ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα,στην φόρμα που θα συμπληρώσεις για την ESTA σου ζητάει προαιρετικά διεύθυνση εργασίας όποτε για την έκδοση δεν παίζει πρόβλημα λόγω ανεργίας.Και εγώ άνεργος ήμουνα όταν την έκανα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Πήγες τελικά; Στο αεροδρόμιο εκεί σε ρώτησαν κάτι σχετικό;
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τυπικες ερωτήσεις από που έρχομαι και που πηγαίνω.Περασα από ΗΠΑ για να πάω Κολομβια.Αν έχεις ESTA είσαι κομπλέ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Καλησπέρα, έχω και εγώ μια ερώτηση για την ESTA...
Θέλω να πάω Νέα Υόρκη σε κανένα εξάμηνο. Ξέρω από τώρα ότι μέχρι τότε θα έχω αφήσει την δουλεία μου καθώς θέλω να κάνω κάτι δικό μου λίγο αργότερα οπότε και θα έχω χρόνο να ταξιδέψω. Η ερώτηση μου είναι η εξής θα έχω πρόβλημα με την έγκριση της αίτησης esta ή ακόμα χειρότερα στο αεροδρόμιο στην ΝΥ επειδή θα φαίνομαι άνεργη; Ποια είναι η γνώμη σας;
Και η δική μου συμβουλή είναι να την κανεις όσο έχεις εργασία...
ΥΓ.Σίγουρα είναι προαιρετική ερώτηση η εργασία;....μην πούμε κάτι που δεν ισχύει!
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ απλά λέω τι έγινε με εμένα.Ημουνα άνεργος το καλοκαίρι και έβγαλα κανονικαESTA.Βεβαια δεν έμεινα στις ΗΠΑ αλλά είχα ανταπόκριση και πέρασα δυο φορές τον έλεγχο κανονικά.Υπαρχει και η σελίδα της πρεσβείας για επίσημη ενημέρωση.;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα, έχω και εγώ μια ερώτηση για την ESTA...
Θέλω να πάω Νέα Υόρκη σε κανένα εξάμηνο. Ξέρω από τώρα ότι μέχρι τότε θα έχω αφήσει την δουλεία μου καθώς θέλω να κάνω κάτι δικό μου λίγο αργότερα οπότε και θα έχω χρόνο να ταξιδέψω. Η ερώτηση μου είναι η εξής θα έχω πρόβλημα με την έγκριση της αίτησης esta ή ακόμα χειρότερα στο αεροδρόμιο στην ΝΥ επειδή θα φαίνομαι άνεργη; Ποια είναι η γνώμη σας;
Η esta σου επιτρέπει να μεινεις μέχρι 3 μήνες στην Αμερική. Αν θες εξάμηνο χρειάζεσαι τουριστική βιζα η οποία δίνεται πολύ δυσκολα ακόμα και σε άτομα με καλή δουλειά. Αν είσαι άνεργη αποκλείεται να στην δώσουν. Αν αρκεστείς στους 3 μήνες με esta δε θαχεις πρόβλημα με την έκδοση της ως άνεργη γιατι απόσο θυμάμαι ζητάει τα στοιχεία τωρινού ή προηγούμενoυ εργοδότη. Δε φαίνεται δηλαδη αν δουλεύεις τώρα ή αν απλά δουλεψες κάποια στιγμή στη ζωή σου. Αν σκοπεύεις να πας με esta και να παραβιάσεις το 3μηνο και να μείνεις παραπάνω σκέψου το καλύτερα γιατί μετά πιθανότατα δε θα μπορέσεις να ξαναπάς Αμερική. Το βλεπουν ότι έχεις παραβιάσει την διάρκεια και δε σου ξαναεγκρίνουν esta.

edit: τώρα είδα πως λες πως θες να πας "σε" κανένα εξάμηνο.. εγώ νόμιζα πως έλεγες "για" κανένα εξάμηνο.. :) Δηλαδή πως θες να πας με esta και να μείνεις 6 μήνες.. Άρα δε σε αφορούν τα παραπάνω..
Αίτηση για esta να κάνεις κι ας είσαι άνεργη και κάντην όποτε θες αλλά για καλό και για κακό πριν βγάλεις εισιτηρια. Αλλά μη γράψεις "άνεργη" στα στοιχεία εργοδότη. Θα βάλεις τα στοιχεία του προηγούμενου εργοδότη σου..
 
Last edited:

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαι γιατί δεν κάνεις την αίτηση πριν αφήσεις την δουλειά σου;
Αν διάβασα καλά εδώ στο φόρουμ αν μια απάντηση αλλάξει στο διάστημα που θα γίνει το ταξίδι δεν θα πρέπει να ξανά γίνει και η αίτηση;

τώρα είδα πως λες πως θες να πας "σε" κανένα εξάμηνο.. εγώ νόμιζα πως έλεγες "για" κανένα εξάμηνο.. :) Δηλαδή πως θες να πας με esta και να μείνεις 6 μήνες.. Άρα δε σε αφορούν τα παραπάνω.. Αίτηση για esta να κάνεις κι ας είσαι άνεργη και κάντην όποτε θες αλλά για καλό και για κακό πριν βγάλεις εισιτηρια. Αλλά μη γράψεις "άνεργη" στα στοιχεία εργοδότη. Θα βάλεις τα στοιχεία του προηγούμενου εργοδότη σου..
Όχι μόνο για 2 εβδομάδες σκέφτομαι :) Εννοείται πριν βγάλω εισιτήρια θα κάνω την αίτηση! Πιο πολύ φοβάμαι μη φτάσω εκεί και με στείλουν πακέτο πίσω :)
Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν διάβασα καλά εδώ στο φόρουμ αν μια απάντηση αλλάξει στο διάστημα που θα γίνει το ταξίδι δεν θα πρέπει να ξανά γίνει και η αίτηση;
Ισχυει αυτο αλλα αν αλλαξει απαντηση σε ερωτηση "ναι-οχι" που αφορουν σοβαρα θεματα οπως καταδικες, αρρώστιες κτλ. Δεν αφορα τα στοιχεια εργοδοτη γιατι οπως εγραψα και πιο πανω δε ρωτα αν εργάζεσαι.. Ζηταει διευθυνση τωρινου ή προηγουμενη εργοδοτη χωρις να χρειαζεται να διευκρινισεις αν ειναι τωρινος..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ισχυει αυτο αλλα αν αλλαξει απαντηση σε ερωτηση "ναι-οχι" που αφορουν σοβαρα θεματα οπως καταδικες, αρρώστιες κτλ. Δεν αφορα τα στοιχεια εργοδοτη γιατι οπως εγραψα και πιο πανω δε ρωτα αν εργάζεσαι.. Ζηταει διευθυνση τωρινου ή προηγουμενη εργοδοτη χωρις να χρειαζεται να διευκρινισεις αν ειναι τωρινος..
Ούτε φυσικά αφορά τα στοιχεία διαμονής που έβαλες την πρώτη φορά.Μπορείς να αλλάξεις διαμονή στην δεύτερη ή τρίτη επίσκεψη σου με την ίδια ΕΣΤΑ.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Καλησπέρα στο team!!
Σε μια βδομαδα εχω πτηση Δανία-Λιμα με πτηση μεσω ανταποκρισης στο Μαιαμι. Aπο Δανια πεταω με Νοrwegian airline προς Μαιαμι, οπου εκει με jetblue airways για Λιμα. Σημερα εκανα κ την αιτηση esta που ειναι απαραιτητη για πτησεις μεσω την ΗΠΑ. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Στο Μαιαμι εχω αναμονη 21 ωρες. Επιτρεπεται να βγω απο το αεροδρομιο στο διαστημα αυτο??? Οσες πληροφοριες καταφερα να βρω στο google, λεει οτι η esta με καλυπτει στο να βγω απο το αεροδρομιο απο κει κ περα ειναι θεμα της αεροπορικης αν σου επιτρεπει εξοδο απο το αεροδρομιο εφοσον εισαι σε flight connection.
Γνωριζει καποιος κατι σχετικο με το θεμα και την jetblue airways????
 

danieldaniel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Στο διαβατήριό μου είμαι γραμμένος με δύο τρόπους (σκεφτείτε γράφει κάτι σαν PAPADOPOULOS OR PAPADOPOYLOS).

Τί κάνω στην ESTA; Συμπληρώνω όλο το παραπάνω ως επώνυμο ή το ένα από τα δύο και το άλλο σε εναλλακτικό όνομα;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Στο διαβατήριό μου είμαι γραμμένος με δύο τρόπους (σκεφτείτε γράφει κάτι σαν PAPADOPOULOS OR PAPADOPOYLOS).

Τί κάνω στην ESTA; Συμπληρώνω όλο το παραπάνω ως επώνυμο ή το ένα από τα δύο και το άλλο σε εναλλακτικό όνομα;
Δεν το εχω ξανακουσει αυτο!....πως εγινε ετσι στο διαβατηριο σου;
Εχει κουτακι για εναλλακτικο ονομα η εστα;
 

danieldaniel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Υπάρχει νόμος που μας έδινε το δικαίωμα να γράφουμε το όνομά μας στα λατινικά με διαφορετικό τρόπο από την επίσημη μεταγραφή του ΕΛΟΤ αν ήμασταν σε άλλα έγγραφα γραμμένοι έτσι. Έτσι εγώ, πχ, στο παλιό διαβατήριο ήμουν γραμμένος ως PAPADOPOYLOS αντί του PAPADOPOULOS που είναι η επίσημη μεταγραφή. Πλέον, στο νέο διαβατήριο γράφουν στο πεδίο του επωνύμου το "PAPADOPOYLOS OR PAPADOPOULOS".

Αν πάρω τις οδηγίες της ESTA όπως της διαβάσω πρέπει να γράψω όλο το μακρυνάρι στο πεδίο του επωνύμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom