ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Savrawars

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα!!!! Μια ερώτηση. Αρχικά να πω πως σκοπεύω να πάω στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες τον ερχόμενο Οκτώβριο για να επισκεφθώ γνωστούς μου ( δεν είναι συγγενείς) προφανώς θα βγαλω εστα μέσο τις επίσημης ιστοσελίδας. Το θέμα είναι επειδή εγώ είμαι φοιτητής Αυτή την στιγμή και δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής στην ζωή μου να εχω εργαστεί , λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν δουν στην αίτηση ότι δεν έχω εργαστεί πότε μου και να φάω κανένα άκυρο με το σκεπτικό ότι μπορεί να θέλω να πάω για να εγκαταστήσω μόνιμα? Εγώ απλά θα βρίσκομαι στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες για καθαρά και μόνο τουριστικούς λόγους.
Ευχαριστώ!!!
 

Blackfacu

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! Εχω και γω κάποιες αποριες για την Εστα!
1. Το ταξιδι μ ειναι 12/02/18 Αθήνα - Νέα Υόρκη. 18/02/18 Νεα υορκη - κανκουν και επιστροφη 27/02/18 κανκουν - Νεα υορκη, νεα υορκη - αθηνα! Ρωταω λοιπον! Η Νεα υορκη είναι η όχι ενδιάμεδος σταθμος για μεξικο?

2. Εγω ειμαι στρατιωτικος και στην Εστα δεν εβαλα εργοδοτη! Θα έχω προβλημα?

3. Αν κανω εκ νέου αιτηση, μηπως φαω πορτα?

4. Εχω κανει ήδη αιτηση και εχει παρει εγγριση!

Ευχαριστώ πολύ όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους! Εχω και γω κάποιες αποριες για την Εστα!
1. Το ταξιδι μ ειναι 12/02/18 Αθήνα - Νέα Υόρκη. 18/02/18 Νεα υορκη - κανκουν και επιστροφη 27/02/18 κανκουν - Νεα υορκη, νεα υορκη - αθηνα! Ρωταω λοιπον! Η Νεα υορκη είναι η όχι ενδιάμεδος σταθμος για μεξικο?

2. Εγω ειμαι στρατιωτικος και στην Εστα δεν εβαλα εργοδοτη! Θα έχω προβλημα?

3. Αν κανω εκ νέου αιτηση, μηπως φαω πορτα?

4. Εχω κανει ήδη αιτηση και εχει παρει εγγριση!

Ευχαριστώ πολύ όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν!
Δεν καταλαβαίνω, αν ισχύει το 4, ποιός ο σκοπός των υπόλοιπων ερωτήσεων; Αν έχεις ESTA σε ισχύ μπορείς να ταξιδέψεις ως (τουλάχιστον) το αεροδρόμιο των ΗΠΑ, και η διαδικασία εκεί δεν έχει σχέση με το τι έβαλες ή όχι στην αίτηση.
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Παιδιά καλησπέρα!!!! Μια ερώτηση. Αρχικά να πω πως σκοπεύω να πάω στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες τον ερχόμενο Οκτώβριο για να επισκεφθώ γνωστούς μου ( δεν είναι συγγενείς) προφανώς θα βγαλω εστα μέσο τις επίσημης ιστοσελίδας. Το θέμα είναι επειδή εγώ είμαι φοιτητής Αυτή την στιγμή και δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής στην ζωή μου να εχω εργαστεί , λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν δουν στην αίτηση ότι δεν έχω εργαστεί πότε μου και να φάω κανένα άκυρο με το σκεπτικό ότι μπορεί να θέλω να πάω για να εγκαταστήσω μόνιμα? Εγώ απλά θα βρίσκομαι στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες για καθαρά και μόνο τουριστικούς λόγους.
Ευχαριστώ!!!
Αυτό θα ήταν πρόβλημα αν έκανες αίτηση για βίζα. Έχω αρκετούς γνωστούς που έκαναν αίτηση για ΕΣΤΑ ως φοιτητές που δεν είχαν εργαστεί και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
 

Blackfacu

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Δεν καταλαβαίνω, αν ισχύει το 4, ποιός ο σκοπός των υπόλοιπων ερωτήσεων; Αν έχεις ESTA σε ισχύ μπορείς να ταξιδέψεις ως (τουλάχιστον) το αεροδρόμιο των ΗΠΑ, και η διαδικασία εκεί δεν έχει σχέση με το τι έβαλες ή όχι στην αίτηση.
@taver
Δεν καταλαβαίνω, αν ισχύει το 4, ποιός ο σκοπός των υπόλοιπων ερωτήσεων; Αν έχεις ESTA σε ισχύ μπορείς να ταξιδέψεις ως (τουλάχιστον) το αεροδρόμιο των ΗΠΑ, και η διαδικασία εκεί δεν έχει σχέση με το τι έβαλες ή όχι στην αίτηση.
@taver ευχαριστω για την απάντηση! Απλά ρωτάω αν υπάρχει περίπτωση να ψαξουν στο αεροδρόμιο αν δουλεύω ή όχι η πόσες μέρες θα κάτσω στην Νέα υόρκη και επειδή δεν το έχω δηλώσει στην έστα να μου αρνηθούν την είσοδο!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει καλα οτι η αεροπορικες εταιρειες ειναι υποχρεωμενες να δινουν τα στοιχεια ολων των επιβατων στο Homeland Security, TSA, ΙCE κλπ.
Απο την στιγμη που εχεις συμπληρωνεις ερωτηματολογια, βαζεις αριθμους ταυτοτητων, ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA, δινεις μεηλ, κλπ, δεν υπαρχει καποιος ελεγχος;
Το war on terrorism ποιος το ξεκινησε ο Μανουσος απο το Μπροσνιερο Χανιων;
Οι συνεντευξεις που παιρνουν οι αερ. εταιρειες, καμια φορα, πριν την επιβιβαση τι ειναι;
Πληροφοριακα και μονο η ESTA σου δινει αδεια να ταξιδεψεις, αν στο αεροδρομιο, πχ στο JFK, σου αρνηθουνε την εισοδο στις ΗΠΑ η ακομα και να περασεις τρανζιτ, η αεροπορικη εταιρεια με ΔΙΚΑ της εξοδα ειναι υποχρεωμενη να σε γυρισει πισω! Αυτο ισχυει απο την εποχη του νησιου Ελλις, με τις εταιρειες των ατμοπλοιων που φερνανε χωριανους μας και αλλους μεταναστες!
Μηπως περνας την Αμερικη με Ελλαδισταν; Με 500 Μοριαδες; Αλιμπερτο αμπελι, που λενε στο χωριο μου;
Ξεφραγο, να στο πω λιανα, λιανα; Γιατι ολη η φασαρια τωρα & το government lockdown;
Για ενα φραχτη να κραταει τους παρανομους μεταναστες εξω!
Και μετα απο την μεγαλη αναμονη στο JFK, τρανζιτ η οχι, οταν ελθει η σειρα σου τι νομιζεις οτι ο υπαλληλος του Homeland Security κανει; Ναι μεν σε καλοσοριζει, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ και την δουλεια του, ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ!
 

Savrawars

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αυτό θα ήταν πρόβλημα αν έκανες αίτηση για βίζα. Έχω αρκετούς γνωστούς που έκαναν αίτηση για ΕΣΤΑ ως φοιτητές που δεν είχαν εργαστεί και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Άρα απλά στην ερώτηση για προηγούμενο ή τωρινό εργοδότη βάζω Όχι και το αφήνω κενό. Σωστά?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Παιδιά καλησπέρα!!!! Μια ερώτηση. Αρχικά να πω πως σκοπεύω να πάω στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες τον ερχόμενο Οκτώβριο για να επισκεφθώ γνωστούς μου ( δεν είναι συγγενείς) προφανώς θα βγαλω εστα μέσο τις επίσημης ιστοσελίδας. Το θέμα είναι επειδή εγώ είμαι φοιτητής Αυτή την στιγμή και δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής στην ζωή μου να εχω εργαστεί , λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν δουν στην αίτηση ότι δεν έχω εργαστεί πότε μου και να φάω κανένα άκυρο με το σκεπτικό ότι μπορεί να θέλω να πάω για να εγκαταστήσω μόνιμα? Εγώ απλά θα βρίσκομαι στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες για καθαρά και μόνο τουριστικούς λόγους.
Ευχαριστώ!!!
Προφανώς δεν βάζεις τίποτα αφού δεν έχεις/είχες εργοδότη. Όντας άνεργος (είχα τελειώσει με τις σπουδές/στρατό) είχα πάει κι εγώ το '15, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Αν τύχει και στην απορρίψουν θα είναι για κάτι άλλο.
 

Savrawars

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Προφανώς δεν βάζεις τίποτα αφού δεν έχεις/είχες εργοδότη. Όντας άνεργος (είχα τελειώσει με τις σπουδές/στρατό) είχα πάει κι εγώ το '15, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Αν τύχει και στην απορρίψουν θα είναι για κάτι άλλο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
 

Areis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδιβες
Καλησπερα, ειχα μια οχι ευχαριστη εμπειρια προσφατως, εφοσον ειχα κανει την αιτηση EStA κ μου εδειξε aprouved authorization, μετα απο 3-4 μερες ξεκηνησα για αμερικη, στην βιεννη μου ζητησαν την εστα, κ μου λεει οτι δεν μπορω να ταξιδεψω για αμερικη διατι στο συστημα φαινεται negative. Κ γυρισα πισω, ξερει κανεις να μου κατι γί´αυτο;

Μου ειπαν να παω στην πρεσβεια για παρεταιρο πληροφοριες.
 
Last edited by a moderator:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλησπερα, ειχα μια οχι ευχαριστη εμπειρια προσφατως, εφοσον ειχα κανει την αιτηση EStA κ μου εδειξε aprouved authorization, μετα απο 3-4 μερες ξεκηνησα για αμερικη, στην βιεννη μου ζητησαν την εστα, κ μου λεει οτι δεν μπορω να ταξιδεψω για αμερικη διατι στο συστημα φαινεται negative. Κ γυρισα πισω, ξερει κανεις να μου κατι γί´αυτο;
Μοναδικη περιπτωση που εχω ξανα ακουσει κατι παρομοιο ειναι καποιος που αναφερε οτι μια μερα πριν ταξιδεψει ελαβε ειδοποιηση οτι η εγκεκριμενη ηδη ESTA, δεν ισχυει. Μηπως σε ειδοποιησαν με καποιο εμαιλ πριν και απλα δε το διαβασες/ελαβες? Απο κει και περα, υπαρχει πιστευεις καποιος λογος που συνεβη αυτο? Ισως καποια απαντηση που δεν ισχυε στο ερωτηματολογιο της ESTΑ, σχετικα με εργασια κτλ το οποιο μπορεσαν και εκ των υστερων διασταυρωσαν ή καποιο ταξιδι προσφατα σε μια απο τις χωρες που απαιτουν βιζα για να ταξιδεψεις στις ΗΠΑ?
 

Areis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδιβες
Π
Μοναδικη περιπτωση που εχω ξανα ακουσει κατι παρομοιο ειναι καποιος που αναφερε οτι μια μερα πριν ταξιδεψει ελαβε ειδοποιηση οτι η εγκεκριμενη ηδη ESTA, δεν ισχυει. Μηπως σε ειδοποιησαν με καποιο εμαιλ πριν και απλα δε το διαβασες/ελαβες? Απο κει και περα, υπαρχει πιστευεις καποιος λογος που συνεβη αυτο? Ισως καποια απαντηση που δεν ισχυε στο ερωτηματολογιο της ESTΑ, σχετικα με εργασια κτλ το οποιο μπορεσαν και εκ των υστερων διασταυρωσαν ή καποιο ταξιδι προσφατα σε μια απο τις χωρες που απαιτουν βιζα για να ταξιδεψεις στις ΗΠΑ?
οχι, δεν μου σταλθηκε κανενα imail

Πραγματικα δεν γνωριζω το λογο, απλα μου ειπαν οτι ειναι αρνητικη, κ θα πρεπει να παω πρεσβεια, τι να πω!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom