ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Το είδα και πριν.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιο ακριβώς σε προβληματίζει.
Ο εργοδότης σου είναι το Ελληνικό κράτος. Αν βάλεις κάτι σχετικό με Greek Government λογικά θα είσαι οκ.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το είδα και πριν.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιο ακριβώς σε προβληματίζει.
Ο εργοδότης σου είναι το Ελληνικό κράτος. Αν βάλεις κάτι σχετικό με Greek Government λογικά θα είσαι οκ.
Διεύθυνση;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν έχω ιδέα από ΕΣΤΑ, αλλά αυτά που σου ζητάει δεν μπορείς να τα βρεις εύκολα από τη δήλωσή σου στην εφορία ή από την βεβαίωση αποδοχών σου?
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Caveman αν δεν έχεις πολλά χρόνια υπηρεσίας ώστε να δικαιολογείσαι, δεν έχεις ξανασυμπληρώσει ποτέ παρόμοιο έντυπο; Εργοδότης είναι το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και διεύθυνση θα βάλεις το Πεντάγωνο-Αθήνα. Είναι τα ιδια στοιχεία που συμπληρώναμε στην ηλεκτρονική εφαρμογή των ετήσιων μεταθέσεων ή τότε που έγινε η καταμέτρηση - καταγραφή όλων των υπαλλήλων του ευρύτερου δημόσιου τομέα.....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα παιδιά
Όταν κάποιος είναι στρατιωτικός τι μπορεί να συμπληρώσει την παρακάτω εικόνα;
οτι και να βαλεις δεν θα εχεις θεμα.το καλυτερο ειναι να βαλεις εργοδοτης π.χ.Υπουργειο Εθνικης Αμυνας η Ελληνικη Αεροπορια(οτι κανεις τελος παντων)και διευθυνση εκει που δουλευεις τωρα π.χ.114 Π.Μ. Ταναγρα.Απο ατομα που την εχουν περασει τη διαδικασια στο μεταφερω.Γενικως δεν κολλανε σε αυτο παντως
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Παιδιά καλησπερα! Ήθελα να κανω μια ερώτηση. Τον περασμένο Μάρτιο ταξίδεψα στις ΗΠΑ με εστα. Τον Ιανουάριο του 2017 θα ξανά ταξιδέψω. Η εστα απ οτι διάβασα εχει ισχύ 2 χρονια ..,εχει σημασία που στο ενδιαμεςο θα έχω παει Κούβα; Υπαρχει κάποιος λόγος να ξανά κανω την αίτηση;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Παιδιά καλησπερα! Ήθελα να κανω μια ερώτηση. Τον περασμένο Μάρτιο ταξίδεψα στις ΗΠΑ με εστα. Τον Ιανουάριο του 2017 θα ξανά ταξιδέψω. Η εστα απ οτι διάβασα εχει ισχύ 2 χρονια ..,εχει σημασία που στο ενδιαμεςο θα έχω παει Κούβα; Υπαρχει κάποιος λόγος να ξανά κανω την αίτηση;
Είχε βγει μια οδηγία για κάποιες χώρες απο τη Μέση Ανατολή και την Αφρική μονάχα οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Απλα να ξέρεις η ESTA έχει αλλάξει. Διαρκεί ένα χρόνο πλέον όχι δύο.....
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
οκ. Και με τον έναν χρόνο με καλύπτει... ευχαριστώ πολυ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Είχε βγει μια οδηγία για κάποιες χώρες απο τη Μέση Ανατολή και την Αφρική μονάχα οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Απλα να ξέρεις η ESTA έχει αλλάξει. Διαρκεί ένα χρόνο πλέον όχι δύο.....
Εψαξα να το βρώ γιατί κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και σε όλα τα σαιτ έβρισκα οτι ισχύει για δυο χρόνια.Τελικά το βρήκα εδω https://athens.usembassy.gov/mobile//vwp-greece.html
Η ερώτηση μου είνσι αν ξέρει κάποιος αν η διάρκεια είναι ένα χρόνο μονο για τους Ελληνες;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Και γω παντού έβρισκα οτι η διάρκεια ειναι 2ετης...σήμερα πήρα στο προξενείο στη Θεσσαλονίκη κ μου είπαν οτι ειναι για έναν χρόνο..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Η ερώτηση μου είνσι αν ξέρει κάποιος αν η διάρκεια είναι ένα χρόνο μονο για τους Ελληνες;
Effective, April 1, 2016 new Electronic System for Travel Authorizations (ESTA) for Greek citizens will be valid for one year, instead of the standard two-year validity

Αναφέρει Έλληνες πολίτες.... Καλό θα ήταν για κατόχους διαβατηρίου άλλης χώρας με ESTA να ρίξουν μια ματιά στο αντίστοιχο site της Αμερικανικής πρεσβείας....

Πάντως το CBP (Customs Borders Protection) αναφέρει 2 ετη. Και από ένα πρόχειρο ψάξιμο σε Νορβηγία και Ισπανία δεν αναφέρεται πουθενά 1 έτος. Άρα αυτή η διαφοροποίηση πιθανότατα αφορά μόνο Έλληνες πολίτες.....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom