( μην ξεχνάμε πως και οι ασφαλιστικές εταιρίες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις και τα πάντα είναι στην δικαιοδοσία του διευθυντή ).
 
Last edited by a moderator:

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Επέστρεψα από την 5ωρη βόλτα μου στο «εξωτερικό» και επειδή δεν έχω την δυνατότητα να σας κεράσω μπαντέμ εσμεσί (γλυκό από αμυγδαλόψυχα) που έφερα, γράφω 2-3 αράδες σαν ευχαριστήριο για τις απαντήσεις. Μετά το πέρασμα των συνόρων από Καστανιές και 4-5 χιλιόμετρα λιθόστρωτου δρόμου (μεγάλη ταλαιπωρία για τις αναρτήσεις), σταματήσαμε σε ένα καφέ δίπλα στον ποταμό Έβρο όπου πήραμε το καφεδάκι μας με θέα μια τοξωτή πέτρινη γέφυρα. Στη συνέχεια περιπλανηθήκαμε στις αγορές και τα παζάρια της Αδριανούπολης ψωνίζοντας κάτι ψιλοπράγματα (οι κυρίες βέβαια της παρέας δεν παρέλειψαν το καθιερωμένο δερμάτινο) και επιστρέψαμε αφού φάγαμε σε τοπικό εστιατόριο και ακολούθως σε ζαχαροπλαστείο για το απαραίτητο σιροπιαστό, πασπαλισμένο με φιστίκι Αιγίνης. Οι τιμές στα εγχώρια είδη είναι στο 40% των δικών μας ενώ στα εισαγωγής το ίδιο ίσως και ακριβότερα. Και μια «εμπορική επιχείρηση» με κεφάλαιο 2 ? που είδα. Στα σκαλιά του Πανεπιστημίου καθόταν νεαρός έχοντας για πάγκο χαρτοκιβώτιο και επάνω ένα ανοιχτό πακέτο τσιγάρα και αναπτήρα. Πουλούσε ένα – ένα τσιγάρο σε φοιτητές που δεν είχαν δυνατότητα να αγοράσουν ολόκληρο πακέτο !!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Καλός ήρθες στο γκρουπ McElk


Κατά αρχήν να πω ότι πράσινη κάρτα βγάζω ετήσια με την έναρξη του συμβολαίου μιας και ποτέ δεν ξέρεις τη μπορεί να σου προκύψει .
.
Γιατί εμένα απο την ΑΣΠΙΣ μου είπαν οτι ισχύει η πρασινη κάρτα για ένα μήνα ;να τους πάρω λέει 1 μήνα πρίν Ετσι είναι η δεν ξέρουν τι τους γίνεται;:roll:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
159
Likes
43
Γιατί εμένα απο την ΑΣΠΙΣ μου είπαν οτι ισχύει η πρασινη κάρτα για ένα μήνα ;να τους πάρω λέει 1 μήνα πρίν Ετσι είναι η δεν ξέρουν τι τους γίνεται;:roll:
Για τις χώρες A , B , BG , CY , CZ , D , DK , E , EST ,F , FIN , GB , H , I , IRL , IS , L , LT , LV , M , N , NL , P , PL , RO , S , SK , SLO και CH , κανονικά μπορείς να βγάλεις για όσο χρόνο διαρκεί το συμβόλαιό σου, χωρίς καμία επιπλέον δαπάνη. Ειδικά όμως για φέτος που τα υπάρχοντα συμβόλαια λήγουν υποχρεωτικά τον Ιούνιο (λόγω εναρμονισμού των αποζημιώσεων με τα υπόλοιπα κράτη και των επικειμένων αυξήσεων), οι πράσινες κάρτες ασφαλώς θα εκδίδονται για μέχρι τότε. Για τις χώρες AL , AND , BIH , BY, HR , IL , IR , MA , MD , SRB , TN , TR και UA , επειδή υπάρχουν πρόσθετες μηνιαίες επιβαρύνσεις, βγαίνουν συνήθως για ένα μήνα ή για όσο θα διαρκέσει το ταξίδι σου. Εγώ πρόσφατα για την Αλβανία επιβαρύνθηκα με 40 Ευρώ για ένα μήνα και με 10 για την Τουρκία.
Ο χρόνος έκδοσης είναι πολύ μικρός, το πολύ δύο μέρες αν πάς κατ’ ευθείαν στα κεντρικά της ασφαλιστικής εταιρίας και εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας την συγκεκριμένη μέρα. Αν όμως μεσολαβεί ασφαλιστής, ασφαλώς ο χρόνος θα είναι λίγο μεγαλύτερος. Η δική μου ασφάλεια πάντως μου την εκδίδει πάντοτε αμέσως.
Η δική σου ασφάλεια δεν ξέρω γιατί καθυστερεί τόσο και γιατί εκδίδει μόνο για ένα μήνα. Απ’ ότι έχω ακούσει και δεν ξέρω γιατί, μερικές ασφαλιστικές λένε στους πελάτες τους ότι η κάρτα ισχύει μόνο για ένα μήνα και όπου πιάσει. Μη ξεχνάς ότι η πράσινη κάρτα δεν είναι ασφαλιστικό συμβόλαιο αλλά μία πιστοποίηση ότι το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο.
Να τους ξαναρωτήσεις και να επιμένεις.
Έχε επίσης υπ’ όψιν σου ότι με την πράσινη κάρτα η ασφαλιστική σου εταιρία είναι υποχρεωμένη να καλύψει μόνο ότι αναφέρεται σαν υποχρεωτική ασφάλιση στην νομοθεσία της χώρας που βρίσκεσαι και όχι ότι καλύψεις έχεις εδώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για τις χώρες A , B , BG , CY , CZ , D , DK , E , EST ,F , FIN , GB , H , I , IRL , IS , L , LT , LV , M , N , NL , P , PL , RO , S , SK , SLO και CH , κανονικά μπορείς να βγάλεις για όσο χρόνο διαρκεί το συμβόλαιό σου, χωρίς καμία επιπλέον δαπάνη. Ειδικά όμως για φέτος που τα υπάρχοντα συμβόλαια λήγουν υποχρεωτικά τον Ιούνιο (λόγω εναρμονισμού των αποζημιώσεων με τα υπόλοιπα κράτη και τις επικείμενες αυξήσεις), οι πράσινες κάρτες ασφαλώς θα εκδίδονται για μέχρι τότε. Για τις χώρες AL , AND , BIH , BY, HR , IL , IR , MA , MD , SRB , TN , TR και UA , επειδή υπάρχουν πρόσθετες μηνιαίες επιβαρύνσεις, βγαίνουν συνήθως για ένα μήνα ή για όσο θα διαρκέσει το ταξίδι σου. Εγώ πρόσφατα για την Αλβανία επιβαρύνθηκα με 40 Ευρώ για ένα μήνα και με 10 για την Τουρκία.
Ο χρόνος έκδοσης είναι πολύ μικρός, το πολύ δύο μέρες αν πάς κατ’ ευθείαν στα κεντρικά της ασφαλιστικής εταιρίας και εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας την συγκεκριμένη μέρα. Αν όμως μεσολαβεί ασφαλιστής, ασφαλώς ο χρόνος θα είναι λίγο μεγαλύτερος. Η δική μου ασφάλεια πάντως μου την εκδίδει πάντοτε αμέσως.
Η δική σου ασφάλεια δεν ξέρω γιατί καθυστερεί τόσο και γιατί εκδίδει μόνο για ένα μήνα. Απ’ ότι έχω ακούσει και δεν ξέρω γιατί, μερικές ασφαλιστικές λένε στους πελάτες τους ότι η κάρτα ισχύει μόνο για ένα μήνα και όπου πιάσει. Μη ξεχνάς ότι η πράσινη κάρτα δεν είναι ασφαλιστικό συμβόλαιο αλλά μία πιστοποίηση ότι το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο.
Να τους ξαναρωτήσεις και να επιμένεις.
Έχε επίσης υπ’ όψιν σου ότι με την πράσινη κάρτα η ασφαλιστική σου εταιρία είναι υποχρεωμένη να καλύψει μόνο ότι αναφέρεται σαν υποχρεωτική ασφάλιση στην νομοθεσία της χώρας που βρίσκεσαι και όχι ότι καλύψεις έχεις εδώ.
είναι λυπηρό πραγματικά το πώς μας αντιμετωπίζουν οι ασφαλιστικές εταιρείες (οι περισσότερες τουλάχιστον...). Ενημερωθείτε καλά πριν πάτε στις ασφαλιστικές. συνοπτικά:
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ πράσινη κάρτα (που είναι βέβαια πιστοποιητικό όπως είπες...) στις χωρες του ΕΟΧ. τη βγάζουμε μόνο και μόνο γιατί δεν έχουμε λατινικούς χαρακτήρες. και βγαίνει για όσο χρόνο ισχύει το συμβόλαιο. εγώ έχω ασφαλισμένα 3 οχήματα σε μία ασφαλιστική (έδρα καλλιθέα..) και μόλις άκουσα κάτι τέτοια τρελά όπως στη φίλη πιο πάνω, πήγα στα κεντρικά και μόλις είπα ότι θα τα κόψω και τα 3, βγήκε η κάρτα σε 15-20 δευτερόλεπτα..μια απλή εκτύπωση είναι και τίποτε παραπάνω. από τότε πάω μία φορά το χρόνο και σε 2-3 λεπτά έχω τελειώσει με την κάρτα (συνήθως εξαμηνιαία όσο και το ασφαλιστήριο), τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες και όταν επιμένουν αλλάξτε ασφάλεια. έχουμε και όχημα και ιταλικές πινακίδες που η πράσινη κάρτα (όπως εδώ και πάνω από 10 χρόνια στην Ιταλια...) είναι ενσωματωμένη στο ασφαλιστήριο...
για λεπτομέρειες (και συγνώμη για το ύφος αλλά με εκνευρίζουν οι εταιρείες που ταλαιπωρούν τους πολίτες έτσι):
http://www.mib-hellas.gr/taxidi_gr.htm
 

omari1983

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα και καλως σας βρηκα, ειμαι ο Μαριος και εχω την εξης απορια.

Εδω και καιρο λοιπον επειδη τα πραγματα στην Ελλαδα αρχισαν και γινονται πολυ ασχημα σκεφτομαι να μετακομισω στην Αμερικη με την οικογενεια μου.
Το προβλημα μου οπως των περισσοτερων ειναι τα χαρτια. Δεν ξερω κανεναν εκει, δεν εχω κανεναν συγγενη.
Εχω κανει αιτηση για την κληρωση της πρασινης καρτας αλλα και εδω εχω ενα προβλημα, δεν εχω τελειωσει λυκειο. Η τελικη αιτηση αν ειμαστε τυχεροι μπορει να γινει στις γυναικας μου το ονομα? η πρεπει να ειμαι αποκλειστικα εγω?

Αν εχετε οποιαδηποτε πληροφορια θα σας ημουν πολυ ευγνωμων.

Ευχαριστω για την υπομονη σας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπερα και καλως σας βρηκα, ειμαι ο Μαριος και εχω την εξης απορια.

Εδω και καιρο λοιπον επειδη τα πραγματα στην Ελλαδα αρχισαν και γινονται πολυ ασχημα σκεφτομαι να μετακομισω στην Αμερικη με την οικογενεια μου.
Το προβλημα μου οπως των περισσοτερων ειναι τα χαρτια. Δεν ξερω κανεναν εκει, δεν εχω κανεναν συγγενη.
Εχω κανει αιτηση για την κληρωση της πρασινης καρτας αλλα και εδω εχω ενα προβλημα, δεν εχω τελειωσει λυκειο. Η τελικη αιτηση αν ειμαστε τυχεροι μπορει να γινει στις γυναικας μου το ονομα? η πρεπει να ειμαι αποκλειστικα εγω?

Αν εχετε οποιαδηποτε πληροφορια θα σας ημουν πολυ ευγνωμων.

Ευχαριστω για την υπομονη σας.
Απο τη στιγμη που εκανες αιτηση και αφου δεν εχεις βγαλει λυκειο, σημαινει οτι εχεις εργασιακη εμπειρια 2 ετων την τελευταια πενταετια.
Που ειναι το προβλημα; δεν καταλαβα...

Δεν κοιτας και καμμια αλλη χωρα, γιατι Αμερικη πιο ευκολο ειναι να πας κολυμπωντας ως λαθρομεταναστης παρα απο την κληρωση.

Καλη επιτυχια!
 

omari1983

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εργασιακη εμπειρια εχω τα τελευταια 7 χρονια αλλα οχι σε ειδικοτητα που να απαιτει τουλαχιστον 2 χρονια εκαπαιδευσης. To qualify for a Diversity Visa on the basis of your work experience, you must, within the past five years, have two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε, τοτε πως εκανες αιτηση; Γιατι δεν την εκανες στο ονομα της γυναικας σου; Παρε καλυτερα ενα τηλεφωνο στην αμερικανικη πρεσβεια να ρωτησεις.
 

omari1983

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οταν εκανα την αιτηση δεν ηξερα οτι οταν λενε αυτοι High School εννοουν το γυμνασιο και οχι το λυκειο.

Σαν εργασιακη εμπειρια τι ζητανε? Βεβαιωση εργοδοτη?

Αναποδα τα ειπα. Εννοουν το λυκειο και οχι το γυμνασιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom