Διεθνής ασφάλεια (Πράσινη κάρτα)

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σαν εργασιακη εμπειρια τι ζητανε? Βεβαιωση εργοδοτη?
Λογικα τη συμβαση θελουν και βεβαιωση απο το ασφαλειστικο ταμειο. Παρε την πρεσβεια οτι και να σου λεω γω μπαρουφες μπορει να ειναι.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
υπαρχει κανεις που να μπορει να με βοηθησει με την ασφαλεια κλοπης αυτοκινητου στο εξωτερικο?:D
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να κάνω μια ερώτηση...
Φεύγω για Κωνσταντινούπολη στις 26/4 και επιστρέφω στις 30/4. Η ασφάλεια του αυτοκινήτου λήγει στις 6/5. Απο την ασφαλιστική μου είπανε πως πρέπει να ανανεώσω πρόωρα γιατί δεν μπορούν να μου εκδώσουν πράσινη κάρτα μέχρι την λήξη της υπάρχουσας. Ισχύει κάτι τέτοιο?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Να κάνω μια ερώτηση...
?
Απλώς βαριούνται να κάνουν την διαδικασία (2-3 λεπτά) για έκδοση πράσινης κάρτας που θα ισχύσει για λίγες μέρες. Η πρόωρη ανανέωση σημαίνει απώλεια από μέρους σου 15-20 ευρώ. Πίεσέ τους λίγο. Εγώ έτυχε να βγάλω από την ασφαλιστική μου και 5 μέρες πριν τη λήξη. Πάντως στα σύνορα με Τουρκία είναι απαραίτητη, θα την ζητήσουν οπωσδήποτε και από τις δύο πλευρές.
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ok...Σ'ευχαριστώ πολύ. Αύριο θα τους τηλεφωνήσω και θα δούμε τι θα γίνει...υπάρχει κ άλλη λύση σε περίπτωση που επιμένουν...
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Λιγο ετεροχρονισμενα αλλα αξιζει για οσους ταξιδευουν στο εξωτερκο με αυτοκινητο
ο παθων ειναι μαθων σε τροχαιο στο Παρισι ανακαλυψα οτι εκτος απο την πρασινη καρτα και τα βασικα σαν υπαιτιος μονο ΥΖ και ΣΒ καλυπτει η ασφαλεια σου στο εξωτερικο και ας εχεις ολες τις καλυψεις στην Ελλαδα δεν ισχυει τιποτε αλλο στο συνολο των ασφαλιστικων πχ κλοπη νομικη προστασια κτλ
Ευτυχως για μας κατα λαθος ειμαστε στην.... που καλυπτε οτι και στην Ελλαδα στις χωρες της ΕΕ εκτος σκοπια σερβια που παρεχει μονο οδικη βοηθεια και παρ ολα αυτα αν και δεν ημουν υπαιτιος παρκαρισμενο το αυτοκινητο επεσε πανω ο Γαλλος
σε σημειο που ακινητοποιηθηκε το αυτοκινητο τελειως με αποτελεσμα να καθησουμε 20 ημερες για επισκευη η εδω ασφαλιστικη ορισε γαλλο διαμεσολαβητη και καθαρισε η υποθεση μετα απο 6 περιπου μηνες για να παρουμε πισω ξενοδοχεια ταξι ενοικιαση αυτοκινητου τη διαφορα στο εισητηριο πλοιου κτλ γιατι ευτυχως για εμας η επισκευη που γινεται στο συνεργειο πληρωνεται απο την ασφαλιστικη κατ ευθειαν και με πολλα τηλ στην εδω ασφαλεια και συνεχεια ενοχληση στον αρμοδιο γιατι τα e-mail πηγαιναν με χελωνα οχι οτι εμεινα ιδιαιτερα ικανοποιημενος απο την ασφαλιστικη μου αλλα................................
Θελωντας να αλαξω ασφαλιστικη εταιρια μου ειπαν οτι οι καλυψεις δεν ισχυουν στο εξωτερικο παρα μονο με προσθετη πραξη που οταν τη ζητησα μου ειπαν δε γινεται
Τωρα οσον αφορα την καλυψη της οδικης βοηθεια για επαναπατρισμο αυτοκινητου αν η αξια του εν λογω αυτοκινητου ειναι μικροτερη απο την αξια της μεταφορας απλα πετας το αυτοκινητο εκει που βρισκεσαι την υποτιθεμενη αξια τη μαθαινει η οδικη απο το συνεργειο που ειναι το αυτοκινητο
αυτα μαθαμε απο τη προσωπικη μας εμπειρια και σε κανεναν να μη τυχει
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστούμε.ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι.
 

Adam164

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Χαίρεται! Θα ήθελα να βγάλω πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο του πατέρα μου (διεθνής ασφάλιση) για ταξίδι στο οποίο δε θα έρθει ο πατέρας μου. Οι χώρες απ'τις οποίες θα περάσουμε είναι Σκόπια - Σερβία - Ουγγαρία - Αυστρία. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Η ασφάλεια είναι στο όνομα του πατέρα μου. Θα υπάρχει κάποιο θέμα με την πράσινη κάρτα αν είναι στο όνομα ΜΟΥ;
2) Για την έκδοση της πράσινης κάρτα χρειάζεται η φυσική παρουσία ή εξουσιοδότηση του πατέρα μου;
3) Αν γνωρίζει κανείς τα δικαιολογητικά για την έκδοση της Πράσινης κάρτας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
1. η καρτα δε θα βγει στο ονομα του πατερα σου? δεν νομιζω οτι γινεται να βγει στο ονομα σου.
2. μπα...παρε τηλεφωνο και ρωτα. Εγω τους επαιρνα τηλ, ελεγα οτι ηθελα πρ. καρτα και πηγαινα πχ το απογευμα και την επαιρνα
3. πιθανως τιποτα. Αλλα εχει καλυτερα το συμβολαιο μαζι σου (αν και το βλεπουν απο τον ΗΥ τους)
 

Adam164

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Όμως αν είναι στο όνομα του πατέρα μου η κάρτα, μήπως θα έχω πρόβλημα στα τελωνεία με τη λογική "γιατί η κάρτα δεν είναι στο όνομά σου;"
 

elenitsa2013

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Όμως αν είναι στο όνομα του πατέρα μου η κάρτα, μήπως θα έχω πρόβλημα στα τελωνεία με τη λογική "γιατί η κάρτα δεν είναι στο όνομά σου;"
Η έκδοση της πράσινης κάρτας γίνεται δωρεάν και αυτόματα ( αν το έχεις ζητήσει) μαζί με το ασφαληστήριο συμβόλαιο.
Τωρα για το ταξίδι μπορείςνα κάνεις 2 πράγματα:
να ζητήσεις να συμπληρώσουν το όνομα σου μαζί με του πατέρα σου στην πράσινη κάρτα --αλλά δεν ξερω το κόστος,αν έχει
ή απλά να πάτε σε ένα αστυνομικό τμήμα και να σου κάνει εξουσιοδότηση ο πατέρας σου ότι σου επιτρέπει να οδηγήσεις το αυτοκίνητο εκτός χώρας.

Αυτα μου τα είπαν απο το τελωνείο όταν χρειάστηκε να βγάλω απο τη χώρα το αυτοκινητο του αδερφου μου .Αν περάσεις τα σύνορα με την εξουσιοδότηση (οτι δηλαδή δεν το έκλεψες το αμαξι) στις άλλες χώρες δεν τους νοιάζει.Ετσι μου είχαν πει.
Και περάσαμε απο όλες αυτες τις χώρες και περισσότερς.πουθενά δεν μας έλεγξαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom