ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτο το αμεσος προσδιορισμος δεν καταλαβαινω τι σημαινει
Ενδεχομένως κάποια απάντηση να μη μπορούσε να αποκωδικοποιηθεί αυτόματα και να θέλει περαιτέρω έλεγχο. Δεν είναι απαραίτητα κάτι ανησυχητικό.
 

ioma

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Μια ερωτηση ακομα.Πρπει να εχω ενα μινιμουμ χρηματων μαζι μου;Ρωταω γιατι στο εξωτερικο χρησιμοποιω συνηθως πιστωτικες για μεγαλυτερη ασφαλεια;Η διαμονη θα ειναι για 10 ημερες
 
Last edited by a moderator:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στην Αμερική χρησιμοποιείται παντού η πιστωτική, εγώ τουλ. σήκωσα ένα ποσό από ATM όταν έφτασα, αλλά γενικά με κάρτες κινήθηκα πιο πολύ.
Επίσης, ούτε σε μένα είχε εγκριθεί αμέσως η ESTA, αλλά εγκρίθηκε την επόμενη μέρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
 

Alex_b96

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα παιδα, θελω κ εγω να ταξιδέψω στο σικαγο σε λιγο καιρο, πρεπει να κανω αιτηση στο ESTA και στο site του US EMBASSY η αρκει ενα απο τα δυο?
 

ioma

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Στην Αμερική χρησιμοποιείται παντού η πιστωτική, εγώ τουλ. σήκωσα ένα ποσό από ATM όταν έφτασα, αλλά γενικά με κάρτες κινήθηκα πιο πολύ.
Επίσης, ούτε σε μένα είχε εγκριθεί αμέσως η ESTA, αλλά εγκρίθηκε την επόμενη μέρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Ουπς δεν το εγραψα σωστα.Εννοω αν μας ρωτησουν στον ελεγχο του αεροδρομιου ποσα εχετε,δε θα τους φανει παραξενο 3 ατομα για 10 ημερες να εχουν μονο πχ 200 $;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ουπς δεν το εγραψα σωστα.Εννοω αν μας ρωτησουν στον ελεγχο του αεροδρομιου ποσα εχετε,δε θα τους φανει παραξενο 3 ατομα για 10 ημερες να εχουν μονο πχ 200 $;
Δεν με ρώτησαν ποτέ για χρήματα.Τουλάχιστον στο τελευταίο πρίν 4 μήνες,2 άτομα και 12 μέρες παραμονή.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ούτε εμένα με ρώτησαν για χρήματα. Για την ακρίβεια η μόνη ερώτηση που μου έκαναν ήταν για ποιον λόγο πήγα στις ΗΠΑ και πόσες μέρες θα μείνω.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπερα παιδα, θελω κ εγω να ταξιδέψω στο σικαγο σε λιγο καιρο, πρεπει να κανω αιτηση στο ESTA και στο site του US EMBASSY η αρκει ενα απο τα δυο?
Θα κάνεις αίτηση για ESTA εδώ: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ (στο επίσημο σάιτ δηλ. γιατί υπάρχουν και άλλα που χρεώνουν πολύ παραπάνω).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ουπς δεν το εγραψα σωστα.Εννοω αν μας ρωτησουν στον ελεγχο του αεροδρομιου ποσα εχετε,δε θα τους φανει παραξενο 3 ατομα για 10 ημερες να εχουν μονο πχ 200 $;
Ούτε εμένα με έχουν ρωτήσει ποτέ. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά από την άλλη δε γνωρίζω κι αν ισχύει κάποια επίσημη οδηγία περί ελάχιστων μετρητών.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Επανέρχομαι!
Ολοκλήρωσα 2 φόρμες για ESTA επιτυχώς, και μου έγραψε AUTHORIZATION APPROVED αμέσως μετά την πληρωμή. Αυτό ήταν? Μου φάνηκε αυτοματοποιημένο μήνυμα.
Κι εμένα έτσι ακριβώς! Κατευθείαν!
Κι εγώ απόρησα και μου φάνηκε αυτοματοποιημένο μήνυμα.
Και σκέφτηκα μήπως, επειδή δήλωσα 3-4 κοινωνικά δίκτυα, κάνουν αργότερα έλεγχο πιο επιστάμενα.
Μάλιστα έλεγε και "Welcome to the USA".
 

Alex_b96

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια καλησπερα, καποιος που εχει αλβανικη ιθαγενεια μπορει να κανει αιτηση esta?? η δεν συμετεχει η αλβανια σε αυτο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom