ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
σ ευχαριστω

και μπορω να μεινω αλλες 90 μερες με τιν ιδια?
Ναί.Αλλά η δεύτερη είσοδος δεν είναι σίγουρη.Εξαρτάται από την κρίση τους.Άν είναι κοντά τα δύο ταξίδια,αν δεν μετακινήθηκες καθόλου και έμεινες συνέχεια στο ίδιο μέρος κτλ. μπορεί να θεωρήσουν διάφορα.Πιθανότητα μεν αλλά υπάρχει σαν ενδεχόμενο.
 

Papagias

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σκέφτομαι να ταξιδέψω miami τον Οκτώβρη καμιά εβδομάδα στο νομό μου για διακοπές . Υπάρχει κίνδυνος να μην με δέχτουν αν και εφόσον γίνει δεκτη η ΕΣΤΑ ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκέφτομαι να ταξιδέψω miami τον Οκτώβρη καμιά εβδομάδα στο νομό μου για διακοπές . Υπάρχει κίνδυνος να μην με δέχτουν αν και εφόσον γίνει δεκτη η ΕΣΤΑ ;
Θεωρητικά υπάρχει. Αν δεν εχεις κάνει κατι μεμπτό, δεν εχεις λόγο να φοβασαι, τόσοι και τόσοι ταξιδεύουν έτσι.
 

Papagias

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
και κάτι ακόμα, αν γράψω ότι δεν εργάζομαι υπάρχει περίπτωση να απορριφθεί η έστα; διότι ειμαι φοιτητής!
επίσης ειναι υποχρεωτικό να βάλω social media? θα εχει αντικτυπο στην αίτησή μου;
επισης πρεπει υποχρεωτικα να γραψω τα στοιχεια του ατομου που εχω γνωστο εκει;
και πρέπει υποχρεωτικά να γράψω που θα μείνω; διότι θα μεινω σε γνωστό μου.
 
Last edited by a moderator:

kor_kyrp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!Διαβάζω εδω και μέρες τα travelstories και προετοιμάζομαι καταλλήλως για το ταξίδι που πρόκειται να κάνω με τον άνδρα μου στην Νέα Υόρκη τον επόμενο μήνα! Αλλά, έχω ένα συγκεκριμένο ερώτημα να κάνω όσον αφορά την έκδοση της Εsta ! ενώ συμπληρώνω τα στοιχεία μου κανονικά (στο 2ο βήμα) και κάπου αναφέρει τα στοιχεία επικοινωνίας μου, όπου εκεί συμπληρώνω την διεύθυνσή μου (μένω στην επαρχία), δεν με προχωράει στο επόμενο βήμα και μου γράφει συνεχώς ότι είναι λάθος ή πόλη ή πολιτεία/επαρχία/περιφέρεια!!! Γιατί συμβαίνει αυτό ??? έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και δεν τα καταφέρνω..Σας ευχαριστώ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Σου έχει μια επιλογή και του τσεκάρεις ότι η διεύθυνση είναι σωστή/η κανε δεκτή αυτή την διεύθυνση...και συνεχίζεις, το ίδιο ίσως να σου βγάλει στην διεύθυνση του poc στην Αμερική (point of contact) και το ίδιο να σου σου βγάλει και στον τόπο διαμονής/ξενοδοχείο στην ΝΥ αν βάλεις! Επίμονη είναι το παν,εφ όσον γράφεις την σωστή διεύθυνση, ΤΚ, κλπ. Μπορεί το σύστημα πχ να παίρνει το Ηράκλειο σαν Ηeraklio, Hiraklio, ακόμα και Irakleion, εδώ το Χίος ίσως να γράφεται Chios η Hios, ακόμα 'έλεος' τα Χανιά σε Chania, Khania, Canea, Hania και πάει λέγοντας !

YΓ: Είχα το ιδιο πρόβλημα με την διεύθυνση κατοικίας επίσης!
 
Last edited:

kor_kyrp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σου έχει μια επιλογή και του τσεκάρεις ότι η διεύθυνση είναι σωστή/η κανε δεκτή αυτή την διεύθυνση...και συνεχίζεις, το ίδιο ίσως να σου βγάλει στην διεύθυνση του poc στην Αμερική (point of contact) και το ίδιο να σου σου βγάλει και στον τόπο διαμονής/ξενοδοχείο στην ΝΥ αν βάλεις! Επίμονη είναι το παν,εφ όσον γράφεις την σωστή διεύθυνση, ΤΚ, κλπ. Μπορεί το σύστημα πχ να παίρνει το Ηράκλειο σαν Ηeraklio, Hiraklio, ακόμα και Irakleion, εδώ το Χίος ίσως να γράφεται Chios η Hios, ακόμα 'έλεος' τα Χανιά σε Chania, Khania, Canea, Hania και πάει λέγοντας !

YΓ: Είχα το ιδιο πρόβλημα με την διεύθυνση κατοικίας επίσης!
Agmi , δυστυχώς τέτοια επιλογή δεν βγάζει κάπου στη φόρμα υποβολής για να τσεκάρω, εκτός κι αν υπάρχει κι άλλη φόρμα υποβολής .Εγώ μπαίνω στο εξής σάιτ : esta.cbp.dhs.gov . Την Εύβοια πως να την γράψω??έχω πατήσει EVIA,EVOIA,EUBOIA και πάλι τίποτα!!Δεν δέχεται καμία πόλη ή επαρχία/περιφέρεια σωστή.
 

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
159
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Agmi , δυστυχώς τέτοια επιλογή δεν βγάζει κάπου στη φόρμα υποβολής για να τσεκάρω, εκτός κι αν υπάρχει κι άλλη φόρμα υποβολής .Εγώ μπαίνω στο εξής σάιτ : esta.cbp.dhs.gov . Την Εύβοια πως να την γράψω??έχω πατήσει EVIA,EVOIA,EUBOIA και πάλι τίποτα!!Δεν δέχεται καμία πόλη ή επαρχία/περιφέρεια σωστή.
Δεν δοκιμάζεις και euboea, euvoia κτλ.;
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Euboea
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Νομίζω πως δεν κατάλαβες, κοίταξε και το συνημμένο αρχείο, έχουν και άλλοι πρόβλημα, ΕΠΙΛΟΓΗ=check box/tick box θα σου βγάλει όταν επιμένεις ότι η διεύθυνση είναι σωστή!
ΕΠΙΝΕΝΕΙΣ & ΕΒΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ και κλικαρεις οτι η διεύθυνση είναι σωστή & κλικαρεις/σου δίνει την δυνατότητα να κλικαρεις το NEXT.
Ελπίζω και κάποιος/α άλλη 'κατεχάρισα/ης (γνώστης) να σε βοηθήσει, υπάρχει 'κάποιο πρόβλημα' στο θέμα της διεύθυνσης. Ψάξε και στο internet από φερέγκια φορουμς, αλλά μπορεις και να επικοινωνήσεις μαζί τους, στο κάτω μέρος της σελίδας τους έχουν τηλέφωνο, και μεηλ εκει που λεει CONTACT SUPPORT 24/7.

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1#HELP
Tο πρόβλημα είναι βέβαια γνωστό, εχει αρκετές αναφορές στο ιντερνέτ, όπως και στο συνημμένο pdf (ESTA.pdf) που σου ανέβασα!

https://www.tripadvisor.co.za/ShowT...a_form_problems_street_number-Air_Travel.html

Aν δεν βρεις άκρη θα υπάρχει σίγουρα κάποιο ταξ. γραφείο στον τόπο σου και με κάποια επ$βαρ€νση θα κάνουν την αίτηση για σένα!
 

Attachments

isma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα! Τελη μαρτιου εχω προγραμματισει με ενα φιλο μου να παμε ταξιδι στη νεα υορκη, πρεπει να κλεισω πρωτα την εστα να περιμενω την εγκριση και μετα το ξενοδοχειο και τα εισητηρια?
Γνωριζει κανεις αν βγαλω τα εισητηρια σε πρωτο χρονο,και μετα βγαλω την εστα,και μετα κλεισω το ξενοδοχειο αν.θα εχω θεμα στη νεα υορκη? Στην αιτηση εστα ζηταει και το μερος που θα μενω πρεπει να κλεισω το ξενοδοχειο και μετα να βαλω στην αιτηση το ονομα του ξενοδοχειου και να βγει η εγκριση του εστα? Μπορω να βαλω την ονομασια του ξενοδοχειου που θα διαμενω στη νεα υορκη και μετα να το κλεισω το ξενοδοχειο γινετε αυτο?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
171
Likes
805
Καλησπερα! Τελη μαρτιου εχω προγραμματισει με ενα φιλο μου να παμε ταξιδι στη νεα υορκη, πρεπει να κλεισω πρωτα την εστα να περιμενω την εγκριση και μετα το ξενοδοχειο και τα εισητηρια? Αν κλεισω τα εισητηρια πρωτα μετα την αιτηση εστα και μετα το ξενοδοχειο πειραζει? Γιατι απο οτι εμαθα στην αιτηση εστα πρεπει να βαλεις το ονομα το μερος διαμονης ,πχ κλεινω τα εισητηρια μετα σε δευτερη φαση κανω την αιτηση εστα και απλα δηλωνω το ξενοδοχειο που θα διαμενουμε και σε τριτη φαση κλεινουμε και το ξενοδοχειο θα εχω καποιο θεμα?
Αν θυμάμαι καλά, μπορείς να συμπληρώσεις την αίτηση χωρίς να δώσεις στοιχεία ξενοδοχείου και αφού εγκριθεί να συμπληρώσεις τις σχετικές πληροφορίες εκ των υστέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.518
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom